Γαλλία Ταξίδι, Φωτογραφία και Ιστορία..."Παρίσι αγάπη μου"!

argiro

Member
Μηνύματα
250
Likes
111
Επόμενο Ταξίδι
Ταξίδια με το νου...
Ταξίδι-Όνειρο
Θιβέτ, ΗΠΑ, Αίγυπτο

Με την πρωινή πτήση της Aegean 6:50, αναχωρούμε από Χανιά για Αθήνα! Αναμονή κανα 2ωρο στο αεροδρόμιο Ελ. Βενιζέλος και συνάντηση στις 10:15 με τον εκπρόσωπο του ταξιδιωτικού γραφείου Grefis, κάνουμε check in και διαπιστώνουμε ότι σύνολο είμασταν 15 περίπου άτομα που πετούσαμε για Παρίσι...κατα τ’άλλα δεν είχε χώρο το 50άρι πούλμαν να μας μεταφέρει κι εμάς, και όχι τζάμπα βέβαια θα πληρώναμε! Τέλος πάντων αυτό ήταν το λιγότερο...12:35 αναχωρούμε με την Air France για Παρίσι :clap:
Περίπου 3 ώρες πτήση αλλά λίγο με το φαγητό, λίγο με τον καφέ πέρασε η ώρα! Να μην ξεχάσω να αναφέρω την υπέροχη-εντυπωσιακή θέα των χιονισμένων Άλπεων κατά τη διάρκεια της πτήσης!
Φτάνουμε Παρίσι, γυρνάμε τα ρολόγια 1 ώρα πίσω, παραλαμβάνουμε αποσκευές και πάμε να συναντήσουμε τον εκπρόσωπο-ξεναγό του γραφείου Grefis που μας περίμενε εκεί! Το όνομα του Λάζος, ένας απίθανος άνθρωπος! Τον ενημερώνουμε ότι έιμαστε του πακέτου “Παρίσι Διακοπές” και ρωτάμε για την μεταφορά....και μας απαντάει ότι έτσι κι αλλιώς αποφάσισαν να μας κάνουν δώρο τη μεταφορά και τότε αλλά και στην επιστροφή και ακόμη καθοδόν για το ξενοδοχείο θα μας έκαναν και μια 3ωρη ξενάγηση στην πόλη του Παρισιού! Ανακοίνωση-δώρο έκπληξη! Η ξενάγηση αυτή βοήθησε πολύ στο να καταλάβουμε τις αποστάσεις ανάμεσα στα αξιοθέατα αλλά και στο τι πραγματικά θέλουμε να δούμε...ήταν μια πολύ καλή πρώτη γεύση του τι εστί Παρίσι! Από κάθε αξιοθέατο που περνούσαμε μας εξηγούσε τα πάντα, μας μίλησε για το Παρίσι του παρελθόντος έως σήμερα και άλλα πολλά όπως όλοι οι ξεναγοί...κάναμε μια μικρή στάση στο Τροκαντερό για μια πανοραμική θέα του Παρισιού, βγάλαμε τις πρώτες μας φωτογραφίες με background τον Άιφελ και επιστρέψαμε στο πούλμαν με προορισμό πλέον το ξενοδοχείο μας!

1. Δεν μπορώ να μην σχολιάσω τον τρόπο οδήγησης των Γάλλων στο κέντρο, όπου οδηγούσε ο καθένας όπως ήθελε, αυτοκίνητα έκλειναν το δρόμο σε άλλα, το ένα αυτοκίνητο ακουμπούσε το άλλο καθώς περίμεναν στα φανάρια και όλοι το αντιμετώπιζαν εντελώς φυσιολογικά! Η μόνη κόρνα που ακουγόταν ήταν από τον Έλληνα οδηγό του δικού μας πούλμαν!!!! Δεν πίστευα στα μάτια μου, είμαστε κι εμείς αλλά αυτοί παραήταν, παρακάτω παραθέτω και φώτο!
paris-112.jpg

2. Ακόμη μου έκανε τρομερή εντύπωση η μεγάλη ουρά από Κινέζους έξω απο το κατάστημα (που είχε μέγεθος ένα ολόκληρο τετράγωνο) της LuisVuiton. Όπως μας είπε και ο ξεναγός κάνουν θραύση πλέον στο Παρίσι οι Κινέζοι!

Αισίως, φτάνουμε στο ξενοδοχείο, Courtyard Paris Neuilly 4 αστέρων, σε μια πολύ ήσυχη και καλή γειτονιά του Παρισιού (Neuilly). Φυσικά το ξενοδοχείο ήταν παραπάνω από καλό! Ήσυχο, καθαρό, πολύ ευγενικό προσωπικό και απίθανο πρωινό!
Πολύ κουρασμένοι από το ταξίδι δεν κάναμε τίποτα παραπάνω από ένα περίπατο ως το Palais des Congres όπου φάγαμε σε ένα ιταλικό εστιατόριο και γυρίσαμε πίσω για ύπνο!
Ξέχασα να αναφέρω ότι ο καιρός ήταν ο καλύτερος που θα μπορούσαμε να επιτύχουμε στο Παρίσι, χωρίς βροχή, χωρίς πολύ κρύο και το σημαντικότερο θα άρχιζε να χαλάει μετά που θα αναχωρούσαμε!
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Δε με νοιάζει το συγραφικό σου ταλέντο, βλέποντας τις φωτ/φίες σου!!
Εδώ δε μιλάμε για ερασιτεχνική δουλειά μου φαίνεται...
 

argiro

Member
Μηνύματα
250
Likes
111
Επόμενο Ταξίδι
Ταξίδια με το νου...
Ταξίδι-Όνειρο
Θιβέτ, ΗΠΑ, Αίγυπτο
Δε με νοιάζει το συγραφικό σου ταλέντο, βλέποντας τις φωτ/φίες σου!!
Εδώ δε μιλάμε για ερασιτεχνική δουλειά μου φαίνεται...
Σ'ευχαριστώ πολύ!
Είμαι ερασιτέχνης φωτογράφος με ημιεπαγγελματικό εξοπλισμό ίσως :lol:
 

manelaki

Member
Μηνύματα
1.282
Likes
392
Tυχερη Αργυρω! Ομορφο το ταξιδι σας :) Να'σαι τυχερη να ταξιδευεις.
Οι φωτογραφιες ειναι για διαγωνισμο!!! Καταπληκτικες!
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.607
Likes
9.864
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
την περιμενα αυτη την ιστορια πως και πως και την εβαλες Σαββατιατικο στη 1 ωρα;;; παροτι ξενυχτισμενος καθησα και την διαβασα ολη :) και σε αλλα ταξιδια με καλο :D
 

argiro

Member
Μηνύματα
250
Likes
111
Επόμενο Ταξίδι
Ταξίδια με το νου...
Ταξίδι-Όνειρο
Θιβέτ, ΗΠΑ, Αίγυπτο
την περιμενα αυτη την ιστορια πως και πως και την εβαλες Σαββατιατικο στη 1 ωρα;;; παροτι ξενυχτισμενος καθησα και την διαβασα ολη :) και σε αλλα ταξιδια με καλο :D
Την παίδευα καιρό οπότε χθες αποφάσισα να το ξενυχτίσω και να την ανεβάσω επιτέλους! :p
 

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.136
Ταξίδι-Όνειρο
Whole Africa,Cuba
Χαίρομαι που πέρασες όμορφα και ξενύχτησες να ανεβάσεις και ιστορία. Επίσης πολλά συγχαρητήρια για τις φωτογραφίες (αυτή με τον πύργο του Άιφελ και το κλαδί του δέντρου θα την ψηφίσω 100% αν μπει σε διαγωνισμό...κόμπλεξ μου προκάλεσες...)
Καλά όσο για την ουρά από τους Κινέζους έξω από τα Louis Vuitton την έχω δει κι εγώ και τις δύο φορές που έχω πάει Παρίσι γι αυτό και δεν μπήκα να ψωνίσω βαριόμουν την αναμονή....:haha::haha::haha:
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη
Αργυρω οι φωτογραφιες σκιζουνε.
Μπραβο.
Νασαι τυχερη....και παντα τετοια!!!:xmas_lol:
 

argiro

Member
Μηνύματα
250
Likes
111
Επόμενο Ταξίδι
Ταξίδια με το νου...
Ταξίδι-Όνειρο
Θιβέτ, ΗΠΑ, Αίγυπτο
Χαίρομαι που πέρασες όμορφα και ξενύχτησες να ανεβάσεις και ιστορία. Επίσης πολλά συγχαρητήρια για τις φωτογραφίες (αυτή με τον πύργο του Άιφελ και το κλαδί του δέντρου θα την ψηφίσω 100% αν μπει σε διαγωνισμό...κόμπλεξ μου προκάλεσες...)
Καλά όσο για την ουρά από τους Κινέζους έξω από τα Louis Vuitton την έχω δει κι εγώ και τις δύο φορές που έχω πάει Παρίσι γι αυτό και δεν μπήκα να ψωνίσω βαριόμουν την αναμονή....:haha::haha::haha:
Σε ευχαριστώ πολύ για τα όμορφά σου λόγια!
Όσο για την Louis Vuitton, μην νομίζεις κι εγώ γι'αυτό δεν μπήκα :xmas_cheesygrin::xmas_cheesygrin:
Μακάρι να ξαναπάμε Παρίσι κι ας μην μπούμε πάλι :xmas_wink:

Αργυρω οι φωτογραφιες σκιζουνε.
Μπραβο.
Νασαι τυχερη....και παντα τετοια!!!:xmas_lol:
Σε ευχαριστώ πολύ Στέλιο!!!:xmas_razz:
 

nicole.g.<3

Member
Μηνύματα
398
Likes
455
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυν.-Καραϊβική!
ΧΑΧΑ! Δεν το πιστεύω!!! Ο φοβερός κύριος Λάζος! Τον είχαμε και εμείς συνοδό στο ταξιδάκι μας στο Παρίσι φέτος τα Χριστούγεννα με το ίδιο πρακτορείο! Απλά απίστευτος,δεν έχω λόγια,εμπειρία ο άνθρωπος :clap: Πολύ ωραία περιγραφή argiro :rolleyes: οι αναμνήσεις μου είναι ακόμη ζεστές και μου τις ξύπνησες ευχάριστα...
ΥΓ: Τέλειες οι φωτογραφίες σου!
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.207
Μηνύματα
883.783
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom