Ηνωμένο Βασίλειο Ταξίδι στην Αγγλία με όχι ελληνικό διαβατήριο

Theo Theodor

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Ναι βρηκαμε λυση, ο συζυγος μου εβγαλε family permit , και δεν ειχαμε κανενα προβλημα στο ταξιδι μας, ειμαστε ηδη στη στην Αγγλια
Καλησπερα κα. ElviraAliki. Προσπαθω απο περυσι να βγαλω βιζα, family permit για τη γυναικα μου ως μελος οικογενειας ελληνα και δεν εγκριθηκε τη πρωτη φορα.(εγω ειμαι ελληνας εκεινη κινεζα). Σε παρακαλω μπορεις να μου γραψεις ακριβως τι δικαιολογητικα εκανες εσυ κ το πηρες? Ευχαριστω προκαταβολικα για την απαντηση σου.
 

Vailis

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Γεια σας.Τα παιδιά μας βρίσκονται στο UK τα ποία η μεν κόρη μας σπουδάζει ,ο δε γιος μας δουλεύει. Βγάζοντας στην γυναίκα μου βίζα Family Member of an EEA National και ταξιδεύοντας μαζί της πρέπει να επιστρέψουμε και πάλι μαζί; Ή μπορεί να μείνει περαιτέρω και να επιστέψει μόνη της μετά από εμένα ;
Σας ευχαριστώ προκαταβολικά!+





 

Ivana

Member
Μηνύματα
899
Likes
1.434
Ταξίδι-Όνειρο
οχ.....όλος ο κόσμος
Αγαπητε, εξαρτάται απο το τι βιζα θα δηλώσετε. Αν δηλώσετε την βίζα "με τη συνοδεία σας", θα είναι δωρεάν η βίζα, αλλά θεωρητικά πρέπει να συνοδεύεται από σας, αν όχι τότε δεν έχει πρόβλημα.
 

Vailis

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Αγαπητε, εξαρτάται απο το τι βιζα θα δηλώσετε. Αν δηλώσετε την βίζα "με τη συνοδεία σας", θα είναι δωρεάν η βίζα, αλλά θεωρητικά πρέπει να συνοδεύεται από σας, αν όχι τότε δεν έχει πρόβλημα.
Σας ευχαριστώ για την άμεση απάντησή σας! Εγώ θα την συνοδεύω. Θα ήθελα όμως να ξέρω αν και στην επιστροφή πρέπει να συνοδεύεται από εμένα,δηλαδή να πάμε μαζί Αγγλία ,εγώ να επιστρέψω μόνος και η γυναίκα μου αν μπορεί να καθίσει λίγες μέρες ακόμα και να επιστρέψει μόνη της. Σας ευχαριστώ!
 

rena ol

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Γεια σας μπορείτε να μου δώσετε κάποιες πληροφορίες τι χρειάζεται για να ταξιδέψουμε στην Αγγλία με τον άντρα μου που είναι από Αλβανία και έχει άδεια διαμονής στην Ιταλία και ζούμε στηνΙταλία αλλά θέλουμε να μετακομισουμε στην Αγγλία χρειάζεται βίζα ?
αν ναι πώς μπορούμε να βγάλουμε βίζα
 

Political

Member
Μηνύματα
111
Likes
84
Γεια σας μπορείτε να μου δώσετε κάποιες πληροφορίες τι χρειάζεται για να ταξιδέψουμε στην Αγγλία με τον άντρα μου που είναι από Αλβανία και έχει άδεια διαμονής στην Ιταλία και ζούμε στηνΙταλία αλλά θέλουμε να μετακομισουμε στην Αγγλία χρειάζεται βίζα ?
αν ναι πώς μπορούμε να βγάλουμε βίζα
Συγγνώμη που θα το πώ ωμά αλλά αυτό θες να κάνεις ένα κάτι ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ δύσκολο.
Ως Ελληνίδα μπορείς να πάς στο Η.Β και να μείνεις όσο θες (μέχρι να δούμε τι θα γίνει με το brexit).
Με το ισχύον καθεστώς, το μόνο που μπορεί να κάνει ο άνδρας σου είναι να καταθέσει αίτηση για μεταναστευτική βίζα ή βίζα για επίσκεψη (EEA member). Την πρώτη, το θεωρώ εξαιρετικά απίθανο να την εγκρίνουν. Είναι σαν να παίζεις λαχείο.
Ίσως, η πιό ρεαλιστική λύση θα ήταν να πήγαινες πρώτα εσύ, να εργαζόσουν για μερικούς μήνες νόμιμα και μετά να βάλεις μεταναστευτικό δικηγόρο (800-1000 λίρες παίρνουν) για να στον φέρει επίσκεψη. Και αυτό αρκετά δύσκολο να ξέρεις, καθώς θα πρέπει να αποδειχθεί ότι ο δεσμός που έχετε ανάμεσα σας είναι ουσιαστικός και όχι εικονικός και ότι δεν έχει σκοπό να σπάσει την Βίζα. Από εκεί και πέρα μόνο ένας σοβαρός δικηγόρος θα μπορέσει να σε κατευθύνει κατάλληλα ώστε να καταφέρετε να πάρετε μία μεταναστευτική βίζα.
 

rena ol

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Συγγνώμη που θα το πώ ωμά αλλά αυτό θες να κάνεις ένα κάτι ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ δύσκολο.
Ως Ελληνίδα μπορείς να πάς στο Η.Β και να μείνεις όσο θες (μέχρι να δούμε τι θα γίνει με το brexit).
Με το ισχύον καθεστώς, το μόνο που μπορεί να κάνει ο άνδρας σου είναι να καταθέσει αίτηση για μεταναστευτική βίζα ή βίζα για επίσκεψη (EEA member). Την πρώτη, το θεωρώ εξαιρετικά απίθανο να την εγκρίνουν. Είναι σαν να παίζεις λαχείο.
Ίσως, η πιό ρεαλιστική λύση θα ήταν να πήγαινες πρώτα εσύ, να εργαζόσουν για μερικούς μήνες νόμιμα και μετά να βάλεις μεταναστευτικό δικηγόρο (800-1000 λίρες παίρνουν) για να στον φέρει επίσκεψη. Και αυτό αρκετά δύσκολο να ξέρεις, καθώς θα πρέπει να αποδειχθεί ότι ο δεσμός που έχετε ανάμεσα σας είναι ουσιαστικός και όχι εικονικός και ότι δεν έχει σκοπό να σπάσει την Βίζα. Από εκεί και πέρα μόνο ένας σοβαρός δικηγόρος θα μπορέσει να σε κατευθύνει κατάλληλα ώστε να καταφέρετε να πάρετε μία μεταναστευτική βίζα.
Ευχαριστώ για την απάντηση σου ...αν ώμος παω Ελλάδα και βγάλει άδεια διαμονής απο έλληνα πολίτη μετα μπορούμε να βγάλουμε την βίζα family permit γίνεται αυτό όπως το έχουν βγάλει κάποιοι ι χρειάζεται να μείνουμε για κάποιο χρονικό διάστημα Ελλάδα

αν ξέρει κάποιος κάποια πληροφορία σχετικά με το θέμα μου θα με βοηθήσετε πάρα πολύ αν μου απαντήσετε ..Ευχαριστώ...
 
Last edited by a moderator:

Political

Member
Μηνύματα
111
Likes
84
Ευχαριστώ για την απάντηση σου ...αν ώμος παω Ελλάδα και βγάλει άδεια διαμονής απο έλληνα πολίτη μετα μπορούμε να βγάλουμε την βίζα family permit γίνεται αυτό όπως το έχουν βγάλει κάποιοι ι χρειάζεται να μείνουμε για κάποιο χρονικό διάστημα Ελλάδα

αν ξέρει κάποιος κάποια πληροφορία σχετικά με το θέμα μου θα με βοηθήσετε πάρα πολύ αν μου απαντήσετε ..Ευχαριστώ...
Νομίζω, δεν έχει και ιδιαίτερη σημασία το που μένετε, από την στιγμή που είστε σε ευρωπαϊκό εδαφος. Το μόνο που θα αλλάξει θα είναι ότι ο σύζυγός σου αντί για άδεια παραμονής από τις ιταλικές αρχές θα έχει μια κάρτα πορτοκαλί 5ετούς διαμονής από τις αντίστοιχες ελληνικές αρχές και θα αναγράφει "Μέλος ελληνικής οικογένειας".
Και στις δύο περιπτώσεις δεν αλλάζει απολύτως τίποτα. Πρέπει να καταφέρετε να τους πείσετε να σας δώσουν κάτι για το οποίο οι ίδιοι βγήκαν από την Ε.Ε. για το αποτρέψουν.
 

rena ol

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Νομίζω, δεν έχει και ιδιαίτερη σημασία το που μένετε, από την στιγμή που είστε σε ευρωπαϊκό εδαφος. Το μόνο που θα αλλάξει θα είναι ότι ο σύζυγός σου αντί για άδεια παραμονής από τις ιταλικές αρχές θα έχει μια κάρτα πορτοκαλί 5ετούς διαμονής από τις αντίστοιχες ελληνικές αρχές και θα αναγράφει "Μέλος ελληνικής οικογένειας".
Και στις δύο περιπτώσεις δεν αλλάζει απολύτως τίποτα. Πρέπει να καταφέρετε να τους πείσετε να σας δώσουν κάτι για το οποίο οι ίδιοι βγήκαν από την Ε.Ε. για το αποτρέψουν.
οκ Ευχαριστώ πολύ
 
Last edited by a moderator:

Ramos

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Καλησπέρα
Θα ήθελα να κάνω μία ερώτηση Έχω απ εχω απλή κέικ για βίζα στην Αγγλία
Απλώς σε κάποιες ερωτήσεις μου είπαν να βάλω που έχω πάει εγώ έβαλα εκεί που έχω ταξιδέψει δεν έβαλα ότι έχω πάει Αλβανία πειράζει???? Γνωρίζει κανείς ή αυτό.. και κάτι άλλο Δεν μου έχουνε πει τι χαρτια χρειάζονται έχω μόνο ραντεβού στην Αθήνα πρέπει να πάω κει τα χαρτιά και τι χρειάζεται..
 

rena88

Member
Μηνύματα
55
Likes
35
Επόμενο Ταξίδι
Μπολόνια
Ταξίδι-Όνειρο
ΦΙΛΑΝΔΙΑ
Καλησπέρα
Θα ήθελα να κάνω μία ερώτηση Έχω απ εχω απλή κέικ για βίζα στην Αγγλία
Απλώς σε κάποιες ερωτήσεις μου είπαν να βάλω που έχω πάει εγώ έβαλα εκεί που έχω ταξιδέψει δεν έβαλα ότι έχω πάει Αλβανία πειράζει???? Γνωρίζει κανείς ή αυτό.. και κάτι άλλο Δεν μου έχουνε πει τι χαρτια χρειάζονται έχω μόνο ραντεβού στην Αθήνα πρέπει να πάω κει τα χαρτιά και τι χρειάζεται..
Καλησπέρα. Πρέπει να έχεις μαζί σου ότι νομίζεις εσύ πώς πρέπει να τους δωσεις για να σου εκδωσουν την βίζα. Από λογαριασμό τράπεζας μέχρι και τα αεροπορικά και το ξενοδοχείο που θα μείνεις. Εμενα παρόλο που τα είχα καταθέσει όλα αυτά δεν μου βγήκε. Ελπίζω εσύ να βγεις πιο τυχερός. Όσο για τα ταξίδια στην Αλβανία δεν γνωρίζω αν έπρεπε να το γράψεις. Καλή επιτυχία.
 

Ramos

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Ναι αλλά αν δεν βγει η βίζα πώς να κάνω κράτηση τα εισιτήρια θα μου πάνε χαμένα πρέπει οπωσδήποτε
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.061
Μέλη
38.910
Νεότερο μέλος
giota789

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom