Ταξίδια στην Ελλάδα και περιορισμοί covid.

Thalassaki

Member
Μηνύματα
767
Likes
4.751
Επόμενο Ταξίδι
........
Πάντως ακόμα και σήμερα που γκρινιάζουμε και αναρωτιόμαστε πως θα μπορέσουμε φέτος να κάνουμε island hopping ντε και καλά υπάρχει η δυνατότητα εμβολιασμού για όλους άνω των 18 η οποία μπορεί και να ολοκληρωθεί μέσα στον Αύγουστο , μήνα που επιλέγουν οι περισσότεροι για τις διακοπές τους.
Γνώμη μου είναι πως αν κάποιος δεν είναι αντιεμβολιαστής πρέπει να σπεύσει να κλείσει τα ραντεβού του για τον εμβολιασμό πρώτα και κατόπιν τα εισιτήρια και την διαμονή του. Οι τυχεροί που ήδη έχουν κάνει την πρώτη δόση ας κάνουν λίγες μέρες ακόμα υπομονή μέχρι να αποκτήσουν την πολυπόθητη ελευθερία τους.
Τόσους μήνες μείναμε κλειδωμένοι χωρίς καν να έχουμε την δυνατότητα να μετακινηθούμε εκτός νομού, όχι γιατί επιλέξαμε να μην εμβολιαστούμε αλλά γιατί δεν υπήρχε αυτή η δυνατότητα.Πολλοί απο εμάς αν και είμαστε με το δάχτυλο στην "σκανδάλη" εδώ και μήνες για την ημέρα που θα ανοίξει η πλατφόρμα και για την δική μας ηλικιακή ομάδα καταφέραμε να ολοκληρώσουμε μόλις τον εμβολιασμό μας.
Σήμερα πλέον όσοι επιλέγουν ή αμελούν να εμβολιαστούν θα πρέπει να υποστούν και τις όποιες συνέπειες των επιλογών τους ή απλώς να βάλουν το χέρι λίγο πιο βαθιά στην τσέπη για να πληρώσουν το εξωφρενικό ποσό των 20 ευρώ για rapid test για να πάνε διακοπές.

Ο σκοπός των μέτρων δεν είναι η τιμωρία των ανεμβολίαστων αλλά η προστασία της περιφέρειας από τις ανεξέλεγκτες ορδές των τουριστών προς κάθε δυνατό προορισμό τυπώνοντας απλώς ψευδείς δηλώσεις self tests γιατί βαριούνται ή απλά "επιβαρύνει" το budget τους το κόστος ενός test.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.310
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Προφανώς και το μέτρο δεν είναι αρεστό από πολλούς, προφανώς και υπάρχουν και θα υπάρχουν αντιδράσεις από ταξιδιώτες αλλά και από επαγγελματίες του τουρισμού, ωστόσο είναι ακόμα ένα μέτρο πίεσης.
Αθέμιτο; Αντιδημοκρατικό (βαριά η λέξη); Παράλογο; Ισως λίγο απ' όλα.
Από τη πρώτη μέρα όμως ξεκίνησε να αποδίδει.
Αυτοί που το σκέφτονταν, αυτοί που είχαν φόβο, αυτοί που ήταν στο ντεμί, άρχισαν να κλείνουν ραντεβού για εμβολιασμό, που είναι και ο στόχος άλλωστε όσων ανακοινώθηκαν.
Αφού δεν είμαστε άνθρωποι κι εμείς, ας το παραδεχτούμε.
Αυτό δεν αναιρεί βέβαια τη θλιβερή έως τώρα διαχείριση της πανδημίας, των μέτρων και του εμβολιασμού γενικότερα...
 

taxidiara

Member
Μηνύματα
1.075
Likes
2.491
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΥΡΟΣ Η.Π.Α.
Εγώ πραγματικά θέλω να δω αν θα μπαίνουν στο κόπο να ζητάνε και να τσεκάρουν βεβαιώσεις των τεστ ή ακόμα και τα πιστοποιητικά εμβολιασμού στα πλοία... Γιατί όσο ήταν τα σελφ τεστ προαπαιτούμενα, ούτε καν... Επειδή ταξίδεψα πρόσφατα, μόνο τα εισιτήρια κοιτάνε.. Αυτό τους ενδιαφέρει... Ούτε καν τη δήλωση υγείας δε ζητούσανε...Σιγά μη μπούνε τώρα στο κόπο (για τα πλοία μιλάω) να τσεκάρουν ένα ένα επιβάτη... Αν το κάνουν, ε ρε κάτι καθυστερήσεις που θα πέσουν! Ίσως το εφαρμόσουν λίγο στην αρχή αλλά μόλις αρχίσει η πολυκοσμία άντε γεια
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.038
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Aν κάποιοι πιστεύουν ότι θα επιτευχθεί ο στόχος των εμβολιασμών, παίρνοντας τιμωρητικά μέτρα (που δεν ισχύουν σε άλλες ευρωπαϊκές χώρες) είναι μακριά νυχτωμένοι. Στις χώρες της Ευρώπης που πάνε πολύ καλά στους εμβολιασμούς, δεν υπάρχουν τέτοια μέτρα ούτε αντίστοιχη καθημερινή ψυχολογική και κοινωνική πίεση. Όσο πιο γρήγορα το καταλάβει αυτό η κυβέρνηση, τόσο καλύτερα θα πάνε οι εμβολιασμοί σε βάθος χρόνου.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.310
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Εγώ πραγματικά θέλω να δω αν θα μπαίνουν στο κόπο να ζητάνε και να τσεκάρουν βεβαιώσεις των τεστ ή ακόμα και τα πιστοποιητικά εμβολιασμού στα πλοία
Εξαρτάται.
Εγώ που ταξίδεψα πρόσφατα και πέρασα από αεροδρόμια και λιμάνια, δε μέ έλεγξαν στο παραμικρό όπως ανέφερα στο αντίστοιχο ποστ.
Τις ίδιες μέρες όμως σε ταξίδι της αδερφής μου προς τα Χανιά, η αεροσυνοδοί της ryan έλεγχαν ένα προς ένα τους επιβάτες για πιστοποιητικό/τεστ/δήλωση.
Τι να πω, έχει να κάνει και με την εταιρεία; Πολύ πιθανόν.

Γενικά πιστεύω ότι δε θα υπάρχει τρομερός έλεγχος, γιατί και το προσωπικό δεν επαρκεί για κάτι τέτοιο αλλά δεν είναι και ευθύνη του.
Αν ήθελαν πραγματικά να το ελέγξουν θα το θεωρούσαν προαπαιτούμενο κατά την έκδοση εισιτηρίου, εισόδου στο λιμάνι/αεροδρόμιο κτλ.
Είναι απλά ένας μοχλός πίεσης προς τον εμβολιασμό.
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.364
Likes
3.408
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Παιδιά, λύστε μου μια απορία: Πετάω με aegean για Ρόδο στις 20 Ιουλίου με φίλο μου. Εγώ έχω ολοκληρώσει τον εμβολιασμό μου εδώ και μέρες, ο φίλος μου θα τον ολοκληρώσει στις 12 Ιουλίου. Σύμφωνα με τις χθεσινές δηλώσεις Χαρδαλιά, για τις μετακινήσεις στα νησιά απαιτείται πιστοποιητικό εμβολιασμού (ή τα τεστ), αλλά δεν έκανε καμία αναφορά για παρέλευση 14ημέρου από τη 2η δόση. Στο site της η Aegean αναφέρει ακόμα την παρέλευση 14 ημερών. Ο φίλος μου λοιπόν πρέπει να κάνει rapid ή self test πριν την αναχώρηση για Ρόδο ή όχι με τα τελευταία δεδομένα?
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.370
Likes
14.271
Σοβαρα τωρα;;;; Μηπως να τους συγχαρουμε κιολας που σε μια νυχτα αλλαζουν αποφασεις; μονο στην Ελλαδα γίνεται αυτο...υπαρχουν ανθρωποι που ειτε ταξιδευουν ηδη ειτε βρισκονται σε νησι χωρις υποδομες κ ψαχνονται....υπαρχουν κι αλλοι που περιμεναν ενα καλοκαιρι να χαλαρωσουν χωρις να τρεχουν για ραπιντ κ ειδικα αν εχουν κ ενηλικα παιδια μαζι γιατι το μπατζετ δε τους βγαινει.....η γκρινια σας πειραξε;
Δεν γίνονται μόνον στην Ελλάδα..Κοιτάξτε τι έγραψε ο @Defkalion για την Αυστραλία στο άλλο θέμα και τα αυστηρά λοκ-ντάουν..Ας μην υπερβάλλουμε...
 

Mikes

Member
Μηνύματα
120
Likes
921
Ακριβως αυτο. Διαρκης γκρινια για οτι και να γινει. Τωρα που δεν μπορούν να ταξιδεψουν με αυτοδηλωση γκρινια. Αν μπορουσαν ομως και ειχαμε σοβαρη νοσηση σε νησια χωρις υποδομες και διακομιδες παλι θα γκρινιαζαν για ανεπαρκεια μετρων και κυβερνησης. Για τη δικη τους ευθυνη ουτε λογος. Που δηλωνουν αρνητικο τεστ χωρις να έχουν κανει καν. Ε τωρα ειναι υποχρεωμένοι.
Διαφημιζαν πως τα νησια ειναι πλεον covid free, δηλ. εμβολιασμενος ο ενεργος πλυθυσμος,οι ευπαθεις ομαδες κλπ, κατι που θεωρητθικα σημαινει πως ειναι δυσκολο να νοσησει καποιος βαρια...τωρα ξαφνικα αυτο απο χθες αλλαξε?(για τις ευθυνες κλπ που αναφερεις ,συμφωνω)
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.129
Likes
20.371
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Το αν είναι ή όχι ακριβό ένα τεστ για κάποιον, θα το κρίνει ο ίδιος για την τσέπη του....
Όσο για τα σελφ τεστ και για το πόσο μεγάλη κοροϊδία είναι το έχουμε ανακαλύψει από τον Απρίλιο κάποιοι στους χώρους εργασίας μας και γενικώς είμαστε αναγκασμένοι να φοράμε εδώ και μήνες μάσκες για να δουλέψουμε σε κλειστούς χώρους!
Οπότε ναι, κούρασε πάρα πολύ το θέμα των αρνητων και όσων δεν αντιλαμβάνονται τη σοβαρότητα της κατάστασης και δεν έχουν αίσθημα ευθύνης απέναντι στους συνανθρωπους τους! Το θέμα δεν έχει να κάνει μόνο με τις διακοπές και το καλοκαίρι, αλλά με τη ζωή γενικά όλων μας και κατ επέκταση με την οικονομια της χώρας μας!
 

EnKay

Member
Μηνύματα
91
Likes
389
Επόμενο Ταξίδι
Αιγαίο
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Διαφημιζαν πως τα νησια ειναι πλεον covid free, δηλ. εμβολιασμενος ο ενεργος πλυθυσμος,οι ευπαθεις ομαδες κλπ, κατι που θεωρητθικα σημαινει πως ειναι δυσκολο να νοσησει καποιος βαρια...τωρα ξαφνικα αυτο απο χθες αλλαξε?(για τις ευθυνες κλπ που αναφερεις ,συμφωνω)
Πολύ καλά κάνεις και το αναφέρεις. Βρίσκω το εξής αλλά δεν είναι πρόσφατο.

Τα 32 Covid free νησιά είναι τα ακόλουθα:

Φούρνοι, Μεγανήσι, Νίσυρος, Κίμωλος, Τήλος, Οινούσσες, Λειψοί, Χάλκη, Αμμουλιανή, Οθωνοί, Κάλαμος, Ερεικούσσα, Καστελόριζο, Ψαρά, Μαθράκι, Θηρασιά, Ανάφη, Σίκινος, ‘Αγιος Ευστράτιος, Αγαθονήσι, Γαύδος, Θύμαινα, Τέλενδος, Τριζόνια, Καστός, Ψέριμος, Παλαιό Τρίκερι, Αντικύθηρα, Αρκιοί, Γυαλί, Αντίπαξοι, Μαράθι

Λείπουν πολλά & πολυσύχναστα νησιά που δεν έχουν υποδομές. π.χ. εγώ θα πάω σε ένα από τα παραπάνω αλλά θα πάω και Ίο που έχει απλά ένα κέντρο υγείας
 

Mikes

Member
Μηνύματα
120
Likes
921
Πολύ καλά κάνεις και το αναφέρεις. Βρίσκω το εξής αλλά δεν είναι πρόσφατο.

Τα 32 Covid free νησιά είναι τα ακόλουθα:

Φούρνοι, Μεγανήσι, Νίσυρος, Κίμωλος, Τήλος, Οινούσσες, Λειψοί, Χάλκη, Αμμουλιανή, Οθωνοί, Κάλαμος, Ερεικούσσα, Καστελόριζο, Ψαρά, Μαθράκι, Θηρασιά, Ανάφη, Σίκινος, ‘Αγιος Ευστράτιος, Αγαθονήσι, Γαύδος, Θύμαινα, Τέλενδος, Τριζόνια, Καστός, Ψέριμος, Παλαιό Τρίκερι, Αντικύθηρα, Αρκιοί, Γυαλί, Αντίπαξοι, Μαράθι

Λείπουν πολλά & πολυσύχναστα νησιά που δεν έχουν υποδομές. π.χ. εγώ θα πάω σε ένα από τα παραπάνω αλλά θα πάω και Ίο που έχει απλά ένα κέντρο υγείας
Αρση lockdown: Η λίστα με όλα τα Covid free ελληνικά νησιά.

Ειναι παλιο,πολυ παλιο(μπορει και 4 μηνων) αυτο που βρηκες,οχι πως αυτο που εχω στο link ειναι των ημερων μας,
αλλα σιγουρα πιο προσφατο.
Επισης και με τα αεροπλανα με τεστ ταξιδευουν. Οποιος δε θελει, ας παει ηπειρωτικη Ελλαδα,και εκει μπορει να κανει διακοπες.
 

katkarak

Member
Μηνύματα
47
Likes
43
Αρση lockdown: Η λίστα με όλα τα Covid free ελληνικά νησιά.

Ειναι παλιο,πολυ παλιο(μπορει και 4 μηνων) αυτο που βρηκες,οχι πως αυτο που εχω στο link ειναι των ημερων μας,
αλλα σιγουρα πιο προσφατο.
Επισης και με τα αεροπλανα με τεστ ταξιδευουν. Οποιος δε θελει, ας παει ηπειρωτικη Ελλαδα,και εκει μπορει να κανει διακοπες.
Ειλικρινά,ασχέτως αν ακυρώσω όλα τα προγράμματα μου,εύχομαι όλη αυτή η γραμμή που εισηγούνται οι ειδικοί να αποδεχθεί ότι είναι για το καλό όλων μας και να μην υπάρξει πισογύρισμα...ούτε lockdown,ούτε θάνατοι..για την υγεία όλων μας!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.166
Μηνύματα
882.738
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
Adamamdia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom