Ταξίδια στην Ελλάδα και περιορισμοί covid.

katkarak

Member
Μηνύματα
47
Likes
43
Αν η μετακίνηση γίνει μεταξύ νησιών της ίδιας περιφερειακής ενότητας τότε μπορεί να γίνει και με self test. Αμοργός, Νάξος, Δονούσα, Κουφονήσια είναι στην ίδια. Η Σαντορίνη ανήκει σε άλλη Π. Ε.
Δεν ανήκουν στην ίδια περιφερειακή ενότητα;Πώς θα ελέγξω για Σαντορίνη,Σίκινο,Φολέγανδρο,Σίφνο,Τήνο αν ανήκουν στην ίδια;Είναι οι μετακινήσεις μου...
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.320
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Πώς θα ελέγξω για Σαντορίνη,Σίκινο,Φολέγανδρο,Σίφνο,Τήνο αν ανήκουν στην ίδια;Είναι οι μετακινήσεις μου...
Θεωρώ πως για μετακινήσεις εντός των νησιών αυτών, αρκεί η δήλωση υγείας που συμπληρώνεις πριν μπεις, που και πάλι στη δική μας περίπτωση λίγες μέρες πριν δεν ήταν απαραίτητη.
Με ένα τηλέφωνο στην ακτοπλοϊκή που έκλεισες θα το ξεκαθαρίσεις.
Τα δικαιολογητικά χρειάζονται από χερσαία λιμάνια & αεροδρόμια προς τα νησιά και μόνο.
 

skoumpi

Member
Μηνύματα
1.206
Likes
1.101
Εγω σκεφτομαι το εξης : παει καποιος με αρνητικο τεστ σε ενα μικρο νησί καθεται 5 μερες για να γυρισει πίσω πρεπει παλι να εχει αρνητικό τεστ? Που θα το κάνει ? Υπάρχουν στα μικρα νησιά ομάδες του ΕΟΔΥ ? Γιατι μικροβιολογικα εργαστήρια δεν υπαρχουν σίγουρα, οσο για αγροτικούς γιατρούς 1 φορά την εβδομάδα....
 

katkarak

Member
Μηνύματα
47
Likes
43
Εγω σκεφτομαι το εξης : παει καποιος με αρνητικο τεστ σε ενα μικρο νησί καθεται 5 μερες για να γυρισει πίσω πρεπει παλι να εχει αρνητικό τεστ? Που θα το κάνει ? Υπάρχουν στα μικρα νησιά ομάδες του ΕΟΔΥ ? Γιατι μικροβιολογικα εργαστήρια δεν υπαρχουν σίγουρα, οσο για αγροτικούς γιατρούς 1 φορά την εβδομάδα....
Κατά την επιστροφή συνίσταται self test...όποιος θέλει...
 

barkour

Member
Μηνύματα
1.174
Likes
5.296
Ταξίδι-Όνειρο
Υεμενη
Θεωρώ πως για μετακινήσεις εντός των νησιών αυτών, αρκεί η δήλωση υγείας που συμπληρώνεις πριν μπεις, που και πάλι στη δική μας περίπτωση λίγες μέρες πριν δεν ήταν απαραίτητη.

Ερώτηση :προλαβενει η κυβέρνηση μέχρι τη Δευτέρα, να μας αφήσει όμηρους στη Πάτμο; :cool:
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.320
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
παει καποιος με αρνητικο τεστ σε ενα μικρο νησί καθεται 5 μερες για να γυρισει πίσω πρεπει παλι να εχει αρνητικό τεστ?
Όχι, δεν υφίσταται κάτι τέτοιο. Δηλαδή αυτός που θέλει ν΄αλλάξει 4 νησιά σε 5 μέρες (υπάρχουμε κι αυτοί :haha: ) τι θα κάνει, τεστ σε κάθε νησί; Το ίδιο θα υποχρεώσει και τον τουρίστα; Δε παίζει. Ούτε καν η δήλωση υγείας όπως πέρυσι, τουλάχιστον όχι ακόμα.

Ερώτηση :προλαβενει η κυβέρνηση μέχρι τη Δευτέρα, να μας αφήσει όμηρους στη Πάτμο; :cool:
Άσχημα; Δε θας σας χαλάσει! :haha:
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.783
Likes
18.174
Θεωρώ πως για μετακινήσεις εντός των νησιών αυτών, αρκεί η δήλωση υγείας που συμπληρώνεις πριν μπεις, που και πάλι στη δική μας περίπτωση λίγες μέρες πριν δεν ήταν απαραίτητη.
Με ένα τηλέφωνο στην ακτοπλοϊκή που έκλεισες θα το ξεκαθαρίσεις.
Τα δικαιολογητικά χρειάζονται από χερσαία λιμάνια & αεροδρόμια προς τα νησιά και μόνο.
Εμ αυτό λέω κι εγώ, ότι από νησί σε νησί δε χρειαζεσαι κάτι. Δήλωση υγείας απαραίτητη όμως.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.320
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Εμ αυτό λέω κι εγώ, ότι από νησί σε νησί δε χρειαζεσαι κάτι. Δήλωση υγείας απαραίτητη όμως.
Δε γίνεται. Κάποια νησιά δεν έχουν καν φαρμακείο, είναι ανέφικτο.

Εγώ τρία πλοία άλλαξα στις Κυκλάδες, ούτε σε ένα δε ζητήθηκε δήλωση υγείας, παρόλο που τις είχα έτοιμες για παν ενδεχόμενο. Αλλά και στα πρακτορεία έκδοσης εισιτηρίων που ρώτησα, το ίδιο μου είπαν, δε χρειάζεται.
Πιθανόν να έχει αλλάξει αυτό βέβαια, καλύτερα να ενημερωθεί καθένας από την ακτοπλοϊκή του.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.783
Likes
18.174
Δε γίνεται. Κάποια νησιά δεν έχουν καν φαρμακείο, είναι ανέφικτο.

Εγώ τρία πλοία άλλαξα στις Κυκλάδες, ούτε σε ένα δε ζητήθηκε δήλωση υγείας, παρόλο που τις είχα έτοιμες για παν ενδεχόμενο. Αλλά και στα πρακτορεία έκδοσης εισιτηρίων που ρώτησα, το ίδιο μου είπαν, δε χρειάζεται.
Πιθανόν να έχει αλλάξει αυτό βέβαια, καλύτερα να ενημερωθεί καθένας από την ακτοπλοϊκή του.
Το λέω επειδή τη συμπληρώσαμε πριν ξεκινήσουμε την εκδρομή στα νησάκια Κουνουπες κτλ στην Αστυπαλαια γι αυτό.
 

barkour

Member
Μηνύματα
1.174
Likes
5.296
Ταξίδι-Όνειρο
Υεμενη
Δε γίνεται. Κάποια νησιά δεν έχουν καν φαρμακείο, είναι ανέφικτο.

Εγώ τρία πλοία άλλαξα στις Κυκλάδες, ούτε σε ένα δε ζητήθηκε δήλωση υγείας, παρόλο που τις είχα έτοιμες για παν ενδεχόμενο. Αλλά και στα πρακτορεία έκδοσης εισιτηρίων που ρώτησα, το ίδιο μου είπαν, δε χρειάζεται.
Πιθανόν να έχει αλλάξει αυτό βέβαια, καλύτερα να ενημερωθεί καθένας από την ακτοπλοϊκή του.
Μάλλον από χθες, θα ρωτήσω το ψιλολι
μεναρχη σε λίγο
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.606
Likes
12.424
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Το ΦΕΚ αυτό λέει (αυτό που έγραψα στον @GTS). Τώρα, τι μας βολεύει και τι θα εφαρμοστεί στην πράξη είναι άλλο ζήτημα.
 

NIKOLETA05

Member
Μηνύματα
555
Likes
437
Επόμενο Ταξίδι
Αλσατία
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Καθένας με τον πόνο του. Τη δήλωση αρνητικού self test για παιδί 16 ετών την υπογράφει το ανήλικο ή ο γονέας? Επίσης περιορισμοί για πτήσεις εντός Ελλάδας μεταξύ χερσαίων προορισμών τι έγγραφα χρειάζεται?Μόνο για πτήσεις προς νησιά βρήκα...
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

No members online now.

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.371
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom