Ηνωμένο Βασίλειο Ταξίδι στην Αγγλία με όχι ελληνικό διαβατήριο

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.953
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Υπάρχουν διάφοροι τύποι Βίζα: Τουριστική (για λίγες μέρες), Εργασίας (μόνιμη), Σπουδών, κ.α. Πρέπει να βγάλετε τη βίζα είναι κατάλληλη για την περίπτωσή σας. Αν έχει όριο μέγιστης παραμονής και το ξεπεράσετε, πιθανότατα θα απελαθείτε και δε θα μπορείτε ποτέ στο μέλλον να ξαναμπείτε στη χώρα. Σε περίπτωση αμφιβολιών, ρωτήστε κάποιο δικηγόρο που ειδικεύεται σε θέματα μετανάστευσης (εγώ δεν είμαι).
 

Aniana

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Εμεις φαγαμε ακυρο στο αεροδρομιο τελικα, αν και μολις εφτασα UK(επρεπε να παω για δουλειά) με διαβεβαίωσαν ότι χωρις visa ή family permit αλλά μονο με την residence card η οποία γράφει "family member of EU citizen", το πιστοποιητικό γάμου και το ουκρανικό διαβατήριο, έμπαινε κ-α-ν-ο-ν-ι-κ-ό-τ-α-τ-α!
Τωρα προσπαθώ να βρω το δικιο μου μιας και το ιδιο με ειχαν διαβεβαιώσει και απο το uk visas and immigration.
Καλησπέρα Αλέξανδρε!

Τελικά η γυναίκα σας μπήκε κανονικότατα χωρίς βίζα;ούτε όταν φτάσατε δεν πήρε κάποια άδεια στο αεροδρόμιο;Έχω ακούσει ότι δίνουν εκεί βίζα εισόδου. Ρωτάω γιατί και εγώ θέλω να ταξιδέψω με τον άντρα μου και είμαστε στην ίδια περίπτωση με εσάς !
 
Last edited by a moderator:

ΚαλλήG.

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Καλησπερα σας, θα ηθελα να κανω μια ερωτηση μηπως μπορεσει να με βοηθησει καποιος.. εχω ελληνικη ταυτοτητα και ο συζυγος μου εχει αδεια παραμονης στην Ελλαδα. Θελουμε να ταξιδεψουμε στην Αγγλια αλλα ξερω οτι ο αντρας μου χρειαζεται βιζα... αν ληξει η βιζα αυτη οως μπορει να παραμεινει ακομα εκει;
Καλησπερα Μελα.
Ο αντρας σου οπως κ ο δικος μου (αμα δεις παραπανω) δεν εχουν ελληνικες ταυτοτητες.Ομως μπορει να ταξιδεψει στην Αγγλια με (family permit)..https://www.gov.uk/family-permit/overview.
Η οποια ισχυει για 6 μηνες.Τωρα εαν δεν πατε για διακοπες και πατε για δουλεια θα βγαλει αδεια εργασιας εκει.Κι εγω ειχα κανει μια αναλογη ερωτηση και βρηκα την ακρη μονη μου.Επειδη ο συζυγος ειναι ομογενης απο Αλβανια απλα καταθεσαμε εδω για πολιτογραφιση πρωτα κ θα μεινει λιγους μηνες πισω και θα ερθει Αγγλια με ελληνικο διαβατηριο και ταυτοτητα ,γιατι εαν ερχοταν τωρα σε 6 μηνες θα επρεπε την ολη διαδικασια να την καναμε στην Αγγλια και δεν ξερω κατα ποσο ευκολο θα ηταν για εμας.Σας ευχομαι καλη τυχη
 

gp123

Member
Μηνύματα
75
Likes
9
Το διαβατήριο λήγει 14 μέρες μετά απο την ημέρα επιστροφής από Αγγλία. Θα έχω πρόβλημα?
 

ElviraAliki

New Member
Μηνύματα
2
Likes
1
Εμεις φαγαμε ακυρο στο αεροδρομιο τελικα, αν και μολις εφτασα UK(επρεπε να παω για δουλειά) με διαβεβαίωσαν ότι χωρις visa ή family permit αλλά μονο με την residence card η οποία γράφει "family member of EU citizen", το πιστοποιητικό γάμου και το ουκρανικό διαβατήριο, έμπαινε κ-α-ν-ο-ν-ι-κ-ό-τ-α-τ-α!
Τωρα προσπαθώ να βρω το δικιο μου μιας και το ιδιο με ειχαν διαβεβαιώσει και απο το uk visas and immigration.
Καλησπερα εγω θα ταξιδεψω με τον συζυγο μου που ειναι αλβανικης καταγωγης στο λονδινο και δεν ξερω αν θα χρειαστει βιζα η οζι ; Ο συζυγος μου εχει αδεια διαμονης σαν μελος οικογενειας ελληνα πολιτη, θα με βοηθουσατε πολυ αν μου απαντουσατε

Τα διαβασα ολα αλλα δεν με βοηθησε τιποτα να σου πω την αληθεια... δεν το λεω με παράπονο αλλα με στεναχώρια διότι τα ηξερα ολα αυτα που λες και λενε ειναι μπες στο site κανε την αιτηση κτλπ ...για αυτο ρωτησα αν ξερει κανεις καποιο γραφειο δικηγορικό ή ξερω εγω μπες εδω συγκεκριμενα κ κανε οτι ακριβως σου λένε (οπως για παραδειγμα αυτα που ειπα φωτο ,πιστοποιητικά κτλπ κτλπ)...
Ευχαριστω πάντως και που απαντήσες ελπιζω να βρεθεί και καποιος να μου τι εδωσε και τον δέχτηκαν !
Καλησπερα εχω περιπου το ιδιο προβλημα , θελω να ταξιδεψω με τον συζυγο μου στην αγγλια , αυτος εχει αδεια διαμονης σαν μελος οικογενειας ελληνα πολιτη, θα ηθελα αν μπορουσες να με βοηθησεις αν εχεις βγαλει κ εσυ ακρη

Υπάρχουν διάφοροι τύποι Βίζα: Τουριστική (για λίγες μέρες), Εργασίας (μόνιμη), Σπουδών, κ.α. Πρέπει να βγάλετε τη βίζα είναι κατάλληλη για την περίπτωσή σας. Αν έχει όριο μέγιστης παραμονής και το ξεπεράσετε, πιθανότατα θα απελαθείτε και δε θα μπορείτε ποτέ στο μέλλον να ξαναμπείτε στη χώρα. Σε περίπτωση αμφιβολιών, ρωτήστε κάποιο δικηγόρο που ειδικεύεται σε θέματα μετανάστευσης (εγώ δεν είμαι).
Καλησπερα σας ! Ειμαι ελληνιδα και ο συζυγος μου ειναι ξενος αλλα εχει αδεια διαμονης σαν μελος οικογενειας ελληνα πολιτη , θελουμε να παμε στην Αγγλια και θα ηθελα να με βοηθησετε αν θα χρειαστει βιζα η οχι ;
 
Last edited by a moderator:

cimi

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλησπερα εχω περιπου το ιδιο προβλημα , θελω να ταξιδεψω με τον συζυγο μου στην αγγλια , αυτος εχει αδεια διαμονης σαν μελος οικογενειας ελληνα πολιτη, θα ηθελα αν μπορουσες να με βοηθησεις αν εχεις βγαλει κ εσυ ακρη


Καλησπερα σας ! Ειμαι ελληνιδα και ο συζυγος μου ειναι ξενος αλλα εχει αδεια διαμονης σαν μελος οικογενειας ελληνα πολιτη , θελουμε να παμε στην Αγγλια και θα ηθελα να με βοηθησετε αν θα χρειαστει βιζα η οχι ;
Na se rotiso vrikes akri me auto pou psaknis epidi kai ego exo to idio problema ...
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.606
Likes
12.424
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Na se rotiso vrikes akri me auto pou psaknis epidi kai ego exo to idio problema ...
Παρακαλώ μην γράφεις greeklish και διόρθωσε το μήνυμά σου.

Σύμφωνα με τους όρους του φόρουμ που αποδέχθηκες κατά την εγγραφή σου:
Απαγορεύονται τα ΚΕΦΑΛΑΙΑ και τα greeklish, στον τίτλο του μηνύματος αλλά και στο περιεχόμενό του.
 

cimi

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Ναι βρηκαμε λυση, ο συζυγος μου εβγαλε family permit , και δεν ειχαμε κανενα προβλημα στο ταξιδι μας, ειμαστε ηδη στη στην Αγγλια
Αυτό που τ έβγαλε εδώ Ελλάδα η Αγγλία?εγώ έχω (Residence card of Family of a Union citizen ) και με αυτήν τ άδεια που έβγαλε μπορεί να δουλέψει??
 
Last edited:

Ivana

Member
Μηνύματα
899
Likes
1.434
Ταξίδι-Όνειρο
οχ.....όλος ο κόσμος
Με όλο το σεβασμό προς όλους,
σε αυτό το τόπικ έχουν γράψει τόσα άτομα που πήγαν Η.Β. ότι η βίζα χρειάζεται αν έχεις ταυτότητα ή διαβατήριο εκτός ΕΕ , και όποιος το αμφισβητεί μπορεί να διαβάσει τους όρους στην ιστοσελίδα που πάλι τόσοι έχουν αναφέρει, αλλά παρόλα αυτά, τόσοι ξαναρωτάνε το ίδιο και το ίδιο.

Σεβαστείτε τον κόπο όλων των ανθρώπων που προσπάθησαν να σας βοηθήσουν και να γράψουν 2 σειρές και διαβάστε τες!!!

Και από πότε το τόπικ αυτό έχει να κάνει με μετανάστευση;
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Εδώ μπαίνουμε με ταυτότητα στη Γεωργία και χωρίς βίζα στα Εμιράτα και ακόμα ρωτάνε αν θέλουμε διαβατήριο και βίζα για Η.Β.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.953
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Εδώ μπαίνουμε με ταυτότητα στη Γεωργία και χωρίς βίζα στα Εμιράτα και ακόμα ρωτάνε αν θέλουμε διαβατήριο και βίζα για Η.Β.
To θέμα αυτό είναι ξεκάθαρα για τους κατόχους μη Ελληνικών διαβατηρίων (που μας κάνουν την τιμή να μαθαίνουν τη γλώσσα μας και να ρωτάνε στα Ελληνικά σε ένα Ελληνόφωνο forum).
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.300
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom