Ηνωμένο Βασίλειο Ταξίδι στην Αγγλία με όχι ελληνικό διαβατήριο

tripakias

Member
Μηνύματα
7.995
Likes
12.063
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Κανεναν δικηγορο ή μεσολαβητη δεν θελει αν τηρεις της προυποθεσεις. Ανατρεχοντας στον ιστοτοπο της Βρετανικης κυβερνησης μπορειτε να λυσετε ολες σας τις αποριες https://www.gov.uk/standard-visitor-visa
 

AngelaAlla

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπέρα σας,
Είμαι 22 χρόνων με άδεια διαμονής πενταετίας στην Ελλάδα, δεύτερης γενιάς, επειδή η κτίση της ελληνικής ιθαγένειας μου από ότι κατάλαβα αργεί πολύ ακόμη(ήδη περιμένω ένα χρόνο), είχα την επιθυμία να επισκεφτώ το Λονδίνο. Η ερώτηση μου είναι η εξής πρέπει να κάνω αίτηση σαν τουρίστρια ομως είναι καλύτερα να έχω booking σε ξενοδοχείο ή να πω ότι θα φιλοξενηθώ σε φιλικό σπίτι (δεν έχω οικογενειακόυ περιβάλλοντος γνωστούς); Και επειδή διάβασα όσα έχουν αναφερθεί σε αυτό το θέμα λίγο πολύ κατάλαβα ότι σε κανέναν δεν εγκρίθηκε μήπως τελικά δεν αξίζει τον κόπο να ασχοληθώ καν; Η αλήθεια είναι ότι ήθελα παρά πολύ να πάω:/
 

Julianna

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Ρε παιδια αυτο το family permit δε θα πρεπε να ναι Δωρεάν?? Σε ολες τις αιτησεις που κανω στο τελος μου ζήτα να πληρωσω ! Τι κανω λαθος??
 

George1985

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπέρα σας,

1. Αφού ο νόμος τους Article 10 Residence Card το λέει ξεκάθαρα ότι μπορείς να ταξιδέψεις έχοντας στα χέρια σου την κάρτα που αποδεικνύει ότι είσαι μέλος οικογένειας Ευρωπαίου πολίτη γιατί κάποιοι λένε ότι δεν μπορείς ;

2. Έστω λοιπόν ότι θες να κάνεις αίτηση για family permit, γιατί μου βγάζει να πληρώσω ; Έχω κάνει πολλές φορές την προσπάθεια.

Είμαι Έλληνας και η γυναίκα μου είναι από την Αλβανία και κάτοχος κάρτα μέλους οικογένειας Ευρωπαίου πολίτη !

Αυτά είναι δυο links για αυτό το άρθρο.

https://www.gov.uk/government/publi...as-the-holder-of-an-article-10-residence-card


https://en.wikipedia.org/wiki/Residence_card_of_a_family_member_of_a_Union_citizen


Δεν μπορεί η κάθε αεροπορική εταιρία να μην σε αφήνει να πετάξεις ή οποιαδήποτε βρίσκεται πίσω από τα κισέ των εταιριών. Ο νόμος τους λέει ότι μπορείς.
 

Julianna

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Καλησπέρα σας,

1. Αφού ο νόμος τους Article 10 Residence Card το λέει ξεκάθαρα ότι μπορείς να ταξιδέψεις έχοντας στα χέρια σου την κάρτα που αποδεικνύει ότι είσαι μέλος οικογένειας Ευρωπαίου πολίτη γιατί κάποιοι λένε ότι δεν μπορείς ;

2. Έστω λοιπόν ότι θες να κάνεις αίτηση για family permit, γιατί μου βγάζει να πληρώσω ; Έχω κάνει πολλές φορές την προσπάθεια.

Είμαι Έλληνας και η γυναίκα μου είναι από την Αλβανία και κάτοχος κάρτα μέλους οικογένειας Ευρωπαίου πολίτη !

Αυτά είναι δυο links για αυτό το άρθρο.

https://www.gov.uk/government/publi...as-the-holder-of-an-article-10-residence-card


https://en.wikipedia.org/wiki/Residence_card_of_a_family_member_of_a_Union_citizen


Δεν μπορεί η κάθε αεροπορική εταιρία να μην σε αφήνει να πετάξεις ή οποιαδήποτε βρίσκεται πίσω από τα κισέ των εταιριών. Ο νόμος τους λέει ότι μπορείς.
Φιλε.μου εμαθα τη διαδικασια.

Υποβάλεις οντως ηλεκτρονικα την αιτηση δωρεαν. Κλεινεις ραντεβου ωστε να τους πας τα εγγραφα και στη συνεχεια περιμένεις. Εμεις ειμαστε στη φαση που περιμενουμε την απαντηση. Ο ελεγχος δεν γινεται απο την αεροπορική . Αυτές δεν εχουν θεμα. Απο φον ελεγχο των διαβατηριων ειναι το θεμα.
 
Last edited by a moderator:
Μηνύματα
4
Likes
0
Φιλε.μου εμαθα τη διαδικασια.

Υποβάλεις οντως ηλεκτρονικα την αιτηση δωρεαν. Κλεινεις ραντεβου ωστε να τους πας τα εγγραφα και στη συνεχεια περιμένεις. Εμεις ειμαστε στη φαση που περιμενουμε την απαντηση. Ο ελεγχος δεν γινεται απο την αεροπορική . Αυτές δεν εχουν θεμα. Απο φον ελεγχο των διαβατηριων ειναι το θεμα.
Τι χαρτιά σου ζήτησαν ? Θελω να κλείσω ραντεβου . Εμενα θα πληρώσει το ταξίδι η μητερα μου, θα μου τα χρήματα για πέντε μέρες. Μπορεις να μου πεις τι χαρτιά σου ζήτησαν? Μεσα σε αυτα ειναι το ποινικό μητρώο?
 

Anna97

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπερα, θα ηθελα να ρωτησω σχετικα με το family permit. Ο πατερας μου εχει ελληνικο διαβατηριο και ζει στην αγγλια ενα 3μηνο τωρα με προσληψει απο της 15 ιανουριου πηγε λοιπον σε μια αγλλιδα δικηγορο και ηθελε να κανει την αιτηση επειδη εγω και η μαμα μου εχουμε αλβανικα διαβατηρια με αδεια παραμονης εδω η δικηγορος ειπε στον μπαμπα οτι για ν κανει την αιτηση πρεπει ν εχει 3 μηνες καρτα τραπεζας ισχυει;; Γιατι καρτα εβγαλε 6 φεβρουαριου ενω προσληψει εχει απο 15 ιανουαριου
Ευχαριστω
 
Μηνύματα
4
Likes
0
Να ρωτησω κατι στην βίζα που εκανα αίτηση έβαλα οτι μενω στο σπιτι με την μητερα μου απο το 2014 αν παω συμβόλαιο του 2016 παιζει θεμα? Επισης μπερδεύτηκα και έβαλα οτι εχω 1200 λίρες ενω στο λογαριασμό εχω 1750 ευρώ. Επισης εχω πρόσκληση απο τν ξάδερφο μου, οποιος εχει επιχείριση και δικο του σπιτι αγορασμένο εκει πέρα και με καλεί για πέντε μέρες με ολα τα έξοδα πληρωμένα. Απλα με ανησύχησαν αυτα τα δυο που ρωτησα να ξερω οσο προλαβαίνω να παω αλλα χαρτιά. Ευχαριστω.
 

Julianna

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Τι χαρτιά σου ζήτησαν ? Θελω να κλείσω ραντεβου . Εμενα θα πληρώσει το ταξίδι η μητερα μου, θα μου τα χρήματα για πέντε μέρες. Μπορεις να μου πεις τι χαρτιά σου ζήτησαν? Μεσα σε αυτα ειναι το ποινικό μητρώο?
Οχι εσυ διαλεγεις αναλογα τον τυπο βιζας τα εγγραφα που θα επιλεξειςμ Σε εμας δεν ηταν μεσα το μητρώο Παρεπιπτοντως την πηραμε!
 
Μηνύματα
4
Likes
0
Οχι εσυ διαλεγεις αναλογα τον τυπο βιζας τα εγγραφα που θα επιλεξειςμ Σε εμας δεν ηταν μεσα το μητρώο Παρεπιπτοντως την πηραμε!
Εγω τουριστική εχω για πέντε μέρες παω στον ξάδερφο μου που καλύπτει τα παντα. Μου ζήτησαν στο ραντεβου που μενω που παω και αν θα μένουν οι γονείς εδω .
 

ChristinaKan

New Member
Μηνύματα
2
Likes
1
Γεια σας:) θελαμε με το συζυγο μου να παμε αγγλια, εχει αδεια παραμονης στην Ελλαδα κ στο αεροδρομιο μας ειπανε οτι δεχονται μονο αδειες παραμονης που γραφουν family member of eu citizen κ οχι family member of a greek citizen κ οτι θελει βιζα με βαση αυτη την αδεια διαμονης. Ξερει κανεις τη διαφορα σ αυτη την αδεια παραμονης; Κ γιατι του εδωσα αδεια για συζυγο ελληνα κ οχι ευρωπαιου πολιτη; Τελικα πηγα μονη μου

Ευχαριστώ
 
Last edited by a moderator:

annaxotza

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Καλησπεραα, όντας καινουργια στο forum δεν εχω καταφερει να διαβασω όλες τις απαντησεις και μπορει η ερωτηση που θα κανω να εχει απαντηθει 1000 φορες αλλα ειλικρινα δεν εχω καταλαβει πολλα. Εχω ελληνικη υποικοότητα ειμαι φοιτητρια νομικης στη Κυπρο ο πατερας μου εχει Αλβανικη , και 5ετης αδεια παραμονης λογο εμου αν δεν κανω λαθος αυτο του ειχαν πει, θελω να ταξιδεψω στο λονδινο για 2 μηνες στα ξαδερφια μου με τον πατερα μου θα χρειαστει να βγαλει βιζα; Επισης εγω πρεπει να δειξω καποιο χαρτι οτι παω στα ξαδερφια μου; ή απλα περναω με το διαβατήριο; ευχαριστω
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.799
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom