Ηνωμένο Βασίλειο Ταξίδι στην Αγγλία με όχι ελληνικό διαβατήριο

Marinalary

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Καλησπέρα, έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα σήμερα. Δεν μου βγάζει καμία διαθεσιμότητα για να κλείσω ραντεβού για τα βιομετρικά. Μήπως έβαγαλες άκρη? Έχω πληρώσει και για priority επειδή ταξιδεύω εντός του μήνα και πραγματικά δεν ξέρω τι να κάνω τώρα. Ευχαριστώ πολύ!
Και εγώ εντός του μήνα πραγματικά και δεν μπορώ να βγάλω άκρη με τιποτα.Δεν ξέρω τι συμβαίνει.Σκεφτομαι μήπως πάω σε άλλη χώρα για να δώσω τα βιομετρικά
 

BillPallas

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Και εγώ εντός του μήνα πραγματικά και δεν μπορώ να βγάλω άκρη με τιποτα.Δεν ξέρω τι συμβαίνει.Σκεφτομαι μήπως πάω σε άλλη χώρα για να δώσω τα βιομετρικά
Λέω να πάω αύριο στη Telepermormance που το διαχειρίζεται όλο αυτό. Είναι απαράδεκτο αυτό που σημβαίνει με το online σύστημά τους. Πραγματικά δεν ξέρω τι να πω..
 

Marinalary

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Λέω να πάω αύριο στη Telepermormance που το διαχειρίζεται όλο αυτό. Είναι απαράδεκτο αυτό που σημβαίνει με το online σύστημά τους. Πραγματικά δεν ξέρω τι να πω..
Εγώ πήγα την προηγούμενη εβδομάδα και μου είπαν ότι την Παρασκευή (που μας περασε) υποτίθεται θα λυνόταν το πρόβλημα.Ακουγεται κιόλας ότι απο την νέα χρονιά θα φτιαχτεί αλλά είναι απαράδεκτο πραγματικά
 

BillPallas

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Και πως υποτίθεται ότι θα δώσουμε βιομετρικά στοιχεία μέχρι να λυθεί το πρόβλημα? Εγώ έχω ήδη πληρώσει 381€ για priority service ώστε να βγει η Βίζα εγκαίρως και 1000+ σε αεροπορικά και διαμονή για Λονδίνο.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.605
Likes
12.424
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
kalispera
exw stili to dhiavatirio gi viza gia agglia pu borw n bw gia na parakoloputhw p vriskete to dhiavatirio
Σύμφωνα με τους όρους του φόρουμ που αποδέχθηκες κατά την εγγραφή σου: Απαγορεύονται τα ΚΕΦΑΛΑΙΑ και τα greeklish, στον τίτλο του μηνύματος αλλά και στο περιεχόμενό του. Παρακαλώ γράψε ξανά το μήνυμά σου με ελληνικούς χαρακτήρες, γιατί αλλιώς θα διαγραφεί.
 

VIVI VIVI

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Αγαπητοι φιλοι ειμαι Ελληνιδα παντρεμενη με Πακιστανό υπήκοο χρειάζεται βιζα για να ταξιδεψει
Αγγλια η οχι και Εαν ταξιδεψει μαζι μου? πια η διαφορα Ευχαριστω
 
Last edited:

Monika91

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Καλησπέρα σας, είμαι απελπισμένη ελαφρώς και κάθε απάντηση θα είναι πολύτιμη. Είμαι Μολδαβή υπήκοος και έχω αυτή τη στιγμή στα χέρια μου την μπλέ βεβαίωση μέχρι να βγεί η άδεια παραμονής. Καλώς ή κακώς δεν το έψαξα πιο πρίν και εχω κλείσει με το αγόρι μου εισητήρια για Αγγλία. Θέλουμε να κάνουμε συμφωνο συμβίωσης πριν γίνει κανονικός γάμος, γνωρίζει κανείς αν με το σύμφωνο μπορώ να ταξιδέψω μαζί του πάντα χωρίς visa; Υπάρχει άλλο είδος visa για τους civil partners; Δεν θέλω να κάνω την αίτηση και να βγεί άκυρη για τους χψ λόγους επειδή κοστίζει αρκετά!! Ψάχνω κάποιον να μου πει αυτό κι αυτό πρέπει να κάνεις και δεν βρίσκω. Στην Πρεσβεία δεν ασχολούνται με τέτοια ζητήματα και μένεις λίγο ξεκρέμαστος. Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 

poised

Member
Μηνύματα
875
Likes
6.490
Το σύμφωνο στην Ελλάδα αναγνωρίζεται ισότιμα με τον γάμο. Όμως αν έχεις μπλε βεβαίωση ήδη, έχεις καταθέσει χαρτιά με άλλο καθεστώς από αυτό του συζύγου πολίτη ΕΕ το οποίο (πιθανώς) θα σου επέτρεπε να ταξιδέψεις μαζί με τον σύντροφο/σύζυγο χωρίς βίζα. Συνεπώς, απ' ότι φαίνεται θα χρειαστείς βίζα, η οποία ίσως να είναι πιο εύκολη αν έχεις ήδη σύμφωνο/γάμο.

Φαντάζομαι χρόνος να παντρευτείς με οποιοδήποτε τρόπο και να κάνεις νέα αίτηση άδειας διαμονής σαν σύζηγος και να εγκριθεί έγκαιρα δεν υπάρχει.
 
Last edited:

Monika91

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Το σύμφωνο στην Ελλάδα αναγνωρίζεται ισότιμα με τον γάμο. Όμως αν έχεις μπλε βεβαίωση ήδη, έχεις καταθέσει χαρτιά με άλλο καθεστώς από αυτό του συζύγου πολίτη ΕΕ το οποίο (πιθανώς) θα σου επέτρεπε να ταξιδέψεις μαζί με τον σύντροφο/σύζυγο χωρίς βίζα. Συνεπώς, απ' ότι φαίνεται θα χρειαστείς βίζα. Αν έχεις σχέση συμφώνου/γάμου με πολίτη της ΕΕ όταν καταθέσεις τα χαρτιά θα είναι πιο εύκολη η διαδικασία.
Σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση.

Ναι, να παντρευτώ και να καταθέσω εκ νέου δεν προλαβαίνω. Απλώς σκέφτηκα πως θα βγει πιο εύκολα αν υπάρχει το σύμφωνο ή δεν θα χρεωθώ 230€ για να πάω ένα ταξίδι 4 μέρες.
 
Last edited by a moderator:

alexandros75

Member
Μηνύματα
11
Likes
2
Σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση.

Ναι, να παντρευτώ και να καταθέσω εκ νέου δεν προλαβαίνω. Απλώς σκέφτηκα πως θα βγει πιο εύκολα αν υπάρχει το σύμφωνο ή δεν θα χρεωθώ 230€ για να πάω ένα ταξίδι 4 μέρες.
Υπάρχει και ένας ακόμα τύπος visas ο οποίος λέγεται family permit και είναι δωρεάν. Αν υπάρχει σύμφωνο και έχεις κάποιο χρόνο μπροστά σου ίσως προλαβαίνεις να το πάρεις και με πάσα επιφυλάξη σου λέω ότι θα μπορέσεις να ταξιδέψεις. Η διαδικασία κρατάει 2-3 βδομάδες νομίζω. Όμως είναι αυτό που λές ότι αν είναι κάποια ειδική περίπτωση και δεν επεξηγείται ακριβώς στο site τους δεν ασχολείται κανείς για να σε βοηθήσει :-(

Υ.Γ. Αν τα ελληνικά σου δεν είναι η μητρική γλώσσα, τα γράφεις τέλεια.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.288
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom