Ταξίδι μόνος ή μόνη??

summerfunk

Member
Μηνύματα
112
Likes
65
Επόμενο Ταξίδι
Σητεια - Ανάφη
Ταξίδι-Όνειρο
οτιδήποτε έχει θάλασσα
να τολμησεις!!!! εχω μια θεια 70 χρονων σημερα. ανυπαντρη και μονη.χρονια ολοκληρα ταξιδευει μονη .παλαιοτερα περνοντας πλοια ,αεροπλανα και καραβια τωρα πια με γκρουπ (εχουν αρχισει καποια προβληματα υγειας). εχει επισκεφτει καθε γωνια της ελλαδας ,καποια πανω απο 2 φορες.οσο για το εξωτερικο που την βρισκεις που την χανεις. δεν γνωριζει ξενες γλωσσες κι ομως ηταν τολμηροτερη απο εμας οταν βγηκαμε πρωτη φορα εξωτερικο. δεν την σκιασε ποτε η αποψη των αλλων για το μια γυναικα μονη σε εποχες που μετραγε περισοτερο απο σημερα.
πηγαινε οπου αποφασισεις με καλη διαθεση και σιγουρα θα χαλαρωσεις και θα κανεις πραγματα προγραματισμενα και απρογραματιστα .

η πρώτη γραμμή του μυνηματός σου με τρόμαξε πολύ!!! :bleh:
 

summerfunk

Member
Μηνύματα
112
Likes
65
Επόμενο Ταξίδι
Σητεια - Ανάφη
Ταξίδι-Όνειρο
οτιδήποτε έχει θάλασσα

canf

Member
Μηνύματα
735
Likes
218
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Ισπανίας
η πρώτη γραμμή του μυνηματός σου με τρόμαξε πολύ!!! :bleh:
emena παλι με τρομαξαν και οι αλλες γραμμες, χωρις να θελω να παρεξηγηθω, δεν χρειαζεται να συνδεεται αποκλειστικα η μοναχικη ζωη με τα μοναχικα ταξιδια...:roll:
 

summerfunk

Member
Μηνύματα
112
Likes
65
Επόμενο Ταξίδι
Σητεια - Ανάφη
Ταξίδι-Όνειρο
οτιδήποτε έχει θάλασσα
emena παλι με τρομαξαν και οι αλλες γραμμες, χωρις να θελω να παρεξηγηθω, δεν χρειαζεται να συνδεεται αποκλειστικα η μοναχικη ζωη με τα μοναχικα ταξιδια...:roll:
ουφ.. και νομιζα πως ήμουν υπερβολικη!!
 

Gloriana

Member
Μηνύματα
151
Likes
45
Επόμενο Ταξίδι
Μιλάνο
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία, Σκανδιναβία
Ξέρω πολλούς ανθρώπους που έχουν θυσιάσει ΧΡΟΝΙΑ και δεν έχουν πάει διακοπές γιατί δεν είχαν παρέα.
Παιδιά, το βρίσκω θλιβερό... Είναι σα να είσαι μια χαρά και να νομίζεις ότι είσαι ανάπηρος και να κάθεσαι σε ένα καροτσάκι.
Είναι σα να μην ταξιδεύεις ποτέ γιατί φοβάσαι το αεροπλάνο...
Απλά υπάρχεις, δεν ζεις, δεν χορεύεις.
Όλοι έχουμε τα κολλήματα και τους φόβους μας, αλλά κάποιοι τολμούμε να κάνουμε ένα βήμα παραπέρα και αυτό το βήμα σε κάνει να βιώνεις μαγικές στιγμές...
Τολμήστε, θα αποζημιωθείτε...
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.888
Likes
14.499
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
emena παλι με τρομαξαν και οι αλλες γραμμες, χωρις να θελω να παρεξηγηθω, δεν χρειαζεται να συνδεεται αποκλειστικα η μοναχικη ζωη με τα μοναχικα ταξιδια...:roll:
Ανύπαντρος δε σημαίνει και μόνος.
Μεγαλώνουμε και βλέπουμε σιγά σιγά τους φίλους μας να εξαφανίζονται γιατί κάνουν οικογένειες. Ωφείλουμε να μάθουμε να τα βγάζουμε πέρα μόνοι μας και να περνάμε καλά ανευ παρέας. Γιατί δε ξέρουμε πώς μας τα φέρνει η ζωή.
 

damasta

Member
Μηνύματα
194
Likes
395
Επόμενο Ταξίδι
ιού επιτρέποντος ΠΑΝΤΟΥ
1.και στο μοναστηρι πας μονος αλλα δεν εισαι μοναχος
2.ετυχε να ειναι ανυπαντρη .δεν ηταν παντα αδεσμευτη
3.δεν περιμενε να εχει παρεα για να αποφασισει καποιο ταξιδι. οταν ειχε χρονο και αναλογα των οικονομικων της εβρισκε και εξακολουθει (οσο την βασταν τα ποδια της οπως λεει)να βρισκει προορισμους ,περνωντας ωραια κ ωραιοτερα .
 

summerfunk

Member
Μηνύματα
112
Likes
65
Επόμενο Ταξίδι
Σητεια - Ανάφη
Ταξίδι-Όνειρο
οτιδήποτε έχει θάλασσα
παιδιά νομίζω πως βγαίνουμε λίγο εκτός θέματος!!! ήθελα να μάθω εμπειρίες για το αν έχει πάει κανείς μόνος ή μόνη διακοπές επειδή πρώτη φορά μου ήρθαν έτσι τα πράγματα που το βρίσκω την ιδανική λύση για μένα!! το τι θα βρει όταν θα γυρίσει από τις διακοπές του ο καθένας δεν είναι κάτι που με αφορά και επίσης είναι απόλυτα σεβαστό!! μίλησα για 3-4 μέρες και όχι για μια ζωή. πάντως σας ευχαριστώ όλους που μοιραστήκατε τις εμπειρίες σας μαζί μου και που με ενθαρύνατε να το κάνω.
 

marioulita

Member
Μηνύματα
39
Likes
17
Φυσικα και έχουν παει πολλοι διακοπες μονοι τους!!Το θέμα δεν είναι τι εχουν κανει οι αλλοι,αλλα αν εσυ μπορεις να το τολμησεις.Αν τα εχεις βρει με τον εαυτο σου, θα το δεις σαν μια καλη ευκαιρια για να περασεις καλα.Αν πάλι δεν τα εχεις βρει σε δύο ώρες θα γυρίσεις πίσω...οποτε δεν μενει παρα να το ανακαλυψεις!!!
 

ANEL

Member
Μηνύματα
1.029
Likes
340
αυτό με το ποτό είναι ένα θέμα, γι αυτό θα διαλέξω κάποιο νησί που δεν έχει κ την τρελή νυχτερινή ζωή γιατί σίγουρα θα φάω τα ρούχα μου αν είμαι κλεισμένη μόνη μου σε ένα δωμάτιο και ακούω απ'έξω τον κακό χαμό. Δεν έχω πάει μόνη μου ποτέ για ποτό, ακόμα και σε gay bar, με παρέα είχα πάει :bleh:.
εγώ θα έλεγα,απ΄το να φας τα ρούχα σου,προτιμότερο ειναι να πας όπου σου αρέσει και αν σου έρθει να βγεις για ποτό να το κάνεις και θα με θυμηθείς..
μη το σκέφτεσαι,είναι πολύ όμορφα να πίνεις το ποτό σου δίπλα στη θάλασσα,ακούγοντας τη μουσική που σου αρέσει...ξαφνικά νιώθεις απόλυτα ελεύθερη!:D
 

mel

Member
Μηνύματα
359
Likes
200
Επόμενο Ταξίδι
Ξανά λατρεμένο Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Θα συμφωνήσω με την ΑΝΕΛ. Αν ο φόβος της "μοναξιάς" στο νησί σε κρατήσει στην πόλη, θα βαρεθείς πολύ απλά στην πόλη και θα χάσεις την ευκαιρία να χαλαρώσεις. Καλύτερα μόνη στην πόλη/καθημερινότητα από μόνη στη θάλασσα; Δε νομίζω. Προσωπικά μου συνέβη το ίδιο μιας και θα πήγαινα Λονδίνο με φίλη και τελικά θα πάω μόνη. Ε ξέρω πως, αν το ακύρωνα, μετά στις υποτιθέμενες μέρες του ταξιδιού θα έτρωγα τα νύχια μου από το θυμό. Και μόνη τελικά έχεις ελευθερία σε όλα (πότε θα φας, τι θα φας, πόσο θα καθίσεις σ'ένα σημείο που εσένα μπορεί να σ'ενθουσιάσει αλλά τον άλλο όχι, πότε θα ξυπνήσεις..σε όλα). Ξέρεις πού έχω κόλλημα; Στο φαγητό που είπαν και κάποιοι. Μεγάλη δυσκολία στο να πάω μόνη σε εστιατόριο αλλά τελικά αυτό είναι το μόνο μείον. Ασε που μόνη μπορείς να φλερτάρεις και ευκολότερα (για φαντάσου να σας φλερτάρουν και τις δυο αλλά μόνο εσύ να ενδιαφέρεσαι) (μη με "βρίσουν" τώρα όσοι εστιάζουν στο ταξίδι και μόνο, για'μένα, αν τύχει και φλερτ, καλό είναι αρκεί βέβαια να μη σε βγάλει από το πρόγραμμα).
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.260
Μηνύματα
885.398
Μέλη
38.936
Νεότερο μέλος
alexispi

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom