Ταξίδι ενός χρόνου γίνεται;;

Daniel8

Member
Μηνύματα
31
Likes
16
Ούτε εγώ το βλέπω ως θεμα αυτό.

Αν υποθέσουμε ότι θες 3500 για αεροπορικά και άλλα 500 για βίζες (βάζω μέσα και όλα τα έξοδα αυτών και το χοντραίνω), έχεις περίπου 16.000. Με αυτά έχεις 365 μέρες, άρα ένα μπάτζετ 44€/ημέρα. Άνετο δεν το λες, αδύνατο δεν είναι, εξαρτάται από το αν θα ταξιδεύεις μόνος, πού θα μένεις τι θα τρως και κυρίως πόσο θα μείνεις στις ακριβές χώρες και με τι ταχύτητα θα κινείσαι. Αλλά με αυτά στην Αυστραλία πχ ετοιμάσου να πεινάσεις και στη Νέα Ζηλανδία να μη δεις τίποτε, ξέχνα το Μάτσου Πίτσου κλπ κλπ. Μπορείς βέβαια να μειώσεις τις μέρες, οι προορισμοί που λες άνετα βγάινουν σε αρκετά λιγότερες, πχ 280-300 μέρες.

Περού ΚΑΙ Ντουμπάι μόνο 10 μέρες; Εγώ μόνο στο ΠΕρού 40 μέρες θα τις έδινα, για να δω στα γρήγορα τα βασικά.
Σφραγίδες χωράνε άνετα, δεν το συζητώ.
Μπράβο ρε φίλε έξυπνο αυτό να πάρω ένα μικρό rtw trip !! Πολύ χάρηκα που είπες ότι είναι εύκολο να πάρω βίζα σε αυτές της χώρες !! Έκανα έναν υπολογισμό πόσες μέρες σε κάθε χώρα από αυτές λοιπόν 15 μέρες στις εξής: Αίγυπτο,Ινδία, Φιλιππίνες, Μπαλί, Αυστραλία, Αργεντινή, ΗΠΑ. Σύνολο 105
Και 10 μέρες στις εξής:Κίνα , Νέα Ζηλανδία, Βραζιλία, Ντουμπάι και Περού (λες να κάτσω παραπάνω Περού αξίζει εσύ που έμεινες ??), Σύνολο 40 και 20 μέρες Ταϊλάνδη όλο μαζί σύνολο 165 μέρες άρα σύνολο 5,5 μήνες αν βγάλουμε αεροπορικά και βίζα 4000(πιστεύεις θα βγει τόσο?) Σύνολο 16.000 αναλογεί 100€ κάθε μέρα τίμιο ποσό και αν σκεφτείς ότι έχω βάλει Ταϊλάνδη,Μπαλί, Φιλιππίνες,Ινδία 2 μήνες που είναι φθηνές χώρες θα κάνω νέα Ζηλανδία και στις υπόλοιπες χώρες τα πάντα ότι υπάρχει και θα δω και το Μάτσου Πίτσου για αυτό το λόγο πάω Περού άλλωστε . Τι λες και εσύ...;

Εντομεταξύ διαβάζω την συζήτηση και έχω μείνει με ανοικτό το στόμα για αυτό το σχέδιο!o_O
Συγνώμη για την διακοπή. Συνεχίστε
Χαχαχαχ για πες γνώμη σου αρέσει έχω ξεχάσει κάτι...;
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.687
Likes
50.580
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Μπράβο ρε φίλε έξυπνο αυτό να πάρω ένα μικρό rtw trip !! Πολύ χάρηκα που είπες ότι είναι εύκολο να πάρω βίζα σε αυτές της χώρες !! Έκανα έναν υπολογισμό πόσες μέρες σε κάθε χώρα από αυτές λοιπόν 15 μέρες στις εξής: Αίγυπτο,Ινδία, Φιλιππίνες, Μπαλί, Αυστραλία, Αργεντινή, ΗΠΑ. Σύνολο 105
Και 10 μέρες στις εξής:Κίνα , Νέα Ζηλανδία, Βραζιλία, Ντουμπάι και Περού (λες να κάτσω παραπάνω Περού αξίζει εσύ που έμεινες ??), Σύνολο 40 και 20 μέρες Ταϊλάνδη όλο μαζί σύνολο 165 μέρες άρα σύνολο 5,5 μήνες αν βγάλουμε αεροπορικά και βίζα 4000(πιστεύεις θα βγει τόσο?) Σύνολο 16.000 αναλογεί 100€ κάθε μέρα τίμιο ποσό και αν σκεφτείς ότι έχω βάλει Ταϊλάνδη,Μπαλί, Φιλιππίνες,Ινδία 2 μήνες που είναι φθηνές χώρες θα κάνω νέα Ζηλανδία και στις υπόλοιπες χώρες τα πάντα ότι υπάρχει και θα δω και το Μάτσου Πίτσου για αυτό το λόγο πάω Περού άλλωστε . Τι λες και εσύ...;
Mε 100 τη μέρα είσαι βασιλιάς, δεν το συζητώ. ΝΖ είναι πολύ λίγες οι 10 μέρες, έχει μεγάλες αποστάσεις ακόμη κι αν κάνεις μόνο το Νότιο Νησί. Για το Περού τι να σου πω, γούστα είναι αυτά, για μένα είναι ο πιο ωραίος προορισμός στον κόσμο, σε άλλους μπορεί να μην αρέσει καν. Και προφανώς στις μεγάλες χώρες θα κάνεις ξεκάθαρα επιλογές περιοχών. Από κει και πέρα όλα θέμα γούστου είναι, πχ για μένα η Αργεντινή είναι αδιάφορη, η Καμπότζη θα έπαιρνε προβάδισμα από την Ταϊλάνδη, χρόνο στο Ντουμπάι δε θα αφιέρωνα και αντί για Αυστραλία θα έβαζα την επίσης ακριβή αλλά πολύ πιο ενδιαφέρουσα Ιαπωνία. Αλλά ξαναλέω, αυτά είναι προσωπικά γούστα, επειδή μου αρέσει εμένα κάτι δεν πάει να πει ότι θα σου αρέσει κι εσένα.

ΘΑ χρειαστείς ταξιδιωτική ασφάλεια, ταξιδιωτικούς οδηγούς, μάλλον δε ηλεκτρονική μορφή, αν κι εγώ που προτιμώ το χαρτί μου τους ταχυδρόμουσα κάθε λίγες χώρες για να μηντ ους κουβαλάω και φυσικά ένα έξτρα ποσό για καμία στραβή.
 

Daniel8

Member
Μηνύματα
31
Likes
16
Mε 100 τη μέρα είσαι βασιλιάς, δεν το συζητώ. ΝΖ είναι πολύ λίγες οι 10 μέρες, έχει μεγάλες αποστάσεις ακόμη κι αν κάνεις μόνο το Νότιο Νησί. Για το Περού τι να σου πω, γούστα είναι αυτά, για μένα είναι ο πιο ωραίος προορισμός στον κόσμο, σε άλλους μπορεί να μην αρέσει καν. Και προφανώς στις μεγάλες χώρες θα κάνεις ξεκάθαρα επιλογές περιοχών. Από κει και πέρα όλα θέμα γούστου είναι, πχ για μένα η Αργεντινή είναι αδιάφορη, η Καμπότζη θα έπαιρνε προβάδισμα από την Ταϊλάνδη, χρόνο στο Ντουμπάι δε θα αφιέρωνα και αντί για Αυστραλία θα έβαζα την επίσης ακριβή αλλά πολύ πιο ενδιαφέρουσα Ιαπωνία. Αλλά ξαναλέω, αυτά είναι προσωπικά γούστα, επειδή μου αρέσει εμένα κάτι δεν πάει να πει ότι θα σου αρέσει κι εσένα.
Νέα Ζηλανδία έχεις δίκιο θα το κάνω 14 μέρες . Προφανώς και θα επιλέξω περιοχές ας πούμε Αργεντινή θα μείνω Μπουένος Άιρες Κίνα θα μείνω Χονγκ Κονγκ για 14 μέρες μόνο..., Ντουμπάι πιστεύω αξίζει να πας να το δεις έστω για μια φορά και μου αρέσει ο τρόπος που έχει χτιστεί απλά είναι ακριβά πολύ πιστεύω γι'αυτό έβαλα 5 μέρες από την άλλη Ιαπωνία ήθελα και εγώ πολύ αλλά το ίδιο και Αυστραλία και σκέφτηκα είναι και κοντά με νέα Ζηλανδία+Μπαλί άρα θα συμφέρει το δρομολόγιο και έτσι είπα να το αφήσω για άλλο ταξίδι την Ιαπωνία στο μέλλον όπως και Ευρώπη και νότια Αφρική και κυρίως Ανταρκτική!! Ευχαριστώ πάντως για της πληροφορίες φίλε μου με ξεμπερδεψες αρκετά και πλέον συνεχίζω να κάνω το πρόγραμμα και όταν το αποφασίσω μαζέψω τά λεφτά και κλείσω θα σας τα λέω από εκεί πως περνάω !! 😁😁
 

sinefoula

Member
Μηνύματα
451
Likes
1.684
Επόμενο Ταξίδι
;;;;;;;;;;;;;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα,Αίγυπτος,Μαρόκο!
Ωραια ιδεα,παρε μια βεσπα(αντεχει),ή ενα τρικυκλο αυτο με την τεντα των 50,s καμερες χαρτια λεφτα,αντισκοινα θα σου χρειαστουν,και κανε το κεφι σου,βγαλε βιζες απο την ελλαδα,οτι αλλο χρειαζεσαι,μαγνητοσκοπισε το και ανεβασε το στο youtube θα βγαλεις και φραγκακια στο τελος.
Με βεσπα ειχαμε κανει τον γυρο της ελλαδας με τον πατερα μου,μια πολυ δυσκολη εποχη απεργιες και ιστοριες,και σεισμοι κι ολα μαζι...κι οχι ενας ή δυο ατομα,5 ατομα ολη η οικογενεια δλδ,βεσπα με καλαθι,την ελεγε αστραχάν ο μπαμπας και ηταν απ τις καλυτερες εμπειριες που εχω ζησει στην ζωη μου.
Προυποθετει ολο αυτο να εχεις γνωσεις μηχανικες για την βεσπα,και μπολικη τρελα,κανε το και καλη επιτυχια!
 

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.044
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Να σου πω κάτι ως προς τα προβλήματα οκ θα λείπω 1 χρόνο ή 6 μήνες αλλά θα έχω γνωρίσει καινούργια άτομα και πες ότι αυτόν τον χρόνο η εξάμηνο ειμουνα σε κάποιο νησί και δούλευα σεζόν άρα πάλι δεν θα έβλεπα τους δικούς μου!!
Έχει μεγάλη διαφορά το 1 χρόνο από το 6 μήνες. Αυτά είναι προβλήματα από τον ένα χρόνο (ίσως και περισσότερο) και πάνω.

Οσω για το οικονομικό πριν φύγω θέλω να έχω μαζέψει στην άκρη για το ταξίδι 20.000 για να μην χρειαστεί να δουλεύω ενα εξάμηνο ( δεν ξέρω αν μπορώ να μπω και ταμείο ανεργίας??). Επίσης προφανώς και δεν θα προλάβω να δω όλες της χώρες και ούτε είναι αυτός ο σκοπός μου απλά θέλω να γνωρίσω κουλτούρες , ανθρώπους, τρόπος ζωής , να κάνω κάποιες δραστηριότητες να δω πράγματα γενικά . Αυτό σημαίνει ότι θέλω να πάω σε 4 ηπείρους και έχω υπολογίσει 15-20 χώρες σχεδόν 2 εβδομάδες στην καθεμία με εξερεση Περού και Ντουμπάι που μαζί είναι 10 μέρες άρα πιστεύω θα φτάσουν η σφραγίδες για το διαβατήριο!!!
Φωτιά ωχ τι φάση πάλι από το κακο στο χειρότερο!!
Περού και Ντουμπάι γιατί μαζί; Είναι στην άλλη άκρη του κόσμου μεταξύ τους... Υπόψη ότι θες και χρόνο για τη μετάβαση από χώρα σε χώρα, δε θα βρείς πάντα απευθείας πτήσεις ανάμεσα στις χώρες που ψάχνεις.
Περού πάντως είναι για πολύ παραπάνω, Ντουμπάι δεν είναι καν χώρα, αλλά και να ήταν δεν είναι για να πας για παραπάνω από 2 μέρες, ειδικά με περιορισμένο budget.

Μπράβο ρε φίλε έξυπνο αυτό να πάρω ένα μικρό rtw trip !! Πολύ χάρηκα που είπες ότι είναι εύκολο να πάρω βίζα σε αυτές της χώρες !! Έκανα έναν υπολογισμό πόσες μέρες σε κάθε χώρα από αυτές λοιπόν 15 μέρες στις εξής: Αίγυπτο,Ινδία, Φιλιππίνες, Μπαλί, Αυστραλία, Αργεντινή, ΗΠΑ. Σύνολο 105
Και 10 μέρες στις εξής:Κίνα , Νέα Ζηλανδία, Βραζιλία, Ντουμπάι και Περού (λες να κάτσω παραπάνω Περού αξίζει εσύ που έμεινες ??), Σύνολο 40 και 20 μέρες Ταϊλάνδη όλο μαζί σύνολο 165 μέρες άρα σύνολο 5,5 μήνες αν βγάλουμε αεροπορικά και βίζα 4000(πιστεύεις θα βγει τόσο?) Σύνολο 16.000 αναλογεί 100€ κάθε μέρα τίμιο ποσό και αν σκεφτείς ότι έχω βάλει Ταϊλάνδη,Μπαλί, Φιλιππίνες,Ινδία 2 μήνες που είναι φθηνές χώρες θα κάνω νέα Ζηλανδία και στις υπόλοιπες χώρες τα πάντα ότι υπάρχει και θα δω και το Μάτσου Πίτσου για αυτό το λόγο πάω Περού άλλωστε . Τι λες και εσύ...;
15 ημέρες Μπαλί (που ούτε αυτό είναι χώρα, btw); Φρόντισε να μην έχεις κοφτερά ξυραφάκια μαζί σου.... Συγκριτικά (ως προς το μέγεθος) στις ΗΠΑ, στην Κίνα και την Ινδία πρέπει να δώσεις από μια διετία.

Παρεμπιπτόντως, βλεπω πολλές χώρες πρώτου κόσμου στη λίστα. Το budget σου σε κάποιες δεν το βλέπω να σε βγάζει ούτε με τα φτηνότερα hostel και φαγητό αποκλειστικά από σουπερμάρκετ.

By the way, από τη λίστα σου απουσιάζουν τελείως η Κεντρική Αμερική, η Καραϊβική, η Υποσαχάρια Αφρική και η Ευρώπη, ενώ ο ισλαμικός κόσμος υποεκπροσωπείται (μόνο Αίγυπτο και Ντουμπάι βρήκα, σε καμμία περίπτωση χαρακτηριστικά....).

RTW trip, παρεμπιπτόντως, σε περιορίζει στα hubs της αεροπορικής συμμαχίας που θα επιλέξεις. Αν θες να βάλεις ανταποκρίσεις και παραπάνω στάσεις, οι τιμές δεν είναι εκεί αλλά ανεβαίνουν. Μάλλον θα σε καλύψει μόνο για τις πτήσεις από ήπειρο σε ήπειρο, και εντός των ηπείρων θα κινηθείς με τοπικές εταιρίες (low cost συνήθως). Α, και οι πτήσεις θέλουν και χρόνο (παραπάνω μέρες στο σύνολο).
 

poised

Member
Μηνύματα
879
Likes
6.551
θα μείνω Χονγκ Κονγκ για 14 μέρες μόνο
Πολλές βάζεις, νομίζω και 4, πολλές είναι.

Επίσης θα πρέπει να δεις τα κόστη της κάθε χώρας, επειδή είναι στην ΝΑ Ασία δε σημαίνει ότι είναι φτηνά! Το HK θα σου στοιχίσει πολύ πιο ακριβά (αν μείνεις στις γνωστές τρώγλες) ως εξωφρενικά πιο ακριβά η μέρα σε σχέση με άλλες "όμορες" χώρες.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.687
Likes
50.580
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Πολλές βάζεις, νομίζω και 4, πολλές είναι.
Διαφωνώ ευσεβώς, έμεινα 8 κι ήταν τσίμα-τσίμα (καλά πετάχτηκα και στο Μακάο μια μέρα). Πολλά να δεις, να κάνεις κι ακόμη περισσότερα να φας (για μένα στο τοπ-5 φαγητών παγκοσμίως).
 

Nikos86

Member
Μηνύματα
549
Likes
4.017
Ταξίδι-Όνειρο
Στον χρονο!
Εγώ έχω ένα φίλο που ταξιδεύει εδώ και 25 χρόνια ασταμάτητα και μια χαρά είναι η μνήμη του πάντως, κομπιούτερ είναι, τα πάντα θυμάται.
Tι εννοεις, ασταματητα? Δεν σταματα ουτε για να κατουρησει? (Κρυαδα αλλα δεν κρατηθηκα!)
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.687
Likes
50.580
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.220
Μηνύματα
884.065
Μέλη
38.911
Νεότερο μέλος
ell

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom