Γερμανία Ταξίδι Γερμανία και περιορισμοί covid

fotast

Member
Μηνύματα
9.370
Likes
14.270
Άραγε θα μπορούμε να ακυρώσουμε δωρεάν, τα ξενοδοχεια, περιμένοντας έως την τελευταία στιγμή?
Εξαρτάται από την κράτηση σου και τι όρους έχει.Με τις συνθήκες που επικρατούν τώρα πάντα κλείνουμε με ακύρωση μέχρι την παραμονή της άφιξης.
 

Eftichia

Member
Μηνύματα
858
Likes
1.285
Επόμενο Ταξίδι
τοσκανη
Ταξίδι-Όνειρο
καραιβικη
Εξαρτάται από την κράτηση σου και τι όρους έχει.Με τις συνθήκες που επικρατούν τώρα πάντα κλείνουμε με ακύρωση μέχρι την παραμονή της άφιξης.
Ναι φυσικά... όμως αφορούν μερικές μέρες πριν και όχι μέχρι την παραμονή της άφιξης... και έτσι πως τρέχουν οι εξελίξεις μέρα με τη μέρα....
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.370
Likes
14.270
Ναι φυσικά... όμως αφορούν μερικές μέρες πριν και όχι μέχρι την παραμονή της άφιξης... και έτσι πως τρέχουν οι εξελίξεις μέρα με τη μέρα....
Αν είναι λίγες μέρες είναι περίπου το ίδιο..Θα έχει ξεκαθαρίσει η κατάσταση και ανάλογα κάνεις.
 

Grerena

Member
Μηνύματα
1.298
Likes
17.169
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Tromso, Las Vegas
Ναι φυσικά... όμως αφορούν μερικές μέρες πριν και όχι μέχρι την παραμονή της άφιξης... και έτσι πως τρέχουν οι εξελίξεις μέρα με τη μέρα....
Είχα κλείσει δωμάτιο στην Κολωνία για τις 03/12 με δωρεάν ακύρωση ως τις 18/11.
Μόλις σήμερα (τελευταία ημέρα που μπορούσα να ακυρώσω δωρεάν) ακύρωσα και έκλεισα άλλο δωμάτιο λίγο πιο μακριά, με δωρεάν ακύρωση έως τις 30/11. Ε! Πιστεύω ότι 3 ημέρες πριν την πτήση θα έχουν ξεκαθαρίσει τα πράγματα για να ξέρω αν θα ακυρώσω ξανά και δεν πάω το ταξίδι και χάσω μόνο το αεροπορικό (της ryan με μόνο 40€) ή αν θα πάω για να χαρώ τις Χριστουγεννιάτικες αγορές και όχι μόνο, ελπίζω.
Κάπως έτσι πρέπει να κινηθούμε. Πρώτο κριτήριο στα κλεισμένα ταξίδια η όσο το δυνατόν μακρινή ημερομηνία δωρεάν ακύρωσης των ξενοδοχείων. Τώρα αν και έτσι την πάθουμε ... τι να κάνουμε. Τα πάθη ... πληρώνονται. :heart:
 

Eftichia

Member
Μηνύματα
858
Likes
1.285
Επόμενο Ταξίδι
τοσκανη
Ταξίδι-Όνειρο
καραιβικη
Είχα κλείσει δωμάτιο στην Κολωνία για τις 03/12 με δωρεάν ακύρωση ως τις 18/11.
Μόλις σήμερα (τελευταία ημέρα που μπορούσα να ακυρώσω δωρεάν) ακύρωσα και έκλεισα άλλο δωμάτιο λίγο πιο μακριά, με δωρεάν ακύρωση έως τις 30/11. Ε! Πιστεύω ότι 3 ημέρες πριν την πτήση θα έχουν ξεκαθαρίσει τα πράγματα για να ξέρω αν θα ακυρώσω ξανά και δεν πάω το ταξίδι και χάσω μόνο το αεροπορικό (της ryan με μόνο 40€) ή αν θα πάω για να χαρώ τις Χριστουγεννιάτικες αγορές και όχι μόνο, ελπίζω.
Κάπως έτσι πρέπει να κινηθούμε. Πρώτο κριτήριο στα κλεισμένα ταξίδια η όσο το δυνατόν μακρινή ημερομηνία δωρεάν ακύρωσης των ξενοδοχείων. Τώρα αν και έτσι την πάθουμε ... τι να κάνουμε. Τα πάθη ... πληρώνονται. :heart:
Ε αυτό θα κάνω και εγώ... 3 μέρες πριν ελπίζω να ξέρουμε αν θα πάμε ή όχι!
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.081
Likes
1.950
Ναι φυσικά... όμως αφορούν μερικές μέρες πριν και όχι μέχρι την παραμονή της άφιξης... και έτσι πως τρέχουν οι εξελίξεις μέρα με τη μέρα....
Πολλα ξενοδοχεια ειδικα για χριστουγεννα εχουν ακυρωση 1 μερα πριν πας ειτε λιγες ωρες πριν το check in...το θεμα δεν ειναι τα ξενοδοχεια αλλα τα αεροπορικα που αντε βρες νεα αντε ξαναπληρωνε για να μη ξερεις αν θα γινει και ποτε το ταξιδι....
 

mpempa91

Member
Μηνύματα
111
Likes
274
Άραγε θα μπορούμε να ακυρώσουμε δωρεάν, τα ξενοδοχεια, περιμένοντας έως την τελευταία στιγμή?
Εγώ έχω κλείσει ξενοδοχεία που έχουν δωρεάν ακύρωση μέχρι και την ημέρα που είναι να πας. Βρήκα πολλά με αυτή την επιλογή.
 

stratman_

Member
Μηνύματα
27
Likes
7
Αμα είμαι Γερμανία την επόμενη Παρασκευή (Τετάρτη πετάω για 1 εβδομάδα) και ανακοινώσουν lockdown που θα ξεκινάει την μεθεπόμενη Δευτέρα, τι γίνεται σε αυτήν την περίπτωση; γιατί διάβαζα ό,τι την επόμενη Παρασκευή η Μέρκελ θα συνομιλήσει με τους πρωθυπουργούς των κρατιδίων και σκέφτονται lockdown για να "σώσουν" τα Χριστούγεννα (εδώ γελάμε), εγώ επιστρέφω Τετάρτη. Δεν θα υπάρχει πρόβλημα απο Δευτέρα ως Τετάρτη; Πόσο μπέρδεμα αυτή η κατάσταση... ως τραγική
 

Eftichia

Member
Μηνύματα
858
Likes
1.285
Επόμενο Ταξίδι
τοσκανη
Ταξίδι-Όνειρο
καραιβικη
Εγώ πάντως έλαβα μηνύματα από καταλύματα που έχω κλείσει σε κάποιες περιοχές της Βαυαρίας για ενημέρωση της κατάστασης και ενδεχόμενο γενικού lockdown (αρα και ακύρωση των κρατήσεων...)
Κάτι που "ταιριάζει" και με το άρθρο,
Μέρκελ: Προχωράμε σε νέα μέτρα, η κατάσταση είναι δραματική στη Γερμανία | ΚΟΣΜΟΣ | iefimerida.gr
 

mpempa91

Member
Μηνύματα
111
Likes
274
Εγώ πάντως έλαβα μηνύματα από καταλύματα που έχω κλείσει σε κάποιες περιοχές της Βαυαρίας για ενημέρωση της κατάστασης και ενδεχόμενο γενικού lockdown (αρα και ακύρωση των κρατήσεων...)
Κάτι που "ταιριάζει" και με το άρθρο,
Μέρκελ: Προχωράμε σε νέα μέτρα, η κατάσταση είναι δραματική στη Γερμανία | ΚΟΣΜΟΣ | iefimerida.gr
Aυτό διάβασα κι εγώ πριν λίγο. Δεν έχω λάβει κάποιο μήνυμα για τις κρατήσεις προς το παρόν αλλά λέω να ξεκινήσω διάβασμα για άλλο προορισμό. 😒😒
 

gioannis13

Member
Μηνύματα
1.262
Likes
7.824
Επόμενο Ταξίδι
Όπου πετάει αεροπλάνο...
Ταξίδι-Όνειρο
Χωρίς ρολόι στο χέρι !!!
....... έχει αναρτηθεί στο 154 μήνυμα ... κάτσε μην δεν έχει καθόλου Γερμανία τελικά ! :mad: .... το γκανιάν θα κάτσει ΦΟΡΑΔΑ !
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.726
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom