Ταξίδια στην Ελλάδα και περιορισμοί covid.

LULLU

Member
Μηνύματα
3.520
Likes
7.756
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
Από Κρήτη για Πειραιά δε χρειάζεται rapid ή μοριακό τεστ αλλά ΜΟΝΟ self test (ΤΡΑΓΙΚΟ!!!) ενώ από Πειραιά σε Κρήτη κανονικά ΜΟΡΙΑΚΟ ή Rapid ...

(Εγώ είμαι εμβολιασμένος φουλ)

Ρώτησα 3 πρακτορεία ταξιδίων !!! ΙΣΧΥΕΙ;
οχι... στα πλοια οι μη εμβολιασμενοι μοριακο η ραπιντ
 

Ntina_Nst

Member
Μηνύματα
13
Likes
8
Καλησπέρα, θα ήθελα να ρωτήσω αν κατάλαβε κάποιος να μου πει κ μένα. Για να πας από το ένα νησί στο άλλο χρειάζεται self test ή rapid? Θέλω να πάω από Σαντορίνη-Αμοργό αλλά πάω μέσω Νάξου. Ποιο τεστ πρέπει να κάνω?
Επίσης για κάπου κοντά στην Αμοργό π.χ Δονούσα, Κουφονήσια με τον σκοπελίτη θέλει πάλι τεστ?
Συγγνώμη αν σας ζάλισα.
 

niax

Member
Μηνύματα
255
Likes
800
Ταξίδι-Όνειρο
βολτα με τον υπερσiβηρικο
Εγω εκανα σημερα 5/7 τη β δοση και ταξιδευω 19/7, που ειναι ουσιαστικα η 14η μερα μετα την ολοκληρωση του εμβολιασμου μου.. θα ειναι αραγε ενεργο το πιστοποιητικο εμβολιασμου η ενεργοποιειται την 15η ( αφου περασουν 14 μερες την επομενη)?
Δεν περιμενω να ξερει κανεις την απαντηση ειναι η αληθεια αλλα αν γνωριζει κανεις που θα μπορουσα να απευθυνθω για να ενημερωθω θα ηταν μεγαλη βοηθεια
 

NIKOLETA05

Member
Μηνύματα
555
Likes
442
Επόμενο Ταξίδι
Αλσατία
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Από Κρήτη για Πειραιά δε χρειάζεται rapid ή μοριακό τεστ αλλά ΜΟΝΟ self test (ΤΡΑΓΙΚΟ!!!) ενώ από Πειραιά σε Κρήτη κανονικά ΜΟΡΙΑΚΟ ή Rapid ...

(Εγώ είμαι εμβολιασμένος φουλ)

Ρώτησα 3 πρακτορεία ταξιδίων !!! ΙΣΧΥΕΙ;
Ναι ο έλεγχος γίνεται προς τα νησιά όχι από τα νησιά.Σοθ λέει μην πας εκεί και τους γεμίσεις κορονοϊο αν τώρα γυρίσεις με κορονοϊο στην Αθήνα κάτσε ψόφα δεν μας νοιάζει🤣
 

NIKOLETA05

Member
Μηνύματα
555
Likes
442
Επόμενο Ταξίδι
Αλσατία
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
οχι... στα πλοια οι μη εμβολιασμενοι μοριακο η ραπιντ
Στον πηγαιμό για νησί ισχύει αυτό που λες στην επιστροφή όχι.

Οι περιορισμοί ισχύουν μόνο για μετακινήσεις προς νησιά;Για πτήσεις από χερσαίο σε χερσαίο προορισμό εντός Ελλάδος δεν χρειάζεται rapid ή πιστοποιητικό εμβολιασμού;
 

katkarak

Member
Μηνύματα
47
Likes
43
Σχετικά με τις μετακινήσεις από λιμάνια της ηπειρωτικής Ελλάδας προς τα νησιά και μεταξύ των νησιών μόλις άκουσα στις ειδήσεις τις εξής διευκρινήσεις.

Τα rapid και pcr tests είναι απαιτητά μόνο στην μετάβαση από λιμάνι της ηπειρωτικής Ελλάδας προς κάποιο νησί και όχι για μετακίνηση απο νησί σε νησί ή κατά την επιστροφή όπου συστήνεται self test.

Εξαιρούνται
λοιπόν από την υποχρέωση rapid και pcr tests
1)οι επιβάτες που μετακινούνται σε ακτοπλοϊκές συνδέσεις μεταξύ νήσων της ίδιας Περιφερειακής Ενότητας οι οποίοι δύνανται να πραγματοποιούν τις μετακινήσεις τους και με διενέργεια αυτοδιαγνωστικού ελέγχου (self-test), εντός 24 ωρών πριν από την προγραμματισμένη ώρα ταξιδίου.

2)
Οι επιβάτες που μετακινούνται στις πορθμειακές γραμμές Πέραμα-Παλούκια Σαλαμίνας, Πέραμα Μεγαρίδος-Φανερωμένη Σαλαμίνας, Ρίο-Αντίρριο, στις ακτοπλοϊκές συνδέσεις από την ηπειρωτική χώρα προς την Εύβοια, καθώς και στις πορθμειακές γραμμές Πόρου-Γαλατάς Τροιζηνίας, Πούντα-Ελαφόνησος Λακωνίας και Τρυπητή-Αμμουλιανή Χαλκιδικής, οι οποίοι δύνανται να πραγματοποιούν τις μετακινήσεις τους και με διενέργεια αυτοδιαγνωστικού ελέγχου (self-test) 24 ωρών πριν την προγραμματισμένη ώρα ταξιδίου.

Σε κάθε περίπτωση, για την επιβίβαση των επιβατών από λιμάνια της ηπειρωτικής Ελλάδας προς τα νησιά και αντίστροφα, συμπληρώνεται υποχρεωτικά το Ερωτηματολόγιο Δήλωσης Υγείας πριν την επιβίβαση, που περιλαμβάνεται στο Παράρτημα 1 των μέτρων πρόληψης και αντιμετώπισης κρουσμάτων COVID-19 στα επιβατηγά και επιβατηγά – οχηματαγωγά πλοία, που εκτελούν θαλάσσιες ενδομεταφορές, το οποίο βρίσκεται αναρτημένο στην ιστοσελίδα του Υπουργείου Ναυτιλίας και Νησιωτικής Πολιτικής, καθώς και στην ιστοσελίδα https://sea.travel.gov.gr/, η οποία και θα σας οδηγήσει στο έντυπο με τη Δήλωση Υγείας Ακτοπλοΐας.
Για τις μετακινήσεις μεταξύ νήσων της ίδιας περιφέρειας το self test το καταχωρούμε κανονικά και το εκτυπώνουμε;Άλλο χαρτί συμπληρώνουμε;
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.613
Likes
12.436
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Εγω εκανα σημερα 5/7 τη β δοση και ταξιδευω 19/7, που ειναι ουσιαστικα η 14η μερα μετα την ολοκληρωση του εμβολιασμου μου.. θα ειναι αραγε ενεργο το πιστοποιητικο εμβολιασμου η ενεργοποιειται την 15η ( αφου περασουν 14 μερες την επομενη)?
Δεν περιμενω να ξερει κανεις την απαντηση ειναι η αληθεια αλλα αν γνωριζει κανεις που θα μπορουσα να απευθυνθω για να ενημερωθω θα ηταν μεγαλη βοηθεια
Το πιστοποιητικό εμβολιασμού βγαίνει την επόμενη μέρα. Όμως για πλοίο προς νησιά πρέπει να έχουν περάσει 14 ημέρες.
 
Last edited:

maria91

Member
Μηνύματα
2.086
Likes
1.955
Επειδη εχω μπερδευτει αν παρω κτελ απο Αθηνα για να παω Πελοποννησο,θελω ραπιντ ή καλυπτομαι με το σελφ?οποιος μπορει να με διαφωτισει γιατι αν θελω ραπιντ πρεπει να παω ως την Τεταρτη:innocent:
 

orck

Member
Μηνύματα
662
Likes
1.011
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Οι περιορισμοί ισχύουν μόνο για μετακινήσεις προς νησιά;Για πτήσεις από χερσαίο σε χερσαίο προορισμό εντός Ελλάδος δεν χρειάζεται rapid ή πιστοποιητικό εμβολιασμού;
προς το παρόν αυτό το ΦΕΚ αναφέρεται ΜΟΝΟ στα νησιά,

προσεχώς θα μας ανακοινώσουν ...το επεξεργάζονται για χερσαίες μετακινήσεις
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.520
Likes
7.756
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
Στον πηγαιμό για νησί ισχύει αυτό που λες στην επιστροφή όχι.
δηλαδη ενας που φευγει απο Κρητη για Σαντορινη στην επιστροφη δεν θα χρειαστει τεστ> δεν λεγεται αυτο μεταβαση απο νησι σε νησι??θα μας τρελανουν τελειως.....
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.207
Μηνύματα
883.785
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom