Ταξίδι με αβάπτιστο

vickygian

Member
Μηνύματα
87
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
αγνωστο....
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου!!!
Εγώ δεν έχω δικά μου παιδιά και δε μπορώ να δώσω συμβουλές, θα πω όμως μια δική μου πρόσφατη εμπειρία. Πριν από τα Χριστούγεννα πήγα ταξίδι Βερολινο. Στο ταξίδι του γυρισμού η ώρα της πτήσης (6:30 το πρωί με easyjet) ήταν δύσκολη η οποία έγινε ακόμα χειρότερη από την καθυστέρηση μιας ώρας λόγω χιονιού... Στο αεροδρόμιο ήταν μια μαμά Γερμανίδα με τον άντρα της Έλληνα και το μωράκι τους το οποίο θα ήταν κανα 2 μηνών. Πάντα θαύμαζα τους ξένους που όπου πηγαίνουν παίρνουν και τα παιδιά τους μαζί.... Το μωράκι υποδειγματικό όλη την ώρα της αναμονής, εμείς οι υπόλοιποι ήμασταν χειρότεροι:haha:. Με το που μπαίνουμε στο αεροπλάνο αρχίζει το μωρό να κλαίει και δε σταμάτησε ούτε δευτερόλεπτο μέχρι που προσγειωθήκαμε. Πραγματικά δε με ενόχλησε που δεν κοιμήθηκα αλλά στενοχωρήθηκα πάρα πολύ που ταλαιπωρήθηκε τόσο... Όταν το είδα, το καημένο ήταν χάλια...:( Και άλλοι συνεπιβάτες είχαν τα ίδια αισθήματα. Τη μοναδική συμβουλή που θα μπορούσα να δώσω στους γονείς είναι όταν κάνουν ένα ταξίδι να βρίσκουν τρόπους να απασχολούν τα παιδιά ώστε αυτά να μην ταλαιπωρούνται και να απολαμβάνουν το ταξίδι.
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.888
Likes
26.875
Για τα practicalities που ξεκίνησαν το thread, εγώ κι αυτά τα λίγα που ξέρω για το θέμα αρνούμαι να τα γράψω δημοσίως στο internet. Και ένας από τους μελλοντικούς αναγνώστες μας να τα χρησιμοποιήσει για απαγωγή ανηλίκου (π.χ. ένας διαζευγμένος γονιός), δεν θέλω να το έχω τύψεις. Η υπηρεσία διαβατηρίων της αστυνομίας ή τα ΚΕΠ είναι ένα καλό σημείο εκκίνησης για όποιον ενδιαφέρεται.

αν καποιος σκεφτετε να απαγαγη το παιδι του δεν ψαχνη πληροφοριες εδω.
(εε, γεια σας,σκεφτομαι να απαγαγω το παιδι μου,πως βγαζουν διαβατηριο?
πανε στα ΚΕΠ η στο αστυνομικο τμημα της γειτονια σας)
 

sofoclacos

Member
Μηνύματα
65
Likes
21
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινή
ΗΜΑΡΤΟΝ!

Γεια σας! Είμαι αυτος που άνοιξε το τόπικ και σκοπεύω να απαγάγω τα παιδιά μου. Ευχαριστω πολύ για τις πληροφορίες. Μου ανοίξατε τα εγκληματικα μου μάτια. :cool:Το επόμενό μου ταξίδι θα φροντίσω να είναι στο Πόρτο Αλλέγκρε στη Βραζιλία, όπου θα με περιμενουν οι συνεργάτες μου για να τους πουλησω τα όργανά τους. Ημαρτον!
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.532
Likes
8.108
Το αν πρέπει ή δεν πρέπει να παίρνεις μικρά παιδιά σε ταξίδι έχει ξανασυζητηθεί και πάλι είχαμε διχαστεί!
Προφανώς και είναι προσωπικό ζήτημα του καθενός το τι θα κάνει, συν του ότι παίζει ρόλο και το κάθε παιδί ξεχωριστά!
Το δικό μου βαριέται πολλές ώρες μέσα σε ένα μεταφορικό μέσο και επιπλέον το ζαλίζουν οι στροφές... επομένως, τόσο ένα πολύωρο αεροπορικό ταξίδι, όσο και ένα πολύωρο οδικό ταξίδι θα το κουράσει! Όσο και να χτυπιέμαι εγώ με τον άντρα μου αυτό δεν αλλάζει! Θα θεωρηθεί ότι δεν το μάθαμε από μικρό να ταξιδεύει ή ότι έχει γίνει κακομαθημένο?
Επιπλέον, ένα παιδί κάτω των 4 ετών δεν έχει μνήμες, οπότε ένα ταξίδι σε αυτή την ηλικία δεν θα του μείνει ανεξίτηλο στο μυαλό!
Τέλος, νομίζω ότι το ζευγάρι δικαιούται και λίγες μέρες να τις περάσει μόνο του χωρίς τα παιδιά!
 

taver

Member
Μηνύματα
12.496
Likes
29.130
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
αν καποιος σκεφτετε να απαγαγη το παιδι του δεν ψαχνη πληροφοριες εδω.
(εε, γεια σας,σκεφτομαι να απαγαγω το παιδι μου,πως βγαζουν διαβατηριο?
πανε στα ΚΕΠ η στο αστυνομικο τμημα της γειτονια σας)
Δημόσιο site στο internet, indexed by google/bing/etc. Τι εννοείς δεν ψάχνει εδώ? Δε θα μπεί να ρωτήσει, ΟΚ.

Υ.Γ. Κάνε ένα search στο google για "διαβατήριο αβάπτιστο" και θα καταλάβεις τι εννοώ.
 

joela

Member
Μηνύματα
351
Likes
149
Επόμενο Ταξίδι
ΠΕΡΟΥ
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου!!!!!
Για τα practicalities που ξεκίνησαν το thread, εγώ κι αυτά τα λίγα που ξέρω για το θέμα αρνούμαι να τα γράψω δημοσίως στο internet. Και ένας από τους μελλοντικούς αναγνώστες μας να τα χρησιμοποιήσει για απαγωγή ανηλίκου (π.χ. ένας διαζευγμένος γονιός), δεν θέλω να το έχω τύψεις. Η υπηρεσία διαβατηρίων της αστυνομίας ή τα ΚΕΠ είναι ένα καλό σημείο εκκίνησης για όποιον ενδιαφέρεται.

αν καποιος σκεφτετε να απαγαγη το παιδι του δεν ψαχνη πληροφοριες εδω.
(εε, γεια σας,σκεφτομαι να απαγαγω το παιδι μου,πως βγαζουν διαβατηριο?
πανε στα ΚΕΠ η στο αστυνομικο τμημα της γειτονια σας)
Επειδή έβγαλα ΄την προηγούμενη εβδομαδα διαβατήριο στο αβαπτιστο,σας πληροφορώ αυτό δεν μπορεί να γίνει απαγωγή.Χρειάζεται η παρουσία και των δυο γονιών και του παιδιού α π α ρ α ί τ η τ α.Επίσης ακομα και για να το παραλάβεις σε ρωταει.ποιος απο τους δυο θα το παραλάβει και σου δίνει ένα αποδεικτικο(κρατάει αντίγραφο αυτού η αστυνομία)το οποίο το υπογράφει αυτός που θα το παραλάβει και ο΄ταν πας να το πάρεις χωρις το αποδεικτικό και ταυτότητα δεν προκειτε να το πάρεις.ακομα και αν το δώσεις εσύ αλλού σε περίπτωση που δε μπορείς,δεν το δίνουν.Ούτε με εξουσιοδότηση.(δεν ισχύει σε αυτή την περίπτωση)όλα αυτά μαζι με άλλες προφυλάξεις(πιστοποιητικο γεννησης,ταυτοπροσωπία,εγγραφη στα δημοτολόγια κλπ) αποκλείουν την περιπτωση εκδοσης διαβατηριου για σκοπό απαγωγής η άλλο πονηρό σκοπο.Ετσι τουλάχιστον μας είπε το όργανο.;)
 

joela

Member
Μηνύματα
351
Likes
149
Επόμενο Ταξίδι
ΠΕΡΟΥ
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου!!!!!
Γεια σας! Είμαι αυτος που άνοιξε το τόπικ και σκοπεύω να απαγάγω τα παιδιά μου. Ευχαριστω πολύ για τις πληροφορίες. Μου ανοίξατε τα εγκληματικα μου μάτια. :cool:Το επόμενό μου ταξίδι θα φροντίσω να είναι στο Πόρτο Αλλέγκρε στη Βραζιλία, όπου θα με περιμενουν οι συνεργάτες μου για να τους πουλησω τα όργανά τους. Ημαρτον!
:haha::haha::haha::haha::haha::haha::haha::haha::haha::haha::haha::haha::haha::haha::haha::haha::haha:
Δεν ξέρω αν το είδες.Εγω πάντως σου απάντησα στο ερώτημα,μιας είμαι και φρέσκια.
Αυτά που σου είπα ισχύουν.Βγαλε διαβατήριο στο παιδάκι και καλά ταξίδια.:clap::clap::clap::clap:
 

ikagkelidis

Member
Μηνύματα
25
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
κωνσταντινουπολη
Ταξίδι-Όνειρο
νεα υορκη
:cool:
Όχι.
Αυτοί που δεν συμφωνούν μαζί μου, δεν λένε φαιδρά πράγματα.
Απλά δεν συμφωνούν, απλά και όμορφα.
:clap:....με συγχωρεις αλλα μου απαντας με παροιμια...αν ειναι ετσι να πω και εγω καμια δεκαρια που ξερω ....δευτερον απαντησα στην συζητηση περι αβαπτιστου στο ατομο που ανοιξε αυτο το θεμα.....αν σου αρεσαν η οχι αυτα που εγραψα δεν εχει να κανει,ο καθενας λεει την γνωμη του και ειναι σεβαστη,ασχετα αν συμφωνει η διαφωνει καποιος η καποιοι.τελος για τις ''φαιδροτητες'' κλπ,κρατα τες για τον εαυτο σου να τις χρησιμοποιεις στα γραπτα σου....:cool:
 

traveladdict

Member
Μηνύματα
1.380
Likes
1.341
Επόμενο Ταξίδι
Λος Άντζελες
Ταξίδι-Όνειρο
ΣριΛάνκα,Βενεζουέλα ξανά!
Tις λέξεις "φαιδρά" και "φαιδρότητες" τις χρησιμοποίησες εσύ.
Δεν ασχολήθηκα μαζί σου, ούτε και πρόκειται.
Εδώ είναι ένα ταξιδιωτικό φόρουμ και αν έχεις θέματα, πήγαινε σε ένα άλλο πιο κατάλληλο να τα λύσεις.
 

tita

Member
Μηνύματα
732
Likes
223
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Είμαστε μία ωραία ατμόσφαιρα...;):)
:D:D:D
έχω μία πρόταση για τον Δευκ: στα στατιστικά που βγάζει, να βγάλει και μία στατιστική που θα δείχνει αν το χειμώνα που κλεινόμαστε στο σπίτι περισσότερες ώρες και γράφουμε στο φόρουμ, γίνονται περισσότεροι καυγάδες από ό,τι το καλοκαίρι ή όχι.:D

κατι για το προηγούμενο ποστ σου: η ηλικια των 4 νομιζω ειναι "θεωρητικη". Υπάρχουν ανθρωποι που εχουν μνημες και απο πιο πριν. Ο μπαμπάς μου έχει από τα 2 του κάποιες σκηνές κι εγώ κάποια περιστατικά σίγουρα κάτω από 4 ετών, διότι έγιναν όταν δεν ειχε γεννηθεί ο αδερφος μου ακομα (εχουμε διαφορά 4 χρόνια) ή από όταν ήταν η μαμά μου έγκυος σε ένα παιδί που έχασε όταν εγώ ήμουν 2.5ετών. Θυμάμαι ακόμα που πήγαμε στο νοσοκομείο, θυμάμαι που μας βάλαν να καθήσουμε στα σκαλιά γιατί είμασταν μικρά, θυμάμαι που αργούσε πολύ η μαμά μου και μετά στο αυτοκίνητο μας είπε ο μπαμπάς ότι δεν θα γεννηθεί τελικά αυτό το παιδάκι που ήταν στη φουσκωμένη κοιλιά της μαμάς.
Αλλά ενώ έχω κάτι τέτοιες αναμνήσεις-φλασιές, φαίνεται ότι τώρα γέμισε ο σκληρός, γιατί δεν θυμαμαι ούτε τι έφαγα σήμερα!:bleh:
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.532
Likes
8.108
:D:D:D
έχω μία πρόταση για τον Δευκ: στα στατιστικά που βγάζει, να βγάλει και μία στατιστική που θα δείχνει αν το χειμώνα που κλεινόμαστε στο σπίτι περισσότερες ώρες και γράφουμε στο φόρουμ, γίνονται περισσότεροι καυγάδες από ό,τι το καλοκαίρι ή όχι.:D

κατι για το προηγούμενο ποστ σου: η ηλικια των 4 νομιζω ειναι "θεωρητικη". Υπάρχουν ανθρωποι που εχουν μνημες και απο πιο πριν. Ο μπαμπάς μου έχει από τα 2 του κάποιες σκηνές κι εγώ κάποια περιστατικά σίγουρα κάτω από 4 ετών, διότι έγιναν όταν δεν ειχε γεννηθεί ο αδερφος μου ακομα (εχουμε διαφορά 4 χρόνια) ή από όταν ήταν η μαμά μου έγκυος σε ένα παιδί που έχασε όταν εγώ ήμουν 2.5ετών. Θυμάμαι ακόμα που πήγαμε στο νοσοκομείο, θυμάμαι που μας βάλαν να καθήσουμε στα σκαλιά γιατί είμασταν μικρά, θυμάμαι που αργούσε πολύ η μαμά μου και μετά στο αυτοκίνητο μας είπε ο μπαμπάς ότι δεν θα γεννηθεί τελικά αυτό το παιδάκι που ήταν στη φουσκωμένη κοιλιά της μαμάς.
Αλλά ενώ έχω κάτι τέτοιες αναμνήσεις-φλασιές, φαίνεται ότι τώρα γέμισε ο σκληρός, γιατί δεν θυμαμαι ούτε τι έφαγα σήμερα!:bleh:
Nαι βρε σύ! Αλλά μιλάς για πολύ "δυνατές" στιγμές! Το να πάει ένα μωρό σε μουσείο δεν είναι μία εξίσου "δυνατή" στιγμή στη ζωή του! :lol:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.260
Μηνύματα
885.397
Μέλη
38.936
Νεότερο μέλος
alexispi

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom