Πορτογαλία Ταξίδι Πορτογαλία και περιορισμοί covid

ΚΑΙΤΗΚ

Member
Μηνύματα
5
Likes
8
Καλημερα σε ολους! Ταξιδευω τον αλλο μηνα για Πορτογαλια και Ισπανια, αφου κανω μια διανυκτερευση πρωτα Ρωμη ως ενδιαμεσο σταθμο. Ειμαι εμβολιασμενος. Τελευταια διαβαζω για την μεταλλαξη στην Πορτογαλια και εχω αρχισει να ανησυχω. Την 24 Ιουλη(Σαββατο) πεταω απο Λισαβόνα για Βαρκελωνη και απο οτι βλεπω προς το παρον υπαρχει απαγορευση μετακινησης απο και προς Λισαβονα για τα ΣΚ. Τι κανω σε αυτη την περιπτωση?
Καλησπέρα. Ήμουν αρχές Ιουλίου στη Λισσαβόνα. Είχε απαγόρευση εισόδου στην πόλη από Παρασκευή μεσημέρι έως Δευτέρα. Επιτρεπόταν όμως να μπεις με αποδεικτικό κράτησης ξενοδοχείου η αεροπορικο εισιτήριο. Πήγαμε οδικώς από Πόρτο. Δεν μας σταμάτησε κάνεις ούτε γινόταν κάποιος έλεγχος. Το κάστρο και τα αξιοθέατα ήταν ανοιχτά για επίσκεψη αλλά τα εστιατόρια έκλειναν 3.30 το μεσημέρι. Μπορούσες ομως να φας στο εστιατόριο του ξενοδοχείου. Το τραμ λειτουργουσε κανονικά.
 

vasilios

Member
Μηνύματα
55
Likes
105
Στο αεροδρόμιο της Λισαβόνας ο έλεγχος και plf και πιστοποιητικού έγινε κανονικά και στο gate έγινε αντίστοιχος έλεγχος και από την αστυνομία.

Στο αερόδρομιο της Αθήνας όταν φτάσαμε σκάναραν σε όλους το plf και περάσαμε ΟΛΟΙ οι επιβάτες από rapid test με το αποτέλεσμα να έρχεται σε 10 λεπτά με SMS
Rapid test και οι εμβολιασμενοι ?
 

Μάγδα

Member
Μηνύματα
349
Likes
1.334
Επόμενο Ταξίδι
Κοπεγχάγη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Μόλις γύρισα. Έκανα ένα οκταήμερο road trip 4 διανυκτερεύσεις Λισαβόνα 3 Πόρτο με πολλές μονοήμερες εκδρομές. (3/8-10-8 νύχτα) Από 1 Αυγούστου δεν υπάρχουν περιορισμοί στο ωράριο. Τα μαγαζιά έκλεινα όποτε ήθελαν αλλά και τη νύχτα κυκλοφορούσες ελεύθερα. Στη Λισαβόνα μέτριο κόσμο, άνετα έμπαινες παντού, ακόμα και στο παλάτι Πένα και στον άγιο Ιερώνυμο. Εξαίρεση το περίφημο αντίστοφο πηγάδι στη Ρεγκουλέιρα στη Σίντρα που περιμέναμε πάνω από 40 λεπτά ουρά. Το Πόρτο αντίθετα υπερβολικό κόσμο. Βέβαια το αξίζει. Προσωπικά ξετρελάθηκα. Για να βρεις να κάτσεις να φας στη Ριμπέιρα ή τη Γαία απέναντι έπρεπε να πας κατά τις 8.00-8.30. Γενικά στο βόρειο κομμάτι όπου πήγαμε, Αβέιρο, Γκιμαράες είχε κόσμο. Μάσκες παντού. Αυστηρά σε εσωτερικούς χώρους και έξω φορούσαν όλοι, με εξαίρεση κάποιους απείθαρχους Γάλλους. Μάσκες μέχρι και την παραλία. Θέλαμε να έχουμε την εμπειρία του Ατλαντικού και πήγαμε στην praia da Adraga (πας μόνο με αυτοκίνητο) φανταστική παραλία που στην είσοδο της είχε αντισηπτικό και διατηρούσες τη μάσκα μέχρι την άμμο όπου σου είχε χώρο να τη πετάξεις. Του γιού μου του έκανε παρατήρηση αστυνομικός σε εξωτερικό χώρο για τη μάσκα. Πήγαμε εμβολιασμένοι οι ενήλικες με ραπιντ τα παιδιά. Ελεγχθήκαμε και στο ξενοδοχείο. Στην αλλαγή ξενοδοχείου επειδή είχε παρέλθει το 48 ωρο ραπιντ των παιδιών μας επέτρεψαν να κάνουμε σελφ τεστ μπροστά τους στα παιδιά. Τα πουλούσαν και στη ρεσεψιόν 2.5 ευρώ. Όλα τέλεια και εύκολα. Έννιωσα πολύ πιο ασφαλής από Ελλάδα. Αυτό βέβαια δεν ισχύει για το αεροπλάνο. Τα παράπονα μου για την AEGEAN σε άλλο σχετικό πόστ

Στην επιστροφή στο ΕΛ. ΒΕΝΙΖΕΛΟΣ έκαναν ράπιντ στους μισούς επιβάτες. Σε μας όχι.
 

Μάγδα

Member
Μηνύματα
349
Likes
1.334
Επόμενο Ταξίδι
Κοπεγχάγη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Νοικιασατε αυτοκινητο; Μπορεις σε παρακαλω να μου πεις απο που και κοστος; Δεν μπορω να βγαλω ακρη
Νοίκιασα αυτοκίνητο τρεις μήνες πριν. Guerin 550 ευρώ suv από το site τους. Full ασφάλεια για 7 μέρες. Πολύ αξιόπιστη εταιρεία. Πολύ ευχαριστημένοι.

Plf για επιστροφή κάνατε ένα που είχε όλους τους ταξιδιώτες η έκανε ο καθε ένας το δικό του;
Ένα για όλους. Μάλιστα μπορείς να βάλεις και άτομα not the same household/ family. Το έβαλα στο όνομα μου και περιέλαβα ως οικογένεια τον σύζυγο και τα δυο παιδιά μου και ως μη οικογένεια την αδερφή μου. Το έκανα πριν φύγω για Ελλάδα και μου ήρθε αμέσως το barcode.
 
Μηνύματα
10
Likes
33
Καλησπέρα στην ομάδα!
Λοιπόν να μεταφέρω και εγώ τις δικές μου πρόσφατες εμπειρίες για ταξίδι προς και από Πορτογαλία αυτές τις ημέρες.
Αναχώρηση από Θεσσαλονίκη για Αθήνα στο counter της Aegean μου ζήτησαν ευρωπαϊκό πιστοποιητικό και φόρμα PLC για Πορτογαλία, στην επιβίβαση από Αθήνα για Λισαβώνα απλά με ρώτησαν αν έχω αυτά τα έντυπα και εκεί έκλεισε η κουβέντα μας! Μεταμεσονύχτια Άφιξη Λισαβώνα, κατεβήκαμε παραλάβαμε αποσκευές και πολύ απλά φύγαμε... Κανένα έλεγχος ούτε από αστυνομία ούτε από υγειονομικούς.
Κατά το ταξίδι αυτό φύγαμε και από Λισαβώνα για Αζόρες (δεν έχω λόγια για αυτά τα μέρη....) όπου εκεί δεν ήθελε καμία φόρμα PLC, παρά μόνο ευρωπαϊκό πιστοποιητικό και τέλος. Στην επιστροφή από Sao Miguel για Λισαβώνα μας ζητήθηκε στο check-in counter της TAP το πιστοποιητικό και το PLC. Κατά την άφιξη στην Λισαβώνα συνέβη ακριβώς ότι και στην πτήση από Αθήνα, δηλαδή αποβιβαστήκαμε πήραμε βαλίτσες και φύγαμε όπως θα κάναμε και το 2019!
Τέλος για την επιστροφή στην Ελλάδα από LIS και πάλι στο counter ζήτησαν PLF και πιστοποιητικό, κατά την άφιξη στην Αθήνα είχε αστυνομικούς που απλά είδαν ότι είχαμε PLF με γρήγορες διαδικασίες και κλιμάκιο του ΕΟΔΥ που έκανε δειγματοληπτικούς ελέγχους.

Γενικά παρόλο που δεν είναι υποχρεωτική η χρήση μάσκας στους εξωτερικούς χώρους, μπορώ να πω πως πάνω από το 50% κυκλοφορούσε με μάσκα. Προσωπικά είχα έντονες αμφιβολίες για το αν έπρεπε να πάω αυτή την περίοδο ταξίδι Πορτογαλία και με τόσες εσωτερικές μετακινήσεις στην COVID εποχή, δεν το μετάνιωσα ούτε 1%!
 

Vickara

Member
Μηνύματα
27
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
Πολωνία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Καλησπέρα σε όλους! Διαβάζοντας τις απαντήσεις σας, έχω κάποιες απορίες σχετικά με το ταξίδι μου στο Πόρτο για σπουδές, αν όλα πάνε καλά, μέσα Σεπτεμβρίου. Σχετικά με το PLC. Εγώ έκλεισα τα εισιτήρια μου από την TAP, αλλά η πτήση θα γίνει με αεροσκάφος της Lufthansa. Εγώ ποια αεροπορική πρέπει να δηλώσω; Επίσης η πτήση μου δεν είναι απευθείας αλλά με ανταπόκριση στο Μόναχο. Ποιο αριθμό πτήσης πρέπει να βάλω και από ποια χώρα έρχομαι; Γερμανία ή Ελλάδα; Σας ευχαριστώ πολύ!
 
Μηνύματα
10
Likes
33
Καλησπέρα σε όλους! Διαβάζοντας τις απαντήσεις σας, έχω κάποιες απορίες σχετικά με το ταξίδι μου στο Πόρτο για σπουδές, αν όλα πάνε καλά, μέσα Σεπτεμβρίου. Σχετικά με το PLC. Εγώ έκλεισα τα εισιτήρια μου από την TAP, αλλά η πτήση θα γίνει με αεροσκάφος της Lufthansa. Εγώ ποια αεροπορική πρέπει να δηλώσω; Επίσης η πτήση μου δεν είναι απευθείας αλλά με ανταπόκριση στο Μόναχο. Ποιο αριθμό πτήσης πρέπει να βάλω και από ποια χώρα έρχομαι; Γερμανία ή Ελλάδα; Σας ευχαριστώ πολύ!
Καλησπέρα,
Τα στοιχεία της τελευταίας πτήσης θα πρέπει να συμπληρώσεις στο PLC δηλαδή από Μόναχο για Λισαβώνα.
Όσο αφορά για τα άλλα ερωτήματα δεν είμαι σίγουρος εγώ, υποθέτω ότι συμπληρώνεις τoν αριθμό πτήσης που έχει το εισιτήριό σου το οποίο εάν έχει εκδοθεί από την Lufthansa θα έχει κωδικό πτήσης codeshare μορφής LHxxxx και στο πεδίο Airline συμπληρώνεις την TAP και στο πεδίο coming from την Ελλάδα. Αλλά επαναλαμβάνω ότι τα τελευταία με την δικιά μου λογική τα απαντάω..
Πάντως επειδή και εγώ είχα διάφορους παρόμοιους προβληματισμούς, είχα επικοινωνήσει μέσω messenger με την επίσημη σελίδα της TAP και πήρα ακριβώς της απαντήσεις που χρειαζόμουν, θα σου πρότεινα να το χρησιμοποιήσεις. Μπορεί κάποιο άλλο μέλος να γνωρίζει κάτι παραπάνω και να μας δώσει απαντήσεις.
 

Vickara

Member
Μηνύματα
27
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
Πολωνία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Καλησπέρα,
Τα στοιχεία της τελευταίας πτήσης θα πρέπει να συμπληρώσεις στο PLC δηλαδή από Μόναχο για Λισαβώνα.
Όσο αφορά για τα άλλα ερωτήματα δεν είμαι σίγουρος εγώ, υποθέτω ότι συμπληρώνεις τoν αριθμό πτήσης που έχει το εισιτήριό σου το οποίο εάν έχει εκδοθεί από την Lufthansa θα έχει κωδικό πτήσης codeshare μορφής LHxxxx και στο πεδίο Airline συμπληρώνεις την TAP και στο πεδίο coming from την Ελλάδα. Αλλά επαναλαμβάνω ότι τα τελευταία με την δικιά μου λογική τα απαντάω..
Πάντως επειδή και εγώ είχα διάφορους παρόμοιους προβληματισμούς, είχα επικοινωνήσει μέσω messenger με την επίσημη σελίδα της TAP και πήρα ακριβώς της απαντήσεις που χρειαζόμουν, θα σου πρότεινα να το χρησιμοποιήσεις. Μπορεί κάποιο άλλο μέλος να γνωρίζει κάτι παραπάνω και να μας δώσει απαντήσεις.
Σε ευχαριστώ πολύ! Λόγω κάποιων δυσκολιών άλλαξα την πτήση μου και τώρα έχω ανταπόκριση στη Ζυρίχη με Swiss. Θα προσπαθήσω να επικοινωνήσω με την Tap ελπίζω να μου απαντήσουν!
 

Billouk

Member
Μηνύματα
495
Likes
1.628
Το PLC για την άφιξη στην Πορτογαλία συμπληρώνεται μέχρι και 4 μέρες πριν την άφιξη. Σωστά καταλαβαίνω; Μπορώ να το κάνω ακόμα και τώρα για άφιξη 7 Σεπτεμβρίου;
 

Μάγδα

Member
Μηνύματα
349
Likes
1.334
Επόμενο Ταξίδι
Κοπεγχάγη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Το PLC για την άφιξη στην Πορτογαλία συμπληρώνεται μέχρι και 4 μέρες πριν την άφιξη. Σωστά καταλαβαίνω; Μπορώ να το κάνω ακόμα και τώρα για άφιξη 7 Σεπτεμβρίου;
Νομίζω ότι ήταν ως και 4 μέρες πριν το ταξίδι. 4 μέρες ως και το ταξίδι. Προσωπικά το έκανα ακριβώς 4 μέρες πριν. Στο αεροπλάνο είπαν ότι όποιος δεν είχε plf μπορούσε να υποβάλει με τη βοήθεια του προσωπικού.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.594
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom