Ιταλία Ταξίδι Ιταλία και περιορισμοί covid

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.118
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Σε αυτό που λέει να ενημερώσουμε τις τοπικές υγιειονομικες υπηρεσίες της περιοχής,καλούμε απλά το τηλέφωνο ; @Dr Snoopy ?
Για τη περιοχή του Βένετο υπάρχει και η δυνατότητα mail (δες τη σελίδα 2).
Αν και κανένας, που έχει μεταβεί στην Ιταλία, δεν το αναφέρει, έχω και εγώ απορίες με αυτή τη προϋπόθεση εισόδου. Στη δική μου περίπτωση υπάρχει μία φόρμα που συμπληρώνεις και θα το κάνω αν όταν πάω πρέπει να το κάνουμε ακόμα....
 
Last edited:

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Αν και κανένας, που έχει μεταβεί στην Ιταλία, δεν το αναφέρει, έχω και εγώ απορίες με αυτή τη προϋπόθεση εισόδου.
Μια γραφειοκρατικη μπουρδα μου φαινεται που ξεμεινε απο την εποχη προ plf κ απαγορευσης μετακινησεων μεταξυ περιφερειων. Τι νοημα εχει να ειδοποιησεις το Βενετο οτι εισηλθες στη Βενετια αν μετα απο μερικες ωρες πχ εισαι Ρωμη? Προσωπικα δεν γνωριζω κανενα που να εκανε αυτη την ειδοποιηση κ οταν αθωα αποφασισα να το κανω, πηρα τηλ την περιφερεια κ χρειαστηκαν 5 λεπτα κ 2 υπαλληλοι για να καταλαβουν τι πρεπει να γινει. Κ μου ειπαν να στειλω ενα email καπου. Δεν το εστειλα ποτε. Ειμαι ακομα ασυλληπτος.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.118
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Μια γραφειοκρατικη μπουρδα μου φαινεται που ξεμεινε απο την εποχη προ plf κ απαγορευσης μετακινησεων μεταξυ περιφερειων. Τι νοημα εχει να ειδοποιησεις το Βενετο οτι εισηλθες στη Βενετια αν μετα απο μερικες ωρες πχ εισαι Ρωμη? Προσωπικα δεν γνωριζω κανενα που να εκανε αυτη την ειδοποιηση κ οταν αθωα αποφασισα να το κανω, πηρα τηλ την περιφερεια κ χρειαστηκαν 5 λεπτα κ 2 υπαλληλοι για να καταλαβουν τι πρεπει να γινει. Κ μου ειπαν να στειλω ενα email καπου. Δεν το εστειλα ποτε. Ειμαι ακομα ασυλληπτος.
Προσπαθώ να είμαι τυπική και νόμιμη, γιατί δεν θέλω κανένας "παράξενος" στο λιμάνι να αρχίσει τα μα και μου.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Προσπαθώ να είμαι τυπική και νόμιμη, γιατί δεν θέλω κανένας "παράξενος" στο λιμάνι να αρχίσει τα μα και μου.
Μα για ποιο λιμανι μιλας? Θεωρητικα πρεπει να ειδοποιησεις την αρμοδια υπηρεσια για την εισοδο σου στην περιοχη. Οχι την επικειμενη εισοδο...εννοειται αφου μπεις. Κ ουδεις στις εισοδους της χωρας ελεγχει κ ουτε μπορει αλλωστε, τετοια ειδοποιηση. Παντελως αχρηστη στην εποχη του plf.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.118
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Μα για ποιο λιμανι μιλας? Θεωρητικα πρεπει να ειδοποιησεις την αρμοδια υπηρεσια για την εισοδο σου στην περιοχη. Οχι την επικειμενη εισοδο...εννοειται αφου μπεις. Κ ουδεις στις εισοδους της χωρας ελεγχει κ ουτε μπορει αλλωστε, τετοια ειδοποιηση. Παντελως αχρηστη στην εποχη του plf.
Στην Ιταλία θα μεταβώ με πλοίο και θα βγώ στην Ανκόνα. Σύμφωνα με τα επίσημα σαίτ τους (αυτή τη στιγμή που μιλάμε) πρέπει να ενημερώσω τις τοπικές αρχές, δλδ τις αρχές της περιφέρειας Marche, άσχετα τι θα κάνω εγώ όταν βγώ απο το λιμάνι..... Μέχρι να ρθει η ώρα να ταξιδέψω αυτό μπορεί να αλλάξει, αλλά μιλώ με τα τωρινά δεδομένα.
Ούτε εγώ καταλαβαίνω γιατί το θέλουν απο τη στιγμή που συμπληρώνεις το PLF και συμφωνώ οτι είναι μία μπούρδα, αλλά αν το ζητάν ακόμα όταν πάω θα το κάνω. Άλλωστε πολλά δεν έχουν νόημα και εδώ στην Ελλάδα, αλλά δυστυχώς είμαι αναγκασμένη να τα κάνω....
 

Dr Snoopy

Member
Μηνύματα
797
Likes
10.008
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν.Ζηλανδία

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Στην Ιταλία θα μεταβώ με πλοίο και θα βγώ στην Ανκόνα. Σύμφωνα με τα επίσημα σαίτ τους (αυτή τη στιγμή που μιλάμε) πρέπει να ενημερώσω τις τοπικές αρχές, δλδ τις αρχές της περιφέρειας Marche, άσχετα τι θα κάνω εγώ όταν βγώ απο το λιμάνι..... Μέχρι να ρθει η ώρα να ταξιδέψω αυτό μπορεί να αλλάξει, αλλά μιλώ με τα τωρινά δεδομένα.
Ούτε εγώ καταλαβαίνω γιατί το θέλουν απο τη στιγμή που συμπληρώνεις το PLF και συμφωνώ οτι είναι μία μπούρδα, αλλά αν το ζητάν ακόμα όταν πάω θα το κάνω. Άλλωστε πολλά δεν έχουν νόημα και εδώ στην Ελλάδα, αλλά δυστυχώς είμαι αναγκασμένη να τα κάνω....
Αυτο λεμε. Πρεπει να ενημερωσεις αφου βγεις απο το λιμανι. Κ μαλιστα χωρις χρονικο περιορισμο. Αρα ουδεις λιμενικος δικαιουται να ελεγξει αν εχεις ειδοποιησει η οχι. Ουτε υπαρχει αυτη η δυνατοτητα, ουτε κ δικαιουται να το κανει. Τι θα κανεις μετα το λιμανι δικη σου επιλογη.
 
Last edited:

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.118
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Αυτο λεμε. Πρεπει να ενημερωσεις αφου βγεις απο το λιμανι. Κ μαλιστα χωρις χρονικο περιορισμο.
Υποτίθεται ότι είναι προϋπόθεση για την είσοδο στη χώρα και στη περίπτωση μου η είσοδος στη χώρα είναι το λιμάνι της Ανκονα....


Αρα ουδεις λιμενικος δικαιουται να ελεγξει αν εχεις ειδοποιησει η οχι. Ουτε υπαρχει αυτη η δυνατοτητα, ουτε κ δικαιουται να το κανει.
Δεν έχω ιδέα ποιος ελέγχει και τι στην Ιταλία. Προσπαθώ μόνο να μειώσω τις πιθανότητες ταλαιπωρίας μου. Θα κινούμαι με αυτοκίνητο και υπάρχει πάντα η πιθανότητα να με σταματήσουν στο δρόμο για οποιαδήποτε λόγο. Ακόμα και για απλό έλεγχο στοιχείων.
Αυτή η ενημέρωση που λένε ότι πρέπει να κάνουμε είναι τόσο μεγάλη μπουρδα (σαν την ελληνική μπουρδα με τα σελφ τεστ), ειδικά σε περιπτώσεις σαν τη δική μου, που θα φύγω από την Ανκονα κατευθείαν και σε δύο ώρες θα έχω φύγει και από την ευρύτερη περιοχή Marche.....
Μάλλον οι Ιταλοί δεν σκέφτηκαν ότι υπάρχουν και ταξιδιώτες που αλλάζουν τόπο διαμονής ακόμα και κάθε μέρα.... Σπίρτα είναι και αυτοί :haha:
 

Grerena

Member
Μηνύματα
1.286
Likes
16.824
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Tromso, Las Vegas
Αν δεν θες να ταλαιπωρηθείς πολύ (γιατί το να κάνεις οδικό και να περάσεις απο πολλές χώρες ειναι λίγο ταλαιπωρία γενικά με τον covid, αλλά όχι και ακατόρθωτο βέβαια) καλύτερα να μεταφέρεις ένα τέτοιο ταξίδι που θέλεις να κάνεις στον Ιούλιο ή στον Αύγουστο. Θα υπάρξουν περισσότερες διευκολύνσεις σε αρκετές χώρες, ειδικά σε χώρες εντός Σέγκεν. Κάποιες αλλαγές είναι ήδη εμφανείς, αλλά κανείς δεν μπορεί να ξέρει τι ακριβώς αλλαγές θα κάνει η κάθε χώρα μετά τον Ιούνιο....

Θα πρέπει να παρακολουθείς τα υπουργικά διατάγματα για την είσοδο στην Ιταλία. Για τις χώρες που βρίσκονται στην Γ λίστα της Ιταλίας (σε αυτή είναι η Ελλάδα, η Κροατία και η Σλοβενία αυτή τη στιγμή και που λες οτι θα περάσεις) χρειάζεται αυτή τη στιγμή για όλους και με όποιο τρόπο μπεις στη χώρα (αεροπλάνο, πλοίο, αυτοκίνητο) rapid τεστ 48 ωρών, συμπλήρωση dPLF , και ενημέρωση των υγειονομικών αρχών της περιοχής εισόδου. Αυτά μπορεί να αλλάξουν τον άλλο μήνα. Ήδη πολλές περιοχές της χώρας καλυτερεύουν γιατί υπήρχαν και εκεί περιορισμοί μεταξύ επαρχιών. Τώρα μόνο η Καλαβρία είναι σε πορτοκαλί νομίζω.

Υ.Γ. εν τω μεταξύ φαντάζομαι τι θες να κάνεις και αγχώνομαι.....Όπως και να έχει μετά θέλω ιστορία!!! :)
Δεν είναι ταλαιπωρία για μένα καθόλου το οδικό ταξίδι, αλλά το αντίθετο. Η Βενετία σε αυτό το ταξίδι (στην οποία έχω πάει πολλές φορές) είναι ένας από τους προορισμούς. Το συγκεκριμένο ταξίδι θα έχει Μαυροβούνιο, Ίστρια και κανένα Δαλματικό νησάκι επίσης. Και όλο αυτό αποτελεί το Plan B μου (ή αλλιώς και η παρηγοριά μου), δεδομένου ότι μόλις ΑΚΥΡΩΣΑ ένα άλλο σχεδιασμένο από καιρό και πολύ μεγαλύτερο οδικό. :cry::cry::cry:
Η επιλογή αυτή έγινε γιατί είδα ότι η διέλευση από τις συγκεκριμένες χώρες είναι πιο εύκολη. Από Μαυροβούνιο περνάς ελεύθερα, Κροατία και Σλοβενία οι εμβολιασμένοι περνάνε επίσης ελεύθερα και το παιδί με ένα τεστ αντιγόνου. Ερευνώ ακόμα την Αλβανία, αφού για την Ιταλία βρήκα στο παρόν νήμα απαντήσεις.
Σίγουρα όμως με βοήθησες να πάρω απόφαση για τις ημερομηνίες του ταξιδιού και σε ευχαριστώ πολύ για την ανταπόκριση. Θα το μετακομίσω λίγο, να 'πατήσει" καλά στον Ιούλιο μήπως είναι λίγο πιο ελεύθερα τα πράγματα και μπορώ να περνάω με μεγαλύτερη άνεση τα σύνορα.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.118
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Δεν είναι ταλαιπωρία για μένα καθόλου το οδικό ταξίδι, αλλά το αντίθετο. Η Βενετία σε αυτό το ταξίδι (στην οποία έχω πάει πολλές φορές) είναι ένας από τους προορισμούς. Το συγκεκριμένο ταξίδι θα έχει Μαυροβούνιο, Ίστρια και κανένα Δαλματικό νησάκι επίσης.
Ούτε για μένα είναι ταλαιπωρία ένα οδικό ταξίδι αυτο καθε αυτό! Θα πέσει φωτιά να με κάψει αν πω το αντίθετο με τόσα χλμ που κάνω :haha: Ταλαιπωρία είναι όμως όλοι οι περιορισμοί που υπάρχουν σε κάθε χώρα, καθώς και τα διαφορετικά επιδημιολογικά δεδομένα τους, που αλλάζουν κάθε τρεις και πέντε....Για να κάνεις ένα ταξίδι θα πρέπει να κοιτάς όχι μόνο τι ισχύει σε κάθε χώρα στο εσωτερικό της, αλλά και ποιες είναι οι προϋποθέσεις εισόδου απο τη μία στην άλλη! Εγώ κουράζομαι και μόνο στη σκέψη....χάνετε η απόλαυση του ταξιδιού έτσι για μένα.
Ειδικά στις χώρες που δεν ανήκουν στη ζώνη Σέγκεν, εγώ δεν θέλω αυτή τη στιγμή να ταξιδέψω. Αν πριν υπήρχαν κάποιες καθυστερήσεις, τώρα μπορεί αυτές να γίνουν μεγαλύτερες, γιατί κάποιοι συνοριακοί σταθμοί έχουν περιορισμούς διέλευσης (χρονικές και ποσοτικές). Επίσης δεν με καλύπτει ούτε η Ευρωπαϊκη κάρτα ασφάλισης στις χώρες αυτές και ακόμα είμαστε σε καιρό πανδημίας.

Και όλο αυτό αποτελεί το Plan B μου (ή αλλιώς και η παρηγοριά μου), δεδομένου ότι μόλις ΑΚΥΡΩΣΑ ένα άλλο σχεδιασμένο από καιρό και πολύ μεγαλύτερο οδικό. :cry::cry::cry:
Είδα που ρωτούσες για Γερμανία και προσπαθούσα να βρω στοιχεία για να σε βοηθήσω και διάβαζα κάτι για καραντίνες κτλ που εμένα προσωπικά με απωθούν....δεν είμαι διατεθειμένη να ταξιδέψω έτσι!
Η επιλογή αυτή έγινε γιατί είδα ότι η διέλευση από τις συγκεκριμένες χώρες είναι πιο εύκολη. Από Μαυροβούνιο περνάς ελεύθερα, Κροατία και Σλοβενία οι εμβολιασμένοι περνάνε επίσης ελεύθερα και το παιδί με ένα τεστ αντιγόνου. Ερευνώ ακόμα την Αλβανία, αφού για την Ιταλία βρήκα στο παρόν νήμα απαντήσεις.
Ειλικρινά εύχομαι όλα να πάνε καλά και να περάσετε πολύ όμορφα!!! Αν μπορώ να βοηθήσω εννοείται θα το κάνω! Μαζί με εσένα ψάχνω και εγώ :)
 

vasiliss

Member
Μηνύματα
915
Likes
8.341
Επόμενο Ταξίδι
Οδικό στην ;;;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ρωσία -Ισλανδία - Περού
Η επιλογή αυτή έγινε γιατί είδα ότι η διέλευση από τις συγκεκριμένες χώρες είναι πιο εύκολη. Από Μαυροβούνιο περνάς ελεύθερα, Κροατία και Σλοβενία οι εμβολιασμένοι περνάνε επίσης ελεύθερα και το παιδί με ένα τεστ αντιγόνου. Ερευνώ ακόμα την Αλβανία, αφού για την Ιταλία βρήκα στο παρόν νήμα απαντήσεις.
Μήπως πρέπει να ερευνήσεις και τη Βοσνία;
Άραγε το πέρασμα από Neum θα είναι ελεύθερο ή θα θέλει κάποιο τεστ κι αυτό;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.687
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom