Ιταλία Ταξίδι Ιταλία και περιορισμοί covid

Nikosxm

Member
Μηνύματα
18
Likes
16
Καταργείται σίγουρα η φόρμα PLF, όμως δεν είμαι σίγουρος αν οι Ιταλοί καταργούν το πιστοποιητικό εμβολιασμού κλπ στην είσοδο της χωρας τους. Μάλλον αυτό (ή rapid ή pcr κλπ) θα απαιτούνται. Μπορεί να κάνω λάθος αλλά αυτό κατάλαβα από τα ιταλικά ΜΜΕ
 

Iris_90

Member
Μηνύματα
752
Likes
3.792
Επόμενο Ταξίδι
Στο άγνωστο ...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γιατί , σε νοιάζει ;;;
Καταργείται σίγουρα η φόρμα PLF, όμως δεν είμαι σίγουρος αν οι Ιταλοί καταργούν το πιστοποιητικό εμβολιασμού κλπ στην είσοδο της χωρας τους. Μάλλον αυτό (ή rapid ή pcr κλπ) θα απαιτούνται. Μπορεί να κάνω λάθος αλλά αυτό κατάλαβα από τα ιταλικά ΜΜΕ
@Nikosxm Καλό θα ήταν όμως (αν και καταργήθηκαν τα plf σε Ελλάδα και Ιταλία) να χουμε τυπωμένα τα πιστοποιητικά εμβολιασμού μαζί μας για όσους/ες ταξιδέψουμε στη πανέμορφη Ιταλία , μην τυχόν και πέσουμε πάνω σε κανένα ιδιόρρυθμο στους ελέγχους ...
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.920
Likes
40.749
Καταργείται σίγουρα η φόρμα PLF, όμως δεν είμαι σίγουρος αν οι Ιταλοί καταργούν το πιστοποιητικό εμβολιασμού κλπ στην είσοδο της χωρας τους. Μάλλον αυτό (ή rapid ή pcr κλπ) θα απαιτούνται. Μπορεί να κάνω λάθος αλλά αυτό κατάλαβα από τα ιταλικά ΜΜΕ
Σε 2 χωρες μπηκα πριν μια εβδομαδα, Εσθονια και Φινλανδια και δεν τσεκαραν εμβολιο. Γιατι να απαιτουνται "μαλλον"?
 

Nikosxm

Member
Μηνύματα
18
Likes
16
Σε 2 χωρες μπηκα πριν μια εβδομαδα, Εσθονια και Φινλανδια και δεν τσεκαραν εμβολιο. Γιατι να απαιτουνται "μαλλον"?
Εγώ λέω τι απαιτείται από τους νόμους της χώρας. Τώρα αν δεν γίνεται ο έλεγχος που λέει ο νόμος, είναι κάτι που ο λογικός άνθρωπος δεν πρέπει να βασίζεται επάνω του όταν μάλιστα κάνει ένα ταξίδι και δεν θέλει να το χάσει.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.920
Likes
40.749
Εγώ λέω τι απαιτείται από τους νόμους της χώρας. Τώρα αν δεν γίνεται ο έλεγχος που λέει ο νόμος, είναι κάτι που ο λογικός άνθρωπος δεν πρέπει να βασίζεται επάνω του όταν μάλιστα κάνει ένα ταξίδι και δεν θέλει να το χάσει.
Οι νομοι των χωρων ηταν αυτοι. Δεν εγινε αυθαιρετα. Εχουν καταργηθει σε πολλες χωρες. Εννοειται οτι δεν ειναι βαρος ενα εγγραφο στο κινητο, αλλα καταργηθηκαν σε αρκετες χωρες.
 

Nikosxm

Member
Μηνύματα
18
Likes
16
Οι νομοι των χωρων ηταν αυτοι. Δεν εγινε αυθαιρετα. Εχουν καταργηθει σε πολλες χωρες.
Εδω μιλάμε για Ιταλία ρε φίλε. Στην Ιταλία λοιπόν μέχρι και αύριο στα σύνορα χρειάζεται εκτός από PLF, να έχεις πιστοποιητικό covid ή νόσησης ή rapid ή pcr. Απο 1η Μάη λοιπόν καταργείται το PLF άλλα δεν ξέρω αν κατήργησαν το πιστοποιητικό στα σύνορα. Το κατήργησαν στην εστίαση κλπ. Στην Ιταλία!!!!
Κορωνοϊός - Ιταλία: Τέλος το PLF, αλλά παραμένει το πιστοποιητικό εμβολιασμού για τους ταξιδιώτες
 
Last edited:

Grtraveler

Member
Μηνύματα
327
Likes
375
Εδω μιλάμε για Ιταλία ρε φίλε. Στην Ιταλία λοιπόν μέχρι και αύριο στα σύνορα χρειάζεται εκτός από PLF, να έχεις πιστοποιητικό covid ή νόσησης ή rapid ή pcr. Απο 1η Μάη λοιπόν καταργείται το PLF άλλα δεν ξέρω αν κατήργησαν το πιστοποιητικό στα σύνορα. Το κατήργησαν στην εστίαση κλπ. Στην Ιταλία!!!!
Κορωνοϊός - Ιταλία: Τέλος το PLF, αλλά παραμένει το πιστοποιητικό εμβολιασμού για τους ταξιδιώτες
Εγώ πάντα κοιτάζω τι l;eeiτο επίσημο site κάθε χώρας, όχι τα εδώ site και αυτό γιατί οι αναρτήσεις είναι συνήθως μεταφράσεις τύπου google translate..... (παραπάνω έλεγε οτι καταργούνται όλα, όπως το έχω διαβάσει και αλλού, ενώ εδώ λένε οτι χρειάζεται γι να μπείς.....)άντε να βρείς άκρη
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Εγώ πάντα κοιτάζω τι l;eeiτο επίσημο site κάθε χώρας, όχι τα εδώ site και αυτό γιατί οι αναρτήσεις είναι συνήθως μεταφράσεις τύπου google translate.....
πολυ σωστα. ενημερωνομαστε απο τα ειδησεογραφικα σαιτ που συνηθως προηγουνται, αλλα μονο με τις επισημες ανακοινωσεις προγραμματιζουμε.
τα νεα μετρα δεν αφορουν την εισοδο στη χωρα πλην plf που δεν απαιτειται πλεον.
σε οτι αφορα την εισοδο απαιτειται ως 31/5 οπως πριν πιστοπ εμβολιασμου/νοσησης η ραπιντ. απουσια αυτων 5νθημερη καραντινα + ραπιντ.
Ιταλικο ΥΠΕΞ.
Focus: Cittadini Italiani in rientro dall’estero e cittadini stranieri in Italia – Ministero degli Affari Esteri e della Cooperazione Internazionale
 

el_vl

Member
Μηνύματα
35
Likes
31
Επόμενο Ταξίδι
ΒΕΡΟΛΙΝΟ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΠΕΚΙΝΟ & ΤΟΚΙΟ
Καλησπέρα σε όλους!! Θα ήθελα να ρωτήσω, είναι απαραίτητο το PLF πλέον για την είσοδο στην Ιταλία ;; Ταξιδεύω σε 2 βδομάδες ευχαριστώ πολύ!!!
 
Μηνύματα
410
Likes
1.350
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΛΑΣ ΒΕΓΚΑΣ ΛΟΣ ΑΝΤΖΕΛΕΣ
Kαι εγω το ιδιο σε 3 βδομάδες φεύγω ,οποτε plf οχι.Φανταζομαι δεν ζητανε ουτε στην επιστροφη στην Αθηνα.Πιστοποιητικο εμβολιασμου και ειμαι οκ
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.335
Likes
14.193
Kαι εγω το ιδιο σε 3 βδομάδες φεύγω ,οποτε plf οχι.Φανταζομαι δεν ζητανε ουτε στην επιστροφη στην Αθηνα.Πιστοποιητικο εμβολιασμου και ειμαι οκ
Και για την επιστροφή έχει καταργηθεί.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.512
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom