Γαλλία Ταξίδι Γαλλία και περιορισμοί covid

Μηνύματα
196
Likes
250
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου
Καλησπέρα, εγω έφτασα στις 27 του μήνα πετώντας από το Ελευθέριος Βενιζέλος, όπου και η skyexpress μας ζήτησε πιστοποιητικό εμβολιασμού και το γαλλικό plf. Φτάνοντας στο Charles de Gaulle μας έκαναν έλεγχο για την είσοδο στη Γαλλία (50 λεπτά φάγαμε εκεί) ελέγχοντας ταυτότητα και πιστοποιητικό. Στην επιστροφή πάλι η αεροπορική μας ζήτησε να ελέγξει το plf και το τεστ, τα οποία ελέγχθηκαν από την πολιτική Προστασια και στο Ελευθεριος Βενιζέλος στην άφιξη μας στην Αθήνα, όπου δειγματοληπτικα έστελναν και κάποιους για τεστ
 
Μηνύματα
16
Likes
2
Καλησπέρα.
Ναι το πιστοποιητικό εμβολιασμού, μαζί με το dPlf και τη βεβαίωση που απαιτούν για την είσοδο στη χώρα. Πρακτικά βέβαια δε μου ζήτησε κανείς τίποτα τα Χριστούγεννα κατά την άφιξη μου στο αεροδρόμιο, η πρόσβαση ήταν εντελώς ελεύθερη, βέβαια αυτό μπορεί να χει αλλάξει.
Για να επιστρέψεις Ελλάδα χρειάζεσαι τεστ ναι.
Το τεστ στην επιστροφη σου προς ελλαδα το κανεις στην γαλλια; κ αν σε βρουν θετικο τι γινεται; ή ο ενας πο το ζευγαρι βγει θετικος κρατανε τον εναν καραντινα στην γαλλια; κ ο αλκος φευγει; το dplf απλα το συμπληρωνεις και κανεις υποβολη λη πρεπει ν το εκτυπωσεις κιολας να το εχεις μαζι;
Αρα εσυ με το που εφθασες κανεις δεν σ εκανε ελεγχο; αλλα μπορει κ να μας τυχει;

Καλησπέρα, εγω έφτασα στις 27 του μήνα πετώντας από το Ελευθέριος Βενιζέλος, όπου και η skyexpress μας ζήτησε πιστοποιητικό εμβολιασμού και το γαλλικό plf. Φτάνοντας στο Charles de Gaulle μας έκαναν έλεγχο για την είσοδο στη Γαλλία (50 λεπτά φάγαμε εκεί) ελέγχοντας ταυτότητα και πιστοποιητικό. Στην επιστροφή πάλι η αεροπορική μας ζήτησε να ελέγξει το plf και το τεστ, τα οποία ελέγχθηκαν από την πολιτική Προστασια και στο Ελευθεριος Βενιζέλος στην άφιξη μας στην Αθήνα, όπου δειγματοληπτικα έστελναν και κάποιους για τεστ
Σας εκαναν κ τεστ στο αεροδρομιο μολις φθασατε γαλλια;

υπαρχει πιθανοτητα ν φθασουμε εκει να μας κανουν τεστ ν βγουμε θετικοι κ να μας κλεισεουν σε ξενοδοχειο καραντινας;
Οι ειδησεις τρομοκρατουν λιγο!!!
 
Μηνύματα
196
Likes
250
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου
Το τεστ στην επιστροφη σου προς ελλαδα το κανεις στην γαλλια; κ αν σε βρουν θετικο τι γινεται; ή ο ενας πο το ζευγαρι βγει θετικος κρατανε τον εναν καραντινα στην γαλλια; κ ο αλκος φευγει; το dplf απλα το συμπληρωνεις και κανεις υποβολη λη πρεπει ν το εκτυπωσεις κιολας να το εχεις μαζι;
Αρα εσυ με το που εφθασες κανεις δεν σ εκανε ελεγχο; αλλα μπορει κ να μας τυχει;


Σας εκαναν κ τεστ στο αεροδρομιο μολις φθασατε γαλλια;

υπαρχει πιθανοτητα ν φθασουμε εκει να μας κανουν τεστ ν βγουμε θετικοι κ να μας κλεισεουν σε ξενοδοχειο καραντινας;
Οι ειδησεις τρομοκρατουν λιγο!!!
Όχι τεστ δεν μας έκαναν όταν φτάσαμε. Μας έκαναν έλεγχο στα χαρτιά. Το τεστ το κάναμε σε φαρμακείο εκεί το πρωί της μέρας που επιστρέφαμε. Αν σε βρουν θετικό δεν μπορείς να επιστρέψεις πίσω και κάνεις την καραντίνα στη χώρα που βρίσκεσαι θεωρώ
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.311
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Το τεστ στην επιστροφη σου προς ελλαδα το κανεις στην γαλλια;
Κανονικά βάσει κανονισμού ναι, στη Γαλλία.
αν σε βρουν θετικο τι γινεται; ή ο ενας πο το ζευγαρι βγει θετικος κρατανε τον εναν καραντινα στην γαλλια; κ ο αλκος φευγει;
Ακριβως έτσι, έχεις το ρίσκο να βγάλεις καραντίνα σε άλλη χώρα.
dplf απλα το συμπληρωνεις και κανεις υποβολη λη πρεπει ν το εκτυπωσεις κιολας να το εχεις μαζι;
Ναι, πρέπει να το έχεις μαζί σου γιατί ενδεχομένως να στο ζητήσουν, είτε σε εκτύπωση είτε σε ηλεκτρονική μορφή.
Αρα εσυ με το που εφθασες κανεις δεν σ εκανε ελεγχο; αλλα μπορει κ να μας τυχει;
Ακριβώς, δε μου έκανε κανένας το παραμικρό έλεγχο, αλλά αυτό ήταν τυχαίο τι να πω, ίσως επειδή έφτασα στο Orly. Είδες και την εμπειρία της @travellersoul. που ελέγχθηκε διεξοδικά όπως γράφει. Τι να πω, δε ξέρω πως γίνεται η ίδια χώρα να έχει διαφορετικές πολιτικές σε διαφορετικά αεροδρόμια, να που συνέβη όμως!
 

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.937
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Ακριβώς, δε μου έκανε κανένας το παραμικρό έλεγχο, αλλά αυτό ήταν τυχαίο τι να πω, ίσως επειδή έφτασα στο Orly. Είδες και την εμπειρία της @travellersoul. που ελέγχθηκε διεξοδικά όπως γράφει. Τι να πω, δε ξέρω πως γίνεται η ίδια χώρα να έχει διαφορετικές πολιτικές σε διαφορετικά αεροδρόμια, να που συνέβη όμως!
Η χώρα, όπως οι περισσότερες, έχει την πολιτική "όπου και όποτε μπορούμε κάνουμε έλεγχο, αλλιώς βασιζόμαστε στον έλεγχο που έκανε η αεροπορική (επί τη απειλή επιπλέον κόατους και προστίμου)". Ανάλογα την ώρα άφιξης, το αεροδρόμιο, το σημείο αναχώρησης κ.λ.π. μπορεί να συναντήσεις έλεγχο ή όχι.
 
Μηνύματα
16
Likes
2
Η χώρα, όπως οι περισσότερες, έχει την πολιτική "όπου και όποτε μπορούμε κάνουμε έλεγχο, αλλιώς βασιζόμαστε στον έλεγχο που έκανε η αεροπορική (επί τη απειλή επιπλέον κόατους και προστίμου)". Ανάλογα την ώρα άφιξης, το αεροδρόμιο, το σημείο αναχώρησης κ.λ.π. μπορεί να συναντήσεις έλεγχο ή όχι.
Για αεροδρομιο Μποβε λετε να εχει ελεγχους;;
Αρα μαζι το πιστοποιητικο εμβολιασμου και το dplf
Δεν χρειαζεται μ εχω κατι αλλο
Σωστα;;
Και στην επιστροφη για ελλαδα βρισκω φαρμακειο κανω ραπιντ
Συμπληρωνω ξανα plf και το πιστοποιητικο εμβοκιασμου μου
Σωστα;;
 

Hayate

Member
Μηνύματα
841
Likes
5.113
Επόμενο Ταξίδι
Oπου δεν κανονιζουμε..
Ταξίδι-Όνειρο
Hokkaido χειμωνα
Για αεροδρομιο Μποβε λετε να εχει ελεγχους;;
Αρα μαζι το πιστοποιητικο εμβολιασμου και το dplf
Δεν χρειαζεται μ εχω κατι αλλο
Σωστα;;
Και στην επιστροφη για ελλαδα βρισκω φαρμακειο κανω ραπιντ
Συμπληρωνω ξανα plf και το πιστοποιητικο εμβοκιασμου μου
Σωστα;;
Σωστά!!! Έχει δεν έχει ελεγχους θα έχετε κάνει ό,τι πρέπει..
 
Μηνύματα
16
Likes
2
Σωστά!!! Έχει δεν έχει ελεγχους θα έχετε κάνει ό,τι πρέπει..
Μεγαλο ρισκο ειδικα για την καραντινα που ισως χρειαστει αν σε βρουν θετικο στην επιστροφη
Ταξιδευει ο κοσμος γενικοτερα ομως; ειναι πρωτο ταξιδι εξωτερικο μετα τον κοβιντ κ δεν εχω ιδεα τι θα συναντησω
Στο αεροπλανο θα εχει κανονικα κοσμο; θα ειναι εμνοω γεματο
Ή ο κοσμος φοβαται κ δεν ταξιδευει;
Εκανε καποιος προσφατα καποιο ταξιδι ισως κ προς γαλλια να μας πει;
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.311
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Για αεροδρομιο Μποβε λετε να εχει ελεγχους;;
Αρα μαζι το πιστοποιητικο εμβολιασμου και το dplf
Δεν χρειαζεται μ εχω κατι αλλο
Σωστα;;
Έχουν δεν έχουν εσύ καλύτερα κάνε τη προετοιμασία σου ως οφείλεις.
Χρειάζεται ναι, η συμπληρωμένη υπεύθυνη δήλωση που θα βρεις εδώ:

Certificate of international travel

Ταξιδευει ο κοσμος γενικοτερα ομως; ειναι πρωτο ταξιδι εξωτερικο μετα τον κοβιντ κ δεν εχω ιδεα τι θα συναντησω
Στο αεροπλανο θα εχει κανονικα κοσμο; θα ειναι εμνοω γεματο
Ή ο κοσμος φοβαται κ δεν ταξιδευει;
Τι να σου πω, τα δεδομένα έχουν αλλάξει το τελευταίο δεκαήμερο με την Ο, ωστόσο πριν από αυτό όσα ταξίδια έκανα απο Σεπτέμβρη και μετά οι πτήσεις ήταν φίσκα...

Εκανε καποιος προσφατα καποιο ταξιδι ισως κ προς γαλλια να μας πει;
Χριστούγεννα στο Παρίσι.
Αν και δεν είχα ξαναπάει για να συγκρίνω, προφανώς και συνάντησα πολύ λιγότερους τουρίστες απ΄ ότι φαντάζομαι θα είναι στα κανονικά του. Μόνο σε 2-3 τουριστικά σημεία υψηλού ενδιαφέροντος, όπου οι περισσότεροι (καλό είναι) φορούσαν τη μάσκα τους. Νομίζω πλέον επιβάλλεται σε όλους τους ανοιχτούς χώρους αυτό το μέτρο.
Απο κει και πέρα ήταν όπως εδώ πριν ένα μήνα περίπου.
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.538
Likes
8.501
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Μεγαλο ρισκο ειδικα για την καραντινα που ισως χρειαστει αν σε βρουν θετικο στην επιστροφη
Ταξιδευει ο κοσμος γενικοτερα ομως; ειναι πρωτο ταξιδι εξωτερικο μετα τον κοβιντ κ δεν εχω ιδεα τι θα συναντησω
Στο αεροπλανο θα εχει κανονικα κοσμο; θα ειναι εμνοω γεματο
Ή ο κοσμος φοβαται κ δεν ταξιδευει;
Εκανε καποιος προσφατα καποιο ταξιδι ισως κ προς γαλλια να μας πει;
Το μέσο όρο κρουσμάτων ημερησίως για τις τελευταίες 7 μέρες είναι πάνω από 160.000. Το ταξίδι στη Γαλλία αυτή την περίοδο είναι μεγάλο ρίσκο. Καλά για τους ανεμβολιαστους δεν το συζητώ είναι αστείο να το σκέφτονται.
 
Μηνύματα
16
Likes
2
Το μέσο όρο κρουσμάτων ημερησίως για τις τελευταίες 7 μέρες είναι πάνω από 160.000. Το ταξίδι στη Γαλλία αυτή την περίοδο είναι μεγάλο ρίσκο. Καλά για τους ανεμβολιαστους δεν το συζητώ είναι αστείο να το σκέφτονται.
Εχουμε κανει κ το 3ο εμβολιο pfizer
Μεγαλο ρισκο εννοεις οτι το πιθανοτερο ειναι να κολλησουμε κ να βγουμε θετικοι στον ελεγχο της επιστροφης;;
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.538
Likes
8.501
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Εχουμε κανει κ το 3ο εμβολιο pfizer
Μεγαλο ρισκο εννοεις οτι το πιθανοτερο ειναι να κολλησουμε κ να βγουμε θετικοι στον ελεγχο της επιστροφης;;
Ναι αυτό ακριβώς. Όσο και να προσέχεις μιλάμε για τρομακτικά νούμερα κρουσμάτων. Στα δε σημεία για τεστ του Παρισιού γίνεται πανικός. Χτες ένας γνωστός μου περίμενε 4 ώρες για pcr. Εγώ σήμερα περίμενα 2 ώρες σε προάστιο του Παρισιού που είναι πιο χαλαρά απ'οτι κέντρο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.785
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom