Μάλτα Ταξίδι Μάλτα και περιορισμοί covid

paefstra

Member
Μηνύματα
12.932
Likes
40.774
Νομιζα οτι ειναι γνωστο πως η Ευρωπη ειναι πορτοκαλι για την Αγγλια και επιτρεπει την επιστροφη με καραντινα στο σπιτι τους. Ως τις 19 Ιουλη αλλα σιγα μην αρουν την καραντινα μετα.
 

EIRHNH2

Member
Μηνύματα
1.276
Likes
1.343
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
ο κόσμος ΟΛΟΣ!!!!
εγω βλεπω τα κρουσματακια αυξανονται σιγα σιγα στη Μαλτα.... 5αρια καθε μερα και 2ο δελτα σημερα.... Εγω εχω στο μυαλο μου οτι αν αυξηθουν και παρα πολυ θα χασω τα αεροπορικα και θα κανω δωρεαν ακυρωση το ξενοδοχειο... Ο αυγουστος θα ειναι δυσκολος...
 
Μηνύματα
26
Likes
8
Καλησπέρα στην στην όμορφη παρέα, λοιπόν παιδιά είχα ένα πολύ δυσάρεστο περιστατικό τον Οκτώβριο πού μας πέρασε από ένα ταξίδι πού έκανα μαζί με την σύντροφό μου από Θεσσαλονίκη για Μάλτα.
Ταξιδεύαμε αρχές Οκτωβρίου καί είχα κλείσει νά κάνουμε τέστ 2 μήνες νωρίτερα σε νοσοκομείο δημοσίου της Μάλτας.
Έπρεπε να είχαμε τεστ μέχρι 72 ώρες καί έτσι μόλις κατεβήκαμε από το αεροπλάνο πήγαμε στο νοσοκομείο κατευθείαν, εδώ θέλω να τονίσω ότι είχαμε συγκεκριμένα ραντεβού για τίς 11:00 και μας δέχτηκαν 3 ώρες μετά, κάνουμε τά τέστ και περιμέναμε νά μας έρθει το περιβόητο e-mail για να μπορέσουμε να ταξιδέψουμε για Θεσσαλονίκη πίσω, έχουν περάσει 2 μέρες καί κάποιες ώρες καί δεν είχαμε κάποιο e-mail περνώντας τηλέφωνα... Όπου συνολικά γίναν πάνω από 50 κλήσεις σε όλο το υγειονομικό περιβάλλον τής Μάλτας καί Ελλάδας οι προσπάθειες μας νά μας δωθεί κάποια απάντηση ήταν μηδενικές όσο από το υγειονομικό περιβάλλον νοσοκομείο καί φορείς όσο και πρεσβεία δεν μπόρεσε να κάνει κανείς τίποτα, λίγες ώρες πρίν την πτήση έρχεται e-mail μονάχα στην σύντροφό μου καί ενο έχουμε φτάσει στο αεροδρόμιο προσπαθούμε να βρούμε κάποια βοήθεια εκεί με την εταιρεία και γενικά με όποιον αρμόδιο θά μπορούσε νά μας βοηθήσει, το αποτέλεσμα νά μήν μπορέσουμε να πετάξουμε γιατί σε μένα δεν ήρθε ποτέ το e-mail. Αναγκαζόμαστε και (εγκλωβίζομαστε) στην Μάλτα, φεύγοντας από το αεροδρόμιο κ πηγαίνοντας στο νοσοκομείο για νά κάνουμε για δεύτερη φορά τεστ με μεγάλη ταλαιπωρία διαπιστώνουμε ότι το δικό μου τεστ το πρώτο είχε (χαθεί.... Κάπου) κάνουμε τα τέστ καί μας διαβεβαιώνουν ότι θά μας δώσουν αυτή την φορά γραπτός τά αποτελέσματα, έτσι κ έγινε πήγαμε την επόμενη μέρα και παρέλαβα 2 τέστ γραπτά αρνητικά, δεν κάθησα νά διαβάσω πέρα από το όνομα μας και το αποτέλεσμα τον τέστ (λάθος μεγάλο)... Γιατί αποδεικτικε στο αεροδρόμιο όταν τά δώσαμε στην εκτύπωση αναγράφονταν στο τέστ της συντρόφου μου ημερομηνία διαφορετική από της ημερομηνίας όπου γίνανε, λίγο πριν κλείσει η πύλη καί για δεύτερη φορά δεν μπορούσαμε να πετάξουμε (να πετάξει συγκεκριμένα η σύντροφος μου) Πάνω στον πανικό και την ταλαιπωρία η υπεύθυνη της εταιρείας προσπαθούσε νά βγάλει άκρη με την αρμόδια υπηρεσία τηλεφωνικός για νά στείλουν το e-mail με την κανονική ημερομηνία μετά από 3 τηλέφωνα και γράφοντας στα 2 λάθος e-mail λόγου ότι δεν κατάλαβε σε spelling να γράψει σωστά το e-mail καταφέραμε να το στείλουν και νά επιβιβαστούμε στο αεροπλάνο, η ειρωνία στην υπόθεση είναι ότι όταν κατεβήκαμε από το αεροπλάνο στην Θεσσαλονίκη μας υποδέχτηκε ένας γιατρός και μιλώντας για όλο το αεροπλάνο μας αναφέρει ότι πρέπει νά ξανά!!! Κάνουμε κ 3 τεστ, θέλω νά ταξιδέψουμε τόν Οκτωβρί τον επερχόμενο πάλι από Αθήνα Ρώμη και μετά από λίγες μέρες νά πάμε πάλι Μάλτα, είχε κανείς κάποια παρόμοια εμπειρία και τώρα όπου θά υπάρχει και ενδιάμεσα η Ρώμη πιστεύετε ότι θά δημιουργεί κάποιο επιπλέον πρόβλημα? Γνωρίζω για την ευρωπαϊκή κάρτα αλλά λόγου ιατρικού επιβαρυμένου ιστορικού μου δεν έχω την δυνατότητα νά κάνω το εμβόλιο και αναγκαστικά θά προβώ σε διαδικασία τέστ, θά ήθελα την άποψη σας και για Ρώμη κ Μάλτα πάνω σε κάποια εμπειρία σάς, παρεπιπτόντως αυτοι οι δύο προορισμοί είναι πανέμορφοι καί έχουν νά σού δώσουν πολλές όμορφες εικόνες.
 

dimistr

Member
Μηνύματα
169
Likes
60
Εδω η Πορτογαλια αρχισε τα μετρα στη Λισαβονα για ολους λες να διαλεξουν να εξαιρεσουν τους Ελληνες?
Δεν τον βλεπω καλα τον Αυγουστο.
Μα λέει ότι η καραντινα είναι για τους μη εμβολιασμενους όχι για όλους....
 

taxidiara

Member
Μηνύματα
1.067
Likes
2.483
Επόμενο Ταξίδι
??
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΓΥΡΟΣ Η.Π.Α.
Εγώ θέλω να είμαι πιο αισιόδοξη, τουλάχιστον για τη Μάλτα... Εδώ ένα πολύ ενδιαφέρον σημερινό άρθρο από online εφημερίδα της Μάλτας για άρση περιορισμών (μάσκες, λειτουργία εστιατορίων κλπ) Face-masks off... July sees more COVID-19 restrictions lifted

Κ αν δε πάω Μάλτα, κάπου αλλού θα βρω να πάω... Α όλα κ όλα δεν έβαλα εγώ το τσιπάκι :haha: :haha: για να μη πάω πουθενά! Τώρα είμαι βιονική δε με πιάνει τίποτα πφφφ (ίσως λίγο η μετάλλαξη αλλά αυτά είναι λεπτομέρειες..)
 

vikara

Member
Μηνύματα
474
Likes
3.966
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησί του Πάσχα
Εγώ θέλω να είμαι πιο αισιόδοξη, τουλάχιστον για τη Μάλτα... Εδώ ένα πολύ ενδιαφέρον σημερινό άρθρο από online εφημερίδα της Μάλτας για άρση περιορισμών (μάσκες, λειτουργία εστιατορίων κλπ) Face-masks off... July sees more COVID-19 restrictions lifted

Κ αν δε πάω Μάλτα, κάπου αλλού θα βρω να πάω... Α όλα κ όλα δεν έβαλα εγώ το τσιπάκι :haha: :haha: για να μη πάω πουθενά! Τώρα είμαι βιονική δε με πιάνει τίποτα πφφφ (ίσως λίγο η μετάλλαξη αλλά αυτά είναι λεπτομέρειες..)
Και εγώ μαζί σου!!!Αύριο παίρνω τη δεύτερη δόση μου και ανοίγω πανιά για Μάλτα τον Αύγουστο!!!Ελπίζω να τα καταφέρουμε για εκεί,αλλά και να μην μας κάτσει, τα last minute να είναι καλα :clap:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.639
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom