Ταξίδι ενός χρόνου γίνεται;;

poised

Member
Μηνύματα
879
Likes
6.551
Να σε ρωτήσω κάτι βίζα για κάθε χώρα πρέπει να βγάλω από πριν στην Ελλάδα για όλες της χώρες που θέλω να πάω?? Άν ναι θα πρέπει να ξέρω ακριβώς που θα πάω σε ποιες χώρες από πριν λογικά.
Στις περισσότερες περιπτώσεις που απαιτείται βίζα πριν μπορείς να τη βγάλεις στη πρεσβεία της χώρας που βρίσκεσαι (εφ' όσον υπάρχει) ή της πιο κοντινής. Προφανώς θα χρειαστεί ένας προγραμματισμός αν θες να πας σε δύσκολες χώρες, αλλά σίγουρα δε χρειάζεται να βγάλεις τα πάντα από πριν φύγεις (ίσως και τίποτα).

Σε γενικές γραμμές μας σώνει το ευρωπαϊκό διαβατήριο και τις περισσότερες φορές είτε δε χρειάζεται βίζα, είτε βγάζεις στην άφιξη, είτε πολύ εύκολα σε πρεσβεία (απλά αίτηση και πληρωμή).

Αλλά, όπως έχουν πει και άλλοι νωρίτερα, μερικοί συνδιασμοί χωρών είναι δύσκολοι. Αν πας πχ. στην Αρμενία θα είναι πολύ δύσκολο να σε δεχθούν στο Αζερμπαϊζάν (και τούμπαλιν) λόγω της διένεξης που έχουν μεταξύ τους, αν πας στο Ιράν πρακτικά μάλλον ξεγράφεις τις ΗΠΑ, κάποιες χώρες μπορεί να είναι περίεργες με το Ισραήλ και σίγουρα υπάρχουν και άλλοι περιορισμοί που θα πρέπει να λάβεις υπόψη πριν.
 

Taksidiwtis

Member
Μηνύματα
107
Likes
280
Γειά σας !!! Τώρα εν μέσω καραντίνας όλο κοιτάω βίντεακια στο you tube με άτομα που ταξιδεύουν και σκέφτομαι να μαζέψω λεφτά να κάνω και εγώ ένα ταξίδι ενός χρόνου αλλά μετά από λίγο σκέφτομαι μπορώ να λείπω από την Ελλάδα και την Ευρώπη για ένα χρόνο δηλαδή επιτρέπεται...? Για πόσο καιρό μπορώ να λείπω και μπορώ να πάω και στις 6 ηπείρους ( Ανταρκτική δεν πιστεύω γιατί είναι πανάκριβα!! Αλλά τεσπά)? Δηλαδή να πάω Αφρική μετά Ασία μετά Ωκεανία ,Αμερική και να καταλήξω Ευρώπη ? Αν κάποιος ξέρει αν γίνετε και πως θα μου έδινε πάλι ελπίδες γιατί αρχίζουν να χάνονται!!
Μπορείς να κοιτάξεις για round the world ticket .Δεν ξερω αν η διαρκεια τους φτανουν για ενα χρονο σιγουρα για καποιους μηνες,και επιλεγεις απο ολες τις ηπειρους καποιες χωρες.Σιγουρα θα γλυτωσεις πολλα χιλιαρικα απο Αεροπορικα.Να γυρισεις τον κοσμο σε ενα χρονο και να γνωρισεις 15 20 χωρες θα σου κοστισει πολυ .Μπορεις να μειωσεις τα εξοδα σε διαμονη μεσω couchsurfing. η εθελοντικης εργασιας.Ισως καλυτερα να επικεντρωθεις σε μια ηπειρο και να ταξιδευεις οσο ποιο αργα μπορεις να μενεις μεγαλα χρονικα διαστηματα σε διαφορα μερη να γνωρισεις τον τροπο ζωης.Οσο ποιο αργα ταξιδευεις τοσο ποιο λιγα χαλας,οι μετακινησεις καθε 2 3 μερες με μεσα μαζικης μεταφορας καποια αξιοθεατα που θα πληρωσεις εκει για να μπεις σε καποιο γκρουπ ανεβαζουν τα κοστη στα υψη.Για αυτο επελεξε καλυτερα μια ηπειρο και εξερευνησε την.Μια προταση δικη μου ειναι Νοτια η Γενικα Λατινικη Αμερικη.Εχει τα θετικα του 1.Εκτος απο την Βραζιλια οι υπολοιπες χωρες μιλανε Ισπανικα που γυρνωντας ελλαδα θα μιλαςς ενα επιπεδο ισπανικα.. 2.Η μονη ηπειρος που δεν θα σου ζητησουν πουθενα Βιζα (αν εξαιρεσεις και την Ευρωπαικη Ενωση).
 

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.044
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Αλλά, όπως έχουν πει και άλλοι νωρίτερα, μερικοί συνδιασμοί χωρών είναι δύσκολοι. Αν πας πχ. στην Αρμενία θα είναι πολύ δύσκολο να σε δεχθούν στο Αζερμπαϊζάν (και τούμπαλιν) λόγω της διένεξης που έχουν μεταξύ τους, αν πας στο Ιράν πρακτικά μάλλον ξεγράφεις τις ΗΠΑ, κάποιες χώρες μπορεί να είναι περίεργες με το Ισραήλ και σίγουρα υπάρχουν και άλλοι περιορισμοί που θα πρέπει να λάβεις υπόψη πριν.
Μπα, μια χαρά είναι τα συγκεκριμένα. Έχω πάει Αρμενία και μετά Αζερμπαϊτζάν και μετά Αρμενία πάλι, μικροπροβλήματα μόνο με τη διάρκεια παραμονής που θα ξεπερνιόντουσαν αν επέμενα (δεν είχα λόγο). Έχω πάει στις ΗΠΑ και πρίν και μετά το ταξίδι στο Ιράν, κι εκεί κανένα πρόβλημα (απλά χρειάζεται βίζα, δεν πας με ESTA μετά το Ιράν). Και έχω φροντίσει δυο φορές στο Ισραήλ να μην πάρω σφραγίδα εισόδου (την πρώτη δεν ήταν το default...), κι εκεί κανένα πρόβλημα με τόσες αραβικές χώρες μετά.

Ξέρω αρκετούς ανθρώπους που ταξιδεύουν long-term. Τα προβλήματα που έχει το εγχείρημα:

- Οικονομικό. Σταθερή δουλειά, μόνο ως digital nomad μπορείς να κάνεις, αλλά και πάλι όσο μετακινείσαι, τόσο περισσότερες δυσκολίες θα έχεις. Τη μια δε θα έχεις WiFi ή σήμα, την άλλη θα είσαι όλη μέρα στο δρόμο, πρέπει να ισορροπήσεις ανάμεσα σε ταξίδι και δουλειά. Χωρίς να δουλεύεις, θα χρειαστείς ένα σεβαστό κομπόδεμα. Λίγοι το έχουν. Φορολογικά, μπορείς όμως να έχεις κάποιες διευκολύνσεις αν μπορείς να αποδείξεις ότι σε κάποιο έτος ήσουνα λιγότερες από 180 μέρες στην Ελλάδα (σταγόνα στον ωκεανό - και δεν είναι και η μόνη προϋπόθεση).

- Απομόνωση. Θα είσαι ένα χρόνο μακριά από οικογένεια, φίλους, παρέες κλπ, για τους οποίους η ζωή πίσω θα συνεχίζεται. Θα κάνεις νέες γνωριμίες βέβαια, αλλά δεν είναι το ίδιο. Όταν επιστρέψεις, θα έχεις χάσει αρκετά "επεισόδια".

- Βίζες. Με την εξαίρεση των Ευρωπαϊκών χωρών, οι περισσότερες άλλες χώρες διεκδικούν και λίγο χώρο πάνω στις σελίδες του διαβατηρίου σου. Σφραγίδες εισόδου, σφραγίδες εξόδου, βίζες κλπ. Κάποια στιγμή το διαβατήριο θα γεμίσει, και τότε μάλλον θα πρέπει να επιστρέψεις Ελλάδα για να το ανανεώσεις (θεωρητικά αυτό γίνεται και στα Ελληνικά Προξενεία, αλλά δε θες να μπλέξεις).

Φυσικά αντιλαμβάνεσαι ότι ο κόσμος έχει χοντρικά 200 χώρες (στρογγυλοποιώ για τις πράξεις). Αν θες να τις δεις όλες, με 2 μέρες σε κάθε χώρα, α) Δε βλέπεις τίποτα (εκτός από όταν μιλάμε για κάτι Λιχτενσταίν, Μονακό, Σαν Μαρίνο κλπ), β) χρειάζεσαι 400 μέρες, πολύ πάνω από 1 χρόνο. Για να δεις κάτι στις χώρες που θα πας, επέλεξε καμιά 20-30 χώρες και επικεντρώσου μόνο σ' αυτές. Όχι απαραίτητα όλες στην ίδια ήπειρο, θα κάνεις κι άλλα ταξίδια στη ζωή σου, δε χρειάζεται να εξαντλείς περιοχές....

Αυτά. Πάω στο μπαλκόνι μου τώρα, να χαζέψω την πυροσβεστική που έχει πλακώσει σε μια φωτιά στο απέναντι διαμέρισμα...
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.687
Likes
50.580
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Για αυτό υπάρχουν η φωτογραφίες !!Επίσης δεν λέω ότι θα θυμάμαι για κάθε μέρα τι έκανα αλλά από κάθε χώρα θα έχω πιστεύω κάποια εμπειρία και εικόνα τι συμβαίνει σε αυτήν(στην τελική κάνω αυτό το ταξίδι για να δω αν μπορώ να ζήσω μόνος ταξιδεύοντας και αν μπορώ να ανταποκριθω στις προκλήσεις που θα μου συμβούν)! Να σε ρωτήσω κάτι βίζα για κάθε χώρα πρέπει να βγάλω από πριν στην Ελλάδα για όλες της χώρες που θέλω να πάω?? Άν ναι θα πρέπει να ξέρω ακριβώς που θα πάω σε ποιες χώρες από πριν λογικά. Δεν είπα ότι θα πάω Αμερική και μετά θα γυρίσω!
Ουσιαστικά θέλω να πάω Αφρική μετά Ασία ύστερα Ωκεανία μετά νότια Αμερική ,βόρεια Αμερική και πίσω Ελλάδα άρα δεν θα ξαναπεράσω ! Μια φορά θα πάω, λογικό αν πηγαίνω έρχομαι να έχω πρόβλημα!
Εγώ έχω ένα φίλο που ταξιδεύει εδώ και 25 χρόνια ασταμάτητα και μια χαρά είναι η μνήμη του πάντως, κομπιούτερ είναι, τα πάντα θυμάται.

Για τις βίζες εξαρτάται από χώρα σε χώρα. Πολλές δε χριεάζονται καν βίζα, άλλες γίνεται online, σε άλλες πρέπει να πας να τις βγάλεις σε χώρα που να υπάρχει πρεσβεία τους και κάποιες (λίγες) απαιτούν αν έχει πρεσβεία στη χώρα καταγωγής σου να τις βγάλεις εκεί και μόνο εκεί. Επίσης συνήθως πρέπει να τις χρησιμοποιήσειςεντός ενός χρονικού διαστήματος, δεν είναι ότι πριν το ταξίδι σου πας και βγάζεις όλες τις βίζες και μετά από ένα εξάμηνο εμφανίζεσαι στη χώρα Χ και λες "α ήρθα, πριν από κάτι μήνες είχα βγάλει βίζες" κλπ. Κάθε περίπτωση είναι ξεχωριστή. Πιο χρονοβόρες/δύσκολες είναι οι χώρες με περίεργα καθεστώτα , η αμερικάνικη ήπειρος είναι σχεδόν πανεύκολη με ελληνικό διαβατήριο (από πλευράς προετοιμασίας βίζας εννοώ), η αφρικανική λίγο πιο μπελαλίδικη. Επειδή φαντάζομαι ότι κάποια λίστα με χώρες θα έχεις στο μυαλό σου, βάλτες κάτω και δες όχι μόνο το θέμα της βίζας αλλά και το τι εποχή θα είσαι στην καθεμία, τι ρούχα θα κουβαλάς, πώς σε βολεύει να διαχειριστείς τα αεροπορικά κλπ. Γίνεται να πας και χύμα, αλλά μάλλον θα χάσεις χρόνο και χρήμα.
 

turms

Member
Μηνύματα
2.074
Likes
2.838
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
φιλε αν εχεις τα λεφτα, ανοιξε την πορτα κ φυγε... ....μην το σκεφτεσαι πολυ....(καλα ας περασει πρωτα αυτο με τον ιο)
ΤΕΛΟΣ

ΥΓ κ εγω ετσι το καθυστερουσα κ οχι παμε του χρονου κ οχι να ψαξουμε καλυτερα εδω κ αυτο κ εκει κ τελικα ηρθε το 2009-2010 με την κριση κ εμεινα με το ονειρο....(τα λεφτα τα χρειαστηκαμε αλλου)

συνεπως αν εχεις το κομποδεμα η καποιο κομποδεμα , φυγε...οταν κ οσο μπορεσεις
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.687
Likes
50.580
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Σε ευχαριστώ πολύ μπήκα και έβαλα τα μερη που θέλω να πάω και βγαίνει 4500 € άρα έχω μια ιδέα για τα αεροπορικά
Επειδή τα ξύνουμε όλοι με την κορώνα, αμα θες γράψε ποιες χώρες έχεις στο μυαλό. Γενικά νομίζω τα rtw δεν πολυσυμφέρουν εκτός κι αν πετάς συνέχεια σε hubs.
 

Daniel8

Member
Μηνύματα
31
Likes
16
Επειδή τα ξύνουμε όλοι με την κορώνα, αμα θες γράψε ποιες χώρες έχεις στο μυαλό. Γενικά νομίζω τα rtw δεν πολυσυμφέρουν εκτός κι αν πετάς συνέχεια σε hubs.
Μπήκα να δω λίγο και μου έβγαλε κοντά στα 4500€ αεροπορικά για 15 χώρες !
Λοιπόν θέλω να ξεκινήσω από Ελλάδα να πάω Αίγυπτο, Ηνωμένα αραβικά Εμιράτα, Ινδία, Κίνα, Ταϊλάνδη, Φιλιππίνες, Μπαλί, Αυστραλία, νέα Ζηλανδία, Περού, Αργεντινή, Βραζιλία, Αμαζόνιο, Λος Άντζελες,νέα Υόρκη και πίσω Ελλάδα δεν ξέρω αν θα είναι ποιο οικονομίκα με πολλαπλές πτήσης ή ένα εισητηριο για όλες αυτές... Τι λέτε εσείς ???
 

Daniel8

Member
Μηνύματα
31
Likes
16
Μπα, μια χαρά είναι τα συγκεκριμένα. Έχω πάει Αρμενία και μετά Αζερμπαϊτζάν και μετά Αρμενία πάλι, μικροπροβλήματα μόνο με τη διάρκεια παραμονής που θα ξεπερνιόντουσαν αν επέμενα (δεν είχα λόγο). Έχω πάει στις ΗΠΑ και πρίν και μετά το ταξίδι στο Ιράν, κι εκεί κανένα πρόβλημα (απλά χρειάζεται βίζα, δεν πας με ESTA μετά το Ιράν). Και έχω φροντίσει δυο φορές στο Ισραήλ να μην πάρω σφραγίδα εισόδου (την πρώτη δεν ήταν το default...), κι εκεί κανένα πρόβλημα με τόσες αραβικές χώρες μετά.

Ξέρω αρκετούς ανθρώπους που ταξιδεύουν long-term. Τα προβλήματα που έχει το εγχείρημα:

- Οικονομικό. Σταθερή δουλειά, μόνο ως digital nomad μπορείς να κάνεις, αλλά και πάλι όσο μετακινείσαι, τόσο περισσότερες δυσκολίες θα έχεις. Τη μια δε θα έχεις WiFi ή σήμα, την άλλη θα είσαι όλη μέρα στο δρόμο, πρέπει να ισορροπήσεις ανάμεσα σε ταξίδι και δουλειά. Χωρίς να δουλεύεις, θα χρειαστείς ένα σεβαστό κομπόδεμα. Λίγοι το έχουν. Φορολογικά, μπορείς όμως να έχεις κάποιες διευκολύνσεις αν μπορείς να αποδείξεις ότι σε κάποιο έτος ήσουνα λιγότερες από 180 μέρες στην Ελλάδα (σταγόνα στον ωκεανό - και δεν είναι και η μόνη προϋπόθεση).

- Απομόνωση. Θα είσαι ένα χρόνο μακριά από οικογένεια, φίλους, παρέες κλπ, για τους οποίους η ζωή πίσω θα συνεχίζεται. Θα κάνεις νέες γνωριμίες βέβαια, αλλά δεν είναι το ίδιο. Όταν επιστρέψεις, θα έχεις χάσει αρκετά "επεισόδια".

- Βίζες. Με την εξαίρεση των Ευρωπαϊκών χωρών, οι περισσότερες άλλες χώρες διεκδικούν και λίγο χώρο πάνω στις σελίδες του διαβατηρίου σου. Σφραγίδες εισόδου, σφραγίδες εξόδου, βίζες κλπ. Κάποια στιγμή το διαβατήριο θα γεμίσει, και τότε μάλλον θα πρέπει να επιστρέψεις Ελλάδα για να το ανανεώσεις (θεωρητικά αυτό γίνεται και στα Ελληνικά Προξενεία, αλλά δε θες να μπλέξεις).

Φυσικά αντιλαμβάνεσαι ότι ο κόσμος έχει χοντρικά 200 χώρες (στρογγυλοποιώ για τις πράξεις). Αν θες να τις δεις όλες, με 2 μέρες σε κάθε χώρα, α) Δε βλέπεις τίποτα (εκτός από όταν μιλάμε για κάτι Λιχτενσταίν, Μονακό, Σαν Μαρίνο κλπ), β) χρειάζεσαι 400 μέρες, πολύ πάνω από 1 χρόνο. Για να δεις κάτι στις χώρες που θα πας, επέλεξε καμιά 20-30 χώρες και επικεντρώσου μόνο σ' αυτές. Όχι απαραίτητα όλες στην ίδια ήπειρο, θα κάνεις κι άλλα ταξίδια στη ζωή σου, δε χρειάζεται να εξαντλείς περιοχές....

Αυτά. Πάω στο μπαλκόνι μου τώρα, να χαζέψω την πυροσβεστική που έχει πλακώσει σε μια φωτιά στο απέναντι διαμέρισμα...
Να σου πω κάτι ως προς τα προβλήματα οκ θα λείπω 1 χρόνο ή 6 μήνες αλλά θα έχω γνωρίσει καινούργια άτομα και πες ότι αυτόν τον χρόνο η εξάμηνο ειμουνα σε κάποιο νησί και δούλευα σεζόν άρα πάλι δεν θα έβλεπα τους δικούς μου!!
Οσω για το οικονομικό πριν φύγω θέλω να έχω μαζέψει στην άκρη για το ταξίδι 20.000 για να μην χρειαστεί να δουλεύω ενα εξάμηνο ( δεν ξέρω αν μπορώ να μπω και ταμείο ανεργίας??). Επίσης προφανώς και δεν θα προλάβω να δω όλες της χώρες και ούτε είναι αυτός ο σκοπός μου απλά θέλω να γνωρίσω κουλτούρες , ανθρώπους, τρόπος ζωής , να κάνω κάποιες δραστηριότητες να δω πράγματα γενικά . Αυτό σημαίνει ότι θέλω να πάω σε 4 ηπείρους και έχω υπολογίσει 15-20 χώρες σχεδόν 2 εβδομάδες στην καθεμία με εξερεση Περού και Ντουμπάι που μαζί είναι 10 μέρες άρα πιστεύω θα φτάσουν η σφραγίδες για το διαβατήριο!!!
Φωτιά ωχ τι φάση πάλι από το κακο στο χειρότερο!!
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.687
Likes
50.580
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Μπήκα να δω λίγο και μου έβγαλε κοντά στα 4500€ αεροπορικά για 15 χώρες !
Λοιπόν θέλω να ξεκινήσω από Ελλάδα να πάω Αίγυπτο, Ηνωμένα αραβικά Εμιράτα, Ινδία, Κίνα, Ταϊλάνδη, Φιλιππίνες, Μπαλί, Αυστραλία, νέα Ζηλανδία, Περού, Αργεντινή, Βραζιλία, Αμαζόνιο, Λος Άντζελες,νέα Υόρκη και πίσω Ελλάδα δεν ξέρω αν θα είναι ποιο οικονομίκα με πολλαπλές πτήσης ή ένα εισητηριο για όλες αυτές... Τι λέτε εσείς ???
Στα γρήγορα όπως τα βλέπω, μάλλον πιο φτηνό από το RTW αν θέλεις να βάλεις στο rtw όλες αυτές τις στάσεις. Αν πάρεις όμως ένα απλό rtw (από αυτά που πάνε Ινδία-Ταϊλάνδη-Αυστραλία-LA) ίσως και να σου βγει φτηνότερα, προσθέτοντας τα κοντινά εισιτήρια ξεχωριστά. Αλλά θα είσαι πολύ πιο ευέλικτος αγοράζοντάς τα μόνος σου.

Οι βίζες για τις χώρες που λες, αν έχεις ελληνικό διαβατήριο, είναι από πανεύκολες έως εύκολες.

Στο μεταξύ για 365 έχεις αρκετή άπλα, μπορείς να το ευχαριστηθείς πραγματικά. Κάποιες από τις χώρες είναι ακριβές βέβαια, εσύ ξερεις τι μπάτζετ έχεις.

Να σου πω κάτι ως προς τα προβλήματα οκ θα λείπω 1 χρόνο ή 6 μήνες αλλά θα έχω γνωρίσει καινούργια άτομα και πες ότι αυτόν τον χρόνο η εξάμηνο ειμουνα σε κάποιο νησί και δούλευα σεζόν άρα πάλι δεν θα έβλεπα τους δικούς μου!!
Ούτε εγώ το βλέπω ως θεμα αυτό.
Οσω για το οικονομικό πριν φύγω θέλω να έχω μαζέψει στην άκρη για το ταξίδι 20.000 για να μην χρειαστεί να δουλεύω ενα εξάμηνο ( δεν ξέρω αν μπορώ να μπω και ταμείο ανεργίας??).
Αν υποθέσουμε ότι θες 3500 για αεροπορικά και άλλα 500 για βίζες (βάζω μέσα και όλα τα έξοδα αυτών και το χοντραίνω), έχεις περίπου 16.000. Με αυτά έχεις 365 μέρες, άρα ένα μπάτζετ 44€/ημέρα. Άνετο δεν το λες, αδύνατο δεν είναι, εξαρτάται από το αν θα ταξιδεύεις μόνος, πού θα μένεις τι θα τρως και κυρίως πόσο θα μείνεις στις ακριβές χώρες και με τι ταχύτητα θα κινείσαι. Αλλά με αυτά στην Αυστραλία πχ ετοιμάσου να πεινάσεις και στη Νέα Ζηλανδία να μη δεις τίποτε, ξέχνα το Μάτσου Πίτσου κλπ κλπ. Μπορείς βέβαια να μειώσεις τις μέρες, οι προορισμοί που λες άνετα βγάινουν σε αρκετά λιγότερες, πχ 280-300 μέρες.

Περού ΚΑΙ Ντουμπάι μόνο 10 μέρες; Εγώ μόνο στο ΠΕρού 40 μέρες θα τις έδινα, για να δω στα γρήγορα τα βασικά.
Σφραγίδες χωράνε άνετα, δεν το συζητώ.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.061
Μέλη
38.910
Νεότερο μέλος
giota789

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom