Ταξίδια και οικονομική κρίση...

North66

Member
Μηνύματα
4.314
Likes
5.078
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Αν ο ιδιωτικός τομέας καταπατά τα δικαιώματα των μανάδων, δε σημαίνει ότι οι μάνες που είναι δημόσιοι υπάλληλοι και επωφελούνται μητρικής άδειας τυγχάνουν ιδιαίτερων πλεονεκτημάτων πέρα αυτών που έχουν και οι υπόλοιπες Ευρωπαίες και είναι θεσμοθετημένα στο ευρωπαϊκό δίκαιο.

Parental leave - Wikipedia, the free encyclopedia

Τα παράπονά σας στους ασύδοτους ιδιώτες-εργοδότες.
 

turms

Member
Μηνύματα
2.089
Likes
2.903
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
τα παραπονα στην επιθεωρηση εργασιας (τρεχα γυρευε δηλαδη...)

περαν πλακας δυστυχως η αληθεια ειναι αυτη...
οι νομοι υπαρχουν απλα δεν τηρουνται
 

wotan1975

Member
Μηνύματα
879
Likes
129
Επόμενο Ταξίδι
Πότε θα κάνει ξαστεριά...
Ταξίδι-Όνειρο
Η.Π.Α.
φιλη δασκαλα πηρε αδεια απο το 2ο μηνα εγκυμοσυνης χωρις να εχει κανενα προβλημα , και ξαναπηγε στη δουλεια οταν το παιδι ηταν 7 μηνων.
ολους αυτους τους μηνες , κανενας ελεχγος και τα 1500 του μισθου στο χερι .... .



Ε οχι και 1500,εδω εχεις αδικο.Για να πηρε αδεια εγκυμοσυνης,προφανως εχει κατω απο 10 χρονια υπηρεσια,οποτε ο μισθος της ηταν πολυ πιο κατω.
1500 κατι , επαιρνε λυκειαρχης μου,με το επιδομα διευθυντη να συμπεριλαμβανεται.Δεν το συγκρινω με τον ιδιωτικο τομεα,βεβαια.
Απο εκει και περα ειναι θεμα νομου,φανταζομαι οτι ο καθενας θα ηθελε να ευεργετηθει απο κατι τετοιο,ετσι δεν ειναι;
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.719
Likes
6.360
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
τωρα μάθαμε οτι και η γυναίκα του Κου Πάγκαλου παίρνει επίδομα τριτέκνου

το άκουσα και εγω βρε χρήστο..με τον πάγκαλο τα εχει και τα τρία παιδιά?
να μην σχολιάσω...
H Χριστίνα;;; ναι..............(Μλπτς...)
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.699
Likes
6.681
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Ε οχι και 1500,εδω εχεις αδικο.Για να πηρε αδεια εγκυμοσυνης,προφανως εχει κατω απο 10 χρονια υπηρεσια,οποτε ο μισθος της ηταν πολυ πιο κατω.
1500 κατι , επαιρνε λυκειαρχης μου,με το επιδομα διευθυντη να συμπεριλαμβανεται.Δεν το συγκρινω με τον ιδιωτικο τομεα,βεβαια.
Απο εκει και περα ειναι θεμα νομου,φανταζομαι οτι ο καθενας θα ηθελε να ευεργετηθει απο κατι τετοιο,ετσι δεν ειναι;
Νηπιαγωγος ειναι και ναι παιρνει 1500 , αυτο το μηνα της εκοψαν 200 ευρω και κατεβηκε στα 1300 .....
και ο νομος δεν λεει πουθενα να σταματας απο το 2ο μηνα οταν η εγκυμοσυνη ειναι καλή , με ψευτικα χαρτια και χωρις κανεναν ελεγχο στη πορεια το καταφερε αυτο.
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.499
Και να ήταν μονο αυτή ΚΙΚΙ .
Σχεδόν η πλειοψηφία έτσι λειτουργεί κουτοπονηρίστικα
και αραλίκη και ο μισθός κανονικά
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.702
τωρα μάθαμε οτι και η γυναίκα του Κου Πάγκαλου παίρνει επίδομα τριτέκνου

το άκουσα και εγω βρε χρήστο..με τον πάγκαλο τα εχει και τα τρία παιδιά?
να μην σχολιάσω...
Μα τι λέτε τώρα, αυτή έπρεπε να ανακηρυχθεί αγία που έκανε παιδιά με τον Πάγκαλο και να παίρνει τουλάχιστον τρία χιλιάρικα επίδομα!
 

capobomba

Member
Μηνύματα
29
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
ΛΟΝΔΙΝΟ
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
το θέμα από προβληματισμός σχετικά με την οικονομική κρίση και το πως αυτή επηρεάζει τα ταξίδια (δηλαδή την αναψυχή κυρίως) εξετράπη ανεπανόρθωτα σε κοινωνικό σχολιασμό
στο μεταξύ, σε άλλο σημείο του site, μπαίνουν συνέχεια νέα θέματα, τύπου, που να πάμε διακοπές τα Χριστούγεννα. εγώ δεν ξέρουμε αν η Ελλάδα θα υπάρχει μέχρι τότε, ο καθένας το χαβά του
αυτό από μόνο του, απαντά στον κοινωνικό σας σχολιασμό. εδώ καράβια χάνονται, βαρκούλες αρμενίζουν......η αλλιώς, υπάρχουν αρκετές Ελλάδες να διαλέξετε να ζήσετε βάση του εισοδήματος σας, αλλά μόνο σε μία (αυτή που χρεοκόπησε δηλαδή) είναι δωρεάν η πρόσβαση όλων....ζήτω η δημοκρατία, ζήτω τα ταξίδια και τα ξύδια!
 

zmaria

Member
Μηνύματα
1.335
Likes
1.201
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη (αμήν)
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα,Περού,Ν.Αφρική
Kαλέ πηγαίνετε μια βόλτα από το πολύ ωραίο θέμα του def "happy thoughts"
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Αν ο ιδιωτικός τομέας καταπατά τα δικαιώματα των μανάδων, δε σημαίνει ότι οι μάνες που είναι δημόσιοι υπάλληλοι και επωφελούνται μητρικής άδειας τυγχάνουν ιδιαίτερων πλεονεκτημάτων πέρα αυτών που έχουν και οι υπόλοιπες Ευρωπαίες και είναι θεσμοθετημένα στο ευρωπαϊκό δίκαιο.

Parental leave - Wikipedia, the free encyclopedia

Τα παράπονά σας στους ασύδοτους ιδιώτες-εργοδότες.
Δεν είναι ακριβως έτσι. Όχι πως δεν υπάρχουν παρανομούντες ιδιώτες εργοδότες φυσικά. Φυσικά και υπάρχουν και είναι πάρα πολλοί.

Η άδεια εγγυμοσύνης και λοχείας είναι κοινή είτε στον ίδιωτικό είτε στον δημόσιο τομέα και αν ο ιδιώτης παρανομεί πολύ κακά κάνει και αν τον καταγγείλει η έγγυος ή η λεχώνα θα βρει άσχημο μπελά.

Η διαφορά ξεκινά στην άδεια ανατροφής τέκνου. Στον ιδιωτικό τομέα είναι πολύ λιγόρερη από αυτήν του δημοσίου τομέα. Και ναι μεν ο νόμος ορίζει ως νόμιμο αυτό που ισχύει στον ιδιωτικό τομέα, αλλά οι εργαζόμενοι στον δημόσιο τομέα με κοινές υπουργικές αποφάσεις να επιμηκύνουν τον δικό τους χρόνο ανατροφής τέκνου, πράγμα που φυσικά οι εργαζόμενοι στον ιδιωτικό τομέα δεν κατάφεραν να κάνουν!

Όσον αφορά για "επαπειλλούμενες εγκυμοσύνες" η ιστορία ξεκίνησε ως εξής: Κάποια φορά κάποιες έγκυες καθηγήτριες ζήτησαν άδεια επαπειλούμενης, δεν τους την έδωσαν και έκατσε η στραβή στο προαύλιο με τα παιδιά να παίζουν, να σπρωχθούν και να πέσουν. ( Ένα δύο τέτοια περιστατικά έγιναν). Τώρα αυτό έφταιγε, ούτως ή άλλως θα συνέβαινε, κανείς δε μπορεί να ξέρει, πάντως απέβάλλαν και κινήθηκαν δικαστικά, κέρδισαν την υπόθεση και επιβλήθηκε στο κράτος να τις αποζημιώσει πλουσιοπαροχα!
Από εκεί και έπειτα το κράτος τσουρουφλισμενο φυσάει και το γιαούρτι και μοιράζει αφειδώς τέτοιες άδειες.
Καταλαβαίνω οτι το να βρίσκεται μια έγκυος καθημερινά με πολλά παιδιά τριγύρω της μπορεί να έχει κακές συνέπειες για την εγκυμοσύνη της :πχ να κολλήσει κάποια παιδική ασθένεια και να έχει να τραβιέται και αυτή και το μωρό κλπ.
Αλλά ας τις αποσπούσαν κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης τους στις Διευθύνσεις του Υπουργείου Παιδειάς να κάνουν δουλειά γραφείου.
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.499
Καλά τα βρέ Ερση μου αλλά του φίλου μου του Χ η γυναίκα που είναι σε σωμα ασφαλείας με 3 παιδιά πλεόν εχει πάει στο γραφείο της τα τελευταία 5 χρόνια γαι 6 μήνες και πολλούς λέω .
Οι δασκάλες ΟΚ να το δεχτούμε αλλά οχι και οι πάντες ......
 

wotan1975

Member
Μηνύματα
879
Likes
129
Επόμενο Ταξίδι
Πότε θα κάνει ξαστεριά...
Ταξίδι-Όνειρο
Η.Π.Α.
Νηπιαγωγος ειναι και ναι παιρνει 1500 , αυτο το μηνα της εκοψαν 200 ευρω και κατεβηκε στα 1300 .....
και ο νομος δεν λεει πουθενα να σταματας απο το 2ο μηνα οταν η εγκυμοσυνη ειναι καλή , με ψευτικα χαρτια και χωρις κανεναν ελεγχο στη πορεια το καταφερε αυτο.

Πες μου ποσα χρονια υπηρεσια εχει.Ποσα παιδια εχει και αν υπηρετει σε παραμεθοριο.Εγω εχω 10 χρονια και η γυναικα μου αλλα τοσα και τα 1300 δεν τα φτασαμε.Τωρα με τις μειωσεις,θα παμε κατω απο 1200.Ειμαι καθηγητης και αυτη ειναι δασκαλα.Μαλλον δεν τα ξερεις καλα.Εκτος αν ειναι διευθυντρια στο νηπιαγωγειο με αρκετα χρονια,οποτε παιρνει το επιδομα θεσης,που δεν ξερω και ποσο ειναι.
Σε σχεση με τις εγκυμοσυνες,κανενας γιατρος σε νοσοκομειο ή ιδιωτης δε ρισκαρει να ειναι αυστηρος.Εκει οντως ειναι πιο ελαστικα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.333
Μηνύματα
888.613
Μέλη
38.999
Νεότερο μέλος
MARGI HPC

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom