Ηνωμένο Βασίλειο Ταξίδι ΗΒ και περιορισμοί covid

interted

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
8.197
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ράφτινγκ στον Ουρουμπάμπα
To H.B. στο επίσημο site είναι ήξεις-αφίξεις. H Μέρα που φτάνεις στο Η.Β. είναι η μέρα 0 . Πρέπει να προπληρώσεις και να κάνεις λέει ένα test τη μεθεπόμενη ημέρα (ημέρα 2). Είσαι λέει ΟΚ να μην το κάνεις αν αποχωρείς από το HB ΠΡΙΝ την ημέρα 2. Αν όμως αποχωρήσεις από το H.B. ΜΕΣΑ στην ημέρα 2, είσαι ΟΚ να μην το κάνεις (ή να το κάνεις αλλά να μην έχεις παραλάβει τα αποτελέσματα, που μπορεί να καθυστερήσουν να βγουν);
Απο εμπειρια με επισκεπτες μου, ο μονος που ελεγχει το τεστ ειναι η εταιρια που το κανει, και στην περιπτωση μας πηρε τον χρονο της. Το pcr kit με το δειγμα το πηγαμε στο ταχυδρομικο κουτι το Σαββατο βραδυ (Μερα 2), εφυγε Δευτερα απογευμα με τον ταχυδρομο, εφτασε στην εταιρια Τριτη βραδυ, το ενα αποτελεσμα βγηκε Τεταρτη, το αλλο Πεμπτη ενω το ατομο ειχε γυρισει ηδη Ελλαδα. Κανενας ελεγχος στο Γκατγουικ.
 

Grtraveler

Member
Μηνύματα
327
Likes
375
Σιγά σιγά θα πρέπει να ανακοινώσουν τι θα κάνουν κ με τα πανεπιστήμια, δηλαδή θα γίνουν δια ζώσης τα μάθημα ή εξ αποστάσεως (υπάρχουν και τα εργαστήρια που δεν μπορούν να γίνουν εξ αποστάσεως κτλ), αφορά χιλιάδες φοιτητές από όλο το κόσμο καθώς επίσης και όλη την τοπική οικονομια που κινείται γύρω από τα πανεπιστήμια (ενοίκια, διασκέδαση βιβλία κτλ).....επίσης νομίζω ότι ξεκινούν αρχές Σεπτεμβρίου .....είδωμεν
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Απο εμπειρια με επισκεπτες μου, ο μονος που ελεγχει το τεστ ειναι η εταιρια που το κανει, και στην περιπτωση μας πηρε τον χρονο της. Το pcr kit με το δειγμα το πηγαμε στο ταχυδρομικο κουτι το Σαββατο βραδυ (Μερα 2), εφυγε Δευτερα απογευμα με τον ταχυδρομο, εφτασε στην εταιρια Τριτη βραδυ, το ενα αποτελεσμα βγηκε Τεταρτη, το αλλο Πεμπτη ενω το ατομο ειχε γυρισει ηδη Ελλαδα. Κανενας ελεγχος στο Γκατγουικ.
Αρα, αν πληρώσω για το φθηνότερο δυνατό τεστ 2 ημερών (για το PLF), αλλά δεν ασχοληθώ μαζί του και απλά αποχωρήσω εντός της ημέρας 2, υποθέτω πως είμαι ΟΚ, ε;
 

interted

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
8.197
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ράφτινγκ στον Ουρουμπάμπα
Αρα, αν πληρώσω για το φθηνότερο δυνατό τεστ 2 ημερών (για το PLF), αλλά δεν ασχοληθώ μαζί του και απλά αποχωρήσω εντός της ημέρας 2, υποθέτω πως είμαι ΟΚ, ε;
Σιγουρα πληρωσε το φτηνοτερο δυνατο. Εγω βρηκα με 55 λιρες το ατομο που στο στελνουν σπιτι, αλλα υπαρχουν και πιο φτηνα που τα παραλαμβανεις εσυ απο το μαγαζι τους σε μεγαλα αστικα κεντρα (περιορισμενη διαθεσιμοτητα ομως).
Αν δεν ασχοληθεις μαζι του μετα και δεν τους το στειλεις , δεν θα επιρρεαστει το ταξιδι σου αλλα ρισκαρεις να παρεις ετεροχρονισμενα προστιμο (μεχρι 2000 λιρες νομιζω). Ετσι οπως δουλευουν αυτες οι εταιριες το βρισκω εξαιρετικα απιθανο να εξακριβωθει κατι τετοιο, αλλα ποτε δεν ξερεις.
 

Eva Dreamer

Member
Μηνύματα
93
Likes
137
Επόμενο Ταξίδι
ΠΑΡΙΣΙ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΑΜΑΖΟΝΙΟΣ
Ξέρει κανείς αν δέχονται rapid test κατά την άφιξη σε αεροδρόμια του Λονδίνου; Ή θα πρέπει να κάνω κάποιο άλλο;
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.085
Likes
23.661
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καναδάς

EIRHNH2

Member
Μηνύματα
1.276
Likes
1.343
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
ο κόσμος ΟΛΟΣ!!!!
εκει κανατε 2η μερα παλι; ισχυει και για εμβολιασμενους;
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.085
Likes
23.661
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καναδάς
εκει κανατε 2η μερα παλι; ισχυει και για εμβολιασμενους;
Τη δεύτερη μέρα κάναμε το τεστ που μας έστειλε κάποια εταιρία και το επιστρέψαμε με το ταχυδρομείο. Το αποτέλεσμα μας ήρθε στο e-mail. Ισχύει και για τους εμβολιασμένους.
 

ntomata!

Member
Μηνύματα
88
Likes
42
Καλησπέρα σας!. Είμαστε και οι δύο πλήρως εμβολιασμένοι.Από ότι κατάλαβα δεν απαιτείται καραντίνα αλλά την δεύτερη μέρα πρέπει να κάνω τεστ Κοβιντ.Εφόσον θα είμαι στην επαρχία πόσο εύκολο είναι να το κανονίσω αυτό;Λίγο μπέρδεμα…Αν ξέρει κάποιος να μας πει σχετικά με αυτό καλώς…
 
Last edited by a moderator:

chris7

Member
Μηνύματα
3.085
Likes
23.661
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καναδάς
Καλησπέρα σας!. Είμαστε και οι δύο πλήρως εμβολιασμένοι.Από ότι κατάλαβα δεν απαιτείται καραντίνα αλλά την δεύτερη μέρα πρέπει να κάνω τεστ Κοβιντ.Εφόσον θα είμαι στην επαρχία πόσο εύκολο είναι να το κανονίσω αυτό;Λίγο μπέρδεμα…Αν ξέρει κάποιος να μας πει σχετικά με αυτό καλώς…
Για να συμπληρώσεις το PLF πρέπει να έχεις κάνει κράτηση για το τεστ της 2ης μέρας από μια μεγάλη ομάδα εργαστηρίων που σου εμφανίζει. Το τεστ μπορούν να στο στείλουν και ταχυδρομικά και να το επιστρέψεις με τον ίδιο τρόπο. Εννοείται πως το προπληρώνεις. Καλά να περάσετε.
 

ntomata!

Member
Μηνύματα
88
Likes
42
Παιδιά συγνώμη για το ζάλισμα βρήκα παρακάτω αυτές τις πληροφορίες απο το skyscanner.Έχει κ για άλλες χώρες πληροφορίες.Σας δείχνω φωτογραφίες του κειμένου να μου πείτε εσεις τι καταλαβαίνετε;;;;Είμαστε πλήρως εμβολιασμένοι και αναχωρούμε(πρώτα ο Θεός) 20/11.Θα μείνουμε καραντίνα ή θα κάνουμε τεστ πριν φύγουμε και τεστ τη δεύτερη μέρα εκει;και θα κυκλοφορούμε ελεύθεροι;Γιατί άκουσα οτι μένουμε καραντίνα από κάποιον φίλο μου.
 

Attachments

chris7

Member
Μηνύματα
3.085
Likes
23.661
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καναδάς
Είμαστε πλήρως εμβολιασμένοι και αναχωρούμε(πρώτα ο Θεός) 20/11.
Μέχρι τις 20/11 πολλά μπορεί να αλλάξουν. Το σίγουρο πάντως είναι πως θα χρειαστείτε διαβατήριο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.648
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom