Ιρλανδία Ταξίδι Ιρλανδία

Eftichia

Member
Μηνύματα
858
Likes
1.285
Επόμενο Ταξίδι
τοσκανη
Ονειρεμένο Ταξίδι
καραιβικη
ωραία, περιμένουμε φωτογραφικό υλικό και πλήρη ανασκόπηση για το 1ο μέρος ( είναι στόχος ενός ακόμα ταξιδιού στην Ιρλανδία). Αφήνεις έξω τη Βόρεια Ιρλανδία ε?
 

flora

Member
Μηνύματα
37
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Πολωνία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αζόρες-Μαδέιρα
Ναι, Βόρεια Ιρλανδια εκτός.... φοβάμαι μη μας φάνε οι δρόμοι και τελικά χάσουμε τη ουσία...
 

Eftichia

Member
Μηνύματα
858
Likes
1.285
Επόμενο Ταξίδι
τοσκανη
Ονειρεμένο Ταξίδι
καραιβικη
σίγουρα ναι! Εμεις καναμε 6 διαν/σεις και είδαμε αρκετα(αλλα και πολλα ακομα μενουν για ενα επομενο ταξιδι). Το Galway μου αρεσε πολυ(αν και πανακριβο) πεσαμε σε ενα φεστιβαλ! Μειναμε βεβαια στην εξοχη...Η κονεμαρα πραγματι ειναι μαγεια! received_283026972463378.jpeg
received_263026020959627.jpeg
και στο φεστιβαλ του Galway!
received_10215996913692345.jpeg
 

GAI KATERINA

New Member
Μηνύματα
3
Likes
3
Προχθές 16/08/2019 γύρισα απο την Ιρλανδία. Εμείς (παρέα 8 ατόμων) πήγαμε ταξίδι στην Ιρλανδία . Μείναμε 5 νύχτες στο δουβλίνο και 2 νύχτες στο Μπέλφαστ. Νοικιάσαμε 2 αυτοκίνητα και κάναμε εκδρομή στα ξακουστά CLIFFS OF MOHER στα Giants Ganseway και κάναμε παραλιακά την διαδρομή απο τον νότο μέχρι το Μπέλφαστ. Ενα πράγμα μου έκανε την μεγαλύτερη εντύπωση στην Ιρλανδία, κατάφεραν να πουλάνε το τίποτα. Παντού υπάρχουν πανάκριβα εισιτήρια χωρίς να βλέπεις τίποτε το ιδιαίτερο. Ακόμα και στα gliffs που είναι βράχια στην θάλασσα υπάρχει εισιτήριο να δεις την φύση. Μέτριο το Δουβλίνο Η φύση είναι όπως σε δεκάδες άλλες χώρες Τα Gliffs of Moher καλά αλλά δεν είναι και να ξετρελαίνεσαι . Ξεχωρίζουν λίγο τα giants ganseway . Στο Μπέλφαστ το μόνο που αξίζει είναι να δεις ότι στο 2019 υπάρχουν ακόμα τείχη με συρματοπλέγματα και πόρτες που ακόμα τα βράδια κλείνουν. Γενικά δεν μου άρεσε η Ιρλανδία και επειδή είναι και πανάκριβη θα σας πρότεινα έναν άλλο ταξιδιωτικό προορισμό . Εχω επισκεφθεί όλες τις ευρωπαϊκές χώρες και την κατατάσσω στην τελευταία θέση
 
Μηνύματα
239
Likes
2.650
Εχω επισκεφθεί όλες τις ευρωπαϊκές χώρες και την κατατάσσω στην τελευταία θέση
Ενδιαφέροντα όσα λες, για το κόστος ειδικά όλοι έχουν να το λένε, ακόμη και άτομα που έχουν ζήσει στο Ηνωμένο Βασίλειο(!), που μια φορά φθηνό δεν το λες. Από περιέργεια, αν και κάπως off topic: ποιες χώρες κατατάσσεις στις πρώτες θέσεις και γιατί; Ή και ολόκληρη την κατάταξη, αν θες να τη μοιραστείς, ενδεχομένως και σε ξεχωριστό τόπικ.
 

GAI KATERINA

New Member
Μηνύματα
3
Likes
3
Ενδιαφέροντα όσα λες, για το κόστος ειδικά όλοι έχουν να το λένε, ακόμη και άτομα που έχουν ζήσει στο Ηνωμένο Βασίλειο(!), που μια φορά φθηνό δεν το λες. Από περιέργεια, αν και κάπως off topic: ποιες χώρες κατατάσσεις στις πρώτες θέσεις και γιατί; Ή και ολόκληρη την κατάταξη, αν θες να τη μοιραστείς, ενδεχομένως και σε ξεχωριστό τόπικ.
Ευχαριστώ που επικοινώνησες μαζί μου. Ευχαρίστως να κατατάξω αν και νομίζω ότι τα κριτήρια του κάθε ταξιδιώτη είναι διαφορετικά. Για να καταλάβεις την κατάταξη θα πω ότι δεν με ενδιαφέρουν οι χώρες που έχουν μοντέρνα γυάλινα κτίρια ή πολυόροφες τετράγωνες πολυκατοικίες ούτε τα εμπορικά κέντρα. Μου αρέσουν πρώτα πρώτα οι χώρες που έχουν διαφορετικό πολιτισμό, κουλτούρα γενικότερα μικρές γειτονιές και όμορφες εικόνες. Αν αναφερόμαστε στην Ευρώπη επειδή λίγο πολύ έχουμε σε πολλές χώρες ομοιότητες θα έβαζα πρώτη την Ιταλία γιατί διαθέτει απίστευτες ομορφιές ξεχωριστές πολιτιστικές εμπειρίες και (στο Νότο βέβαια) χαμογελαστό κόσμο. Όπου και να γυρίσεις το μάτι σου η Ιταλία είναι ένα απέραντο μουσείο. Στη συνέχεια μου άρεσε πολύ το ταξίδι στην Αλσατία. Τα χωρία την είναι ένα παραμύθι Οι απέραντοι αμπελώνες το ξεχωριστό κρασί της η ωραία μουσική της. Νομίζω ότι μπορώ να μιλάω μέχρι το άλλο βράδυ γι αυτό και θα πω στα γρήγορα ότι η Ισπανία (κυρίως η Ανδαλουσία ) η Γαλλία (από το Παρίσι και κάτω) η Αγγλία με το υπέροχο πολυπολιτισμικό Λονδίνο και ένα υπέροχο Εδιμβούργο η Νορβηγία (κυρίως το Μπέργκεν),φυσικά η Πράγα,οι Βαλτικές χώρες ( Λετονία, Εσθονία Λιθουανία ) με αυτή την σειρά από το Βέλγιο η Brugge και η Γάνδη από την Ολλανδία η Χάγη και λίγο το Άμστερνταμ Νομίζω ότι αδίκησα την Πετρούπολη έπρεπε να την βάλω πιο πάνω Η Μόσχα σαν πόλη δεν μου άρεσε πολύ έχει όμως μια απίστευτη κόκκινη πλατεία και πάρα πολλά θεάματα. Η Ρουμανία επίσης είναι υπέροχη κυρίως κυρίως Μπρασόβ, Σιγκισοάρα Σιμπίου και μετά το Βουκουρέστι . Εδώ θα έλεγα ότι όλες οι πόλεις της βαλκανικής χερσονήσου έχουν τις δικές του ξεχωριστές ομορφιές πόλεις πράσινες με τεράστιες λεωφόρους με απίστευτα πάρκα με φιλόξενους ανθρώπους και πολύ ωραία μουσική. Ξέχασα να σου πω ότι ξεχωρίζει επίσης η Κρακοβία και Η Βαρσοβία. Όλες οι άλλες πόλεις της Ευρώπης είναι όμορφες να τις επισκεφθείς για ένα τριήμερο
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.554
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
@Παρίσακτος προφανώς μια τέτοια ερώτηση σε αυτό το θέμα είναι ... εκτός θέματος, όπως βεβαίως και η απάντηση. Θα παρακαλούσα να μην συνεχιστεί εδώ αυτή η συζήτηση.
 

Crist01

New Member
Μηνύματα
1
Likes
1
Καλησπέρα! Σκεφτόμαστε με κάποιους φίλους μου να οργανώσουμε ένα ταξίδι στην Ιρλανδία. Ένας από τους στόχους μας είναι να φτάσουμε στον γνωστό Loop Head Lighthouse και να μείνουμε σε μια κοντινή περιοχή για κάποιο χρονικό διάστημα. Η συνολική περίοδος της εκδρομής θα είναι 7 μέρες. Υπάρχει η ιδέα να μείνουμε όλες τις μέρες στο Loop Head Lighthouse, αλλά δεν γνωρίζω μήπως αυτό είναι λίγο βαρετό. Εκείνο το σημείο φημίζεται για την παρατήρηση φαλαινών, δελφινιών και άλλων ειδών άγριας ζωής για την οποία τρελαινόμαστε (Ασχολούμαστε ερασιτεχνικά με την φωτογράφιση άγριας ζωής). Ωστόσο, εγώ σκεφτόμουν να αξιοποιούσαμε 2 μέρες σε εκείνη την περιοχή και τις υπόλοιπες μέρες στο Δουβλίνο. Εσείς τι μας συμβολεύετε να κάνουμε; Το Δουβλίνο σαν πόλη φαίνεται πολύ ωραία και μου έχει κινήσει το ενδιαφέρον.

Ευχαριστώ πολύ!
 

poised

Member
Μηνύματα
862
Likes
6.339
Το Δουβλίνο είναι σχετικά μικρό, δύο μέρες είναι καλές για να πάρεις μία πάρα πολύ καλή εικόνα (υποθέτοντας ότι θα το γυρίσεις). Εγώ είμαι υπέρ του να μείνετε και Δουβλίνο.

Η περιοχή που σκέφτεσαι, όπως και γενικά η δυτική Ιρλανδία εκτός λίγων hotspot, είναι πολύ ήσυχα, αγροτικά μέρη με μικρούς δρόμους, εκπληκτικές θέες, μικρή τουριστική κίνηση και σχετική απομόνωση.

Δε ξέρω τι έχετε στο νου σας αλλά χωρίς μεταφορικό μπορεί να είναι δύσκολα τα πράγματα, δηλαδή να μη μπορείτε να πάτε πουθενά (συν για φαγητό ή προμήθειες) πέρα από ότι μπορείτε να περπατήσετε από το μέρος που θα μένετε.

Εγώ, που δεν είμαι της παρατήρησης, θα πρότεινα τουρ με ένα βράδυ σε διαφορετικό μέρος, με 4-5 βράδια και μεταφορικό μπορείτε να καλύψετε ένα μεγάλο μέρος της περιοχής. Δε θα ξεκουραστείτε αλλά νομίζω θα σας καλύψει περισσότερο από το να είστε στο ίδιο μέρος συνέχεια. Αλλά και πάλι η πρότασή μου είναι με βάση το δικό μου τρόπο ταξιδιού (δε βάζω κώλο κάτω), οπότε δείτε το ανάλογα.
 
Μηνύματα
90
Likes
24
Επόμενο Ταξίδι
ελβετια
Ονειρεμένο Ταξίδι
φιλανδια
Το Δουβλίνο είναι σχετικά μικρό, δύο μέρες είναι καλές για να πάρεις μία πάρα πολύ καλή εικόνα (υποθέτοντας ότι θα το γυρίσεις). Εγώ είμαι υπέρ του να μείνετε και Δουβλίνο.

Η περιοχή που σκέφτεσαι, όπως και γενικά η δυτική Ιρλανδία εκτός λίγων hotspot, είναι πολύ ήσυχα, αγροτικά μέρη με μικρούς δρόμους, εκπληκτικές θέες, μικρή τουριστική κίνηση και σχετική απομόνωση.

Δε ξέρω τι έχετε στο νου σας αλλά χωρίς μεταφορικό μπορεί να είναι δύσκολα τα πράγματα, δηλαδή να μη μπορείτε να πάτε πουθενά (συν για φαγητό ή προμήθειες) πέρα από ότι μπορείτε να περπατήσετε από το μέρος που θα μένετε.

Εγώ, που δεν είμαι της παρατήρησης, θα πρότεινα τουρ με ένα βράδυ σε διαφορετικό μέρος, με 4-5 βράδια και μεταφορικό μπορείτε να καλύψετε ένα μεγάλο μέρος της περιοχής. Δε θα ξεκουραστείτε αλλά νομίζω θα σας καλύψει περισσότερο από το να είστε στο ίδιο μέρος συνέχεια. Αλλά και πάλι η πρότασή μου είναι με βάση το δικό μου τρόπο ταξιδιού (δε βάζω κώλο κάτω), οπότε δείτε το ανάλογα.
μπορείς να πας Δουβλίνο μόνο με ταυτότητα ή χρειάζεται διαβατήριο?
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.703
Likes
11.141
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
μπορείς να πας Δουβλίνο μόνο με ταυτότητα ή χρειάζεται διαβατήριο?
Η Ιρλανδία ανήκει στην ΕΕ, επομένως στην πρωτεύουσα Δουβλίνο πηγαίνεις κανονικά με ταυτότητα. Από εκεί και πέρα αν θες να βάλεις μέσα Μπέλφαστ (και Βόρεια Ιρλανδία γενικότερα) θα χρειαστείς διαβατήριο, καθώς ανήκει στο Ηνωμένο Βασίλειο. Κατ' εμέ αξίζει πολύ η Βόρεια Ιρλανδία.
 

poised

Member
Μηνύματα
862
Likes
6.339
Η Ιρλανδία ανήκει στην ΕΕ, επομένως στην πρωτεύουσα Δουβλίνο πηγαίνεις κανονικά με ταυτότητα. Από εκεί και πέρα αν θες να βάλεις μέσα Μπέλφαστ (και Βόρεια Ιρλανδία γενικότερα) θα χρειαστείς διαβατήριο, καθώς ανήκει στο Ηνωμένο Βασίλειο. Κατ' εμέ αξίζει πολύ η Βόρεια Ιρλανδία.
Ναι μεν είναι στην ΕΕ αλλά δεν είναι στην Σένγκεν, οπότε υπάρχει συνοριακός έλεγχος και η δυνατότητα να πας με ταυτότητα έχει δοθεί κατ' εξαίρεση ισχύει για κατοίκους ΕΕ εφόσον φτάνουν αεροπορικώς ή με φέρυ από ΕΕ.

Για να πας στη Β. Ιρλανδία, παρόλο που είναι ΗΒ, δεν χρειάζεται διαβατήριο, φτάνει να επιστρέψεις πίσω στην Ιρλανδία.

Διόρθωσα τη λαθεμένη διατύπωση
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.794
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom