Ουγγαρία Ταξίδι Ουγγαρία και περιορισμοί covid

Mairy.fil

Member
Μηνύματα
21
Likes
20
Θα πάω Βουδαπέστη 13-15/10. Μήπως γνωρίζει κάποιος για παιδί 7 χρόνων αν θα χρειαστώ rapid test; Δεν μπορώ να βρω για το παιδί τι χρειάζεται. Σας ευχαριστώ...
Θεωρώ ένα τηλέφωνο στην αεροπορική την οποία έχεις κλείσει τα εισιτήρια θα σου δώσει την απάντηση! Αυτοί θα σε ενημερώσουν τι χρειάζεται το παιδί για να επιβιβαστεί στο αεροπλάνο.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.717
Likes
15.010
Πάντως πρασινοκίτρινη η Ουγγαρία στο χάρτη. Το λες και ενθαρρυντικό.

Re-open EU

Και μάλιστα παρά την γκρίνια ορισμένων πως θα αυξάνονταν τα κρούσματα, λόγω της μεγάλης γιορτής πριν 3 βδομάδες

Ξεκινά στην Ουγγαρία η «Μεγάλη Γιορτή του Χριστιανισμού»


η Ουγγαρία τελικά στο χάρτη είναι καλύτερα από πολλές άλλες χώρες της ΕΕ.
 

Despoina mife

New Member
Μηνύματα
4
Likes
4
Καλησπέρα. Επειδή τέλη Αυγούστου είχαμε πάει οδικώς Βουδαπέστη δν υπάρχει κανένας περιορισμός μέσα στην χώρα. Στα σύνορα δν μας ζήτησε κάνεις πιστοποιητικό (από Ελλάδα, Σκόπια, Σερβία κ τέλος Ουγγαρία). Μόνο στην επιστροφή στα σύνορα που μπήκαμε Ελλάδα, όπως κ plf. Τα παιδιά μας 15 κ 17 ετών δν χρειάζεται ούτε καν τεστ αν μπαίνουν οδικώς με γονείς εμβολιασμενους (ξαναλέω όμως ότι δεν μας τα ζήτησαν πουθενά τα πιστοποιητικά εμβολιασμού). Καλό είναι να πάρετε ένα τηλέφωνο στο προξενειο όπως έκανα κι εγώ πριν πάω κ μου απάντησαν σε όλες τις απορίες. Αυτά για κάποιον που σκέφτεται να πάει οδικώς ελπίζω να βοήθησα.
 

Mariooo

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπέρα σε όλους!

Έκλεισα με την παρέα μου αεροπορικά εισιτήρια για Βουδαπέστη μέσα Οκτωβρίου, πιστεύοντας ότι αρκεί να είμαστε εμβολιασμένοι. Τώρα όμως έχω πελαγώσει διαβάζοντας τα διαφορετικά sites κλπ. Από το re-open EU καταλαβαίνω ότι αν είμαι εμβολιασμένος τουρίστας όλα κομπλέ;

Κάποιος-α που έχει ταξιδέψει πρόσφατα; Ή κάποιος-α που έχει καλύτερη κατανόηση των πληροφοριών;

(Βοήθειααααα.... 🙃 )

Υ Γ.Έστειλα mail προχθές στην ελληνική πρεσβεία της Βουδαπέστης και δεν πήρα ποτέ απάντηση
 

Despoina mife

New Member
Μηνύματα
4
Likes
4
Δν απαντάνε στο mail κι αν απαντήσουν θα σας στείλουν το σύνδεσμο του re open EU. Στο τηλέφωνο που υπάρχει στο Internet απαντάνε.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.717
Likes
15.010
Καλησπέρα. Επειδή τέλη Αυγούστου είχαμε πάει οδικώς Βουδαπέστη δν υπάρχει κανένας περιορισμός μέσα στην χώρα.
Οπότε ούτε πιστοποιητικά για να μπεις σε μουσεία, εστιατόρια, καφετέριες κλπ. όπως στην Ελλάδα;
Μπαίνεις κανονικά παντού;
 

Despoina mife

New Member
Μηνύματα
4
Likes
4
Ενδιαφέρον. Φαντάζομαι δεν θα ισχύει μόνο Βουδαπέστη αλλά σε όλη τη χώρα.
Δν είμαι σίγουρη γι αυτό γτ κ τις 4 μέρες μείναμε στη Βουδαπέστη. Αλλά αυτές οι οδηγίες είναι για τν χώρα κι όχι για μια πόλη. Ελπίζω να πάνε όλα καλά κ να περάσετε υπέροχα γτ είναι πολύ ωραία πόλη. Υ. Γ υπάρχει κάρτα ημερήσια για όλα τα ΜΜΜ έως κ 5 άτομα με 10 ευρώ.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.717
Likes
15.010
Δν είμαι σίγουρη γι αυτό γτ κ τις 4 μέρες μείναμε στη Βουδαπέστη. Αλλά αυτές οι οδηγίες είναι για τν χώρα κι όχι για μια πόλη. Ελπίζω να πάνε όλα καλά κ να περάσετε υπέροχα γτ είναι πολύ ωραία πόλη. Υ. Γ υπάρχει κάρτα ημερήσια για όλα τα ΜΜΜ έως κ 5 άτομα με 10 ευρώ.
Το πρόβλημα είναι οι πτήσεις βέβαια. Δεν είναι συχνές όπως παλιά. Τουλάχιστον στην Aegean που κοίταξα για Οκτώβρη, έχει μόνο 2 φορές τη βδομάδα, κι όχι κάθε βδομάδα.
 

alexm 678

Member
Μηνύματα
16
Likes
22
Εξακολουθεί να μην χρειάζεται plf για να πας στην Ουγγαρία ? Από το reopen eu δεν βγάζω άκρη. Στο ουγγρικό σαιτ υπάρχει λινκ για να πάρεις άδεια εισόδου, βέβαια δεν υπάρχει η επιλογή τουρισμός(μήπως εκτός για εκτος Σένγκεν?!) . Έχουμε πιστοποιητικά εμβολιασμού.
Για ταξιδι την άλλη εβδομάδα*
 

Mariasak

Member
Μηνύματα
5
Likes
3
Γυρισαμε λοιπον και εμεις, η πολη ειναι πανεμορφη απο ολες τις αποψεις, οντως επιβεβαιωνω 2 πραγματα , αρκετα κλειστα μαγαζια μαλλον θυματα του lock down και επισης μασκα πουθενα… γελαγανε μαζι μας που φοραγαμε μασκα στο τραμ.. :).
Τωρα ακουσα ολες τις συμβουλες ειδαμε σχεδον οσα γραφονται εδω 78χλμ με τα ποδια σε 5 μερες λιωσαμε με την μικρη να μην παραπονιεται για το περπατημα ποτε.. προσθεσαμε στις επισκεψεις μας τον Λαβυρινθο του καστρου καλουτσικος αν και δεν τον ειδαμε ολο γιατι τρομαξε η μικρη και ηθελε να φυγουμε (λογικα δεν ειχα διαβασει πως ειχε σχεση με τον κομη δρακουλα σαν ατραξιον τυχαια το βρηκαμε και μπηκαμε 😂)
Και επισης οπως ανεφερα και σε αλλο νημα
Προσθεσαμε λογο ενασχοληση και επισκεψης σε τοπικο μικροζυθοποιιο (γενικα ειναι ωραιο να δοκιμαζεις τοπικα πραγματα οπου πας)οπου ειχε beer garden με street food με επιρροές απο την ουγγαρεζικη κουζινα και αφθονη φρεσκια μπυρα.
Λουτρα σεντσενι πηγαμε αλλα δεν μπηκαμε ειχε αρκετο κοσμο.
Επισης για φαγητο φαγαμε εκτος απο αυτα που αναφερατε (menza, paprika) και στο incognito που ειναι 2μαγαζια πριν το menza αξιολογη ουγγρικη κουζινα καθως και craft head για burger.
Νησι της μαργαριτας απλα μαγεια χαλαροτητα στο φουλ!
Οτι και να πω ειναι λιγο γενικα…. Θα θελα να τη δω και Χριστουγεννα!
Δεν χρειάστηκε plf για Ουγγαρία; Το παιδί εκτός από διαβατήριο σου ζήτησαν κάτι άλλο; Ταξίδι μεθαύριο....sos
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.656
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom