Γερμανία Ταξίδι Γερμανία και περιορισμοί covid

onoma meloys

Member
Μηνύματα
70
Likes
25
Καλημέρα. Ίσως βοηθήσουν μελλοντικούς ταξιδιώτες οι παρακάτω πληροφορίες, με τους τώρα περιορισμούς.

Αεροδρόμιο Μόναχο: Κανονικός έλεγχος PLF και εμβολιασμού σε όλους.

Χαϊδελβέργη: Έξω, μάσκα κανείς. Λες και δεν υπάρχει COVID. Στα μαγαζιά, κανονικά έλεγχος πιστοποιητικό εμβολιασμού και ταυτότητα μαζί.
Για Χαϊδελβέργη στον εσωτερικό χώρο χρειάζεται και ημερήσιο τεστ (2G+), καλά να περάσετε!!
 

mysteredgar

Member
Μηνύματα
319
Likes
1.127
Επόμενο Ταξίδι
Αργεντινή
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κιλιμάντζαρο
Γενικά δεν το έχουν τσεκαρει μέχρι τώρα και τις δύο φορές που ήρθα το γερμανικό plf στη Φρανκφούρτη και μπορείς να το συμπληρώσεις και τελευταία στιγμή σε αντίθεση με το ελληνικό.
 

Hayate

Member
Μηνύματα
838
Likes
5.104
Επόμενο Ταξίδι
Oπου δεν κανονιζουμε..
Ονειρεμένο Ταξίδι
Hokkaido χειμωνα
Στο Baden τιποτα από τσεκ πάντως.... Γινεται πλήρης έλεγχος στην Ελλάδα πριν την επιβίβαση , ισως γιαυτο...
 

Titi07

Member
Μηνύματα
16
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
Ουγγαρία Σουηδία
Στο Baden τιποτα από τσεκ πάντως.... Γινεται πλήρης έλεγχος στην Ελλάδα πριν την επιβίβαση , ισως γιαυτο...
Για Μπάτεν εαν είσαι εμβολιασμένος χρειάζεται μονο το Γερμανικό plf; Μήπως γνωρίζεις;
 

Hayate

Member
Μηνύματα
838
Likes
5.104
Επόμενο Ταξίδι
Oπου δεν κανονιζουμε..
Ονειρεμένο Ταξίδι
Hokkaido χειμωνα
Για Μπάτεν εαν είσαι εμβολιασμένος χρειάζεται μονο το Γερμανικό plf; Μήπως γνωρίζεις;
Ναι μονο αυτο χρειάζεται ... Απλα στο κρατίδιο ισχυει το 2g plus τωρα τουλάχιστον .. Δηλαδη για να πας σε καφε εστιατόρια πρέπει να κανεις και τεστ.. Εκτός αν δεν έχουν περάσει 6 μήνες απο τη δεύτερη δόση ή αν έχεις κάνει την τριτη δόση οπότε είσαι εντάξει..
 

Titi07

Member
Μηνύματα
16
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
Ουγγαρία Σουηδία
Ναι μονο αυτο χρειάζεται ... Απλα στο κρατίδιο ισχυει το 2g plus τωρα τουλάχιστον .. Δηλαδη για να πας σε καφε εστιατόρια πρέπει να κανεις και τεστ.. Εκτός αν δεν έχουν περάσει 6 μήνες απο τη δεύτερη δόση ή αν έχεις κάνει την τριτη δόση οπότε είσαι εντάξει..
Το ίδιο ισχύει και σε άλλες πόλεις;
Διότι τελικά έκλεισα για Φρανκφούρτη😅
Σε ευχαριστώ πάντως για την απάντηση σου!!
 

Dr Snoopy

Member
Μηνύματα
797
Likes
10.008
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν.Ζηλανδία
Το ίδιο ισχύει και σε άλλες πόλεις;
Τα μέτρα δεν ισχύουν ανά πόλη αλλά ανά κρατίδιο.Η Φρανκφούρτη ανήκει σε άλλο κρατίδιο από αυτό του Μπάτεν Μπάτεν(Βάδη Βυτεμβέργη).Ανήκει στο κρατίδιο της Εσσης (στα Γερμανικά Hessen).Πρέπει λοιπόν να δεις τι μέτρα ισχύουν στο κρατίδιο αυτό.
 

gioannis13

Member
Μηνύματα
1.227
Likes
7.618
Επόμενο Ταξίδι
Όπου πετάει αεροπλάνο...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Χωρίς ρολόι στο χέρι !!!

maria91

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
1.941
Γενικά δεν το έχουν τσεκαρει μέχρι τώρα και τις δύο φορές που ήρθα το γερμανικό plf στη Φρανκφούρτη και μπορείς να το συμπληρώσεις και τελευταία στιγμή σε αντίθεση με το ελληνικό.
Προκειται να εχω τρανσιτ στη Φρανκφουρτη για 6 ωρες,λεω αν δε εχω καθυστερησεις με πτησεις να βγω μια βολτα προς το κεντρο...με αρνητικο ραπιντ τεστ 24h+ 2-3 ωρων θα μπορω να παρω τα μμμ να κατεβω κεντρο ή θα φαω ακυρο;επισης φαγητο take away μπορω να παρω απο καποιο εστιατοριο πχ ή θα πρεπει να δειξω 2g πιστοποιητικο για να παραγγειλω κιολας;
 

mysteredgar

Member
Μηνύματα
319
Likes
1.127
Επόμενο Ταξίδι
Αργεντινή
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κιλιμάντζαρο
Προκειται να εχω τρανσιτ στη Φρανκφουρτη για 6 ωρες,λεω αν δε εχω καθυστερησεις με πτησεις να βγω μια βολτα προς το κεντρο...με αρνητικο ραπιντ τεστ 24h+ 2-3 ωρων θα μπορω να παρω τα μμμ να κατεβω κεντρο ή θα φαω ακυρο;επισης φαγητο take away μπορω να παρω απο καποιο εστιατοριο πχ ή θα πρεπει να δειξω 2g πιστοποιητικο για να παραγγειλω κιολας;
Αν είσαι εμβολιασμενη, μπορείς να κάνεις σχεδόν τα πάντα Φρανκφούρτη και το ίδιο ισχύει και με το 24ωρο ραπίντ νομίζω. Τσεκαρε μόνο και το γερμανικό Plf και αν χρειάζεται να το συμπληρώσεις(νομίζω όχι).
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
1.941
Αν είσαι εμβολιασμενη, μπορείς να κάνεις σχεδόν τα πάντα Φρανκφούρτη και το ίδιο ισχύει και με το 24ωρο ραπίντ νομίζω. Τσεκαρε μόνο και το γερμανικό Plf και αν χρειάζεται να το συμπληρώσεις(νομίζω όχι).
Αυτο το γνωριζω προφανως και θελω να μαθω αν δεν εισαι τι γινετε!πιο πολυ με καιει με το 24h τεστ που θελουν,δε καταλαβαινω αν πρεπει απο την ωρα που θα κανω το τεστ μεσα σε 24h να μπω σε μετρο πχ δηλαδη αν ειναι 26ωρων τρωω πορτα;;
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.557
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom