ΗΠΑ Ταξίδι ΗΠΑ και περιορισμοί covid

Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Airline Checklist: How to Confirm Proof of COVID-19 Vaccination and Negative Qualifying Test Results or Documentation of Recovery from COVID-19

View attachment 394713

η πρεσβεία δεν ξέρω αν μπορεί να δώσει περισσότερες πληροφορίες.
έ όπως σου τα είπα...αλλά επιβεβαίωσα τα ΚΑΙ με πρεσβεία
πας σε γενικό γιατρό η παθολόγο ιδιωτικά αν δεν θέλεις να μπλεχτείς με δημόσιο
σου δίνει γνωμάτευση αφού σε εξετάσει μπλα μπλα ότι είσαι υγιής κλπ κπ ΚΑΙ αυτό μετά σε μεταφραστικό γραφείο και είσαι έτοιμος
εκτός κι αν για το licensed? θέλουν και επιπλέον πιστοποίηση βεβαίωση και απο τον γιατρό από τον ιατρικό του σύλλογο ότι είναι μέλος του συλλόγου κλπ (δεν τους αρκεί δηλ μόνο η σφραγίδα που θα βάλει και η υπογραφή)

αλλιως ΔΩΡΕΑΝ σε μονάδες ΠΕΔΥ (πρωην ικα)η Κέντρο Υγείας η νοσοκομείο και πληρώνεις μόνο το μεταφραστικό και είσαι και πιό σίγουρος γιατί είναι επίσημος κρατικός φορέας

αυτά από μένα

καλή συνεχεια σου εύχομαι !
 
Last edited:

Hugin

Member
Μηνύματα
606
Likes
1.873
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Εκανα το ραπιντ και εβγαλα το Ευρωπαικο πιστοποιητικο διαγνωστικου ελεγχου. Κατα τη διαρκεια της διαδικασιας δηλωσα αριθμο διαβατηριου και διαλεξα ως ταξιδιωτικο εγγραφο το διαβατηριο αλλα δεν φαινεται πουθενε στο εγγραφο αυτος ο αριθμος. Το ιδιο συμβαινει και με το πιστοποιητικο του εμβολιασμου.
Δεν θα επρεπε να φαινεται;
Δεν ειναι υποχρεωτικο να φαινεται;
 

gioannis13

Member
Μηνύματα
1.269
Likes
7.864
Επόμενο Ταξίδι
Όπου πετάει αεροπλάνο...
Ταξίδι-Όνειρο
Χωρίς ρολόι στο χέρι !!!
Ωχ ! Κατά την γνώμη μου, ναι θα πρέπει να φαίνεται ο ΑΡ ΔΙΑΒ !
 

taxidiara

Member
Μηνύματα
1.075
Likes
2.491
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΥΡΟΣ Η.Π.Α.
@Hugin @gioannis13 Στο Ευρωπαϊκό πιστοπ εμβολιασμού που εχω στα χερια μου παντως δε γραφει τιποτα παρ ολο που δηλωσα διαβατήριο...κ εχω ταξιδέψει μ αυτο χωρις προβλημα εντός Ευρώπης ομως φέτος...εχω την εντύπωση οτι φαίνεται στο barcode που σκαναρουν..ισως..
 

taver

Member
Μηνύματα
12.486
Likes
28.952
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Για ταξίδι στις ΗΠΑ πρέπει να αναφέρεται ο αριθμός διαβατηρίου στο test που θα προσκομίσετε. Αν δεν τον γράφει, δεν κάνει. Καλού κακού πηγαίντε κάνα μισάωρο νωρίτερα στο αεροδρόμιο, μήπως χρειαστεί να κάνετε τεστ επιτόπου...
 
D

Delmem38110

Guest
https://www.cdc.gov/quarantine/pdf/airline-checklist_amended_for_vaccine_order_052322-p.pdf

δεν είναι απαραίτητο σύμφωνα με αυτό αλλά δεν βάζω το χέρι μου στη φωτιά.

εμβόλιο.

TYPE OF VACCINATION RECORD: Passenger must show acceptable proof of COVID-19 vaccination. See table 1. All forms of proof of COVID-19 vaccination must have:
  • The personal identifiers (full name plus at least one other identifier such as date of birth or passport number) on the proof of vaccination match the personal identifiers on the passenger’s passport or other travel identification document AND
  • The name of official source issuing the record (e.g., public health agency, government agency, or other authorized vaccine provider) is provided AND
  • Vaccine manufacturer and date(s) of vaccination; see “vaccine type” and “fully vaccinated” part of checklist AND
  • The passenger meets CDC’s definition of Fully Vaccinated Against COVID-19. See “fully vaccinated” portion of checklist.
τεστ

4. IDENTIFICATION: The test must include information that identifies the person. Must have person’s name and at least one additional identifier.
  • Additional identifiers could include but are not limited to date of birth, age, and passport number.
  • Check that identifiers on the test match those on the passenger’s other identifying documents
    (such as passport or driver’s license).
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.606
Likes
9.861
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Για ταξίδι στις ΗΠΑ πρέπει να αναφέρεται ο αριθμός διαβατηρίου στο test που θα προσκομίσετε. Αν δεν τον γράφει, δεν κάνει. Καλού κακού πηγαίντε κάνα μισάωρο νωρίτερα στο αεροδρόμιο, μήπως χρειαστεί να κάνετε τεστ επιτόπου...
Σωστό, χρειάζεται αριθμός διαβατήριου.

Με βάση τους κανονισμούς, το τεστ πρέπει να είναι της προηγούμενης ημερολογιακής μέρας. Οπότε πρέπει να βγει άκρη με το τεστ που έχει γίνει την προηγούμενη, δε θα τους βοηθήσει το τεστ του μισάωρου (άμα θέλει ο υπάλληλος του αεροδρομίου να είναι τόσο σχολαστικός).
 

Hugin

Member
Μηνύματα
606
Likes
1.873
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Γιατι με ρωτησε αριθμο διαβατηριου και με ποιο εγγραφο θα ταξιδεψω; Πιστευω οτι στο QR code υπαρχει ο αριθμος διαβατηριου. Το ερωτημα ειναι αν ο υπαλληλος που το ελεγχει σκαναρει το εγγραφο ή θελει να το βλεπει εκτυπωμενο. Αυριο θα δειξει. Πεταω απο Θεσσαλονικη και δεν ξερω αν εχει να κανεις ραπιντ πρωι πρωι στο αεροδρομιο. Ελπιζω οτι επειδη γίνεται δεκτο το πιστοποιητικο εμβολιασμου που επισης δεν αναγραφει αριθμο διαβατηριου (αρα σκαναρεται) να μπορουννα τον δουν τον αριθμο απο εκει.
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.606
Likes
9.861
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Γιατι με ρωτησε αριθμο διαβατηριου και με ποιο εγγραφο θα ταξιδεψω; Πιστευω οτι στο QR code υπαρχει ο αριθμος διαβατηριου. Το ερωτημα ειναι αν ο υπαλληλος που το ελεγχει σκαναρει το εγγραφο ή θελει να το βλεπει εκτυπωμενο. Αυριο θα δειξει. Πεταω απο Θεσσαλονικη και δεν ξερω αν εχει να κανεις ραπιντ πρωι πρωι στο αεροδρομιο. Ελπιζω οτι επειδη γίνεται δεκτο το πιστοποιητικο εμβολιασμου που επισης δεν αναγραφει αριθμο διαβατηριου (αρα σκαναρεται) να μπορουννα τον δουν τον αριθμο απο εκει.
Νομίζω ότι καταλαβαίνεις ότι ο φαρμακοποιός που κάνει 100+ τεστ την μέρα εδώ και 2 χρόνια δεν έχει καμία υποχρέωση να σε ρωτήσει γιατί κάνεις ράπιντ τεστ και εάν το χρειάζεσαι για να ταξιδέψεις κάπου.

Εγώ θα σου έλεγα να ξαναπάς να κάνεις ένα, προλαβαίνεις είναι ακόμα 22:24. Είναι κρίμα να μην μπεις στο αεροπλάνο για αυτό το λόγο. Μπορεί ο υπάλληλος του αεροδρομίου να το δει και απλά να το προσπεράσει, εάν όμως είναι σχολαστικός εκεί τι κάνεις; Κρίμα δεν είναι;
 
D

Delmem38110

Guest
Νομίζω ότι καταλαβαίνεις ότι ο φαρμακοποιός που κάνει 100+ τεστ την μέρα εδώ και 2 χρόνια δεν έχει καμία υποχρέωση να σε ρωτήσει γιατί κάνεις ράπιντ τεστ και εάν το χρειάζεσαι για να ταξιδέψεις κάπου.

Εγώ θα σου έλεγα να ξαναπάς να κάνεις ένα, προλαβαίνεις είναι ακόμα 22:24. Είναι κρίμα να μην μπεις στο αεροπλάνο για αυτό το λόγο. Μπορεί ο υπάλληλος του αεροδρομίου να το δει και απλά να το προσπεράσει, εάν όμως είναι σχολαστικός εκεί τι κάνεις; Κρίμα δεν είναι;
Σύμφωνα με τις οδηγίες για τις αεροπορικές δεν χρειάζεστε να αναγράφει τον αριθμό του διαβατηρίου Απαραίτητα. Δεστο το εχω ποστάρει πιο πάνω.
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.606
Likes
9.861
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Σύμφωνα με τις οδηγίες για τις αεροπορικές δεν χρειάζεστε να αναγράφει τον αριθμό του διαβατηρίου Απαραίτητα. Δεστο το εχω ποστάρει πιο πάνω.
Δε διαφωνώ σε αυτό που λες, γιαυτό παραθέτω και την εμπειρία μου. 3 φορές ΗΠΑ μέσα στο 2022, το zoom in στο κινητό στο τεστ της προηγούμενης μέρας ήταν σε 4 σημεία. Όνομα, αριθμός διαβατηρίου, ημερομηνία, αποτέλεσμα. Άντε τώρα εκείνη την ώρα να εξηγήσεις στον υπάλληλο τι λένε οι κανόνες και πως.

Είτε το βλέπει και το προσπερνάει, είτε σου σπάει τα (...) επειδή ο καφές του το πρωί ήταν μονός και όχι διπλός και θέλει να ζαλίσει κόσμο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.182
Μηνύματα
883.257
Μέλη
38.892
Νεότερο μέλος
Petr23

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom