ΗΠΑ Ταξίδι ΗΠΑ και περιορισμοί covid

D

Delmem38110

Guest
Ευχαριστώ πολύ για την συμβουλή και σκοπευα να κάνω ελληνική ταξιδιωτική ασφάλεια
με τίποτε.
τα ποσά που δίνουν είναι πενιχρά σε περίπτωση που γίνει κάτι. επίσης όταν γίνει, πως θα εξηγήσεις στο νοσοκομείο τι και ποια ασφάλεια έχεις.
αν έχει κάποιος μια θετική εμπειρία στην Αμερική με ελληνική ασφάλεια ας το αναφέρει να το ξέρουμε.
 

rev26

Member
Μηνύματα
195
Likes
119
Επίσης κάτι ακόμη,αν κάνω ταξιδιωτική ασφάλεια και για τα αεροπορικά επιστρέφουν το πλήρες ποσό σε περίπτωση που ακυρώσω για οποιονδήποτε λόγο;
Και θα μου προτείνατε πτήση με ανταπόκριση η απευθείας;Η απευθείας που βλέπω είναι 14 ώρες,πολλές μου φαίνονται βέβαια αλλά πείτε μου και εσείς την γνώμη σας
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.337
Likes
14.200
Επίσης κάτι ακόμη,αν κάνω ταξιδιωτική ασφάλεια και για τα αεροπορικά επιστρέφουν το πλήρες ποσό σε περίπτωση που ακυρώσω για οποιονδήποτε λόγο;
Και θα μου προτείνατε πτήση με ανταπόκριση η απευθείας;Η απευθείας που βλέπω είναι 14 ώρες,πολλές μου φαίνονται βέβαια αλλά πείτε μου και εσείς την γνώμη σας
Ποια απευθείας πτήση βλέπεις με 14 ώρες;
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.337
Likes
14.200

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Καλησπέρα!!Θα ταξιδέψω Αμερική και θέλω να κλείσω αεροπορικά,αγχώνομαι μήπως μου ξεφύγει κάποιο έγγραφο που απαιτείται λόγο κοβιντ και τελευταία στιγμή δεν μπορώ να ταξιδεψω.
Μπορείτε να με ενημερώσετε σχετικά;Επίσης ποια ταξιδιωτική ασφάλεια μου προτείνετε να κάνω;
Αν ταξιδεύεις με ESTA, κάνε πρώτα αίτηση γι' αυτή και μετά κλείσε τα αεροπορικά.
Προς το παρόν αυτά που χρειάζεσαι είναι πιστοποιητικό εμβολιασμού (βγάλε της ΕΕ αν δεν το έχεις) και PCR ή Rapid test, 1 μέρα πριν την αναχώρησή σου. Θεωρητικά χρειάζεται να έχεις συμπληρωμένο κι αυτό το έγγραφο: https://www.cdc.gov/quarantine/pdf/...tation-Amended-Testing-Order-12-02-2021-p.pdf. Εμένα βέβαια δε μου το ζήτησε ποτέ κανείς ούτε στο σημείο αναχώρησης ούτε στην άφιξή μου Αμερική κι έχω κάνει 2 εισόδους στη χώρα πρόσφατα.

Ενημερωτικά, έτσι για να υπάρχει, το Los Angeles-θεωρητικά πάλι-θέλει κι αυτό: Los Angeles Traveler Health Form. Ξέρω άτομο που δεν το έχει συμπληρώσει 3-4 φορές και δεν του είπε κανείς τίποτα. Άντε βγάλε άκρη...Καλύτερα πάντως να είμαστε τυπικοί σε όλα, δεν είναι καιροί για πολλά ρίσκα.

(Σχετικά με την ασφάλεια, προσωπικά επέλεξα αυτή SafetyWing - Insurance for remote workers. Έχει πολύ καλές τιμές, ειδικά για μεγάλη διάρκεια ταξιδιού συμφέρει. Δες αν σε καλύπτουν αυτά που προσφέρει, έχει και για περίπτωση covid).
 
Last edited:
D

Delmem38110

Guest
(Σχετικά με την ασφάλεια, προσωπικά επέλεξα αυτή SafetyWing - Insurance for remote workers. Έχει πολύ καλές τιμές, ειδικά για μεγάλη διάρκεια ταξιδιού συμφέρει. Δες αν σε καλύπτουν αυτά που προσφέρει, έχει και για περίπτωση covid).
μιας και έχεις κάνει την εν λόγω ασφάλεια θα με ενδιάφερε να ξέρω πως λειτουργεί σε περίπτωση ανάγκης; Σου δίνουν έναν αριθμό κάλυψης που τον δίνεις όταν πας στο νοσοκομείο; Τηλεφωνεις κάπου;
τι ποσά δίνουν; Απο μια μάτια που έριξα 250 χιλιάδες δολάρια σε περίπτωση νοσηλείας είναι πολύ λίγα. ευχαριστω.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.337
Likes
14.200
Πτήσεις εσωτερικού μόνον για εμβολιασμένους προτείνει ο Φάουτσι.

Πτήσεις εσωτερικού μόνο για εμβολιασμένους προτείνει ο Φάουτσι - Airnews

Πριν λίγες μέρες πρότεινε η μάσκα στις πτήσεις να μείνει για πάντα και μετά το τέλος της πανδημίας.

Φάουτσι: Η χρήση μάσκας στα αεροπλάνα ήρθε για να μείνει
 

rena1988

Member
Μηνύματα
294
Likes
139
Επόμενο Ταξίδι
Ζανζιβάρη (11/2021)
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περου
Καλημέρα και καλή χρονια σε όλους! Να κανω μια ερώτηση, το Σάββατο πετάω για Ηνωμένες πολιτείες με Turkish airlines. Είμαι εμβολιασμενη και θα κανω και pcr την Παρασκευή. Πετάω απο Θεσσαλονίκη μέσω Κωνσταντινούπολης και η αναχώρηση μου απο εδώ ειναι Σάββατο βράδυ. Βλέπω οτι λέει πως το PCR πρέπει ναι γίνει μια ημέρα πριν την αναχώρηση απο το πρώτο σημείο, άρα εγω που θα το κανω Παρακευή πρωί είμαι οκ για Σάββατο βράδυ, άσχετα εάν για την πτήση της Αμερικής αναχωρώ την Κυριακή..σωστά ;
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Καλημέρα και καλή χρονια σε όλους! Να κανω μια ερώτηση, το Σάββατο πετάω για Ηνωμένες πολιτείες με Turkish airlines. Είμαι εμβολιασμενη και θα κανω και pcr την Παρασκευή. Πετάω απο Θεσσαλονίκη μέσω Κωνσταντινούπολης και η αναχώρηση μου απο εδώ ειναι Σάββατο βράδυ. Βλέπω οτι λέει πως το PCR πρέπει ναι γίνει μια ημέρα πριν την αναχώρηση απο το πρώτο σημείο, άρα εγω που θα το κανω Παρακευή πρωί είμαι οκ για Σάββατο βράδυ, άσχετα εάν για την πτήση της Αμερικής αναχωρώ την Κυριακή..σωστά ;
Σωστά. Σημειωτέον μπορείς να κάνεις και Rapid αντί PCR.
 

rena1988

Member
Μηνύματα
294
Likes
139
Επόμενο Ταξίδι
Ζανζιβάρη (11/2021)
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περου
Σωστά. Σημειωτέον μπορείς να κάνεις και Rapid αντί PCR.
Λιγο φοβάμαι να παω με rapid μην έχω κανέναν θέμα στην επιβίβαση...Επισης τελικά βρήκα και θα κανω το pcr το Σάββατο just to be on the safe side.
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Λιγο φοβάμαι να παω με rapid μην έχω κανέναν θέμα στην επιβίβαση...Επισης τελικά βρήκα και θα κανω το pcr το Σάββατο just to be on the safe side.
Όπως θες αλλά είναι η επίσημη οδηγία της Αμερικής, δε θα έχεις κανένα θέμα. Προσωπικά έχω μπει με rapid 2 φορές πρόσφατα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.688
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom