Ταξίδια και οικονομική κρίση...

skoumpi

Member
Μηνύματα
1.206
Likes
1.101
Εγώ έχω δώσει μια υπόσχεση στον εαυτό μου από το 2012 να μειώσω τα ταξίδια - αλλά δεν είναι λόγω κρίσης (κι ελπίζω να μη γίνει κι αυτή ένας λόγος μέχρι τότε). Είναι που έχω μπουχτίσει ελαφρώς και δεν τα ευχαριστιέμαι όσο παλιότερα...
Ετσι γίνεται;;; Μου το λέει ενας φίλος μου που έχει ταξιδέψει αρκετά (όχι σαν έσενα.... εσύ περνάς περισσότερες ώρες στα αεροπλάνα παρά στη γή :bleh:)
Γίνεσαι πιο απαιτητικός, ενθουσιάζεσαι δυσκολότερα τι φταίει άραγε; :roll::roll:
 

Eftichia

Member
Μηνύματα
858
Likes
1.285
Επόμενο Ταξίδι
τοσκανη
Ταξίδι-Όνειρο
καραιβικη
Ταξιδεύω περισσότερο.Αφού θα μου τα φάνε που θα μου τα φάνε,να προλάβω να φάω και κάτι εγώ για την πάρτη μου....
πολύ μ'αρέσει αυτή η άποψη ....αλλά δυστυχώς δεν συμφωνεί ο άντρας μου:(
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
πολυ ωραια η ιδεα της κλεοπατρας να γινουμε τσιμπουρια σε διαφορους συγγενεις και γνωστους που ζουν εξωτερικο..

εχω μια θεια στη μασσαλια.δεν θα ηταν ασχημα νομιζω:cool:

παντως εγω επειδη βαρεθηκα την κριση και τη μιζερια..παω κοντρα..το 2011 εχω κανει 2 ταξιδια εξωτερικο και καλοκαιρινες διακοπες ελλαδα και θελω αλλο ενα στο εξωτερικο μεχρι το τελος του ετους.

αλλωστε εγω εχω στοχο μονο την ευρωπη οποτε δεν ειναι δυσκολο να διαθετω λεφτα για οικονομικα 5ημερα στην ευρωπη...
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Εγώ έχω δώσει μια υπόσχεση στον εαυτό μου από το 2012 να μειώσω τα ταξίδια - αλλά δεν είναι λόγω κρίσης (κι ελπίζω να μη γίνει κι αυτή ένας λόγος μέχρι τότε). Είναι που έχω μπουχτίσει ελαφρώς και δεν τα ευχαριστιέμαι όσο παλιότερα...
Απαπαπα φερτε ενα γιατρο ή ενα παπα να τον διαβασει ή ενα θερμομετρο εστω!!!!
Εσυ τα λες αυτα?:bleh:
 

panosast

Member
Μηνύματα
320
Likes
34
Εγώ έχω δώσει μια υπόσχεση στον εαυτό μου από το 2012 να μειώσω τα ταξίδια - αλλά δεν είναι λόγω κρίσης (κι ελπίζω να μη γίνει κι αυτή ένας λόγος μέχρι τότε). Είναι που έχω μπουχτίσει ελαφρώς και δεν τα ευχαριστιέμαι όσο παλιότερα...
είναι και αυτό ένα θέμα!
 

Hercinia

Member
Μηνύματα
64
Likes
31
Επόμενο Ταξίδι
Ουγγαρία, Σουηδία
Ταξίδι-Όνειρο
Γκόα, Αρούμπα, Αϊτή
Εγώ ετοιμάζω ταξιδάκι στο εξωτερικό όχι ότι τα έχω αλλά λέμε τώρα... βρήκα προσφορά στα αεροπορικά φτηνά χόστελ και ότι βρούμε γ φαγητό ...
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.794
Likes
18.453
Τώρα θα κάνω κάποια ταξίδια, που δεν έχω απολυθεί, δεν έχει μειωθεί ο μισθός μου και φυσικά δεν έχω υποχρεώσεις. Πότε άλλοτε?
ΤΩΡΑ. Μη τα αναβάλλεις για κανέναν και τίποτε....εμένα που μου κόβονται τα ταξίδια λόγω μπεμπε προσεχώς (για λίγο ελπίζω), νιώθω τόσο χορτάτος και πλήρης, που ειλικρινά δε θα μου στοιχίσει και τόσο. Γενικά, βγάλτε απωθημένα, να γίνετε (-ουμε) ισορροπημένοι άνθρωποι...κάντε τα τώρα γιατί μπορεί να μην υπάρχει και χώρα αύριο..
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.794
Likes
18.453
Απαπαπα φερτε ενα γιατρο ή ενα παπα να τον διαβασει ή ενα θερμομετρο εστω!!!!
Εσυ τα λες αυτα?:bleh:
Γιατί παρακαλώ? Κι εγώ το έχω νιώσει αυτό με 7-8 ταξίδια το χρόνο (ο μέγιστος πρέπει να κάνει τα διπλά).

Βασικά όσο περισσότερο ταξιδεύεις γίνεσαι και πιο εκλεκτικός, διότι έχεις μέτρο σύγκρισης. Επίσης, όσο βλέπεις αναγκαστικά παρόμοια μέρη, βαριέσαι πιο εύκολα και ζητάς κάτι πιο extreme, κάτι διαφορετικό. Εγώ π.χ. από το να πάω σε μια καλούτσικη Ευρωπαϊκή πόλη (με το κλασσικό ιστορικό κέντρο, τα ωραία κτίρια, το καθεδρικό, το ποτάμι κτλ), προτιμώ να κάτσω εδώ, να μαζέψω κανά φράγκο παραπάνω και να κάνω κάτι πιο ιδιαίτερο. Ιδίως αν ξεφύγεις από τις μεγάλες Ευρωπαϊκές πόλεις, υπάρχουν μέρη που σου κόβουν την ανάσα στην Ιταλία και στη Γαλλία.

Έχω βάλει στο μάτι κάτι ιδιαίτερο τώρα τελευταία και όχι ακριβό, trekking στη Σαχάρα....το προτιμώ εκατό χιλ. φορές από μία ξενερουά πόλη όπως η Κολωνία και η Πράγα...
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
εκτός απο την οικονομική κρίση των καιρών μας,υπάρχει και η κρίση στο μυαλό μας!!
αυτή ειναι η χειρότερη!!
πολλοι δεν καταλαβαίνομε οτι με το να αποθηκεύομε μήπως και όταν, ειναι ασκοπο!
τα αποτελέσματα θα ειναι τα ίδια είτε έχομε είτε όχι!!
με τίποτα δεν μπορώ να σκεφτώ κατα τέτοιο τρόπο..
ζω για το σήμερα το τώρα με οτι αυτο συνεπάγεται (η δική μου άποψη για τη ζωή)
απέναντι σε όλα που διαβάζω και ακούω -η μόνη παρηγοριά ειναι το εισιτηριακι μου που με περιμένει να με παει μακρυά σε λίγο---και ..φυσικά οι σκύλοι μου που με κοιτούν περιμένοντας τα χάδια μου!!!!!!
Ευτυχείτε!!
σας αγαπώ...
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
εκτός απο την οικονομική κρίση των καιρών μας,υπάρχει και η κρίση στο μυαλό μας!!
αυτή ειναι η χειρότερη!!
πολλοι δεν καταλαβαίνομε οτι με το να αποθηκεύομε μήπως και όταν, ειναι ασκοπο!
τα αποτελέσματα θα ειναι τα ίδια είτε έχομε είτε όχι!!
με τίποτα δεν μπορώ να σκεφτώ κατα τέτοιο τρόπο..
ζω για το σήμερα το τώρα με οτι αυτο συνεπάγεται (η δική μου άποψη για τη ζωή)
απέναντι σε όλα που διαβάζω και ακούω -η μόνη παρηγοριά ειναι το εισιτηριακι μου που με περιμένει να με παει μακρυά σε λίγο---και ..φυσικά οι σκύλοι μου που με κοιτούν περιμένοντας τα χάδια μου!!!!!!
Ευτυχείτε!!
σας αγαπώ...
Νάσται καλά κυρία Αλιφέρη και να ταξιδεύετε πάντα...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

No members online now.

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.902
Μέλη
38.906
Νεότερο μέλος
Makarena

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom