Ταξίδια στην Ελλάδα και περιορισμοί covid.

katkarak

Member
Μηνύματα
47
Likes
43
Φάε τη γλώσσα σου psilos3!!!
Απο όσο γνωρίζω η μόνη αλλαγή που έγινε πριν 5 ημέρες σύμφωνα με την νέα ΚΥΑ της 16ης Ιουλίου είναι πως για την επιβίβαση στα πλοία, τα θαλάσσια ταξί και τις λάντζες από τα νησιά προς τα λιμάνια της ηπειρωτικής χώρας, απαιτείται και δεν συστήνεται απλώς όπως ίσχυε πριν βεβαίωση αρνητικού αυτοδιαγνωστικού ελέγχου (self test), το οποίο έχει πραγματοποιηθεί έως και 24 ώρες πριν από την προγραμματισμένη ώρα του ταξιδιού ή rapid/ pcr 48/72 ωρών αντίστοιχα για όσους δεν διαθέτουν πιστοποιητικό εμβολιασμού
Ταξίδια προς και από τα νησιά: Τα απαραίτητα δικαιολογητικά και οι προϋποθέσεις | LiFO
Για πτήσεις από νησιά προς ηπειρωτική Ελλάδα για τους ανεμβολιαστους συνεχίζει να αρκεί το αρνητικό self test δηλωμένο στην εφαρμογή του gov?
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.320
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Συμφωνώ, ωστόσο με την εικόνα που έχουμε δε θ' αργήσει η στιγμή που θα ζητούν και από εμβολιασμένους κάποιο τεστ, είτε για πτήσεις προς είτε από τα νησιά.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.373
Likes
14.280
Ακριβώς το ίδιο πίστευα κι εγώ, μέχρι που τη κατέβασα και είδα ότι είναι απλά ένα QR code Scanner και τίποτα περισσότερο.
Υπάρχει και το gov.gr σαν εφαρμογή που μπορείς να έχεις τα πιστοποιητικά (και άλλα επίσημα έγγραφα) αναρτημένα εκεί προς χρήση, αλλά θέλει ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ταυτοποίηση και επιβεβαίωση μέσω ebanking λογαριασμού. Άλλη όρεξη δεν είχαμε...
PDF και αποθήκευση στο κινητό και στο dropbox τα πιστοποιητικά και όλα καλά.

Επι της ευκαιρίας, άκουσα σήμερα ότι επιβάλλεται το self test και στους εμβολιασμένους κατά την επιστροφή απ' τα νησιά προς την ενδοχώρα, αλλά δε μπορώ να το επιβεβαιώσω από πουθενά.
Ξέρει κανεις αν ισχύει;
Δεν ισχύει.Τουλάχιστον δεν ίσχυε χθές σε επιστροφή από Πάρο.
 

Thalassaki

Member
Μηνύματα
767
Likes
4.751
Επόμενο Ταξίδι
........
Για πτήσεις από νησιά προς ηπειρωτική Ελλάδα για τους ανεμβολιαστους συνεχίζει να αρκεί το αρνητικό self test δηλωμένο στην εφαρμογή του gov?
Μέχρι και 26/7 ισχύει ότι ίσχυε απο την προηγούμενη ΝΟΤΑΜ που πήρε παράταση.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.373
Likes
14.280

Thalassaki

Member
Μηνύματα
767
Likes
4.751
Επόμενο Ταξίδι
........

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.320
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Αρκετός κόσμος στο αεροδρόμιο Μακεδονία σήμερα το πρωί, κυρίως από τουρίστες, καμία σχέση η εικόνα του με ενα μήνα πριν. Πολύς κόσμος επίσης και στη Σάμο, με πτήσεις εκτός Σεγκεν.

Το πιστοποιητικό εμβολιασμού μου ζητήθηκε κανονικά κατά τον έλεγχο των εισιτηρίων, το οποίο μάλιστα το είδανε και ονομαστικά μόνο σε μένα, δε το προσπέρασε να 'χαμε να λέγαμε και μπράβο. Ίσως πάλι με έκοψε για αρνητοφατσα ή απατεωνισκο, δε ξέρω 🤣
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.373
Likes
14.280
Αρκετός κόσμος στο αεροδρόμιο Μακεδονία σήμερα το πρωί, κυρίως από τουρίστες, καμία σχέση η εικόνα του με ενα μήνα πριν. Πολύς κόσμος επίσης και στη Σάμο, με πτήσεις εκτός Σεγκεν.

Το πιστοποιητικό εμβολιασμού μου ζητήθηκε κανονικά κατά τον έλεγχο των εισιτηρίων, το οποίο μάλιστα το είδανε και ονομαστικά μόνο σε μένα, δε το προσπέρασε να 'χαμε να λέγαμε και μπράβο. Ίσως πάλι με έκοψε για αρνητοφατσα ή απατεωνισκο, δε ξέρω 🤣
Καλό το αρνητόφατσα ;)
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.320
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Στο πρακτορείο του λιμανιού στο Καρλόβασι, με ρώτησαν κατά την έκδοση εισιτηρίου αν εχω πιστοποιητικό εμβολιασμού ή όχι, για τον απλούστατο λόγο οτι όσοι δεν είχαν έπρεπε να συμπληρώσουν τη δήλωση υγείας.

Κατά την είσοδο στο λιμάνι ειδα το λιμενικό να σκαναρει με την εφαρμογή τα πιστοποιητικά, όχι όλων, ούτε το δικό μου, προφανώς δειγματοληπτικα αλλά σχολαστικά.

Δε ξέρω τι έλεγχος μπορεί να γίνεται σε πιο πολυσύχναστα λιμάνια...
 

evi01

Member
Μηνύματα
1.089
Likes
1.659
Ταξίδι-Όνειρο
Η γη ολάκερη!
Στο Ελ. Βενιζέλος χθες, δεν ζήτησαν από κανέναν πιστοποιητικό εμβολιασμού. Έβλεπα αρκετούς με τυπωμένα πιστοποιητικά στο χέρι αλλά οι υπάλληλοι βιάζονταν τόσο πολύ να επιβιβάσουν τον κόσμο που δεν τους ενδιέφεραν τα μέτρα και ο εμβολιασμός.
 

vikara

Member
Μηνύματα
475
Likes
4.029
Ταξίδι-Όνειρο
Νησί του Πάσχα
Δε ξέρω τι έλεγχος μπορεί να γίνεται σε πιο πολυσύχναστα λιμάνια...
Είχα μια off the record ενημέρωση,ότι δόθηκε εντολή να ΜΗΝ ελέγχονται καθόλου τα πιστοποιητικά και κυρίως τα αποτελέσματα από τα νησιά προς την ηπειρωτική Ελλάδα,γιατί εάν κάποιος είναι θετικός δεν έχουν ΠΟΥ να τον βάλουν...Καταλαβαίνεις λοιπόν τι σόι έλεγχος γίνεται ακόμα και σε λιμάνια μεγάλων νησιών και πόσο ασφαλές είναι το περιβάλλον στο καράβι, τουλάχιστον στην επιστροφή...Για άλλη μια φορά μεγαλουργουμε ως κράτος.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.186
Μηνύματα
883.273
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom