Ηνωμένο Βασίλειο Ταξίδι στην Αγγλία με όχι ελληνικό διαβατήριο

Μηνύματα
1.992
Likes
6.323
σε ευχαριστώ, :)
με παραπέμπει σε αυτό το site
Visa4UK , όπου εκεί αφού συμπληρώσω τα στοιχεία του αιτούμενου, μου βγάζει να επιλέξω είδος visa και πατάω σκοπός: TOURISM είδος: family ή Marriage/ civil partnership????? τι επιλέγω εκεί
Εφόσον ταξιδευεις μαζί με το συζυγο σου, επιλέγεις το family πιστεύω.
 

olgaki92

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0

Gretafilippos

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Γειας παιδια, διαβασα σημερα ολες τις απαντησεις και καπου μπερδευτηκα. Εγω με ελληνικη ταυτοτητα, ταξιδεψα ηδη μια φορα στην αγγλια. Τωρα ομως θελω να παρω και τον σύζυγο με αλβανικο διαβατηριο μαζι μου. Χρειαζεται τουριστικη βιζα ή αυτο το family permit. Αν το εχει κανει καποιος ας με βοηθησει παρακαλω
 

jimaraslarisa

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Εχει κλείσει εισητηρια για λονδινο 23-12-2018 έως 30-12-2018 και ξενοδοχείο για τις ίδιες μέρες... ειμαι Έλληνας πολίτης και η σύζυγος μου ειναι αλβανιδα με αλβανικό διαβατήριο και άδεια διαμονής για 10 χρόνια ως σύζυγος έλληνα πολίτη. Μπωρουμε να κανουμε αυτο το ταξίδι.. η χρειαζετε βιζα... ;;
 

Christos1968

Member
Μηνύματα
144
Likes
54
Φυσικά και όχι. Η Μ. Βρετανία είναι στην Ε.Ε και ταξιδεύεις με ελληνική ταυτότητα με λατινικούς χαρακτήρες. Οι τρίτες χωρες χρειάζονται διαβάτηριο και visa. Η γυναίκα σου επίσης
 

jimaraslarisa

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Το γνωρίζω αυτο ομως δυστηχως η βρετανική πρεσβεία εχει κατάργηση τις οικογενειακές βίζες και βγαζει μονο τουριστικές πληρώνεις εξαρχής 173 ευρώ τέρμα το δωρεαν και δυστηχως απο τωρα πιστεύω πως θα με απορρίψουν την αίτηση για βιζα για την γυναικα μου και τωρα πρεπει να ψάξω πως και αν μπορω να αλλάξω το ταξίδι που προγραμμάτισα για λονδινο με κάποια αλλη χώρα μέσω τις Ryanair εγω μπλέξει ασχημα με ολες τις δημόσιες υπηρεσίες που δεν σηκώνουν τα τηλέφωνα για να με βοηθήσουν και με την βρετανική πρεσβεία που με απαντάει οτι δεν ηπαρχει άτομο να γνωρίζει για τις βίζες μεσα στην βρετανική πρεσβεία και θα πρεπει είτε να παρω τηλέφωνο στο λονδινο είτε να βρω εναν μεταφραστή για να ενημερωθώ μέσω τις επίσημης ιστοσελίδας.. τιποτα δηλ δεν βρισκεις κάποια άκρη... κάποια υπηρεσία τις Ε.Ε μου ειπαν οτι μπωρο να ταξιδέψω και να φτάσω στην χώρο εισόδου της χώρας και εαν μπορέσω να αποδείξω με έγγραφα οτι είμαστε σε κανονικο γάμο με την συζηγο μου και εχει κανονικα διαβατήριο και άδεια διαμονής συζηγου ελληνα πολίτη ειναι υποχρεωμένοι να με δώσουν βιζα εισόδου στα σύνορα αλλα μαλλον καλυτερα να μην το διακινδυνεψω αυτο γιατι εαν παει κατι στραβά θα την βγάλω μια εβδομάδα μεσα στο αεροδρόμιο... Αστα να πάνε καλυτερα να ξερει ο κόσμος να μην ξεκινάει καθολου...
 

Christos1968

Member
Μηνύματα
144
Likes
54
Μα φίλε μου συγνωμη που σου το λέω αλλά όλα αυτά είναι γνωστά. Γιατι δεν έκανες η δεν κάνεις την γυναίκα σου Ελληνιδα να βγάλει ελληνική ταυτότητα?
Μόνο ετσι ή τουριστικξ βίζα . Μην επιχειρήσεις με άλλο τρόπο γιατί θα μπλέξεις!!
 

jimaraslarisa

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Ευχαριστω για τις συμβουλές σου αλλα και αυτο το εχω ξεκινήσει εχω καταθέσει αίτηση για πολιτογραφήση το 2016 πλήρωσα και παράβολο 700 ευρώ και περιμενω στην σειρα πιθανον το 2019 με 2020 να την περάσουν απο συντεντευξη και να αποφασίσουν Άλεν τελικα θα παρει υπηκοότητα ... Αστα να πάνε...
 

rena o

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Γειά σας ήθελα να ρωτήσω αν μπορώ να κάνω αίτηση για βίζα για το σύζυγο μου για να παμε Αγγλία αλλα δεν έχει ακόμα την άδεια διαμονής έχει την μπλε βεβαιώσει η άδεια διαμονής καθυστερεί πάρα πολύ μας είπαν η μπορώ να ζητήσω συντόμευση διαδικασίας για την άδεια ?

μπορεί να μου απαντήσει κάποιος που ξέρει ?
Ευχαριστώ
 
Last edited by a moderator:

eleni18

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
καλησπέρα σε όλα τα μέλη!
οι γονεις μου θέλουν να επισκεφτουν την αδερφη μου στη βρετανια τα χριστουγεννα αλλα εχουν αλβανικο διαβατηριο με δεκαετη αδεια παραμονης. η μητερα μ εργαζεται σε ενα εργοστασιο μονιμα αλλα ο πατερας μου ειναι ανεργος κ συντηρειται οικονομικα απο εκεινη. η ερωτηση μου ειναι ποιο εγγραφο να προσκομισω για την περιπτωση του πατερα μου που να βεβαιωνει οτι τον καλυπτει η μητερα μ οικονομικα; η υπηρεσια στην αθηνα δεν δινει καμια βοηθεια και δυστυχως ηδη μια φορα μας εχουν απορριψει την αιτηση.. ευχαριστω εκ των προτερων ολους!
 

morena

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπέρα,

Μένω εδώ και 2 μίση χρονιά στην Αγγλία και δουλεύω για το NHS ως νοσηλεύτρια σε νοσοκομείο.
Η καταγωγή μου είναι από την Αλβανία, άλλα έχω αποκτήσει ελληνικό διαβατήριο και ταυτότητα. Θα ήθελα να φέρω τους γονείς μου εδώ στην Αγγλία να με επισκεφτούν τον Ιανουάριο 2019, αλλά δεν είμαι σίγουρη άμα θα τους αφήσουν να μπούνε. Ο πατέρας μου έχει ελληνική ταυτότητα, όποτε δεν πιστεύω να υπάρχει κάποιο θέμα πρόσβασης για τον πάτερα μου,καθώς η αδερφή μου με επισκέφτηκε τώρα τον Νοέμβριο μόνο με ταυτότητα. Όμως, η μητέρα μου δεν έχει ελληνική ταυτότητα άλλα το μόνο που έχει είναι άδεια παραμονής λόγω συζύγου με ελληνική υπηκοότητα. Προσπαθώ να το ψάξω λίγο παραπάνω στο site το αγγλικό, αλλά μου λέει κάτι τρελά ποσά για να βγάλω βίζα. Μήπως γνωρίζει κάποιος τίποτα σχετικά με το θέμα?

Ευχαριστώ
εκ των πρότερων,

Μορενα
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.182
Μηνύματα
883.205
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom