Ταξίδια στην Ελλάδα και περιορισμοί covid.

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.613
Likes
12.436
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Καλησπέρα, θα ήθελα να ρωτήσω αν κατάλαβε κάποιος να μου πει κ μένα. Για να πας από το ένα νησί στο άλλο χρειάζεται self test ή rapid? Θέλω να πάω από Σαντορίνη-Αμοργό αλλά πάω μέσω Νάξου. Ποιο τεστ πρέπει να κάνω?
Επίσης για κάπου κοντά στην Αμοργό π.χ Δονούσα, Κουφονήσια με τον σκοπελίτη θέλει πάλι τεστ?
Συγγνώμη αν σας ζάλισα.
Αν η μετακίνηση γίνει μεταξύ νησιών της ίδιας περιφερειακής ενότητας τότε μπορεί να γίνει και με self test. Αμοργός, Νάξος, Δονούσα, Κουφονήσια είναι στην ίδια. Η Σαντορίνη ανήκει σε άλλη Π. Ε.
 

Яна

Member
Μηνύματα
262
Likes
288
Εγω εκανα σημερα 5/7 τη β δοση και ταξιδευω 19/7, που ειναι ουσιαστικα η 14η μερα μετα την ολοκληρωση του εμβολιασμου μου.. θα ειναι αραγε ενεργο το πιστοποιητικο εμβολιασμου η ενεργοποιειται την 15η ( αφου περασουν 14 μερες την επομενη)?
Δεν περιμενω να ξερει κανεις την απαντηση ειναι η αληθεια αλλα αν γνωριζει κανεις που θα μπορουσα να απευθυνθω για να ενημερωθω θα ηταν μεγαλη βοηθεια
Το πιστοποιητικό εκδίδεται την επομένη της δεύτερης δόσης, οπότε σίγουρα θα το έχεις στα χέρια σου. Από κει και πέρα... Εγώ στην ίδια ακριβώς περίπτωση και μάλιστα στο αεροδρόμιο με προορισμό το εξωτερικό, το δέχτηκαν (δηλ. 4 Ιουνίου δεύτερη δόση, 18 Ιουνίου ταξίδι), χωρίς κανέναν ενδοιασμό. Εφόσον έχεις "πατήσει" τη 14η μέρα μπορείς να υποστηρίξεις ότι πχ ειχες κάνει το εμβόλιο πολύ νωρίς το πρωί (δεν φαίνεται πουθενά άλλωστε η ώρα) κι ότι σίγουρα έχουν περάσει οι 24 ώρες των 14 ημερών.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.613
Likes
12.436
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
δηλαδη ενας που φευγει απο Κρητη για Σαντορινη στην επιστροφη δεν θα χρειαστει τεστ> δεν λεγεται αυτο μεταβαση απο νησι σε νησι??θα μας τρελανουν τελειως.....
Προφανώς εννοούσε από και προς Πειραιά. Σαντορίνη σε Κρήτη λογικά θα χρειαστεί rspid.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.791
Likes
18.345
Προφανώς εννοούσε από και προς Πειραιά. Σαντορίνη σε Κρήτη λογικά θα χρειαστεί rspid.
Αμφιβαλλω αν είναι όντως έτσι γιατί θυμαμαι ότι το τεστ ισχύει από ηπειρωτική χώρα σε νησί. Εμείς από Αστυπαλαια πάμε Αμοργο αύριο, όποτε θα δούμε και τι θα ζητήσουν, αλλά δε νομίζω ότι απαιτείται. Δηλ εδώ Αστυπαλαια που θα κανεις τεστ;
 

niax

Member
Μηνύματα
255
Likes
800
Ταξίδι-Όνειρο
βολτα με τον υπερσiβηρικο
Το πιστοποιητικό εκδίδεται την επομένη της δεύτερης δόσης, οπότε σίγουρα θα το έχεις στα χέρια σου. Από κει και πέρα... Εγώ στην ίδια ακριβώς περίπτωση και μάλιστα στο αεροδρόμιο με προορισμό το εξωτερικό, το δέχτηκαν (δηλ. 4 Ιουνίου δεύτερη δόση, 18 Ιουνίου ταξίδι), χωρίς κανέναν ενδοιασμό. Εφόσον έχεις "πατήσει" τη 14η μέρα μπορείς να υποστηρίξεις ότι πχ ειχες κάνει το εμβόλιο πολύ νωρίς το πρωί (δεν φαίνεται πουθενά άλλωστε η ώρα) κι ότι σίγουρα έχουν περάσει οι 24 ώρες των 14 ημερών.
Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση. Ετσι κι αλλιως θα εχουν οντως περασει 14 24ωρα βαση της ωρας που ταξιδευω, η ανησυχια μου προκυπτει κυριως απο το γεγονος οτι υπαρχει το qr code, αν δηλαδη το σκαναρουν και δε βγει ενεργο δεν ξερω ποσος χωρος υπαρχει για διαπραγματευση κι ουτε θελω να πρηξω τον ερμο που θα καθεται στον ηλιο με το μηχανακι ειναι η αληθεια..
Το οτι εχει ταξιδεψει καποιος στην ιδια συνθηκη φαινεται αρκετα ελπιδοφορο :)
Βρηκα και μια φορμα επικοινωνιας στη σελιδα που εκδιδεις τη βεβαιωση και εστειλα το ερωτημα μου, τωρα αν μου απαντησουν ποτε θα δειξει..
Αν τυχει και απαντησουν θα ενημερωσω και εδω σε περιπτωση που βρεθει και αλλος στην ιδια φαση
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.520
Likes
7.756
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
Προφανώς εννοούσε από και προς Πειραιά. Σαντορίνη σε Κρήτη λογικά θα χρειαστεί rspid.
εδω ειναι το παραλογο του πραγματος.. δεν λεω για το ειδος του τεστ αλλα για την αναγκαιοτητα.. ο ιος μεταδιδεται και απο νησι σε νησι ιδιας περιφερειας και αλλης περιφερειας και αλλου κρατους και μεσα στην ιδια πολη.. αυτος ο διαχωρισμος ειναι που μας βγαζει στα καγκελα....
 

katkarak

Member
Μηνύματα
47
Likes
43
Αμφιβαλλω αν είναι όντως έτσι γιατί θυμαμαι ότι το τεστ ισχύει από ηπειρωτική χώρα σε νησί. Εμείς από Αστυπαλαια πάμε Αμοργο αύριο, όποτε θα δούμε και τι θα ζητήσουν, αλλά δε νομίζω ότι απαιτείται. Δηλ εδώ Αστυπαλαια που θα κανεις τεστ;
Επειδή Αστυπάλαια ανήκει Δωδεκάνησα ξαι Αμοργός Κυκλάδες δεν ξέρω αν θεωρείται μετακίνηση από νησί σε νησί της ίδιας περιφέρειας για να σε καλύψει το self test
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.613
Likes
12.436
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
.
Αμφιβαλλω αν είναι όντως έτσι γιατί θυμαμαι ότι το τεστ ισχύει από ηπειρωτική χώρα σε νησί. Εμείς από Αστυπαλαια πάμε Αμοργο αύριο, όποτε θα δούμε και τι θα ζητήσουν, αλλά δε νομίζω ότι απαιτείται. Δηλ εδώ Αστυπαλαια που θα κανεις τεστ;
Διάβασε εδώ που έχει ανεβάσει το ΦΕΚ Ταξίδια στην Ελλάδα και περιορισμοί covid
 

zagreli

Member
Μηνύματα
32
Likes
58
Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση. Ετσι κι αλλιως θα εχουν οντως περασει 14 24ωρα βαση της ωρας που ταξιδευω, η ανησυχια μου προκυπτει κυριως απο το γεγονος οτι υπαρχει το qr code, αν δηλαδη το σκαναρουν και δε βγει ενεργο δεν ξερω ποσος χωρος υπαρχει για διαπραγματευση κι ουτε θελω να πρηξω τον ερμο που θα καθεται στον ηλιο με το μηχανακι ειναι η αληθεια..
Το οτι εχει ταξιδεψει καποιος στην ιδια συνθηκη φαινεται αρκετα ελπιδοφορο :)
Βρηκα και μια φορμα επικοινωνιας στη σελιδα που εκδιδεις τη βεβαιωση και εστειλα το ερωτημα μου, τωρα αν μου απαντησουν ποτε θα δειξει..
Αν τυχει και απαντησουν θα ενημερωσω και εδω σε περιπτωση που βρεθει και αλλος στην ιδια φαση
Στην ίδια ακριβώς θέση και εγώ θα έχουν περάσει 14 24ωρα, αφορά ακτοπλοϊκό δρομολόγιο. Αν μπορείτε ενημερώστε!
 

Thalassaki

Member
Μηνύματα
767
Likes
4.751
Επόμενο Ταξίδι
........
Για τις μετακινήσεις μεταξύ νήσων της ίδιας περιφέρειας το self test το καταχωρούμε κανονικά και το εκτυπώνουμε;Άλλο χαρτί συμπληρώνουμε;
Έτσι ακριβώς.Σύμφωνα με την ανακοίνωση του υπουργείου ναυτιλίας "
Σε κάθε περίπτωση, για την επιβίβαση των επιβατών από λιμάνια της ηπειρωτικής Ελλάδας προς τα νησιά και αντίστροφα, συμπληρώνεται υποχρεωτικά το Ερωτηματολόγιο Δήλωσης Υγείας πριν την Επιβίβαση που περιλαμβάνεται στο Παράρτημα 1 των μέτρων πρόληψης και αντιμετώπισης κρουσμάτων COVID-19 στα επιβατηγά και επιβατηγά – οχηματαγωγά πλοία που εκτελούν θαλάσσιες ενδομεταφορές, τα οποία βρίσκονται αναρτημένα στην ιστοσελίδα του Υπουργείου Ναυτιλίας και Νησιωτικής Πολιτικής Αρχική σελίδα. καθώς και στην ιστοσελίδα https://sea.travel.gov.gr/

Εγω εκανα σημερα 5/7 τη β δοση και ταξιδευω 19/7, που ειναι ουσιαστικα η 14η μερα μετα την ολοκληρωση του εμβολιασμου μου.. θα ειναι αραγε ενεργο το πιστοποιητικο εμβολιασμου η ενεργοποιειται την 15η ( αφου περασουν 14 μερες την επομενη)?
Δεν περιμενω να ξερει κανεις την απαντηση ειναι η αληθεια αλλα αν γνωριζει κανεις που θα μπορουσα να απευθυνθω για να ενημερωθω θα ηταν μεγαλη βοηθεια
Σε καλύπτει εφόσον ταξειδεύειες μετά την συμπλήρωση του 14ήμερου απο την δεύτερη δόση. Το πιστοποιητικό μπορείς να το τυπώσεις 24 ώρες μετά την πραγματοποίηση της δεύτερης δόσης αλλά γίνεται δεκτό ώς πιστοποιητικό μετά την συμπλήρωση των 14 ημερών.
Η μοναδική εξαίρεση είναι για όσους κάνουν το μονοδοσικό της Johnson&Johnson όπου το πιστοποιητικό ενεργοποιείτε μετά τις 4 εβδομάδες απο τον εμβολιασμό.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.613
Likes
12.436
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Διάβασα και αναφέρεται σε όσους μετακινούνται για λόγους εργασίας.
Δεν λέει μόνο αυτό. Αλλά εντάξει είσαι, σε διακοπές :) .
Χρειάζεται rapid, pcr, νοσηση ή εμβολιασμός από ηπειρωτική Ελλάδα σε νησιά και από νησιά σε νησιά. Εξαιρούνται ανήλικες, εργαζόμενοι, πορθμία και μετακίνησεις μεταξύ νησιών ίδιας Π. Ε. όπου εκτός των παραπάνω γίνονται δεκτά και self test.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.207
Μηνύματα
883.787
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom