Τουρκία Ταξίδι Τουρκία και περιορισμοί covid

D

Delmem38110

Guest
Καλησπέρα σας,
Προσπαθώ να καταλαβω τι παίζει με το πιστοποητικό HES και εχω μπερδευτεί!!!
Υπάχρει κάποιο συγκεκριμλενο app το οποίο κατεβάζουμε? Γιατι το googlαρα και δε μου βγαζει ενα αλλα διαφορα! επίσης πρέπει να πληρώσουμε για να το εκδώσουμε???
Γενικά τι παίζει? Εχω πελαγωσει!! ΗΕLP!!
ΥΓ. Εχω ευρωπαικο πιστοποιητικο εμβολιασμου. δεν ξερω αν παιζει κάποιο ρόλο αυτό
τον κωδικός HES θα τον πάρεις αφού συμπληρώσεις το αντίστοιχο τουρκικο plf εδώ.
Sağlık Bakanlığı - Yurda Giriş Kontrolü
είναι δωρεάν.

το ευρωπαϊκό πιστοποιητικό εμβολιασμού θα σου επιτρέψει να μπεις στην τουρκια και να επιστρέφεις χωρίς να κάνεις κάποιο τεστ.
βέβαια όλα μπορούν να αλλάξουν.
 

giorgos vzr

Member
Μηνύματα
75
Likes
259
Επόμενο Ταξίδι
?
Καλησπέρα σας,
Προσπαθώ να καταλαβω τι παίζει με το πιστοποητικό HES και εχω μπερδευτεί!!!
Υπάχρει κάποιο συγκεκριμλενο app το οποίο κατεβάζουμε? Γιατι το googlαρα και δε μου βγαζει ενα αλλα διαφορα! επίσης πρέπει να πληρώσουμε για να το εκδώσουμε???
Γενικά τι παίζει? Εχω πελαγωσει!! ΗΕLP!!
ΥΓ. Εχω ευρωπαικο πιστοποιητικο εμβολιασμου. δεν ξερω αν παιζει κάποιο ρόλο αυτό
σιγουρα χρειαζεται,καλο θα ειναι να το εκδοσεις .
εμενα μου το ζητησαν στο τσεκ ιν και σε καποια μερη στην πολη(κινστερνα,ντολμα μπαχτσε) συν για τα μμμ.
 

EviTan

Member
Μηνύματα
425
Likes
2.886
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα
Διευκρίνιση για την συμπληρωση του HES. Στο πεδίο που λέει να συμπληρωθεί ο αριθμός διαβατηρίου, εάν δεν έχουμε, βάζουμε αριθμό ταυτότητας;
Στην εστίαση ειναι γενικά ανοιχτά τα πράγματα; Αν και μέχρι Χριστούγεννα, Πρωτοχρονιά μάλλον περιμένουμε αλλαγές στα μέτρα, στα περισσότερα μέρη...
 
D

Delmem38110

Guest
Διευκρίνιση για την συμπληρωση του HES. Στο πεδίο που λέει να συμπληρωθεί ο αριθμός διαβατηρίου, εάν δεν έχουμε, βάζουμε αριθμό ταυτότητας;
Στην εστίαση ειναι γενικά ανοιχτά τα πράγματα; Αν και μέχρι Χριστούγεννα, Πρωτοχρονιά μάλλον περιμένουμε αλλαγές στα μέτρα, στα περισσότερα μέρη...
βάζεις ταυτότητα.
είναι όλα ανοιχτά, μάσκες φοράνε παντού. το τι θα γίνει σε 20 μέρες άγνωστο αλλά εκεί μάλλον θα κυλήσουν τα πράγματα όπως είναι τώρα.
 

japetus

Member
Μηνύματα
580
Likes
1.072
Ξέρουμε που μπορεί να κάνει κανείς rapid test στην Πόλη?
Υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος λόγος που θέλεις rapid και όχι pcr;
Όλα τα διαγνωστικά κέντρα για pcr κάνουν και rapid και δεν νομίζω να είναι φτηνότερα. Αν δεν πρόκειται πάντως για ταξιδιωτική χρήση, τα κρατικά νοσοκομεία εκεί αντί για ράπιντ κάνουν pcr δωρεάν (δεν είμαι σίγουρος αν ισχύει και στους τουρίστες).
Αν είναι για προσωπική χρήση για περιστασιακό έλεγχο, εγώ παίρνω σελφτεστ μαζί μου από Ελλάδα..
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.429
Likes
4.414
Υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος λόγος που θέλεις rapid και όχι pcr;
Όλα τα διαγνωστικά κέντρα για pcr κάνουν και rapid και δεν νομίζω να είναι φτηνότερα. Αν δεν πρόκειται πάντως για ταξιδιωτική χρήση, τα κρατικά νοσοκομεία εκεί αντί για ράπιντ κάνουν pcr δωρεάν (δεν είμαι σίγουρος αν ισχύει και στους τουρίστες).
Αν είναι για προσωπική χρήση για περιστασιακό έλεγχο, εγώ παίρνω σελφτεστ μαζί μου από Ελλάδα..
Για επιστροφή στην Ελλάδα για μή εμβολιασμένους νομίζω αρκεί και rapid (αν κάνω λάθος διόρθωσε με)
 
D

Delmem38110

Guest
Για επιστροφή στην Ελλάδα για μή εμβολιασμένους νομίζω αρκεί και rapid (αν κάνω λάθος διόρθωσε με)
δες εδώ αγαπητέ μου.
Ταξιδιωτικές οδηγίες | Επίσημη ιστοσελίδα Aegean | Αεροπορικά σε Ελλάδα & εξωτερικό
(Να φέρουν είτε αρνητικό αποτέλεσμα μοριακού τεστ (PCR) έως 72 ώρες ή αρνητικό αποτέλεσμα τεστ Rapid Antigen έως 48 ώρες για COVID-19, πριν από την προγραμματισμένη ώρα άφιξης της πτήσης. Το πιστοποιητικό πρέπει να είναι στα Αγγλικά, Γαλλικά, Γερμανικά, Ισπανικά, Ιταλικά ή Ρωσικά και να έχει εκδοθεί σύμφωνα με τη σχετική νομοθεσία. Το όνομα του επιβάτη θα πρέπει να αναφέρεται όπως είναι γραμμένο στα ταξιδιωτικά έγγραφα)
 

japetus

Member
Μηνύματα
580
Likes
1.072
Για επιστροφή στην Ελλάδα για μή εμβολιασμένους νομίζω αρκεί και rapid (αν κάνω λάθος διόρθωσε με)
Σωστά, αλλά επειδή γενικότερα εσωτερικά στις υπηρεσίες της Τουρκίας δεν γίνονται δεκτά τα αρνητικά ραπιντ σαν επίσημη απόδειξη μη νοσησης, δεν χρησιμοποιούνται ευρέως και είναι πιο δύσκολο να βρεις.
Όπου υπάρχουν είναι ακριβά τη στιγμή που τα pcr για μη ταξιδιωτική χρήση είναι δωρεάν.

Στα αεροδρόμια παρόλα αυτά υπάρχουν και μπορεί κανείς να κάνει και ραπιντ αν θέλει (για να ξεμπερδεύει πιο γρήγορα) με ίδιο κόστος όσο και το pcr.
Έχω την εντύπωση ότι η τιμή των pcr για ταξιδιωτική χρήση έχει παραμείνει σταθερή στις 250 λίρες.

Με την ευκαιρία, εξαιτίας της ολίσθησης της λίρας ακούω παράπονα από τουρίστες που επιτήδειοι τους χρεώνουν όσο θέλουν στα εστιατόρια και στις καφετέριες στην παλιά κυρίως πόλη, λέγοντας ότι δεν ισχύουν οι τιμές που αναγράφονται στα μενού. Ρωτήστε από πριν, ή προτιμήστε αλυσίδες και μαγαζιά εκτός τουριστικών περιοχών.
 

DimiBiri

Member
Μηνύματα
295
Likes
949
Επόμενο Ταξίδι
Pending...
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Καλημέρα,
Πετάω πεμπτη για κων/πολη. Συμπληρώνω plf??? Πριν πόσες ώρες?? Εχω ήδη βγάλει το hes. Αν μπορεί κάποιος ας βάλει το λινκ για το plf γιατι βρίσκω μόνο για όσους έρχονται από το εξωτερικό στην ελλάδα και όχι για όσους φεύγουν!!!!
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.429
Likes
4.414
Καλημέρα,
Πετάω πεμπτη για κων/πολη. Συμπληρώνω plf??? Πριν πόσες ώρες?? Εχω ήδη βγάλει το hes. Αν μπορεί κάποιος ας βάλει το λινκ για το plf γιατι βρίσκω μόνο για όσους έρχονται από το εξωτερικό στην ελλάδα και όχι για όσους φεύγουν!!!!
Το Ελληνικό plf είναι μόνο γι' αυτούς που εισέρχονται στη χώρα
 

DimiBiri

Member
Μηνύματα
295
Likes
949
Επόμενο Ταξίδι
Pending...
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Το Ελληνικό plf είναι μόνο γι' αυτούς που εισέρχονται στη χώρα
Επομένως εγω για να παω τουρκια χρειάζομαι μόνο το hes σωστα? PLF θα συμπληρώσω για να επιστρέφω. Καλά το εχω καταλάβει?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.300
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom