Ιταλία Ταξίδι Ιταλία και περιορισμοί covid

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.154
Likes
20.468
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Κατερίνα καλησπέρα.Το όνομα του ξενοδοχείου.
Στο ελληνικό plf στην προσωρινή διεύθυνση τι σημείωσες; το όνομα του ξενοδοχείου ή του κρουαζιερόπλοιου που θα μείνεις επιστρέφοντας απο Ιταλία; οεοοοο
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.154
Likes
20.468
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
καλημερα .Στο ιταλικο Plf οπως και στο ελληνικο ζηταει μονιμη και προσωρινη διευθυνση εκει τι συμπληρωσατε?
Στο Ευρωπαϊκό plf που χρησιμοποιεί η Ιταλία στη μόνιμη διεύθυνση συμπληρώνεις τη διεύθυνση κατοικίας σου. Στη προσωρινή συμπληρώνεις το ξενοδοχείο που θα μείνεις ή στην περίπτωση που έχεις κλείσει παραπάνω απο ένα καταλύματα συμπληρώνεις τη διεύθυνση του πρώτου καταλύματος που θα μείνεις.

Στο ελληνικό plf στη μόνιμη διεύθυνση συμπληρώνεις τη διεύθυνση κατοικίας σου. Στη προσωρινή συμπληρώνεις πάλι τη διεύθυνση κατοικίας σου αν γυρίζεις εκεί ή τη διεύθυνση της πρώτης διαμονής που θα κάνεις στην Ελλάδα. Στο σημείο αυτό θα δεις οτι έχεις δυο επιλογές μόνο, αυτή του ξενοδοχείου και του κρουαζιερόπλοιου. Αφήνεις τικαρισμένο το ξενοδοχείο, που σε παρένθεση το αναφέρει ως προαιρετικό (πάλι καλά), και συμπληρώνεις τα υπόλοιπα στοιχεία που απαιτεί (διευθύνσεις κτλ) με τα στοιχεία της διεύθυνσης που θα μείνεις, γιατί τα plf τα συμπληρώνουμε με δική μας ευθύνη και καλό είναι να μην γράφουμε αναλήθειες.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.154
Likes
20.468
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Γεια σου εκεί που λες ότι έχεις συμπληρώσει και τις φόρμες που απαιτείται για τι υγειονομικές αρχές τι εννοείς ; Έχει και αλλά για συμπλήρωμα εκτός από τα plf ?
Γειά σου και εσένα. Ανάλογα με το σημείο εισόδου στην Ιταλία ενημερώνεις και τις υγειονομικές αρχές της περιοχής αυτής. Σε αυτό το λινκ θα δεις τις περιοχές και τους τρόπους που μπορείς να το κάνεις.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.046
Likes
41.120
Καλώς ορισα.Στην επιστροφή από τη Βενετία σήμερα,Ζυγισαν βαλίτσες σε όλους,έλεγξαν εξονυχιστικά plf και πιστοποιητικα.Αρκουσε της συζύγου το πιστοποιητικό από το εργαστήριο για το pcr(ή rapid test).Στην Αθήνα έλεγξαν το δικό μου plf και το πιστοποιητικό (της συζύγου τπτ).
Ευχαριστουμε!
 

aikaterinib

Member
Μηνύματα
86
Likes
377
Επόμενο Ταξίδι
Who Knows
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Γειά σου και εσένα. Ανάλογα με το σημείο εισόδου στην Ιταλία ενημερώνεις και τις υγειονομικές αρχές της περιοχής αυτής. Σε αυτό το λινκ θα δεις τις περιοχές και τους τρόπους που μπορείς να το κάνεις.
Εχει σχεση με το εαν εισαι εμβολιασμενος η οχι ?η πρεπει να το συμπληρωσεις οπως και να χει?Δεν εχω καταλαβεις τι συμπληρωνεις και που

Κατερίνα καλησπέρα.Το όνομα του ξενοδοχείου.
εκτος απο το Plf για εισοδο στην Ιταλι συμπληρωσατε εντυπο για τις υγειονομικες αρχες?
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.154
Likes
20.468
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Εχει σχεση με το εαν εισαι εμβολιασμενος η οχι ?η πρεπει να το συμπληρωσεις οπως και να χει?Δεν εχω καταλαβεις τι συμπληρωνεις και που
Όχι δεν έχει σχέση με το αν είσαι εμβολιασμένος και σύμφωνα με τα επίσημα ιταλικά σάιτ αποτελεί προϋπόθεση εισόδου να ενημερώσεις τις υγειονομικές αρχές της περιοχής που εισέρχεσαι. Το τι θα πράξει ο καθένας είναι δικό του θέμα. Στη δική μου περίπτωση έχει μία φόρμα που πρέπει να συμπληρώσεις και δεν μου πήρε παραπάνω απο 5 λεπτά για να το κάνω.
 

aikaterinib

Member
Μηνύματα
86
Likes
377
Επόμενο Ταξίδι
Who Knows
Ταξίδι-Όνειρο
Περού

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.154
Likes
20.468
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
γιατι πιο πανω η Sassenach77 κατι τετοιο εγραψε και δεν εχω κατι υποψη μου μη βρεθω προ εκπλήξεως
Έγραψα κάποια πράγματα πιο πάνω. Όποιος κατάλαβε, κατάλαβε. Ούτε εγώ έχω να προσθέσω κάτι.
 

spyros91

Member
Μηνύματα
880
Likes
806
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Ντουμπαι
Καλώς ορισα.Στην επιστροφή από τη Βενετία σήμερα,Ζυγισαν βαλίτσες σε όλους,έλεγξαν εξονυχιστικά plf και πιστοποιητικα.Αρκουσε της συζύγου το πιστοποιητικό από το εργαστήριο για το pcr(ή rapid test).Στην Αθήνα έλεγξαν το δικό μου plf και το πιστοποιητικό (της συζύγου τπτ).
Καλή επιστροφή!! Ωχχ καλά ελπίζω Μιλανο να μην μετρήσουν βαλίτσες, έχω όριο 8 κιλά και είναι σίγουρα 14 🤣🤣
 

tham

Member
Μηνύματα
62
Likes
62
γιατι πιο πανω η Sassenach77 κατι τετοιο εγραψε και δεν εχω κατι υποψη μου μη βρεθω προ εκπλήξεως
αναλογα με την περιοχη εισοδου, στην πλειοψηφια των περιπτωσεων ειναι τηλεφωνα απο 800.... και πρεπει να παρεις οταν φτασεις εκει, απαντανε μονο ιταλικα αποτι μου ειπαν στην πρεσβεια τους. Σε καποιες περιοχες μπορεις να συμπληρωσεις φορμα, βενετια που θα παω εγω, δεν εχω κανει κατι, αν το απαιτησουν και με βοηθησουν απο το ξενοδοχειο καλως,ουτως η αλλως δεν παιρνεις καποια επιβεβαιωση οτι τηλεφωνησες,
Υ.Γ. προφανως η Sassenach77 πηγε σε περιοχη που μπορουσε να συμπληρωσει καποια ονλαιν φορμα και ξεμπερδεψε ευκολα
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.051
Μέλη
38.909
Νεότερο μέλος
LEANDROS GOUMENOS

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom