Ιταλία Ταξίδι Ιταλία και περιορισμοί covid

Tonia L.

Member
Μηνύματα
294
Likes
3.014
Ευχαριστώ... σκέφτομουν να κάτω rapid εδώ και εκεί....αλλά απ' ότι κατάλαβα δεν φτάνει γιατί χρειάζεται κ για τις εσωτερικές μετακινήσεις μεταξύ των πόλεων.... οποτε το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να πάω σε μια.... ελπίζω να μην έχω πρόβλημα και στις τοπικές συγκοινωνίες μέτρο, λεωφορεία κλπ
Σίγουρα για μετακινήσεις ανάμεσα στις πόλεις θα θέλει ιδιαίτερη οργάνωση και προγραμματισμό.
Από αυτά που διαβάζω δεν απαιτείται green pass στις τοπικές συγκοινωνίες.
 
Μηνύματα
415
Likes
1.365
Ταξίδι-Όνειρο
ΛΑΣ ΒΕΓΚΑΣ ΛΟΣ ΑΝΤΖΕΛΕΣ
Σκεφτομαι για Νοεμβριο περιπου ταξιδι στο Μιλανο.Απο οτι εχω δει εχουν ψιλοπερασει το προβλημα και ειναι πολυ πιο χαλαρη η κατασταση απο οτι εδω.Η Ιταλια νομιζω μονο με πιστοποιητικο εμβολιασμου και εισαι ενταξει σωστα?Χωρις καραντινες και λοιπα.Οποιος ξερει ενοοειται μου λεει
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.148
Likes
20.451
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Οποιος ξερει ενοοειται μου λεει
Αρκετοί ξέρουμε και τα έχουμε γράψει μόλις χθες. Δες τα χθεσινά μηνύματα, υπάρχουν και link για πιο αναλυτική ενημέρωση. Αυτά όμως ισχύουν τώρα. Μέχρι το Νοέμβρη έχουμε καιρό ακόμα, οπότε πρέπει να το παρακολουθείς.
 

lefterismega

Member
Μηνύματα
237
Likes
323
Ταξίδι-Όνειρο
Καταράκτες Ιγκουασού
Γεια και χαρά στην παρέα.
Έχω ταξιδέψει πάμπολλες φορές στην Ιταλία , ποτέ όμως στο νότο και ειδικότερα στη Σικελία . Μου ήρθε ιδέα για φέτος αλλά κοιτώντας τον χάρτη εδώ άρχισα να αναθεωρώ … κατακόκκινη η πανέμορφη (κατά τα’άλλα) Σικελία …
Γνώμες please … Έχει ταξιδέψει κάποιος πρόσφατα εκεί για να μας δώσει πληροφορίες και τι ζητούν οι τοπικές αρχές από έναν ταξιδιώτη ? Ενημερωτικά θα (ΑΝ) ταξιδέψω με το ΙΧ μου περί τα μέσα Σεπτεμβρίου (μέσω Ηγουμενίτσας–Μπάρι) .
Τελικά είναι ρίσκο ? Να το ακυρώσω ? ή δεν είναι τόσο τραγικά όσο φαίνονται τα πράγματα ?

Ευχαριστώ

Σικ.PNG
 

dabes1988

Member
Μηνύματα
22
Likes
11
Καλημερα.. για εμας τους ανεμβολιαστους ποσο ευκολο ειναι να γυρισουμε την ρωμη; rapid test βρισκει ευκολα κανεις να κανει;
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.610
Likes
12.433
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Έχει ταξιδέψει κάποιος πρόσφατα εκεί για να μας δώσει πληροφορίες και τι ζητούν οι τοπικές αρχές από έναν ταξιδιώτη ?
Πουθενά στα επίσημα σάιτ δεν αναφέρεται ότι οι αρχές της Σικελίας ζητούν κάτι παραπάνω ή κάτι λιγότερο από ό,τι στην υπόλοιπη Ιταλία. Ένα κράτος είναι.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.289
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Ένα κράτος είναι.
νομιζεις. δυστυχως κανεις λαθος. το εχω αναφερει ηδη 2-3 φορες. απο 20 Ιουλιου εως 1 /9 (πιθανοτατα θα παραταθει) απαιτειται rapid στην αφιξη σε οποιον ερχεται απο Ελλαδα ασχετως εμβολιασμου. διαδικασια γρηγορη σχετικα κ δωρεαν μεν αλλα να υπολογιστει η σχετικη καθυστερηση δε στα ταξιδιωτικα πλανα του καθενος.
Ordinanza 79 del 20 luglio 2021 | Regione Siciliana
 
Last edited:

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.610
Likes
12.433
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
νομιζεις. δυστυχως κανεις λαθος. το εχω αναφερει ηδη 2-3 φορες. απο 20 Ιουλιου εως 1 /9 (πιθανοτατα θα παραταθει) απαιτειται rapid στην αφιξη σε οποιον ερχεται απο Ελλαδα ασχετως εμβολιασμου. διαδικασια γρηγορη σχετικα κ δωρεαν μεν αλλα να υπολογιστει η σχετικη καθυστερηση δε στα ταξιδιωτικα πλανα του καθενος.
Ordinanza 79 del 20 luglio 2021 | Regione Siciliana
Ναι το θυμάμαι που το είχες αναφέρει αλλά δεν είναι κάτι που απαιτείται να προσκομισει ο ίδιος ο ταξιδιώτης. Εννοείται ότι πρέπει το ξέρει. Δεν το ανέφερα γιατί δεν ήμουν σίγουρη ότι ισχύει ακόμα.
 
Last edited:

valia*

Member
Μηνύματα
52
Likes
10
καλησπερα σας.ειμαι σε ψαξιμο για ταξιδι στην ρωμη και θα ηθελα να μου πειτε τι ειδους εγγραφα χρειαζομαι&κυριως απο που τα κατεβαζω.ειμαστε ζευγαρι πληρως εμβολιασμενοι
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.289
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Ναι το θυμάμαι που το είχες αναφέρει αλλά δεν είναι κάτι που απαιτείται να προσκομισει ο ίδιος ο ταξιδιώτης. Εννοείται ότι πρέπει το ξέρει. Δεν το ανέφερα γιατί δεν ήμουν σίγουρη ότι ισχύει ακόμα.
ειναι κατι παραπανω ομως που ζητουν οι Αρχες του νησιου. αυτο σημαινει οτι καλο ειναι να εχουμε κανει ενα ραπιντ Ελλαδα πριν, ακομα κ εμβολιασμενοι. γιατι σε περιπτωση + τεστ= 14 μερες καραντινα σε ξενοδοχειο που ειδα δεν ειναι 5*..χωρις αιρκον με 30+..
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.289
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
καλησπερα σας.ειμαι σε ψαξιμο για ταξιδι στην ρωμη και θα ηθελα να μου πειτε τι ειδους εγγραφα χρειαζομαι&κυριως απο που τα κατεβαζω.ειμαστε ζευγαρι πληρως εμβολιασμενοι
να εχεις στο κινητο το ευρωπ. πιστοπ. εμβολιασμου κ το ιταλικο plf. τπτ αλλο.
EU Digital Passenger Locator Form (dPLF)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.204
Μηνύματα
883.673
Μέλη
38.900
Νεότερο μέλος
Arte_miss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom