Ταξίδια στην Ελλάδα και περιορισμοί covid.

paefstra

Member
Μηνύματα
13.016
Likes
40.986
Εχεις ενα δικιο, δεν παραλουθω τις κατηγοριες και η δικη μου επαγγελματικη κατηγορια ανοιξε το Πασχα. Ομως παρολα αυτα ολες τις χωρες που προτιθεμαι να επισκεφτω πουλανε τα τεστ. Και δεν ειναι τριτοκοσμικο φαινομενο, ειναι κατι αλλο αλλα ας μην το κατονομασω.
 
Last edited:

niax

Member
Μηνύματα
255
Likes
800
Ταξίδι-Όνειρο
βολτα με τον υπερσiβηρικο
Την ιδια απορια ειχα κι εγω και σημερα που ρωτησα μου ειπαν οτι το χαρτι που θελουν το παιρνεις μονο απο μικροβιολογικο εργαστηριο οπου σκας και τα 20 ευρω....ουτε νοσοκομειο ουτε κλιμακια του ΕΟΔΥ
Που ρωτησες αν επιτρεπεται?
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.084
Likes
1.953
Αυτο εαν ισχυει ειναι ΣΚΑΝΔΑΛΟ τεραστιων διαστασεων. Ειτε θελουν rapid ειτε δεν ξερουν τι θελουν.
Με βαση την λογικη οχι δεν μπορει να ισχυει κατι τετοιο. Οπου και να εχω ψαξει χθες και σημερα δεν προκυπτει απο πουθενα αυτο.
Με βαση την γνωση οτι ζω Ελλαδα τοσα χρονια ναι χαλαρα μονο σε τριτοκοσμικες χωρες οι αρχες εχουν τοση αδιαφορια για τους πολιτες και το μονο που νοιαζει ειναι η μιζα του μικροβιολογικου εργαστηριου, ΔΙΑΧΡΟΝΙΚΑ.
Δυστυχως το κοβω και εγω να ισχυει,πως θα ενισχυσουμε τα μικροβιολογικα???καντε υπομονη αν και οταν ρθουν τα τουριστακια τα ζουμπουρλουδικα θα τα καταργησουν ολα λογικα,ολα για τη κονομα!!
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Την ιδια απορια ειχα κι εγω και σημερα που ρωτησα μου ειπαν οτι το χαρτι που θελουν το παιρνεις μονο απο μικροβιολογικο εργαστηριο οπου σκας και τα 20 ευρω....ουτε νοσοκομειο ουτε κλιμακια του ΕΟΔΥ
Είναι πολύ λογικό να συμβαίνει κάτι τέτοιο, μιας και τότε τα κλιμάκια του ΕΟΔΥ αντί να ασχολούνται με την ιχνηλάτιση κρουσμάτων ή τεστ πιθανών κρουσμάτων, θα έπρεπε να κάνουν όλη μέρα rapid τεστ στους τουρίστες. Επίσης, αν τα rapid τεστ ήταν δωρεάν και ο καθένας μπορούσε κάθε 48 ώρες να ανανεώνει το covid πάσο του με ένα δωρεάν rapid τεστ, τότε πώς ακριβώς θα λειτουργούσε η πολιτική της μείωσης των δικαιωμάτων των μη εμβολιασμένων; Το σκεπτικό είναι ότι λίγοι θα μπορούν να διαθέτουν 20 ευρώ κάθε 48 ώρες, οπότε είναι πιο συμφέρον να εμβολιαστούν.
 
Last edited:

underwater

Member
Μηνύματα
2.712
Likes
11.262
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Πάντως βρε παιδιά (επειδή έχω κάνει πάρα πολλά rapid tests κατά την περίοδο της καραντίνας από δωρεάν κλιμάκια του ΕΟΔΥ), το αποτέλεσμα έρχεται σε SMS στο κινητό σου σε αυτή τη μορφή: "YΠOBΛHΘHKATE ΣE TEΣT ANIXNEYΣHΣ ANTIΓONOY TOY IOY SARS-CoV-2 AΠO KΛIMAKIA TOY EOΔY ΣTIΣ 15:32 ΣHMEPA KAI TO AΠOTEΛEΣMA HTAN APNHTIKO (NEGATIVE)". Ούτε ονοματεπώνυμο αναφέρεται, ούτε τίποτα. Πώς μπορεί να το χρησιμοποιήσει κανείς ως αποδεικτικό; 🤔
 

niax

Member
Μηνύματα
255
Likes
800
Ταξίδι-Όνειρο
βολτα με τον υπερσiβηρικο
Πάντως βρε παιδιά (επειδή έχω κάνει πάρα πολλά rapid tests κατά την περίοδο της καραντίνας από δωρεάν κλιμάκια του ΕΟΔΥ), το αποτέλεσμα έρχεται σε SMS στο κινητό σου σε αυτή τη μορφή: "YΠOBΛHΘHKATE ΣE TEΣT ANIXNEYΣHΣ ANTIΓONOY TOY IOY SARS-CoV-2 AΠO KΛIMAKIA TOY EOΔY ΣTIΣ 15:32 ΣHMEPA KAI TO AΠOTEΛEΣMA HTAN APNHTIKO (NEGATIVE)". Ούτε ονοματεπώνυμο αναφέρεται, ούτε τίποτα. Πώς μπορεί να το χρησιμοποιήσει κανείς ως αποδεικτικό; 🤔
Εκτος απο το sms μπορεις να μπεις με τα στοιχεια του ταξις και να εκδωσεις αυτο
20210703_194628.jpg
Το δικο μου τωρα λεει pcr γιατι αυτο εκανα τελευταιο αλλα και με το ραπιντ που ειχα κανει πριν ηταν αντιστοιχο με τα αναλογα στοιχεια

Αν αποφασισουν να μην το δεχονται αλλο θεμα αλλα χαρτι που να δηλωνει επισημα οτι εχεις κανει τεστ, τι ειδους ειναι αυτο και το αποτελεσμα μπορεις να εκδωσεις και απο τα κλιμακια του εοδυ

Εχει και qr code για την αυθεντικοτητα 😋
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.712
Likes
11.262
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Εκτος απο το sms μπορεις να μπεις με τα στοιχεια του ταξις και να εκδωσεις αυτο View attachment 358411 Το δικο μου τωρα λεει pcr γιατι αυτο εκανα τελευταιο αλλα και με το ραπιντ που ειχα κανει πριν ηταν αντιστοιχο με τα αναλογα στοιχεια

Αν αποφασισουν να μην το δεχονται αλλο θεμα αλλα χαρτι που να δηλωνει επισημα οτι εχεις κανει τεστ, τι ειδους ειναι αυτο και το αποτελεσμα μπορεις να εκδοσεις και απο τα κλιμακια του εοδυ
Ευχαριστώ πολύ, ούτε που το ήξερα αυτό. Ποτέ δε μου έγινε ενημέρωση από τον ΕΟΔΥ ότι υπάρχει αυτή η δυνατότητα.
Επίσης, επειδή αναφέρεις για το PCR, κάνουν τα δωρεάν κλιμάκια του ΕΟΔΥ και PCR;
(σόρρυ παιδιά αν ρωτάω κάτι που έχει απαντηθεί και αλλού, σίγουρα μου έχουν ξεφύγει κάποια posts)
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.016
Likes
40.986
Ευχαριστώ πολύ, ούτε που το ήξερα αυτό. Ποτέ δε μου έγινε ενημέρωση από τον ΕΟΔΥ ότι υπάρχει αυτή η δυνατότητα.
Επίσης, επειδή αναφέρεις για το PCR, κάνουν τα δωρεάν κλιμάκια του ΕΟΔΥ και PCR;
(σόρρυ παιδιά αν ρωτάω κάτι που έχει απαντηθεί και αλλού, σίγουρα μου έχουν ξεφύγει κάποια posts)
Το ξερω απο φιλη που ηταν επαφη κρουσματος, κανουν αλλα δεν πας ετσι απλα . Εχουν προυποθεσεις, να εισαι δηλωμενη ως στενη επαφη και/ειτε να εχεις και συμπτωματα.
 

niax

Member
Μηνύματα
255
Likes
800
Ταξίδι-Όνειρο
βολτα με τον υπερσiβηρικο
Ευχαριστώ πολύ, ούτε που το ήξερα αυτό. Ποτέ δε μου έγινε ενημέρωση από τον ΕΟΔΥ ότι υπάρχει αυτή η δυνατότητα.
Επίσης, επειδή αναφέρεις για το PCR, κάνουν τα δωρεάν κλιμάκια του ΕΟΔΥ και PCR;
(σόρρυ παιδιά αν ρωτάω κάτι που έχει απαντηθεί και αλλού, σίγουρα μου έχουν ξεφύγει κάποια posts)
Νομιζω οτι ειναι προσφατο αυτο το συστημα οποτε αν τα εκανες στο λοκνταουν να μην υπηρχε ακομα.
Το pcr το εκανα με ραντεβου σε ιατρειο κοβιντ σε κεντρο υγειας γιατι μετα το αρνητικο ραπιντ αρνουμουν να δεχτω οτι απλα κρυωσα στον καυσωνα και ημουν σιγουρη οτι κολλησα κοβιντ..
Δωρεαν ειναι και αυτο και ειχε ραντεβου απειρα αυθημερων
 

alma

Member
Μηνύματα
3.724
Likes
15.085
..το προβλημα ειναι οτι αρκετοι γαλλοι και ρωσοι ηλθαν εμβολιασμενοι και με αρνητικο τεστ και οταν επρεπε στη επιστροφη να κανουν τεστ βγηκαν θετικα .. εχουν βγαλει ριζες εδω μεχρι να δουμε ποτε θα επιστρεψουν γιατι εξακολουθουν να ειναι θετικοι μερες τωρα ,..
Μήπως μπορείς να μας πεις λίγα παραπάνω για αυτές τις περιπτώσεις των εμβολιασμένων που είναι θετικοί τόσο καιρό; Έχουν συμπτώματα; Όταν λες πως είναι εμβολιασμένοι και μάλιστα ήρθαν και με αρνητικό τεστ, αλλά τελικά είναι θετικοί, πόσο καιρό παραμένουν θετικοί;

Παρόλο που και εμβολιάστηκαν και είχαν αρνητικό τεστ όταν ήρθαν, τώρα που δεν μπορούν να φύγουν, γιατί τελικά είναι θετικοί, ποιός καλύπτει τα εξόδα τους; Οι ίδιοι;
 

niax

Member
Μηνύματα
255
Likes
800
Ταξίδι-Όνειρο
βολτα με τον υπερσiβηρικο
20210703_202515.jpg


Ταδε εφη χθες για το θεμα των τεστ για τα νησια η Α. Πελωνη.. Ή θα δεχονται κανονικα το χαρτι απο τις κινητες μοναδες η μας κοροιδευει μες στα μουτρα μας..
Εγω βεβαια νομιζω οτι θα το δεχονται γιατι εχω την υποψια οτι και σε εργαστηριο να το κανεις δε σου δινει το εργαστηριο χαρτι αλλα το ανεβαζει στο σαιτ της κυβερνησης απ οπου και το εκδιδεις στη μορφη που ανεβασα παραπανω..
Δε βαζω ομως και το χερι μου στη φωτια, η ιστορια θα δειξει
Οπως και να χει εγω προσωπικα κουνησα το εμβολιο μου απο τους 3 μηνες στους 2, ηθελα η ερμη την μεγιστη αποτελεσματικοτητα αλλα θα αρκεστω σε οση δινει τελικα το 2μηνο, νεα ειμαι, ελπιζω οτι δε θα πεθανω αν κολλησω το σεπτεμβρη :rolleyes:
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.186
Μηνύματα
883.273
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom