Irene.V

Member
Μηνύματα
7
Likes
1
Καλησπέρα και χρόνια πολλά!
Το Πάσχα, σκοπεύω να κάνω το εξής ταξίδι:
Αθήνα - Βουκουρέστι (αεροπορικώς)
Βουκουρέστι - Βουδαπέστη ( με τρένο)
Βουδαπέστη - Λιουμπλιάνα (με τρένο)
Λιουμπλιάνα - Ζάγκρεμπ ( με τρένο)
Ζάγκρεμπ - Βελιγράδι (με τρένο)
Βελιγράδι - Αθήνα (αεροπορικώς)
Η ερώτηση μου είναι: για να πάω από βουκουρεστι, βουδαπεστη (κτλ) με τρένο, θα χρειαστώ κάποια έγγραφο; επίσης, αν έχει κάνει κάποιος καποια από τις διαδρομές, θα ήθελα συμβουλές :D
Ευχαριστώ πολύ
 

escursione

Member
Μηνύματα
1.412
Likes
4.501
Δες μήπως κάποιες διαδρομές βολεύει περισσότερο να χρησιμοποιήσεις λεωφορείο flixbus η άλλη εταιρία από άποψη χρόνου και κόστους.
 

Irene.V

Member
Μηνύματα
7
Likes
1
Δες μήπως κάποιες διαδρομές βολεύει περισσότερο να χρησιμοποιήσεις λεωφορείο flixbus η άλλη εταιρία από άποψη χρόνου και κόστους.
Καλησπέρα! Ευχαριστώ πολύ, θα το κοιτάξω Ξέρεις κάτι όσον αφορά ταξιδιωτικά έγγραφα;
 

The Vinegars

Member
Μηνύματα
77
Likes
38
Καλησπέρα! Ευχαριστώ πολύ, θα το κοιτάξω Ξέρεις κάτι όσον αφορά ταξιδιωτικά έγγραφα;
Έχε μαζί σου τόσο διαβατήριο, όσο ΚΑΙ αστυνομική ταυτότητα!
Το πέρασμα των συνόρων Ρουμανία - Ουγγαρία, είναι κάπως ιδιαίτερο:
Το τρένο σου θα κάνει στάση, τουλάχιστον για καμμιά ώρα. Οι αστυνομικοί που εξετάζουν τα διαβατήρια είναι ΠΟΛΥ σχολαστικοί, όσον αφορά τα ελληνικά. Θα το ξεψαχνίσουν, θα το κοιτάξουν από δω, από κει, θα κοιτάξουν εσένα, θα συνοφρυωθούν, θα υποψιαστούν, θα κοιτάξουν ένα μηχάνημα που έχουν, σαν POS περίπου - αλλά, όπως κατάλαβα, θα είσαι κάτι σαν "περασμένη" και "φακελωμένη" εκεί μέσα - και στο τέλος, θα σου ζητήσουν ΚΑΙ την ελληνική σου ταυτότητα!
Περιμένω να πάω Ισραήλ, τον άλλο μήνα, για να προβώ σε συγκρίσεις...
 

Irene.V

Member
Μηνύματα
7
Likes
1
Έχε μαζί σου τόσο διαβατήριο, όσο ΚΑΙ αστυνομική ταυτότητα!
Το πέρασμα των συνόρων Ρουμανία - Ουγγαρία, είναι κάπως ιδιαίτερο:
Το τρένο σου θα κάνει στάση, τουλάχιστον για καμμιά ώρα. Οι αστυνομικοί που εξετάζουν τα διαβατήρια είναι ΠΟΛΥ σχολαστικοί, όσον αφορά τα ελληνικά. Θα το ξεψαχνίσουν, θα το κοιτάξουν από δω, από κει, θα κοιτάξουν εσένα, θα συνοφρυωθούν, θα υποψιαστούν, θα κοιτάξουν ένα μηχάνημα που έχουν, σαν POS περίπου - αλλά, όπως κατάλαβα, θα είσαι κάτι σαν "περασμένη" και "φακελωμένη" εκεί μέσα - και στο τέλος, θα σου ζητήσουν ΚΑΙ την ελληνική σου ταυτότητα!
Περιμένω να πάω Ισραήλ, τον άλλο μήνα, για να προβώ σε συγκρίσεις...
Χαχαχαχα τόσο καλα λοιπόν.
Απλά δεν έχω διαβατήριο, οπότε υποθέτω είναι ώρα να μπω στην διαδικασία :Ρ
Ευχαριστώ για την απαντηση σου και καλό ταξίδι!
 

The Vinegars

Member
Μηνύματα
77
Likes
38
Χαχαχαχα τόσο καλα λοιπόν.
Απλά δεν έχω διαβατήριο, οπότε υποθέτω είναι ώρα να μπω στην διαδικασία :Ρ
Ευχαριστώ για την απαντηση σου και καλό ταξίδι!
Το διαβατήριο το θεώρησαν δεδομένο... Πρώτα ζήτησαν αυτό και μετά ταυτότητα.
Βασικά, εγώ, από Βουδαπέστη έφυγα, για Μπραν, με το βραδυνό τρένο - 13 ώρες ταξίδι. Δεν είχε και κόσμο πολύ το τρένο.
Κι επέστρεψα το επόμενο βράδυ, από Μπράν, πίσω Βουδαπέστη - άλλες 13 ώρες ταξίδι. (Όχι... δεν "πέτυχα" τους ίδιους, για να πεις ότι με θυμόντουσαν από το προηγούμενο βράδυ!) :D
Το Φλεβάρη του '18 έκανα το ταξίδι... σχετικά, πρόσφατα, δηλαδή.
 

Irene.V

Member
Μηνύματα
7
Likes
1
Το διαβατήριο το θεώρησαν δεδομένο... Πρώτα ζήτησαν αυτό και μετά ταυτότητα.
Βασικά, εγώ, από Βουδαπέστη έφυγα, για Μπραν, με το βραδυνό τρένο - 13 ώρες ταξίδι. Δεν είχε και κόσμο πολύ το τρένο.
Κι επέστρεψα το επόμενο βράδυ, από Μπράν, πίσω Βουδαπέστη - άλλες 13 ώρες ταξίδι. (Όχι... δεν "πέτυχα" τους ίδιους, για να πεις ότι με θυμόντουσαν από το προηγούμενο βράδυ!) :D
Το Φλεβάρη του '18 έκανα το ταξίδι... σχετικά, πρόσφατα, δηλαδή.
Πότε το έκανες ήταν η επόμενη μου ερώτηση
 

escursione

Member
Μηνύματα
1.412
Likes
4.501
Εγώ προσωπικά και Ρουμανία και ουγγαρια πήγα με ταυτότητα . Αυτοί ζητάνε να δουν και διαβατήριο αλλά άμα τους πεις δεν έχω σε καθυστερούν λίγο αλλά περνάς ... Καλό είναι πάντως να βγάλεις ένα διαβατήριο... για αποφυγή πιθανής ταλαιπωρίας καθυστέρησης .
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.083
Likes
23.657
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καναδάς
Και στις δύο χώρες (Ρουμανία, Ουγγαρία) πήγα με ταυτότητα. Βέβαια πήγα οδικώς αλλά δεν νομίζω να υπάρχει διαφορά.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.552
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Χαχαχαχα τόσο καλα λοιπόν.
Απλά δεν έχω διαβατήριο, οπότε υποθέτω είναι ώρα να μπω στην διαδικασία :Ρ
Ευχαριστώ για την απαντηση σου και καλό ταξίδι!
Δεν χρειάζεται διαβατήριο. Περνάς με την ταυτότητά σου.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.517
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom