Βολιβία Περού Ταξίδι σε Περού-Βολιβία

patsman

Member
Μηνύματα
198
Likes
527
Άσχετο με το πρόγραμμα, για φαγητό μου είχε κάνει εντύπωση το Bolivian Popular Food (δημιουργική Βολιβιανή κουζίνα με μενού τριών πιάτων). Βέβαια πριν 1.5 χρόνο που πήγαμε εμείς είχε 70-80 αξιολογήσεις και τώρα βλέπω έχει κοντά 900 και με πολλά σχόλια για μεγάλη αναμονή, γιατί δε δουλεύουν με κρατήσεις. Επίσης, πολύ καλό το Gustu.
Όντως, εμείς δεν μπορέσαμε να φάμε στο Bolivian Popular Food λόγω της αναμονής! Αντ' αυτού πήγαμε στο εξαιρετικά ενδιαφέρον vegetarian εστιατόριο Ali Pacha, με κράτηση.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.676
Likes
50.530
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.541
Likes
8.520
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Το pallay punchu είναι αυτό; Θυμάμαι μου το είχαν προτείνει Περουβιανοι αλλά πέφτει πολύ μακριά απ'το Cusco και δεν είναι τόσο εύκολο να βρεις εκδρομή προς τα εκεί.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.676
Likes
50.530
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Το pallay punchu είναι αυτό; Θυμάμαι μου το είχαν προτείνει Περουβιανοι αλλά πέφτει πολύ μακριά απ'το Cusco και δεν είναι τόσο εύκολο να βρεις εκδρομή προς τα εκεί.
Εύκολο δεν είναι αλλά αναφέρει ο άνθρωπος με ποιο πρακτορείο πήγε
 
Last edited:

kpafos

Member
Μηνύματα
47
Likes
267
επαναφερω το θεμα με ενα προχειρο προσχεδιο για βολιβια-περου, αν υπαρχουν προτασεις τι θα αλλαζατε και με τι, ως προς τα μερη αλλα και τις μερες. αν παιζει ρολο μιλαμε για μεσα Απριλιου μεχρι μεσα Μαιου

D 1-2 Lima
D 3 Santa cruz
D 4-6 Sucre
D 7-8 Potosi
D 9 Salar de Uyuni
D 10-11 Oruro
D 12-15 La Paz με ημερησια στο Tiwanaku
D 16-17 Puno-Titicaca
D 18-19 Arequipa
D 20-24 Cusco
D 25 Ollantaytambo
D 26 Machu Picchu
D 27-30 Lima με ημερησια Paracas - Huacachina
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.791
Likes
18.333
επαναφερω το θεμα με ενα προχειρο προσχεδιο για βολιβια-περου, αν υπαρχουν προτασεις τι θα αλλαζατε και με τι, ως προς τα μερη αλλα και τις μερες. αν παιζει ρολο μιλαμε για μεσα Απριλιου μεχρι μεσα Μαιου

D 1-2 Lima
D 3 Santa cruz
D 4-6 Sucre
D 7-8 Potosi
D 9 Salar de Uyuni
D 10-11 Oruro
D 12-15 La Paz με ημερησια στο Tiwanaku
D 16-17 Puno-Titicaca
D 18-19 Arequipa
D 20-24 Cusco
D 25 Ollantaytambo
D 26 Machu Picchu
D 27-30 Lima με ημερησια Paracas - Huacachina
Κάτι που αγνοούν πολλοί στη Βολιβία, και για μένα είναι το ωραιότερο φυσικό τοπίο και στις δυο χώρες, είναι το συγκλονιστικό Βολιβιανό Αλτιπλανο. Το μέρος είναι ασύγκριτης ομορφιάς και απο τα ωραιότερα τοπία στο πλανήτη. Από Ποτοσι πας Τουπιζα και από εκεί 4ημερο τουρ στα υψίπεδα με κατάληξη το Σαλαρ. Προσωπικά το Σαλαρ με άφησε σχετικά αδιάφορο με αυτά που είδαν τα μάτια μου τις προηγούμενες 3μ. Αχαστο και τεράστιο κρίμα για όσους πάνε μόνο Σαλαρ για μια μέρα.
 

kpafos

Member
Μηνύματα
47
Likes
267
Κάτι που αγνοούν πολλοί στη Βολιβία, και για μένα είναι το ωραιότερο φυσικό τοπίο και στις δυο χώρες, είναι το συγκλονιστικό Βολιβιανό Αλτιπλανο. Το μέρος είναι ασύγκριτης ομορφιάς και απο τα ωραιότερα τοπία στο πλανήτη. Από Ποτοσι πας Τουπιζα και από εκεί 4ημερο τουρ στα υψίπεδα με κατάληξη το Σαλαρ. Προσωπικά το Σαλαρ με άφησε σχετικά αδιάφορο με αυτά που είδαν τα μάτια μου τις προηγούμενες 3μ. Αχαστο και τεράστιο κρίμα για όσους πάνε μόνο Σαλαρ για μια μέρα.
Γενικα θεωρω οτι η Βολιβια αξιζει ενα ταξιδι μονη της, ας οψεται η ελλειψη χρονου
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.791
Likes
18.333
ισως τις 2 μερες του ορουρο
Δεν έχω πάει εκεί και δε το γνωρίζω. Μετά το 4ήμερο στα υψίπεδα πήγα απευθείας στη Κόπακαμπάνα (την αυθεντική, τη βολιβιανή) και διανυκτέρευσα στο Νησί του Ηλίου το οποίο είναι καταπληκτικό και μάλιστα σιχτίρισα που δεν είχα άλλη μία νύχτα εκεί (δεν είχα άλλο χρόνο). Στη Περουβιανή τιτικάκα δεν έχω πάει αλλά από όλους όσους πάει έχω ακούσει τα χειρότερα, οπότε κοίταξε και αυτή την εναλλακτική. Επίσης ο Γιώργος (ο γνωστός) δε προτείνει Αρεκίπα και η γνώμη μου είναι ότι θα δεις τόσες ωραίες αποικιακές πόλεις στο ταξίδι αυτό, που άλλη μία (και ίσως κατώτερη) δε θα σου προσθέσει κάτι ουσιαστικό.
Μεγάλο ταξίδι, μεγάλα βάσανα, αλλά αλτιπλάνο και Νησί του Ηλίου είναι καταπληκτικά και μοναδικά μέρη.
 

kpafos

Member
Μηνύματα
47
Likes
267
Δεν έχω πάει εκεί και δε το γνωρίζω. Μετά το 4ήμερο στα υψίπεδα πήγα απευθείας στη Κόπακαμπάνα (την αυθεντική, τη βολιβιανή) και διανυκτέρευσα στο Νησί του Ηλίου το οποίο είναι καταπληκτικό και μάλιστα σιχτίρισα που δεν είχα άλλη μία νύχτα εκεί (δεν είχα άλλο χρόνο). Στη Περουβιανή τιτικάκα δεν έχω πάει αλλά από όλους όσους πάει έχω ακούσει τα χειρότερα, οπότε κοίταξε και αυτή την εναλλακτική. Επίσης ο Γιώργος (ο γνωστός) δε προτείνει Αρεκίπα και η γνώμη μου είναι ότι θα δεις τόσες ωραίες αποικιακές πόλεις στο ταξίδι αυτό, που άλλη μία (και ίσως κατώτερη) δε θα σου προσθέσει κάτι ουσιαστικό.
Μεγάλο ταξίδι, μεγάλα βάσανα, αλλά αλτιπλάνο και Νησί του Ηλίου είναι καταπληκτικά και μοναδικά μέρη.
Πουνο και περουβιανη τιτικακα προτιμηθηκαν αντι της βολιβιανης πλευρας για να ειναι πιο ανετη η μεταβαση στην αρεκιπα. Διαβαζοντας ομως σχολια και ιστοριες σκεφτομαι να ακυρωθει αυτο το κομματι υπερ της κοπακαμπανα. Απλα με προβληματιζει μετα η μεταβαση στο κουσκο, αναγκαστικα θα γινει αεροπορικως λα παζ-λιμα-κουσκο
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.205
Μηνύματα
883.762
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom