Ιταλία Ταξίδι Ιταλία και περιορισμοί covid

Iris_90

Member
Μηνύματα
752
Likes
3.792
Επόμενο Ταξίδι
Στο άγνωστο ...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γιατί , σε νοιάζει ;;;
@xanthi3 Για την είσοδο στην Ιταλία , αν κάποιος ταξιδεύει με μέλη της οικογένειάς του , απαιτείται ένα plf που να τους καλύπτει όλους ή για τον καθένα ξεχωριστά ;;;
 

xanthi3

Member
Μηνύματα
72
Likes
89
Στις οδηγίες λέει ένα για όλη την οικογένεια. Έφτιαξα λοιπόν και εγώ ένα με όλους. Είχα όμως την ίδια απορία και έστειλα μήνυμα στο Email που έχει για ερωτήσεις όπου μου απάντησαν ότι πρέπει ξεχωριστό. Έφτιαξα και ένα ξεχωριστό για το σύζυγο. Ωστόσο είδαν στον έλεγχο μόνο το συνολικό και κανένας δεν ζήτησε ξεχωριστό συζύγου.
 

Iris_90

Member
Μηνύματα
752
Likes
3.792
Επόμενο Ταξίδι
Στο άγνωστο ...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γιατί , σε νοιάζει ;;;
Στις οδηγίες λέει ένα για όλη την οικογένεια. Έφτιαξα λοιπόν και εγώ ένα με όλους. Είχα όμως την ίδια απορία και έστειλα μήνυμα στο Email που έχει για ερωτήσεις όπου μου απάντησαν ότι πρέπει ξεχωριστό. Έφτιαξα και ένα ξεχωριστό για το σύζυγο. Ωστόσο είδαν στον έλεγχο μόνο το συνολικό και κανένας δεν ζήτησε ξεχωριστό συζύγου.
@xanthi3 Σε ευχαριστώ 🙂
 

ellenoir

New Member
Μηνύματα
4
Likes
3
Καλησπέρα. Ξέρει κανείς αν άλλαξε κάτι για την είσοδο στην Ιταλία (ναπολι) αεροπορικός; Πηγαίνω στις 1 Αυγούστου. Μπορείς να ταξιδέψεις κανονικά με ραπιντ τεστ εντός 48 ωρών ή θέλει μόνο pcr? Ευχαριστώ.
 

BurnItDown

Member
Μηνύματα
23
Likes
23
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αμερικη
Παιδια καλησπερα.Με την εικονα που παραθετω με αφηνουν να εισελθω στην Ιταλια με αρνητικο rapid 48 ωρες πριν ΑΚΡΙΒΩΣ;
Γιατι ειμαι σιγουρος οτι σε πολλες αλλες χωρες δεχονται και τεστ μεχρι η εως 48 ωρες πριν.Ειναι δυνατον να ζητουν τοσο αυστηρο χρονικο περιθωριο στο τεστ οπως γραφουν;
received_231854802134179.jpeg
 

xanthi3

Member
Μηνύματα
72
Likes
89
Σύμφωνα και με την εικόνα εισέρχεται στην χώρα με rapid που έγινε εντός 48 ωρών..
 

papaki77

Member
Μηνύματα
33
Likes
86
Πληροφοριες περι PLF, ελεγχων κλπ κλπ Νάπολη, Ελλαδα

1. Για οποιαδηποτε απορια εχετε για το ελληνικο plf τηλεφωνειστε στις πληροφοριες του travel. gov.gr(0030) 215 560 5151.Το σηκωνουν αμεσως, ειναι εξυπηρετικοτατοι και ευγενεστατοι
2. Μην το ψαχνετε και πολυ. Απλα υποβαλλετε το. Τοσο στην πτηση απο Ιταλια προς Ελλαδα οσο και φτανοντας στην Ελλαδα απλα τσεκαρουν οτι το εχεις υποβαλει, τιποτα αλλο. Ειδικα αν εισαι εμβολιασμενος, ή τελος παντων εχεις το Ευρωπαικο πιστοποιητικο, απλα ανεμιζεις το κιτρινο χαρτακι και ξεμπερδεψες ( εκτυπωστε το κατα προτιμηση έγχρωμο. Δεν κανω πλακα)
3. Στο αεροδρομιο της Ναπολης με τα PLF και τα πιστοποιητικα μας παραμασχαλα και το σχετικο αγχος λογω πρωτου ταξιδιου στο εξωτερικο μετα τις καραντινες κλπ κλπ...Ηταν μια κοπελλιτσα με σακκακι Ιταλικο Υπουργειο Υγειας. Μας εριξε μια ματια οπως περνουσαμε, προφανως της φανηκαμε υγιεις και δε μας εδωσε καμμια σημασια περαιτερω. Ουτε αυτη ουτε κανεις αλλος. Ουτε πιστοποιητικα μας ζητησαν να επιδείξουμε, ουτε plf ουτε τιποτα
4. Τα plf κλπ νομιζω οτι ειναι να χαμε να λεγαμε, πολυ κακο για το τιποτα. Περισσοτερο για ψυχολογικους λογους σε βαζουν να τα συμπληρωνεις.
5. Οταν προσγειωθειτε στην Ελλαδα αποφυγετε να περασετε μεσω της τελευταιας σειρας ελεγχου, στην ακρη της οποιας ειναι οι σκηνουλες και οι γιατροι που κανουν τα rapid. Αυτα που λεν για δειγματοληπτικους ελεγχους βασει αλγοριθμου ειναι μπουρδες. Τσιμπαν μερικους που περνανε απ τη συγκεκριμενη σειρα και τους βαζουν κατω για ραπιντ. Αν ακουσετε κανενα μελος του αεροδρομιου να φωναζει " προχωρηστε κι απ την τελευταια σειρα" απλα αγνοηστε τον, η αν παει να σας σπρωξει προς τα εκει ριχτε του ενα μπινελικι.
 

papaki77

Member
Μηνύματα
33
Likes
86
Καλησπέρα. Ξέρει κανείς αν άλλαξε κάτι για την είσοδο στην Ιταλία (ναπολι) αεροπορικός; Πηγαίνω στις 1 Αυγούστου. Μπορείς να ταξιδέψεις κανονικά με ραπιντ τεστ εντός 48 ωρών ή θέλει μόνο pcr? Ευχαριστώ.
Δεν ειμαι σιγουρη για αυτο που ρωτας παντως με βασει τη δικη μου προσφατη εμπειρια απο Ναπολη ( δες παρακατω το ποστ μου) και βασει αυτων που διαβαζω στο θρεντ απο αλλους που πηγαν Ιταλια προσφατα...μην αγχωνεσαι και πολυ. Κατα πασα πιθανοτητα δεν θα σου δωσουν σημασια

Εσύ δηλαδή του έριξες μπινελικι και απεφυγες το rapid?
Απλα προχωρησα απ την πρωτη σειρα :)
 
Μηνύματα
959
Likes
5.226
Άλλο το ένα άλλο το άλλο.Το rapid στην πύλη εισόδου είναι υποχρεωτικό,οπότε αν σου κληρωσει,μπορείς να ρίξεις μπινελικια μέσα σου και να γκρινιάζεις με την τύχη σου και όχι για να το αποφύγεις.
 

papaki77

Member
Μηνύματα
33
Likes
86
Άλλο το ένα άλλο το άλλο.Το rapid στην πύλη εισόδου είναι υποχρεωτικό,οπότε αν σου κληρωσει,μπορείς να ρίξεις μπινελικια μέσα σου και να γκρινιάζεις με την τύχη σου και όχι για να το αποφύγεις.
Οχι,δεν ειναι υποχρεωτικο. Οπως αναφερεται και στις σχετικες ανακοινωσεις, ειναι δειγματοληπτικο "βασει αλγοριθμου". Ε δεν υπαρχει αλγοριθμος. Αν εισαι ατυχος και περασεις απο την τελευταια σειρα ελεγχου μπορει να σε τσιμπησουν και να σε βαλουν για ραπιντ. Αν περασεις απ τις υπολοιπες τρεις εισαι safe. Αυτο παρατηρησα και το συζητησα και με αλλους. Απλα λοιπον προσεξε να μην πας να περασεις απο το τελευταιο lane. Το μπινελικι παει στην περιπτωση που καποιος εργαζομενος του αεροδρομιου προσπαθησει να σε σπρωξει να περασεις απο τη συγκεκριμενη σειρα. Αν με καποιον τροπο επιλεγεις για ραπιντ φυσικα καθεσαι και το κανεις και τελειωνεις.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.794
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom