Ταξίδι μόνος ή μόνη??

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.541
Likes
8.520
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Λοιπόν...τελειωνω το στρατιωτικό μέσα Αυγούστου και θέλω μέχρι να Χριστούγεννα να πάω κάπου αλλά παρέα δεεε.. Προβλέπεται μάλλον:rolleyes-80:!!

Θες να κανονισεις ταξίδι από τώρα για το φθινόπωρο και έχεις δεδομένο ότι δεν θα βρεις παρέα; Μήπως είσαι λίγο υπερβολικός;

Ας γράψω την άποψή μου κι εγώ γι'αυτους που έχουν ενδοιασμούς. Πριν κάνω το πρώτο μου ταξίδι μόνος είχα κι εγώ δεύτερες σκέψεις. Απ'οταν πήγα πρώτη φορά όμως μέχρι τώρα έχω κάνει πολλά ταξίδια μόνος και το θεωρώ πάρα πολύ καλή εμπειρία. Αυτό που έχω παρατηρήσει σε εμένα είναι ότι οταν ταξιδεύω μονος μου είμαι πολύ πιο φιλικός και πολύ πιο ανοιχτός στο να γνωρίσω κόσμο. Νομίζω ότι μ'εχει βοηθήσει αρκετά να γίνω πιο κοινωνικός.

Ειδικά για ηλικίες 20κατι δεν το συζητώ. Διαμονή σε χοστελ, δωρεάν ξενάγηση στην πόλη αν προσφέρεται και μετά πάτε όπου θέλετε να ταξιδέψετε χωρίς να παρακαλετε κόσμο ή να φορτωνεστε ανεπιθύμητους!
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.043
Likes
41.052
Υπαρχουν συνταξιδιωτες που κρυωνουν παντα και σου σπανε τα νευρα. Που τα βρισκουν ολα ακριβα. Που εκεινη την περιοδο ειναι σε κριση με το ετερον τους ημισυ και σου πρηζουν το σικωτι γιατι δεν εστειλε μηνυμα. Που βαριουνται να περπατησουν. Που ξυπνανε πολυ νωρις η πολυ αργα. Που κοιμουνται πολυ νωρις η πολυ αργα. Που κανουν κριτικη στο οτι καπνιζεις, στο οτι πινεις, στο τι τρως. Κι εσυ θες να πας με αγνωστο ατομο που μπορει να εχει τα μισα απο αυτα και να γινεσαι τουρμπο καθε μερα αντι να πας μονος? Σηκωνω τα χερια ψηλα.
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Υπαρχουν συνταξιδιωτες που κρυωνουν παντα και σου σπανε τα νευρα. Που τα βρισκουν ολα ακριβα. Που εκεινη την περιοδο ειναι σε κριση με το ετερον τους ημισυ και σου πρηζουν το σικωτι γιατι δεν εστειλε μηνυμα. Που βαριουνται να περπατησουν. Που ξυπνανε πολυ νωρις η πολυ αργα. Που κοιμουνται πολυ νωρις η πολυ αργα. Που κανουν κριτικη στο οτι καπνιζεις, στο οτι πινεις, στο τι τρως. Κι εσυ θες να πας με αγνωστο ατομο που μπορει να εχει τα μισα απο αυτα και να γινεσαι τουρμπο καθε μερα αντι να πας μονος? Σηκωνω τα χερια ψηλα.
:clap::clap::clap:
 

panius

Member
Μηνύματα
664
Likes
2.720
Αγαπάω solo ταξίδια! Ακόμα και με παρέα αν ταξιδέψω, θέλω μια μέρα να την περάσω μόνος στο νέο μέρος. Αν στα ταξίδια νιώθεις λίγο εξερευνητής τότε το solo το χαίρεσαι καλύτερα. Βλέπεις ρε παιδί μου ένα στενάκι γραφικό και λες στην παρέα "πάμε να δούμε πού καταλήγει" και η παρέα απαντά "να αφήσουμε τον κεντρικό δρόμο με τα καταστήματα και τον κόσμο; Ούτε καν!" Ε, εκεί τρώω μεγάλο ξενέρωμα! Άνετα παρατάω το παρεάκι και πάω μόνος να εξερευνήσω!
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.043
Likes
41.052
Και δεν ειπα το κυρυφαιο: συντροφια σε ταξιδι που τα 'χει με παντρεμενο ατομο το οποιο τελικα περνα τις διακοπες με την οικογενεια του. Εκει να δεις δραματα, ειδικα αν εχει στοιχεια drama queen (μου εχει τυχει).
Δεν μ αρεσουν τα σολο ταξιδια, αλλα επισημαινω τους κινδυνους της τυχαιας παρεας η επιπολαιης επιλογης. Μπορει να σου βγαλει την ψυχη.
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.726
Likes
14.881
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
Και δεν ειπα το κυρυφαιο: συντροφια σε ταξιδι που τα 'χει με παντρεμενο ατομο το οποιο τελικα περνα τις διακοπες με την οικογενεια του. Εκει να δεις δραματα, ειδικα αν εχει στοιχεια drama queen (μου εχει τυχει).
Δεν μ αρεσουν τα σολο ταξιδια, αλλα επισημαινω τους κινδυνους της τυχαιας παρεας η επιπολαιης επιλογης. Μπορει να σου βγαλει την ψυχη.


Το τερμάτισες :xalara::xalara:
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.043
Likes
41.052
Ιστοριες βγαλμενες απο τη ζωη. Εδω στο φορουμ υπαρχει μια ταση εξιδανικευσης του ταξιδιου και των ταξιδιωτων, που ολοι γινομαστε η ειμαστε καλυτεροι ανθρωποι γιατι ταξιδευουμε. Οχι, καποιοι ειναι πρηχτες και θελει χρονο και περισκεψη η σωστη παρεα.
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Και δεν ειπα το κυρυφαιο: συντροφια σε ταξιδι που τα 'χει με παντρεμενο ατομο το οποιο τελικα περνα τις διακοπες με την οικογενεια του. Εκει να δεις δραματα, ειδικα αν εχει στοιχεια drama queen (μου εχει τυχει).
Δεν μ αρεσουν τα σολο ταξιδια, αλλα επισημαινω τους κινδυνους της τυχαιας παρεας η επιπολαιης επιλογης. Μπορει να σου βγαλει την ψυχη.
Θα προτιμήσω forever alone τότε:haha::haha::haha:
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.283
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ταξίδι-Όνειρο
ρωσια
Το περσινο ταξιδι ηταν η ταφοπλακα σε μια φιλια 36 χρονων..δεν αντεξε,δεν αντεξα..ποσο να αντεξει κανεις τον αλλο να ψαχνει το λουβρο στο καινουργιο κινητο με gps και να εισαι γωνια Ριβολι με το λουβρο φατσα και να σου λεει περιμενε να το βρω!να της λες νατο και να επιμενει...Εκανα πριν ερθει η παρεα μου 17 υπεροχες μερες γυρνωντας οπου ηθελα.Δεν τις αλλαζω με τιποτα.Μου κανει εντυπωση να ψαχνωνται νεοι ανθρωποι..Ειμαι 72 και με προβληματα υγειας και παλι μονη θα φυγω και φετος..Δεν ταξιδευω ξανα με ανθρωπο που μπορει να μου το βγαλει ξυνο...Να μου γυρευει να ψαξουμε ολο το Κλισυ μπας και βρουμε το ρεστοραν που εφαγε με τον πρωην της κοκ ο βεν 36 χρονια πριν...ελεος.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.681
Likes
50.547
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Ρε παιδιά που τους βρίσκετε όλους τους περίεργους; εγώ 20 χρόνια ταξιδεύω με ανθρώπους, γνωστούς και άγνωστους, δεκαδες στο συνολο τους ναι ακομη και ελληνες, δεν είχα καμία δυσάρεστη εμπειρία.

Ωραίο είναι το σολο, αλλά με παρέα είναι καλύτερα για μένα. Υπάρχει μια τάση εξιδανικευσης του σόλο, αλλά έχει και αρνητικές πλευρές. Αλήθεια είναι πάντως πως έχεις πιο πολύ χρόνο να τον εαυτό σου και με τους ντόπιους. Έχω κάνει πολλά σόλο, από μήνες περπατωντας στην Κίνα (μακαρι να ειχα παρεα), μέχρι τρεις μήνες στην Ινδία (πιο ευκολος προορισμός για σόλο , τη μισή Ινδονησία κλπ. Το ταξίδι με παρέα είναι σχεδόν πάντα καλυτεροκαι θπαρψογν και προορισμοι που δε θα πήγαινα μόνος, π.χ Αφρική . Τώρα αν βρεις αυτούς τους περίεργους που αναφέρονται πιο πάνω, Ε τι να πω, τους παρατάς και συνεχίζεις, δεν έχεις υπογράψει και συμβόλαιο.
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.714
Likes
11.276
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Θα συμφωνήσω με @paefstra και με όλους όσους εκφράζουν προβληματισμούς πάνω στο να ταξιδέψει κανείς με "άσχετο" κόσμο προκειμένου να μην το κάνει μόνος. Προσωπικά έχω κάνει πάρα πολλές φορές μοναχικά ταξίδια και ακόμα περισσότερες έχει τύχει να περάσω μόνη μέρος ενός ευρύτερου ταξιδιού. Πάντα ενθαρρύνω τους άλλους να ταξιδεύουν solo και πάντα υποστήριζα ότι "καλύτερα μόνος/η παρά με χλιαρή παρέα/καλύτερα μόνος/η παρά να καταλήξεις να μην πας καν το ταξίδι".

Παρ' όλα αυτά, άνθρωπος είμαι κι εγώ και ενίοτε "λυγίζω". Πριν 3μιση περίπου χρόνια είχα χωρίσει από μακροχρόνια σχέση και είχα περάσει και κάποια γενικότερα ζόρια και ήμουν σε μια περίοδο τρελής ανακούφισης και απελευθέρωσης, όπου ήθελα να κάνω συνέχεια πράγματα, να γνωρίζω ανθρώπους, να κοινωνικοποιούμαι και γενικά επεδίωκα να περνάω καλά με θετικούς και ενδιαφέροντες ανθρώπους. Σε αυτό το πλαίσιο είχα κλείσει απανωτά ταξίδια στο εξωτερικό, τα περισσότερα με εξαιρετικές παρέες, αλλά όχι όλα. Έκλεισα λοιπόν (και εν τέλει πήγα) δύο (!) ταξίδια με ένα άτομο το οποίο θεωρώ αξιόλογο μεν, πολύ ιδιόρρυθμο δε, με το οποίο δεν είχε τύχει να συναναστραφούμε επαρκώς πριν και με το οποίο σίγουρα έχουμε αρκετά διαφορετικά γούστα, τρόπο σκέψης, αντιδράσεις. Το αποτέλεσμα ήταν να επιστρέψουμε από το δεύτερο ταξίδι μες στην ψυχρότητα (χωρίς να υπάρχει ουσιαστικός λόγος), να μην περάσει κανένας μας όσο καλά θα μπορούσε και στο τέλος να καταλήξουμε να κάνουμε έναν από τους πιο ομηρικούς καυγάδες στην ιστορία των ομηρικών καυγάδων. :D Στα παραπάνω με δυσκόλεψε ακόμα περισσότερο το γεγονός ότι το συγκεκριμένο άτομο έπρεπε για διάφορους λόγους να το βλέπω μετά πάρα πολύ συχνά.

Από εκείνη τη στιγμή λοιπόν αποφάσισα να ξαναγυρίσω στην παλαιότερη "ακαμψία" μου σχετικά με το ζήτημα. Ταξίδια μόνο με το σύντροφό μου, την αδερφή μου και λίγους αλλά καλούς φίλους, με τους οποίους υπάρχει χημεία, αλληλοκατανόηση και κοινά "θέλω" (πχ @fenia42 ). Και όταν για κάποιο λόγο δε γίνεται ή δε μπορεί να ακολουθήσει κάποιο από αυτά τα άτομα πηγαίνω μόνη. Και σε φάσεις που μπορεί να μην έχω κέφι να ταξιδέψω μόνη απλά δεν ταξιδεύω. Όχι πειραματισμοί, όχι χλιαρές καταστάσεις, όχι εντάσεις.

(Υποσημείωση: και με το σύντροφό μου έχει τύχει να διαφωνήσω σε ταξίδι και με την αδερφή μου και με φίλους μου. Δε λέω ότι τα πάντα είναι συνέχεια ιδανικά. Αλλά παιδιά είναι τελείως διαφορετικό να διαφωνήσεις με κάποιον που ξέρεις ότι υπάρχει μια χ κατανόηση, αγάπη και σεβασμός από το να διαφωνήσεις με κάποιον άσχετο/ιδιόρρυθμο/νευρικό. Σε αυτή τη φάση προτεραιοποιώ την ψυχική μου υγεία, αν είναι να γυρίσω από κάπου περισσότερο τσιτωμένη από όσο έφυγα, εντάξει, καλύτερα να κάτσω σπίτι μου).
 
Last edited:

mysteredgar

Member
Μηνύματα
319
Likes
1.128
Επόμενο Ταξίδι
Αργεντινή
Ταξίδι-Όνειρο
Κιλιμάντζαρο
Ντάξει οι περιεργοι υπάρχουν, ή ας το πω καλύτερα αυτοι που δεν ταιριάζουν οι τρόποι ταξιδιού με τους δικούς μας. Από το κλασικό πλέον για μένα με "πονάνε τα ποδια μου" στα 30 λεπτά περπατήματος, μέχρι ο αλλος να την έχει δει vegan σε ταξίδι τριών βδομάδων, να σε πρήζει σε όλο το ταξίδι να βρείτε vegan εστιατόρια και στην τελευταία πόλη του ταξιδιου να χλαπακιάζει ένα ωραιότατο burger και εσύ να τον κοιτάς σαν χάνος.

Αν και εγώ μεγάλα σόλο ταξίδια δεν έχω κάνει, μπορώ να πω ότι προτιμώ το μοίρασμα των εμπειριων. Το σόλο καλό είναι αν έχει να ξεκαθαρίσεις πράγματα μέσα σου , θες να σκεφτεις κλπ, για όλα τα όλα οι παρομοια σκεπτόμενοι ταξιδιώτες είναι βέλτιστη επιλογή.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.216
Μηνύματα
883.885
Μέλη
38.906
Νεότερο μέλος
Makarena

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom