Ιταλία Ταξίδι Ιταλία και περιορισμοί covid

manasta

Member
Μηνύματα
49
Likes
287
Και πάλι ευχαριστώ για την απάντηση. Μόλις ολοκλήρωσα κι εγώ μια σχετική έρευνα στις επίσημες σελίδες της Ιταλίας και κατέληξα στο ίδιο συμπέρασμα, που μου επιβεβαιώνεις κι εσύ. Πράγματι, παιδί με ληγμένο πιστοποιητικό, ανεξαρτήτως αν για την ηλικία του δεν προβλέπεται 3η δόση, μπαίνει με τεστ αλλά εξαιρείται της πενθήμερης καραντίνας εφόσον ο σύνοδος γονιός έχει σε ισχύ πιστοποιητικό.
 

Nicolas

Member
Μηνύματα
188
Likes
436
Επόμενο Ταξίδι
......
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καραϊβική
Καλημερα στην Ιταλια και πιο συγκεκριμενα Ρωμη τα τεστ ραπιντ γινονται σε φαρμακεια οπως εδω;; Η σε συγκεκριμενα μερη;
Εξω απο κάποια φαρμακεία θα δεις μια λευκή τέντα, εκει κάνουν ράπιντ, συνήθως όμως μέχρι νωρίς το απόγευμα οπότε καλό ειναι να ρωτήσεις επιτόπου σε όποιο σε βολέψει.
 

Iwannatas

Member
Μηνύματα
5
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ταξίδι σε όλο τον κόσμο
Καλησπέρα, πρόκειται να ταξιδέψω στην Ιταλία σε λίγες μέρες με Ryanair και μπήκα στην εφαρμογή για να κάνω check in και μου ζητάει να βάλω πιστοποιητικό εμβολιασμού, έντυπο εντοπισμού επιβάτη και τεστ κοβιντ, χρειάζεται να τα βάλω αυτά στην εφαρμογή ή να τα έχω εκτυπωμένα κατά την απογείωση; επίσης για να μπω στην Ιταλία πρέπει να έχω κάνει και ραπιντ τεστ 2 μέρες πριν; πρέπει να είναι στα αγγλικά;και πως γίνεται όλο αυτό; αγχώθηκα λιγάκι τώρα
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.953
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
χρειάζεται να τα βάλω αυτά στην εφαρμογή ή να τα έχω εκτυπωμένα κατά την απογείωση;
Καλησπέρα, αυτά μπορείς να τα βάλεις στην εφαρμογή μόνο για τη διευκόλυνση σου και της κοπελας που θα σε ελέγξει, δεν είναι υποχρεωτικό, μπορείς να τα χεις και εκτυπωμένα.
επίσης για να μπω στην Ιταλία πρέπει να έχω κάνει και ραπιντ τεστ 2 μέρες πριν;
Ήταν να καταργηθεί από 1/2 ωστόσο πρέπει να το ελέγξεις από επιβεβαιωμένες πηγές (reopen.europa.eu και άλλα).
 

Iwannatas

Member
Μηνύματα
5
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ταξίδι σε όλο τον κόσμο
Καλησπέρα, αυτά μπορείς να τα βάλεις στην εφαρμογή μόνο για τη διευκόλυνση σου και της κοπελας που θα σε ελέγξει, δεν είναι υποχρεωτικό, μπορείς να τα χεις και εκτυπωμένα.

Ήταν να καταργηθεί από 1/2 ωστόσο πρέπει να το ελέγξεις από επιβεβαιωμένες πηγές (reopen.europa.eu και άλλα).
Σας ευχαριστώ πάρα πολύ

Ναι τέλος αυτό για την Ιταλία αλλά μόνο για είσοδο από χώρες της Ε.Ε. Έχει ενημερωθεί και το reopen.eu
Θα μπω να το κοιτάξω, ευχαριστώ πολύ
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.116
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός

Kostasicebar

Member
Μηνύματα
39
Likes
63
Παιδιά καλησπέρα,σε μια βδομάδα πάω Γενοβα,γνωρίζει κάποιος που μπορώ να κάνω το ραπιντ τεστ του γυρισμού και γενικά τι παίζει με τα τεστ στη Γενοβα; Ευχαριστώ πολύ
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.554
Likes
12.619
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Πτήση για Θεσσαλονίκη από Ρώμη. Ήταν μια παρέα 4 παιδιά που δεν είχαν ράπιντ , νόμιζαν ότι καταργήθηκε σε όλη την Ευρώπη.
Τελικά τους πέρασαν κανονικά μέσα στο αεροπλάνο! Οι Ιταλοί εφόσον καταργήθηκε στη χώρα τους δεν δίνουν τόση σημασία.
Λογικα βέβαια θα τους τσιμπήσουν στο Μακεδονία αλλά τι θα τους κάνουν το πολύ πολύ να τους στείλουν επιτόπου για rapid test κ εξω από την πόρτα.
Επίσης η πτήση είναι άδεια. Με το ζόρι 40 άτομα είμαστε δεν είμαστε.....
 

Iris_90

Member
Μηνύματα
752
Likes
3.792
Επόμενο Ταξίδι
Στο άγνωστο ...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γιατί , σε νοιάζει ;;;
Να σας ρωτήσω : Μιας και καταργήθηκαν τα PCR και τα rapid test για να μπει κάποιος στην Ιταλία , ισχύει το πως για να πάμε σε ένα εστιατόριο να φάμε πρέπει εκτός από το πράσινο ψηφιακό πιστοποιητικό , πρέπει να χουμε και rapid test αρνητικό ;;; Το διάβασα στο παρακάτω σύνδεσμο , μπορείτε να μου πείτε αν ισχύει ;;; Green Pass: Italy set to 'reopen' for vaccinated
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Να σας ρωτήσω : Μιας και καταργήθηκαν τα PCR και τα rapid test για να μπει κάποιος στην Ιταλία , ισχύει το πως για να πάμε σε ένα εστιατόριο να φάμε πρέπει εκτός από το πράσινο ψηφιακό πιστοποιητικό , πρέπει να χουμε και rapid test αρνητικό ;;; Το διάβασα στο παρακάτω σύνδεσμο , μπορείτε να μου πείτε αν ισχύει ;;; Green Pass: Italy set to 'reopen' for vaccinated
σωστα. all' italiana (δηλ μπαχαλε) κανονες. οποιος ξενος δεν εχει σουπερgreen pass (3 δοσεις, η 2 <6 μηνες) με απλο πας (+ραπιντ 48h, pcr 72h) μπαινει χοτελς, εστιατορια. για μαγαζια δεν ειπαν. μπαχαλο. γι αυτο δεν ελεγχει κανεις τπτ κ ειναι ολοι νομιμοι.
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.666
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom