Ιταλία Ταξίδι Ιταλία και περιορισμοί covid

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.424
Likes
4.409
Νομιζω οτι πρεπει να ψαξεις τι εγινε με το εργαστηριο. Το ταξιδι ειναι το λιγοτερο, πως ακριβως θα παρεις ημερομηνια εμβολιασμου αν δεν εχουν σωστα και το τηλ και το μειλ στη σχετικη ελληνικη υπηρεσια ?
Το εργαστήριο μου είπε ότι το δήλωσε κανονικά στην πλατφόρμα, άλλωστε ως νοσούντα με είχαν πάρει τηλ. και από ΕΟΔΥ και από πολιτική προστασία, οπότε εκ των πραγμάτων με έχουν καταγεγραμμένο. Τέλος πάντων, για να μη βγούμε offtopic, το ψάχνω (ελπίζω να βρω άκρη)
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.075
Likes
20.112
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Θα το κάνω πιο σαφές. Νόσησα και προφανώς βρέθηκα θετικός σε pcr test πριν από 2 μήνες κι έχω τη βεβαίωση από το εργαστήριο (στα αγγλικά) με εκείνη την ημερομηνία.
Ευρωπαϊκό πιστοποιητικό ή πιστοποιητικό νόσησης απο το gov.gr δε μπορώ να βγάλω, κάτι δεν πέρασαν σωστά, με τηλέφωνα και mail δεν έβγαλα άκρη.
Νομίζω πως και οι 2 χώρες (αν δεν κάνω λάθος) δέχονται ταξιδιώτες με βεβαίωση νόσησης από covid, θα μπορέσω με αυτό το χαρτί να ταξιδέψω προς και από Ιταλία χωρίς περαιτέρω τεστ (pcr ή rapid)?
Πάρε το εργαστήριο και πες τους να περάσουν το αποτέλεσμα σου στο ΗΔΙΚΑ. Και μετά θα μπορείς να βγάλεις το πιστοποιητικό!
 

Grerena

Member
Μηνύματα
1.286
Likes
16.824
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Tromso, Las Vegas
Ισχύει ότι για να μπεις Ιταλία αυτή τη στιγμή ανεξάρτητα αν είσαι εμβολιασμένος θα πρέπει να έχεις αρνητικό pcr ή αντιγόνου; Προβλέπεται να αλλάξει αυτό; Πρόκειται να κάνω οδικό ταξίδι και είμαι διατεθειμένη να αλλάξω ημερομηνίες για να μην ταλαιπωρηθώ με τα τεστ, μιας που είμαι εμβολιασμένη.

Γνωρίζει κανείς τι γίνεται κατά την χερσαία είσοδο στην Ιταλία; Θα πρέπει να έχω κάνει τεστ κάπου στην προηγούμενη χώρα που θα έχω περάσει (θα μπω από Κροατία, Σλοβενία);
Γνωρίζει κανείς τι γίνεται με τα παιδιά; Θα είμαι μαζί με την 14χρονη κόρη μου.

Για τη Σλοβενία έμαθα ότι ισχύει: 'περνάνε όσοι εμβολιασμένοι μπαίνουν από Ιταλία και Κροατία καθώς και παιδιά κάτω των 15 ετών που συνοδεύονται από στενούς συγγενείς, που επιτρέπεται να περάσουν". Γνωρίζει κανείς αν το ίδιο ισχύει και για την Ιταλία;
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.926
Likes
40.761
Ισχύει ότι για να μπεις Ιταλία αυτή τη στιγμή ανεξάρτητα αν είσαι εμβολιασμένος θα πρέπει να έχεις αρνητικό
Ισχύει ότι για να μπεις Ιταλία αυτή τη στιγμή ανεξάρτητα αν είσαι εμβολιασμένος θα πρέπει να έχεις αρνητικό pcr ή αντιγόνου; Προβλέπεται να αλλάξει αυτό; Πρόκειται να κάνω οδικό ταξίδι και είμαι διατεθειμένη να αλλάξω ημερομηνίες για να μην ταλαιπωρηθώ με τα τεστ, μιας που είμαι εμβολιασμένη.

Γνωρίζει κανείς τι γίνεται κατά την χερσαία είσοδο στην Ιταλία; Θα πρέπει να έχω κάνει τεστ κάπου στην προηγούμενη χώρα που θα έχω περάσει (θα μπω από Κροατία, Σλοβενία);
Γνωρίζει κανείς τι γίνεται με τα παιδιά; Θα είμαι μαζί με την 14χρονη κόρη μου.

Για τη Σλοβενία έμαθα ότι ισχύει: 'περνάνε όσοι εμβολιασμένοι μπαίνουν από Ιταλία και Κροατία καθώς και παιδιά κάτω των 15 ετών που συνοδεύονται από στενούς συγγενείς, που επιτρέπεται να περάσουν". Γνωρίζει κανείς αν το ίδιο ισχύει και για την Ιταλία;
Για την Ιταλια τα παιδια πανω απο 2 ετων χρειαζονται rapid test η pcr.
 

Dr Snoopy

Member
Μηνύματα
797
Likes
10.008
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν.Ζηλανδία
Στον @Dr Snoopy πες τα που μας αγχωνει 😝😝
Ότι θα γράψω ισχύει μόνο για τη Βενετία,δεν ξέρω τι γίνεται στις άλλες περιοχές της Ιταλίας.Για να μπω στην Ιταλία έπρεπε να έχω αρνητικό PCR και να έχω συμπληρώσει το ιταλικό PLF.Τα χαρτιά αυτά ζητήθηκαν και ελέγχθηκαν στο αεροδρόμιο της Θεσσαλονίκης.Δεν ζητήθηκε τίποτα ούτε στο αεροδρόμιο της μετεπιβίβασης (Μόναχο) ούτε στο αεροδρόμιο της Βενετιας,κανεις δεν ασχολήθηκε με κανένα επιβάτη.Για την επιστροφή στην Ελλάδα,όποτε και να είναι αυτή μέσα στο καλοκαίρι,ξέρουμε ότι εκτός από το Ελληνικό PLF χρειάζεται και πιστοποιητικό εμβολιασμού ή νόσησης ή αρνητικό PCR 72 ώρες πριν την άφιξη.Στη Βενετία μπορείς να κανεις PCR στο αεροδρόμιο με κόστος 100 ευρώ,στο εργαστήριο Biello Hub (δίπλα από τον Ερυθρό Σταύρο στο σιδηροδρομικό σταθμό) με κόστος 132 ευρώ και στο Instituto Sherman (κοντά στο Rialto) με κόστος 65 ευρώ.Το πρόβλημα με το τελευταίο είναι ότι βγάζει το αποτέλεσμα σε 48 ώρες και είναι κλειστό Σάββατο και Κυριακή.Αρα δεν μπορείς να το χρησιμοποιήσεις αν επιστρέφεις Κυριακή,Δευτέρα,Τρίτη ή Τετάρτη.Εγω δεν έχω πρόβλημα,είμαι εμβολιασμένος από το Φεβρουάριο αλλά κάποιος που θα χρειαστεί PCR θα έχει δυσκολίες.Για το Mestre που αναφέρθηκε είδα ότι θέλει 1 ώρα για να πας,άρα θα χρειαστείς το λιγότερο 3 ώρες για το τεστ.Αυτα είναι τα δεδομένα για τη Βενετία μόνο επαναλαμβανω
 

spyros91

Member
Μηνύματα
869
Likes
789
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ντουμπαι
Ότι θα γράψω ισχύει μόνο για τη Βενετία,δεν ξέρω τι γίνεται στις άλλες περιοχές της Ιταλίας.Για να μπω στην Ιταλία έπρεπε να έχω αρνητικό PCR και να έχω συμπληρώσει το ιταλικό PLF.Τα χαρτιά αυτά ζητήθηκαν και ελέγχθηκαν στο αεροδρόμιο της Θεσσαλονίκης.Δεν ζητήθηκε τίποτα ούτε στο αεροδρόμιο της μετεπιβίβασης (Μόναχο) ούτε στο αεροδρόμιο της Βενετιας,κανεις δεν ασχολήθηκε με κανένα επιβάτη.Για την επιστροφή στην Ελλάδα,όποτε και να είναι αυτή μέσα στο καλοκαίρι,ξέρουμε ότι εκτός από το Ελληνικό PLF χρειάζεται και πιστοποιητικό εμβολιασμού ή νόσησης ή αρνητικό PCR 72 ώρες πριν την άφιξη.Στη Βενετία μπορείς να κανεις PCR στο αεροδρόμιο με κόστος 100 ευρώ,στο εργαστήριο Biello Hub (δίπλα από τον Ερυθρό Σταύρο στο σιδηροδρομικό σταθμό) με κόστος 132 ευρώ και στο Instituto Sherman (κοντά στο Rialto) με κόστος 65 ευρώ.Το πρόβλημα με το τελευταίο είναι ότι βγάζει το αποτέλεσμα σε 48 ώρες και είναι κλειστό Σάββατο και Κυριακή.Αρα δεν μπορείς να το χρησιμοποιήσεις αν επιστρέφεις Κυριακή,Δευτέρα,Τρίτη ή Τετάρτη.Εγω δεν έχω πρόβλημα,είμαι εμβολιασμένος από το Φεβρουάριο αλλά κάποιος που θα χρειαστεί PCR θα έχει δυσκολίες.Για το Mestre που αναφέρθηκε είδα ότι θέλει 1 ώρα για να πας,άρα θα χρειαστείς το λιγότερο 3 ώρες για το τεστ.Αυτα είναι τα δεδομένα για τη Βενετία μόνο επαναλαμβανω
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τις πληροφορίες! Μικρό το κακό ας χάσουμε 2.30 ώρες στο Μέστρε δεν πειραζει..
 
Last edited by a moderator:

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Για να μπω στην Ιταλία έπρεπε να έχω αρνητικό PCR και να έχω συμπληρώσει το ιταλικό PLF.
Θα διορθωσω μονο ενα λαθακι που εχει τονιστει πλεον πολλες φορες. Για εισοδο στην Ιταλια απο τεστ χρειαζεται ΜΟΝΟ αντιγονικο, ραπιντ δηλ των 20€ που γινεται κ στα αεροδρομια χωρις ταλαιπωρια.
Για την μετεπιβιβαση σε αλλη χωρα, κοιταμε τους κανονες της χωρας αυτης.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.075
Likes
20.112
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Ισχύει ότι για να μπεις Ιταλία αυτή τη στιγμή ανεξάρτητα αν είσαι εμβολιασμένος θα πρέπει να έχεις αρνητικό pcr ή αντιγόνου; Προβλέπεται να αλλάξει αυτό; Πρόκειται να κάνω οδικό ταξίδι και είμαι διατεθειμένη να αλλάξω ημερομηνίες για να μην ταλαιπωρηθώ με τα τεστ, μιας που είμαι εμβολιασμένη.

Γνωρίζει κανείς τι γίνεται κατά την χερσαία είσοδο στην Ιταλία; Θα πρέπει να έχω κάνει τεστ κάπου στην προηγούμενη χώρα που θα έχω περάσει (θα μπω από Κροατία, Σλοβενία);
Γνωρίζει κανείς τι γίνεται με τα παιδιά; Θα είμαι μαζί με την 14χρονη κόρη μου.
Αν δεν θες να ταλαιπωρηθείς πολύ (γιατί το να κάνεις οδικό και να περάσεις απο πολλές χώρες ειναι λίγο ταλαιπωρία γενικά με τον covid, αλλά όχι και ακατόρθωτο βέβαια) καλύτερα να μεταφέρεις ένα τέτοιο ταξίδι που θέλεις να κάνεις στον Ιούλιο ή στον Αύγουστο. Θα υπάρξουν περισσότερες διευκολύνσεις σε αρκετές χώρες, ειδικά σε χώρες εντός Σέγκεν. Κάποιες αλλαγές είναι ήδη εμφανείς, αλλά κανείς δεν μπορεί να ξέρει τι ακριβώς αλλαγές θα κάνει η κάθε χώρα μετά τον Ιούνιο....

Θα πρέπει να παρακολουθείς τα υπουργικά διατάγματα για την είσοδο στην Ιταλία. Για τις χώρες που βρίσκονται στην Γ λίστα της Ιταλίας (σε αυτή είναι η Ελλάδα, η Κροατία και η Σλοβενία αυτή τη στιγμή και που λες οτι θα περάσεις) χρειάζεται αυτή τη στιγμή για όλους και με όποιο τρόπο μπεις στη χώρα (αεροπλάνο, πλοίο, αυτοκίνητο) rapid τεστ 48 ωρών, συμπλήρωση dPLF , και ενημέρωση των υγειονομικών αρχών της περιοχής εισόδου. Αυτά μπορεί να αλλάξουν τον άλλο μήνα. Ήδη πολλές περιοχές της χώρας καλυτερεύουν γιατί υπήρχαν και εκεί περιορισμοί μεταξύ επαρχιών. Τώρα μόνο η Καλαβρία είναι σε πορτοκαλί νομίζω.

Υ.Γ. εν τω μεταξύ φαντάζομαι τι θες να κάνεις και αγχώνομαι.....Όπως και να έχει μετά θέλω ιστορία!!! :)
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.579
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom