Τουρκία Ταξίδι Τουρκία και περιορισμοί covid

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.424
Likes
4.409
Επομένως εγω για να παω τουρκια χρειάζομαι μόνο το hes σωστα? PLF θα συμπληρώσω για να επιστρέφω. Καλά το εχω καταλάβει?
Ναι (και προφανώς θα έχεις τα λοιπά δικαιολογητικά μαζί σου, όπως πιστοποιητικά εμβολιασμού κλπ.)
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.424
Likes
4.409
Σύμφωνα με την ΚΥΑ που δημοσιεύτηκε επανέρχεται από 19.12 το όριο των 1500 ατόμων εβδομαδιαίως (πλην φορτηγών) για είσοδο από τους Κήπους. Ξέρει κανείς εάν και κατά πόσο τηρείται αυτό το όριο? Δηλαδή αν είμαι στην Τουρκία με αυτοκίνητο και ξεκινήσω να επιστρέψω, πόσο πιθανό είναι να μή μου επιτρέψουν την είσοδο?
 

japetus

Member
Μηνύματα
579
Likes
1.071
Σύμφωνα με την ΚΥΑ που δημοσιεύτηκε επανέρχεται από 19.12 το όριο των 1500 ατόμων εβδομαδιαίως (πλην φορτηγών) για είσοδο από τους Κήπους. Ξέρει κανείς εάν και κατά πόσο τηρείται αυτό το όριο? Δηλαδή αν είμαι στην Τουρκία με αυτοκίνητο και ξεκινήσω να επιστρέψω, πόσο πιθανό είναι να μή μου επιτρέψουν την είσοδο?
Δεν υπάρχει θέμα, πιο πολύ για αποτροπή εισόδου τουρκικών αυτοκινήτων θεσπιστηκε όταν άνοιξαν τα σύνορα για τους Τούρκους, από Ελλάδα και ειδικά σε ελληνες δεν άκουσα ποτέ κάποιον να αναφέρει κάτι, δεν γίνεται κάποιος έλεγχος. Έχω την εντύπωση ότι ίσχυε όλο αυτό το διάστημα, δεν είναι κάτι που το επαναφέρουν.
 

autokini

Member
Μηνύματα
18
Likes
22
Βγάλτε τώρα άκρη εσείς με την ΚΥΑ της 17/12/2021:
Άρθρο τρίτο
Προϋποθέσεις εισόδου στη Χώρα
Όλοι οι ταξιδιώτες προς Ελλάδα, ανεξαρτήτως υπηκοότητας και τρόπου εισόδου στη Χώρα, ανεξαρτήτως εμβολιασμού ή νόσησης αυτών, οφείλουν να έχουν διαγνωσθεί αρνητικοί σε εργαστηριακό έλεγχο με τη μέθοδο PCR για κορωνοϊό COVID-19, που έχει διενεργηθεί με τη λήψη στοματοφαρυγγικού ή ρινοφαρυγγικού επιχρίσματος εντός των τελευταίων εβδομήντα δύο (72) ωρών πριν από την άφιξή τους στην Ελλάδα από εργαστήρια αναφοράς της χώρας προέλευσης ή διέλευσης ή δημόσια ή ιδιωτικά εργαστήρια της χώρας αυτής, εφόσον τα ιδιωτικά αυτά εργαστήρια έχουν πιστοποιηθεί από την αρμόδια εθνική αρχή πιστοποίησης της χώρας.......... ο, ή εναλλακτικά να έχουν διαγνωσθεί αρνητικοί σε έλεγχο με τη χρήση ταχείας ανίχνευσης αντιγόνου κορωνοϊού COVID-19 (rapid test) εντός είκοσι τεσσάρων (24) ωρών πριν από την άφιξή τους στην Ελλάδα .

Πιο κάτω:

2Β. Όλοι οι ταξιδιώτες προς Ελλάδα, ανεξαρτήτως υπηκοότητας και τρόπου εισόδου στη Χώρα που προέρχονται από τα κράτη:........Tουρκία,εισέρχονται στη Χώρα, εφόσον η είσοδός τους επιτρέπεται σύμφωνα με την παρούσα και με την επιφύλαξη της παρ. 7 του άρθρου πέμπτου, με την πρόσθετη προϋπόθεση να διαγιγνώσκονται αρνητικοί σε υποχρεωτικό εργαστηριακό έλεγχο είτε με τη μέθοδο PCR είτε με τη χρήση ταχείας ανίχνευσης αντιγόνου κορωνοϊού COVID-19 (rapid test), στα σημεία εισόδου της Χώρας.

Από τον ανωτέρω υποχρεωτικό έλεγχο εξαιρούνται όσοι α) έχουν ολοκληρώσει προ τουλάχιστον δεκατεσσάρων (14) ημερών τον εμβολιασμό για κορωνοϊό COVID-19 και προσκομίζουν πιστοποιητικό εμβολιασμού,



Εσείς τι συμπέρασμα βγάζετε;
Θέλει ή δεν θέλει PCR/Rapid πριν την είσοδο στην χώρα από Τουρκία;
Και αν θέλει,αυτό γίνεται στις εισόδους της χώρας ή από πιστοποιημένο εργαστήριο πχ στην Κωνσταντινούπολη;
 

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.049
Likes
1.589
Εσείς τι συμπέρασμα βγάζετε;
Θέλει ή δεν θέλει PCR/Rapid πριν την είσοδο στην χώρα από Τουρκία;
Και αν θέλει,αυτό γίνεται στις εισόδους της χώρας ή από πιστοποιημένο εργαστήριο πχ στην Κωνσταντινούπολη;
PCR 72 ωρών ή Rapid Test 24 ωρών θέλουν άπαντες οι ταξιδιώτες. Για όσους έρχονται από Τουρκία (και λοιπές χώρες που μνημονεύονται) είναι υποχρεωτικός και ο εργαστηριακός έλεγχος στο σημείο εισόδου, εκτός αν έχουν εμβολιαστεί ή νοσήσει.
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.424
Likes
4.409
Άρτι αφιχθείς από Κωνσταντινούπολη. Πιο χαλαρά προφανώς σε σχέση με την Ελλάδα, δεν ξέρω τι προβλέπει ακριβώς η νομοθεσία τους. Σε εσωτερικούς χώρους εστιατορίων, καφέ κλπ. η πλειοψηφία χωρίς μάσκα (βέβαια αρκετοί φορούσαν), ενώ εντύπωση μου έκανε ότι αρκετοί φορούσαν και έξω, ειδικά σε χώρους με συνωστισμό, δεν το περίμενα είναι η αλήθεια. Δεν είναι σίγουρα προορισμός για ευαίσθητους/φοβικούς σχετικά με τον covid (στην istiklal το να περπατάς και να συνωστίζεσαι με χιλιάδες άλλους ανθρώπους, ακόμη και με μάσκα, είναι για πολλούς θεματάκι).
PCR test διαφημίζουν παντού, σε ξενοδοχεία, σε τουριστικά πρακτορεία κλπ. Χρησιμοποίησα αυτούς: PCR TEST - Coronavirus (COVID-19) PCR TEST με κόστος 200 λίρες (κάτω από 20 ευρώ) με ηλεκτρονική κράτηση/πληρωμή και ήρθαν και μου πήραν δείγμα από το ξενοδοχεί. Βέβαια άλλη ώρα τους είπα, άλλη ήρθαν, θέλουν βελτίωση λίγο στην επικοινωνία. Μου έστειλαν το αποτέλεσμα/πιστοποιητικό με whatsapp εντός της ίδιας ημέρας. Κάπου πήρε το μάτι μου και με 130 λίρες, οι περισσότεροι στις 200-250. Rapid γενικά δεν πολυκάνουν.
Στον Ελληνικό μεθοριακό σταθμό μου είπαν ότι γίνεται χαμός με τα τουρκικά πιστοποιητικά τεστ pcr, πολλά είναι ψιλοfake.
 

Alkis_93

Member
Μηνύματα
27
Likes
16
Παιδια παρακαλω πολυ λιγο την βοηθεια σας . Ειχα παει παλι τουρκια τον Αυγουστο απλα τωρα με τα νεα μετρα πειτε μου αν τα λεω καλα. Στο πηγαινε τουρκια Πιστοποιητικο Εμβολιασμου και HES code μεσω PLF δλδ . Στο γυρνα ελλαδα πιστοποιητικο εμβολιασμου και Rapid 24 ωρων και PLF ελληνικο. Σωστα? Ευχαριστω πολυ .
 

gr25510

New Member
Μηνύματα
1
Likes
5
Μόλις γύρισα από Κεσσάνη.
Αυθημερόν ταξίδι από Αλεξανδρούπολη Κεσσάνη. Έπρεπε να πάω για ένα δυο ανταλλακτικά του αυτοκινήτου μου που εδώ στην Ελλάδα θα έπρεπε να τα περιμένω μήνες.
Πριν φύγω έβγαλα δυο rapid test για εμένα και την κόρη μου. Έλπιζα πως αυτά θα φθάνανε για αυθημερόν μετάβαση. Αλλά δεν.....
Όταν έφθασα στα σύνορα και ρώτησα τον συνοριακό με απότομο και εχθρικό ύφος μου ανακοίνωσε πως αν δεν έχω test από Τουρκία δεν πρόκειται να μπω στη χώρα μού. Όταν του ζήτησα που το στηρίζει αυτό βάση της σχετικής διάταξης μου είπε πως οι επιλογές μου είναι ή να γυρίσω πίσω ή να πάω και θα δω τι θα πάθω ή μου κλείνει το παράθυρο και μιλάω μόνος μου.
Αποφάσισα τελικά να πάω.
Όταν έφτασα το πρώτο πράγμα που πήγα να κάνω ήταν το test covid. Μετά από σχετική ταλαιπωρία διαπίστωσα πως μόνο δυο Νοσοκομεία κάνουν test covid και αυτά μόνο PCR test.
Το ιδιωτικό Private Keşan Hospital και το κρατικό Keşan Devlet Hastanesi(inşaatı).
Στο Private Keşan Hospital μου είπαν πως μόνο από την επόμενη μέρα θα μπορούσαν να κάνουν το test και αργά το βράδυ θα είχα το αποτέλεσμα.
Στο κρατικό Keşan Devlet Hastanesi(inşaatı) είδα πολλούς Έλληνες να περιμένουν και κατάλαβα πως μόνο εκεί μπορώ να βρω άκρη. Μετά από 2 μιση ώρες αναμονή και 32€ που πλήρωσα για εμένα και την κόρη μου, μας πήραν δείγμα και μας είπαν πως μετά της 11:00 το βράδυ θα έχουμε το αποτέλεσμα.
Ευτυχώς πρόλαβα και έκανα τη δουλειά μου και κατά της 11:00 το βράδυ πήγαμε να πάρουμε τα αποξέσματα. Μάθαμε πως τα δείγματα πηγαίνουν στην Αδριανούπολη Edirne και δουλεύονται. Οι άνθρωποι ήταν εξυπηρετικοί αλλά όπως φάνηκε οι δυνατότητές τους ήταν περιορισμένες. Στις 12:30 τελικά πήραμε τα αποτελέσματα και ξεκινήσαμε για τα Ελληνοτουρκικά σύνορα. Μετά από 45 λεπτά που φθάσαμε στα Ελληνικά σύνορα ήμασταν μάρτυρες σε σκηνές απείρου κάλους. Οι συνοριακοί θύμιζαν τους βλαχοσυνοριοφύλλαρκες της εποχής του 80. Με τσαμπουκά γυρνούσαν αυτοκίνητα με ελληνικές πινακίδες και διαβατήρια πίσω στην Τουρκία να κάνουν test.
Χαρακτηριστικά άκουσα να λέει σε μια μαμά με μικρά παιδιά. Μην τολμήσεις και βγεις από το αυτοκίνητο. Πίσω να κάνετε test όλοι και μόνο τότε θα μπείτε.
Τι και αν ήμασταν όλοι τριπλοεμβολιασμένοι, ήταν σαν να μπαίναμε σε εχθρικό έδαφος.
Άκουσα (και αυτό το λέω με κάθε επιφύλαξη) πως στα σύνορα από Καστανιές δέχονται rapid test από Ελλάδα για αυθημερόν μετάβαση. Αν ισχύει αυτό τότε οι συνοριακοί ερμηνεύουν το νόμο κατά το δοκούν.
Απίστευτη ταλαιπωρία. Δεν συμβουλεύω κανέναν να πάει αν δεν έχει σοβαρό λόγο.
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.424
Likes
4.409
Για τη συμπεριφορά ενδεχομένως να έχεις δίκιο. Οσον αφορά το τεστ της επιστροφής, αυτό θα πρέπει να γίνει υποχρεωτικά στη χώρα από την οποία έρχεσαι, στην Τουρκία εν προκειμένω, ασχέτως αν πηγαίνεις αυθημερόν. Το γράφει στην ΚΥΑ (έχει συζητηθεί στο αντίστοιχο topic), στο τελωνείο Κήπων το τηρούν αυστηρά, δεν ξέρω τι γίνεται στα υπόλοιπα
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.424
Likes
4.409
Παιδια παρακαλω πολυ λιγο την βοηθεια σας . Ειχα παει παλι τουρκια τον Αυγουστο απλα τωρα με τα νεα μετρα πειτε μου αν τα λεω καλα. Στο πηγαινε τουρκια Πιστοποιητικο Εμβολιασμου και HES code μεσω PLF δλδ . Στο γυρνα ελλαδα πιστοποιητικο εμβολιασμου και Rapid 24 ωρων και PLF ελληνικο. Σωστα? Ευχαριστω πολυ .
Ακριβώς
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.603
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom