Ταξίδια και οικονομική κρίση...

soudianos

Member
Μηνύματα
3.719
Likes
6.360
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
με πρόλαβε αλληλεγγύη που ήρθε σήμερα και το ακύρωσε. κι έχουμε συνέχεια...
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Καλά τα βρέ Ερση μου αλλά του φίλου μου του Χ η γυναίκα που είναι σε σωμα ασφαλείας με 3 παιδιά πλεόν εχει πάει στο γραφείο της τα τελευταία 5 χρόνια γαι 6 μήνες και πολλούς λέω .
Οι δασκάλες ΟΚ να το δεχτούμε αλλά οχι και οι πάντες ......
Δε μπορώ να ξέρω τι τρόπο έχει βρει και δεν πατάει στο γραφείο της. Σιγουρα για τόσο μεγάλο διάστημα δεν καλυπτεται πλέον με την άδεια ανατροφής. Πιθανόν να έχει βάλει μπρος καμιά άλλη φάμπρικα για να παίρνει αναρρωτικές. Για παραδειγμα, αν έχει αναιμία μπορεί να πάρει πολύ μακροχρόνιες άδειες... Μετά από τρεις απανωτές εγκυμοσύνες η αναιμία δεν είναι και σπάνιο φαινόμενο...
Το θέμα είναι οτι τις άδειες αυτές τις δίνουν επειδή είναι κάποιος άρρωστος και αναρρώνει. Άρα θα πρέπει να κάθεται σπίτι του. Πριν από άπειρα χρόνια που η μητέρα μου ήταν δημόσιος υπάλληλος δεν τολμούσες να πάρεις αναρρωτική και να μην είσαι σπίτι σου, γιατί θα μπορούσε να περάσει έλεγχος και αν σε έβρισκε να λείπεις θα είχες χοντρά ντράβαλα.
Μετά καταργήθηκαν οι έλεγχοι γιατί ήταν προσβλητικοί προς την προσωπικότητα του εργαζομένου...
 
Μηνύματα
786
Likes
634
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου μακριά
Ταξίδι-Όνειρο
Λος Ρόκες
Για να αλλάξουμε πάντως λίγο το κλίμα της συζήτησης, εγώ ένα ξέρω.
Δύο φορές μέχρι τώρα έχω ξεκινήσει να κλείσω τα εισητήρια για Φιλιππίνες και τίς δύο έχω κολήσει και δεν το έκανα. Το ένα εισητήριο έγινε φόρος αλληλεγγύης και το άλλο πάει για το έκτακτο επίδομα της ΔΕΗ. Εν τω μεταξύ τα εισητήρια έχουν ανέβει τουλάχιστον κατά 150 ευρώ και μετά και το σημερινό διάγγελμα Μπένίτο μας βλέπω όχι για Palawan αλλά για εκδρομή μέχρι το... παραβάν των εκλογών. Και πολύ φοβάμαι ότι δεν είμαι ο μόνος που κάνει αυτές τις σκέψεις ε?
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Τώρα που ανέφερες τις Φιλιππίνες, να κρεμάσω εδώ ένα σχετικό με την χώρα βιντεάκι, το οποίο νομίζω οτι όπου ναναι θα είναι σχετικό και με την χώρα μας...
 
Last edited by a moderator:

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Καθόλου.Η μόνη μας διαφορά είναι ότι εγώ δεν θα τους πληρώσω και θα επιδιώξω όσο γίνεται την χρεοκοπία,μπας και τελειώσει κάποια στιγμή αυτό το παραμυθάκι.
 

turms

Member
Μηνύματα
2.089
Likes
2.903
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
Πες μου ποσα χρονια υπηρεσια εχει.Ποσα παιδια εχει και αν υπηρετει σε παραμεθοριο.Εγω εχω 10 χρονια και η γυναικα μου αλλα τοσα και τα 1300 δεν τα φτασαμε.Τωρα με τις μειωσεις,θα παμε κατω απο 1200.Ειμαι καθηγητης και αυτη ειναι δασκαλα.Μαλλον δεν τα ξερεις καλα.Εκτος αν ειναι διευθυντρια στο νηπιαγωγειο με αρκετα χρονια,οποτε παιρνει το επιδομα θεσης,που δεν ξερω και ποσο ειναι.
Σε σχεση με τις εγκυμοσυνες,κανενας γιατρος σε νοσοκομειο ή ιδιωτης δε ρισκαρει να ειναι αυστηρος.Εκει οντως ειναι πιο ελαστικα.
ειναι και αυτο ενα θεμα
ποιος θα ρισκαρει οταν του λεει μια εγκυος οτι εχει συχνα αιμοραγγια, ποναει κλπ κλπ (δεν ξερω τι ακριβως ισχυει συγχωρεστε με)
πως μπορει ο γιατρος να εξακριβωσει καποια πραγματα;;;;

αν οντως λεει αληθεια;; αν αυτος πει: δεν εχει επαπειλουμενη μην κοροιδευεις τον κοσμο και τελικα γινει μια στραβη;;; και γινει κανα ασχμο σκηνικο;;;

ο γιατρος μετα θα τρεχει δικαστηρια...
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.056
Likes
7.815
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Καθόλου.Η μόνη μας διαφορά είναι ότι εγώ δεν θα τους πληρώσω και θα επιδιώξω όσο γίνεται την χρεοκοπία,μπας και τελειώσει κάποια στιγμή αυτό το παραμυθάκι.
Να σε δω, τότε, πού θα βρίσκεις μάλτ και πούρα...
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Να σε δω, τότε, πού θα βρίσκεις μάλτ και πούρα...
Δεν είναι αυτοσκοπός μου αυτά φίλτατε babaduma.Ούτε και τα ταξίδια.Αν δεν το έχεις καταλάβει τόσο καιρό τότε δεν έχεις καταλάβει τίποτα για μένα.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.173
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Νταξ δεν αναβαλλεται τιποτα για φετος, ολα πανε ρολοι... εκτακτη εισφορα κατι λιγοτερο απο 400 ευρω, τελος επιτηδευματια μηδεν (ημουν λεει περσι κατω των 30 και την γλιτωσα, του χρονου θα τη φαω την παπαρα βεβαια)... Αμα δεν εχει τελος ακινητων και για τα τουριστικα καταλυματα θα την περασουμε ζαχαρη...
 
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Στο εύχομαι! Ακόμα δε βγάλανε ανακοίνωση για τα τουριστικά ακίνητα; Πάντως κι εγώ αποφάσισα να σπρώξω ό,τι υπάρχει σε ταξιδάκι, βαρέθηκα να καταστροφολογώ. Και αν κλείσουν κάποιες δουλειές τους επόμενους μήνες, πραγματικά ΟΣΑ βγάζω θα τα κάνω ταξίδια.
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.699
Likes
6.681
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
αντε μπραβο τριπακια και βαλιτσα ....
να ανεβαινει το ηθικό .... Αρκετα με τη μιζερια ...
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.854
Likes
19.079
Καθόλου.Η μόνη μας διαφορά είναι ότι εγώ δεν θα τους πληρώσω και θα επιδιώξω όσο γίνεται την χρεοκοπία,μπας και τελειώσει κάποια στιγμή αυτό το παραμυθάκι.
Το προτιμάς δηλαδή να χρεωκοπήσουμε? Το έχεις σκεφτεί σοβαρά λοιπόν και το προτιμάς...μάλιστα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.332
Μηνύματα
888.609
Μέλη
38.999
Νεότερο μέλος
MARGI HPC

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom