Ιταλία Ταξίδι Ιταλία και περιορισμοί covid

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.207
Ευχαριστώ πολύ. Αν έχει κάνει κάποιος rapid test στην Θεσσαλονίκη και δεν αναγράφονταν πάνω η ώρα ας μου στείλει ένα προσωπικό μήνυμα παρακαλώ.
Επίσης αν μπορεί ας γράψει κάποιος που πήγε Ρώμη πως κινήθηκε για να κάνει test για την επιστροφή στην Ελλάδα.

Είναι υποχρεωτικό το rapid test να έχει γίνει στην χώρα από την οποία έρχεσαι;
Αν γίνει το rapid test μετά δείχνει αυτό στο αεροδρόμιο η πρέπει να αποκτήσεις green pass μέσω internet;
Ελπίζω να απαντήσει κάποιος γιατί έχω φάει πολύ μεγάλο άγχος γιατί βγαίνω και λάθος στον φίλο μου που του είπα ότι με ένα test rapid των 10-20€ θα είναι εντάξει
 
Last edited:

vikara

Member
Μηνύματα
475
Likes
4.029
Ταξίδι-Όνειρο
Νησί του Πάσχα
Καλησπέρα..φεύγω κ γω Βενετία κ Νάπολη την άλλη εβδομάδα..με το ευρωπαϊκό πιστοποιητικό κ το plf είμαι οκ? Θέλει κάτι άλλο?
Θάλεια, είμαι Μιλάνο, επιστρέφω αύριο. Μου έλεγξαν το plf στο αεροδρόμιο στη Θεσσαλονίκη. Τίποτα άλλο.
Όμως στο Μιλάνο,μας ζητούν παντού το green pass, όταν μπαίνουμε σε εσωτερικό χώρο(καφέ, εστιατόρια,μουσεία όπως και στην έκθεση που επισκεφθηκαμε).
 

thalia tsif

Member
Μηνύματα
592
Likes
2.100
Θάλεια, είμαι Μιλάνο, επιστρέφω αύριο. Μου έλεγξαν το plf στο αεροδρόμιο στη Θεσσαλονίκη. Τίποτα άλλο.
Όμως στο Μιλάνο,μας ζητούν παντού το green pass, όταν μπαίνουμε σε εσωτερικό χώρο(καφέ, εστιατόρια,μουσεία όπως και στην έκθεση που επισκεφθηκαμε).
Το green pass είναι το ευρωπαϊκό πιστοποιητικό εμβολιασμού?
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.084
Likes
1.953
Ευχαριστώ πολύ. Αν έχει κάνει κάποιος rapid test στην Θεσσαλονίκη και δεν αναγράφονταν πάνω η ώρα ας μου στείλει ένα προσωπικό μήνυμα παρακαλώ.
Επίσης αν μπορεί ας γράψει κάποιος που πήγε Ρώμη πως κινήθηκε για να κάνει test για την επιστροφή στην Ελλάδα.

Είναι υποχρεωτικό το rapid test να έχει γίνει στην χώρα από την οποία έρχεσαι;
Αν γίνει το rapid test μετά δείχνει αυτό στο αεροδρόμιο η πρέπει να αποκτήσεις green pass μέσω internet;
Ελπίζω να απαντήσει κάποιος γιατί έχω φάει πολύ μεγάλο άγχος γιατί βγαίνω και λάθος στον φίλο μου που του είπα ότι με ένα test rapid των 10-20€ θα είναι εντάξει
Αν δεν βρεις φαρμακειο στην Ιταλια που να κανει μετα τις 9 το βραδυ,τοτε βρες ενα που να κανει Σαββατο πρωι...μεσα σε μιση ωρα θα εχεις εκτυπωμενα τα αποτελεσματα σου και αυτο το χαρτι το δειχνεις στο αεροδρομιο αν σου ζητηθει!εμας στη Ναπολη μεσα σε 15 λεπτα μας εκαναν το τεστ και ειχαμε και τα αποτελεσματα στο χερι σε φαρμακειο μεσα στο κεντρικο σιδ.σταθμο με 15ε...λογικα στο τερμινι ολο και καποιο φαρμακειο θα κανει ραπιντ τεστ αρκετα νωρις πρωι ή πιο αργα βραδυ
Edit:επειδη τωρα ξαναδιαβασα το μηνυμα σου και καταλαβαινω οτι θα πας για 48 ωρες Ιταλια,ισως και λιγοτερο,τοτε καλο θα ηταν να ρωτησεις την αεροπορικη που ταξιδευεις αν δεχετε το τεστ απο Ελλαδα για να μπεις παλι...η ετζιαν μεχρι και τον Μαιο το δεχοταν παντως
 

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.207
Ευχαριστώ για την απάντηση. Αποφασίσαμε τελικά να αλλάξουμε τις ημερομηνίες δωρεάν και το μεταθέσαμε για Οκτώβριο. Μέχρι τότε θα έχει χρόνο να σκεφτεί ο άλλος αν θα πάει να κάνει εμβόλιο και να δούμε βέβαια αν θα αλλάξουν και οι κανονισμοί:)
 

vasiliss

Member
Μηνύματα
918
Likes
8.352
Επόμενο Ταξίδι
Οδικό στην ;;;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Ρωσία -Ισλανδία - Περού
Όταν μπεις στην Ιταλία, υπάρχει περίπτωση να κάνουν δειγματοληπτικούς ελέγχους με rapid test και ας είναι κάποιος εμβολιασμένος;
Είμαι εμβολιασμένος και σκέφτομαι να κλείσω κάτι εισιτήρια για Μιλάνο. Φοβάμαι όμως μην πάω για 3 ημέρες και μια στις εκατό, βρεθώ καραντίνα 10-15 ημέρες στην Ιταλία, γιατί θα έχω μεγάλο πρόβλημα στην δουλειά μου.
 

vikara

Member
Μηνύματα
475
Likes
4.029
Ταξίδι-Όνειρο
Νησί του Πάσχα
Όταν μπεις στην Ιταλία, υπάρχει περίπτωση να κάνουν δειγματοληπτικούς ελέγχους με rapid test και ας είναι κάποιος εμβολιασμένος;
Είμαι εμβολιασμένος και σκέφτομαι να κλείσω κάτι εισιτήρια για Μιλάνο. Φοβάμαι όμως μην πάω για 3 ημέρες και μια στις εκατό, βρεθώ καραντίνα 10-15 ημέρες στην Ιταλία, γιατί θα έχω μεγάλο πρόβλημα στην δουλειά μου.
Δεν είδα να κάνουν δειγματοληψία πουθενά στο Μπέργκαμο...Για τα άλλα αεροδρόμια του Μιλάνου δεν γνωρίζω δυστυχώς!
 

Sevro

Member
Μηνύματα
130
Likes
824
Κανένας απολύτως έλεγχος στο Ciapmino της Ρωμης, ούτε το Green Pass δε ζητήσανε.

Απ' την άλλη δεν έχω ξαναδεί πιο ενοχλητική, εμμονικη, τυπολατρική αστυνομία από της Ρωμης. 2 μέρες τσακώνομαι μαζί τους σε κάθε αξιοθεατο - είναι και αστυνομοκρατουμενη η πόλη, κάθε γωνιά και αστυνομικός....
 

lefterismega

Member
Μηνύματα
237
Likes
323
Ταξίδι-Όνειρο
Καταράκτες Ιγκουασού
Ti έλεγχο κάνουν κατά την αποβίβαση στο Bari γνωρίζει κάποιος ? (Green Pass διαθέτουμε)
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.373
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom