Ταξίδια στην Ελλάδα και περιορισμοί covid.

EnKay

Member
Μηνύματα
91
Likes
389
Επόμενο Ταξίδι
Αιγαίο
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Πχ κοντινοί μεταξύ τους νήσοι θεωρούνται η Σίκινος με την Φολέγανδρο ή η Φολέγανδρος με την Σίφνο;δεν είναι αόριστο το κοντινό;Αν πχ βρίσκεσαι Σίκινο και θες να πας Φολέγανδρο υπάρχουν επαρκείς υποδομές για rapid ή pcr;
Ειναι αοριστο το κοντινο και δεν βρηκα καπου επεξήγηση.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.783
Likes
18.174
Είναι φανερό ότι τα νέα αυτά μέτρα είναι εκτός από μέτρο προστασίας των νησιών με τις μικρές υποδομές υγείας και ένα ισχυρό αντικίνητρο για τους ανεμβολίαστους, αντικίνητρο που όπως φαίνεται θα επεκταθεί και σε άλλους τομείς με τον καιρό.
Επομένως, όπως εγώ το καταλαβαίνω, από Δευτέρα ταξιδεύεις σε νησιά ή με πιστοποιητικό (πουθενά δε λέει για παρέλευση 14μ , λέει απλά πιστοποιητικό δηλ. να έχεις ολοκληρώσει τις απαραίτητες δόσεις) ή τεστ δηλ. με χαρτί εργαστηρίου και όχι την αυτο-δήλωση. Αφού φτάσεις στο 1ο νησί, μετά κινείσαι ελεύθερα από νησί σε νησί μέχρι να επιστρέψεις στο λιμάνι σου στην Αθήνα.
Τα όσα διαβάζω για ακυρώσεις στα ξενοδοχεία γιατί ο άλλος δε πάει να δώσει 15-20 ευρώ να κάνει ένα ράπιντ ή δε πάει να το κάνει δωρεάν όπου αυτό γίνεται, μου φαίνονται υπερβολές και άσκοπη γκρίνια. Σιγά το κόπο δηλ., έχουμε γαμηθεί 1.5 χρόνο με πολύ πολύ σκληρά μέτρα και μας πείραξε ένα ράπιντ;
Πολύ κακό για το τίποτα κατά την άποψή μου.
 

EnKay

Member
Μηνύματα
91
Likes
389
Επόμενο Ταξίδι
Αιγαίο
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Είναι φανερό ότι τα νέα αυτά μέτρα είναι εκτός από μέτρο προστασίας των νησιών με τις μικρές υποδομές υγείας και ένα ισχυρό αντικίνητρο για τους ανεμβολίαστους, αντικίνητρο που όπως φαίνεται θα επεκταθεί και σε άλλους τομείς με τον καιρό.
Επομένως, όπως εγώ το καταλαβαίνω, από Δευτέρα ταξιδεύεις σε νησιά ή με πιστοποιητικό (πουθενά δε λέει για παρέλευση 14μ , λέει απλά πιστοποιητικό δηλ. να έχεις ολοκληρώσει τις απαραίτητες δόσεις) ή τεστ δηλ. με χαρτί εργαστηρίου και όχι την αυτο-δήλωση. Αφού φτάσεις στο 1ο νησί, μετά κινείσαι ελεύθερα από νησί σε νησί μέχρι να επιστρέψεις στο λιμάνι σου στην Αθήνα.
Τα όσα διαβάζω για ακυρώσεις στα ξενοδοχεία γιατί ο άλλος δε πάει να δώσει 15-20 ευρώ να κάνει ένα ράπιντ ή δε πάει να το κάνει δωρεάν όπου αυτό γίνεται, μου φαίνονται υπερβολές και άσκοπη γκρίνια. Σιγά το κόπο δηλ., έχουμε γαμηθεί 1.5 χρόνο με πολύ πολύ σκληρά μέτρα και μας πείραξε ένα ράπιντ;
Πολύ κακό για το τίποτα κατά την άποψή μου.
Ακριβως αυτο. Διαρκης γκρινια για οτι και να γινει. Τωρα που δεν μπορούν να ταξιδεψουν με αυτοδηλωση γκρινια. Αν μπορουσαν ομως και ειχαμε σοβαρη νοσηση σε νησια χωρις υποδομες και διακομιδες παλι θα γκρινιαζαν για ανεπαρκεια μετρων και κυβερνησης. Για τη δικη τους ευθυνη ουτε λογος. Που δηλωνουν αρνητικο τεστ χωρις να έχουν κανει καν. Ε τωρα ειναι υποχρεωμένοι.
 

inspiring

Member
Μηνύματα
93
Likes
140
Ακριβως αυτο. Διαρκης γκρινια για οτι και να γινει. Τωρα που δεν μπορούν να ταξιδεψουν με αυτοδηλωση γκρινια. Αν μπορουσαν ομως και ειχαμε σοβαρη νοσηση σε νησια χωρις υποδομες και διακομιδες παλι θα γκρινιαζαν για ανεπαρκεια μετρων και κυβερνησης. Για τη δικη τους ευθυνη ουτε λογος. Που δηλωνουν αρνητικο τεστ χωρις να έχουν κανει καν. Ε τωρα ειναι υποχρεωμένοι.
Σοβαρα τωρα;;;; Μηπως να τους συγχαρουμε κιολας που σε μια νυχτα αλλαζουν αποφασεις; μονο στην Ελλαδα γίνεται αυτο...υπαρχουν ανθρωποι που ειτε ταξιδευουν ηδη ειτε βρισκονται σε νησι χωρις υποδομες κ ψαχνονται....υπαρχουν κι αλλοι που περιμεναν ενα καλοκαιρι να χαλαρωσουν χωρις να τρεχουν για ραπιντ κ ειδικα αν εχουν κ ενηλικα παιδια μαζι γιατι το μπατζετ δε τους βγαινει.....η γκρινια σας πειραξε;
 

EnKay

Member
Μηνύματα
91
Likes
389
Επόμενο Ταξίδι
Αιγαίο
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Κι έρχομαι εγώ και ρωτάω. Θέλει κάποιος να πάει στον Πόρο. Το Γαλατάς-Πορος που το κάνεις κολυμπώντας θέλει self test ή rapid/pcr test?

Και μετά αν κάποιος από Πόρο θέλει να πάει Υδρα που είναι το αμέσως επομενο νησί, χρειάζεται self ή rapid/pcr test?

Ειλικρινής η απορία μου.
Το Γαλατάς Πόρος είναι πορθμείο άρα μπορείς να το κάνεις με self test. Για μετά δεν γνωρίζω.
 

EnKay

Member
Μηνύματα
91
Likes
389
Επόμενο Ταξίδι
Αιγαίο
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Σοβαρα τωρα;;;; Μηπως να τους συγχαρουμε κιολας που σε μια νυχτα αλλαζουν αποφασεις; μονο στην Ελλαδα γίνεται αυτο...υπαρχουν ανθρωποι που ειτε ταξιδευουν ηδη ειτε βρισκονται σε νησι χωρις υποδομες κ ψαχνονται....υπαρχουν κι αλλοι που περιμεναν ενα καλοκαιρι να χαλαρωσουν χωρις να τρεχουν για ραπιντ κ ειδικα αν εχουν κ ενηλικα παιδια μαζι γιατι το μπατζετ δε τους βγαινει.....η γκρινια σας πειραξε;
Κι εγώ ένα καλοκαίρι περίμενα για να χαλαρώσω. Έχω εμβολιαστεί και έχουν λυθεί και τα γραφειοκρατικά προβλήματα (τεστ) και τα υγειονομικά (ακόμη και αν νοσήσω, η νόσηση θα είναι ελαφριά και δεν θα χρειαστώ νοσηλεία σε ένα μέρος που δεν δύναται να τη προσφέρει)
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.365
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
σε μια νυχτα αλλαζουν αποφασεις; μονο στην Ελλαδα γίνεται αυτο...
εχεις δικιο. απαραδεκτο να περιμενουν μια ολοκληρη νυχτα. σε μια δυναμικη κατασταση που πεθαινει κοσμος. στην Ιταλια εγινε κοκκινη ζωνη ενα μικρο νησι σε 1 ωρα μετα την επιβεβαιωση των (εισερχομενων) κρουσματων. ακους εκει να περιμενουν μια νυχτα..
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.141
Likes
20.430
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
εχεις δικιο. απαραδεκτο να περιμενουν μια ολοκληρη νυχτα. σε μια δυναμικη κατασταση που πεθαινει κοσμος. στην Ιταλια εγινε κοκκινη ζωνη ενα μικρο νησι σε 1 ωρα μετα την επιβεβαιωση των (εισερχομενων) κρουσματων. ακους εκει να περιμενουν μια νυχτα..
Ποιο νησί είναι;
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.783
Likes
18.174
Σοβαρα τωρα;;;; Μηπως να τους συγχαρουμε κιολας που σε μια νυχτα αλλαζουν αποφασεις; μονο στην Ελλαδα γίνεται αυτο...υπαρχουν ανθρωποι που ειτε ταξιδευουν ηδη ειτε βρισκονται σε νησι χωρις υποδομες κ ψαχνονται....υπαρχουν κι αλλοι που περιμεναν ενα καλοκαιρι να χαλαρωσουν χωρις να τρεχουν για ραπιντ κ ειδικα αν εχουν κ ενηλικα παιδια μαζι γιατι το μπατζετ δε τους βγαινει.....η γκρινια σας πειραξε;
Δεν υπάρχει χώρα στο κόσμο που να μη πήρε αποφάσεις εν μία νυκτί εδώ και 1.5 χρόνο, οπότε δεν ισχύει η καραμέλα "μόνο στην Ελλάδα...". Θυμίζω πρόσφατα την Αγγλία και τη Πορτογαλία και το σχετικό χαμό, παντού έχουν συμβεί αυτά. Αν μετά από όσα έχουμε τραβήξει όλοι μας, ένα ράπιντ είναι τόσο τρομερό, τι να πω. Τα κάνουν και δωρεάν για όσους δεν έχουν. Επίσης, οι ανεμβολίαστοι λόγω πεποίθησης, ας πάνε να εμβολιαστούν και να μη μας τα κάνουν τούμπανο. Εφεξής θεωρώ δικαιότατο ό,τι "σκληρό μέτρο" φέρουν που να τους αφορά. Νισάφι.
επίσης, τα παιδιά κάτω από 12 δεν χρειάζονται τεστ. Τα παιδιά 12-17 ταξιδεύουν και με σελφ. Από κει και πέρα είσαι ενήλικος, τι θα πει ενήλικα παιδιά.
 

EnKay

Member
Μηνύματα
91
Likes
389
Επόμενο Ταξίδι
Αιγαίο
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Σοβαρα τωρα;;;; Μηπως να τους συγχαρουμε κιολας που σε μια νυχτα αλλαζουν αποφασεις; μονο στην Ελλαδα γίνεται αυτο...υπαρχουν ανθρωποι που ειτε ταξιδευουν ηδη ειτε βρισκονται σε νησι χωρις υποδομες κ ψαχνονται....υπαρχουν κι αλλοι που περιμεναν ενα καλοκαιρι να χαλαρωσουν χωρις να τρεχουν για ραπιντ κ ειδικα αν εχουν κ ενηλικα παιδια μαζι γιατι το μπατζετ δε τους βγαινει.....η γκρινια σας πειραξε;
Επίσης επειδή αναφέρεσαι σε αυτούς που είναι ήδη εκεί και ψάχνονται τα νέα μέτρα ανακοινώθηκαν για τις μετακινήσεις προς τα νησιά. Για την επιστροφή δεν λέει κάτι. Όπως είπαμε και σε προηγούμενα ποστ τα νησιά και τους κατοίκους τους θέλουν να προστατέψουν.
 

EnKay

Member
Μηνύματα
91
Likes
389
Επόμενο Ταξίδι
Αιγαίο
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Δεν υπάρχει χώρα στο κόσμο που να μη πήρε αποφάσεις εν μία νυκτί εδώ και 1.5 χρόνο, οπότε δεν ισχύει η καραμέλα "μόνο στην Ελλάδα...". Θυμίζω πρόσφατα την Αγγλία και τη Πορτογαλία και το σχετικό χαμό, παντού έχουν συμβεί αυτά. Αν μετά από όσα έχουμε τραβήξει όλοι μας, ένα ράπιντ είναι τόσο τρομερό, τι να πω. Τα κάνουν και δωρεάν για όσους δεν έχουν. Επίσης, οι ανεμβολίαστοι λόγω πεποίθησης, ας πάνε να εμβολιαστούν και να μη μας τα κάνουν τούμπανο. Εφεξής θεωρώ δικαιότατο ό,τι "σκληρό μέτρο" φέρουν που να τους αφορά. Νισάφι.
επίσης, τα παιδιά κάτω από 12 δεν χρειάζονται τεστ. Τα παιδιά 12-17 ταξιδεύουν και με σελφ. Από κει και πέρα είσαι ενήλικος, τι θα πει ενήλικα παιδιά.
Συμφωνώ απόλυτα! Αφού είναι τόσο δύσκολο να κάνουν ένα ράπιντ (γίνονται δωρεάν καθημερινά σε τόσα σημεία) ας μη ταξιδέψουν.
Καλύτερα για εμάς! Διακοπές με ηρεμία, ποιότητα και ασφάλεια!
 

vikara

Member
Μηνύματα
475
Likes
4.030
Ταξίδι-Όνειρο
Νησί του Πάσχα
η γκρινια σας πειραξε;
Ναι.Κουρασε.
Επίσης, οι ανεμβολίαστοι λόγω πεποίθησης, ας πάνε να εμβολιαστούν
Μακάρι,αλλά νομίζω ότι οι ανεμβολιαστοι λόγω πεποίθησης, ανήκουν στην κατηγορία των ανθρώπων που έχουν έντονο το στοιχείο της αντίδρασης στο χαρακτήρα τους και έντονη την πεποίθηση ότι γνωρίζουν τα πάντα. Όταν αυτοί οι άνθρωποι εξαναγκάζονται να κάνουν κάτι που είναι κόντρα στα πιστεύω τους, αντιδρούν ακόμη περισσότερο. Δεν διαθέτουν ούτε ενσυναίσθηση ούτε αίσθημα κοινωνικής αλληλεγγύης,που ειδικά στη συγκεκριμένη συγκυρία,είναι απαραίτητα για να υπάρξει πρόοδος στην καταπολέμηση του ιού. Δυστυχώς,έχω απογοητευτεί και δεν βλέπω φως στο τούνελ των εμβολιασμών...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.418
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom