Ηνωμένο Βασίλειο Ταξίδι στην Αγγλία με όχι ελληνικό διαβατήριο

ChristinaKan

New Member
Μηνύματα
2
Likes
1
Καλησπεραα, όντας καινουργια στο forum δεν εχω καταφερει να διαβασω όλες τις απαντησεις και μπορει η ερωτηση που θα κανω να εχει απαντηθει 1000 φορες αλλα ειλικρινα δεν εχω καταλαβει πολλα. Εχω ελληνικη υποικοότητα ειμαι φοιτητρια νομικης στη Κυπρο ο πατερας μου εχει Αλβανικη , και 5ετης αδεια παραμονης λογο εμου αν δεν κανω λαθος αυτο του ειχαν πει, θελω να ταξιδεψω στο λονδινο για 2 μηνες στα ξαδερφια μου με τον πατερα μου θα χρειαστει να βγαλει βιζα; Επισης εγω πρεπει να δειξω καποιο χαρτι οτι παω στα ξαδερφια μου; ή απλα περναω με το διαβατήριο; ευχαριστω
Αν η αδεια παραμονής του πατέρα σου λέει επάνω family member of eu citizen δεν χρειάζεται βίζα, αν λέει family member of greek citizen χρειαζεται δυστυχώς
 

Ivana

Member
Μηνύματα
899
Likes
1.434
Ταξίδι-Όνειρο
οχ.....όλος ο κόσμος
Εσυ πας χωρίς τίποτα, ο πατέρας σου θέλει βίζα.
 

rozapl

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπέρα θα ηθελα να ρωτήσω κάποιον που ισως εχει ξανα κανει βίζα η απλα ξέρει.Θελουμε με τον σύζυγο μου να πάμε Αγγλία.Ειμαι Ελληνιδα και ο σύζυγος μου ειναι απο αλβανια,δεν εχει παρει ακομα την ροζ κάρτα εχει μονο την μπλε βεβαίωση και ετσι μας είπαν οτι πρεπει να βγάλει βίζα μεχρι να την παρει!εγω ειμαι έγκυος και ετσι εχω ερθει ήδη Αγγλία και το εχουμε βαλει στα δικαιολογητικά την βεβαίωση εγκυμοσύνης και το ποτε γεννάω. Εχουμε κανει την αίτηση απο 10 Απριλίου για 6 μήνες.Εχουμε βαλει οτι θα τον φιλοξενήσει η μαμα μου και οτι θα πληρώσει για εκείνον 4.000 λίρες για 6 μήνες.Ξερετε ποσο μπορει να αργήσει;γιατι σε λιγες εβδομαδες περιμενω να γεννήσω και ακομα δεν μας εχουν ειδοποιήσει.Ευχαριστω εκ των προτέρων!
 
Last edited:

Καίτη

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπέρα έχω ελληνική ταυτότητα και έχω παντρευτεί με αλβανό και έχει πάρει άδεια έλληνα συζύγου και θέλουμε να πάμε αγγλία να μείνουμε και για δουλειά τι χρειαζόμαστε για να πάμε από χαρτιά ... και αν μπορείνα πάει εκείνος μονος του τώρα και εγώ πιο μετά η πρέπει να είμαστε μαζί ?
 
Last edited by a moderator:

Artiola

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Εγώ και ο σύζυγός μου είμαστε Αλβανοί υπήκοοι με άδεια διαμονής 10ετης. Τα παιδιά μας έχουν ελληνική ιθαγένεια και ζουν στην Αγγλία εδώ και ενάμιση χρόνο. Θέλουμε να τους επισκεφτούμε για 10 μέρες. Χρειαζόμαστε βίζα ή άλλο έγγραφο. Διάβασα για το family permit. Ισχύει για την περίπτωση μας? Ευχαριστώ πολύ
 

gerasimos69

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
γεια σας , ειμαι ελληνας και η γυναικα μου απο φιλλιπινες, καταθεσαμε την αιτηση στην καλιθεα στισ 30 μαιου 2018, την προηγουμενη τριτη ηρθε στο mail η απαντηση, αρνητικη , μας απορριψαν, το διαβατηριο σε ποσες μερες αποστελεται γιατι το εχουν κρατησει,στελνω mail για να ρωτησω ποτε θα το στειλουν επειδη το χρειαζομαστε και δε λαμβανω σοβαρη απαντηση παρα οταν ειναι ετοιμο να αποσταλει,ξερει καποιος σε ποσες μερες αποστελεται απο την στιγμη της αιτησης ?

ok σε ευχαριστω γιατι εχει στην υπηρεσια teleformancer κατι κουκιδες κοκκινεσ που μετα πρασινιζουν και εμανα δεν πρασινισε το desicion made και νομιζα οτι με απερριψαν για αυτο αλλα αυριο θα μαθω και θα σου πω πολυ αγωνια και πολυ ψυχοφθορο ολο αυτο παντως...
KAI τελικα απο τη στιγμη της αιτησης στην teleperformance ποτε επιστρεφεται το διαβατηριο?στο mail μου ηρθε η αποφαση εμενα της γυναικας μου την απερριψαν , το διαβατηριο ποτε στο δινουν?ειναι παρανομο αυτο που κανουν και κρατανε 3-4 εβδομαδες τα διαβατηρια

ΤΟ decision made η κουκιδα ειναι ακομη κοκκινη ενω στο mail moy εχει ερθει η απαντηση, αρνητικη μας απερριψαν, ενημερωση ειναι ανυπαρκτη , περιμενεις μεσω μειλ και δε ξερεις το ποτε. και το κυριοτερο κρατανε εδω και 3 βδομαδες με μηνα το διαβατηριο και δεν απαντουν ποτε θα το επιστρεψουν,
 
Last edited by a moderator:

Denisa.gjergji

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Γεια σας . Λοιπον εγω και ο συντροφος μου εχουμε σχεση εδω και δυο χρονια. Εχει τρεις μηνες που εχω ερθει στην αγγλια και θελουμε με καποιο τροπο να ερυει και εκεινος εδω . Μηπως ξερει καποιοσ αν παντρεουτουμε μπορει να ερυει εδω μονο με το πιστοποιητικο γαμου? Ευχαριστω πολυ
 

Leo1797

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπέρα παιδιά απλά θα ήθελα να σας ρωτήσω αν μπορώ να ταξιδεψω αγγλια με την κάρτα, residence card - Second generation (δευτερης γενιας) - full market access (περιορισμενη πρόσβαση) έχω γεννηθεί Ελλάδα αλλά έχω αλβανικό διαβατήριο.
 

Μαριος γ

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπέρα έχω ελληνική ταυτότητα και έχω παντρευτεί με αλβανό και έχει πάρει άδεια έλληνα συζύγου και θέλουμε να πάμε αγγλία να μείνουμε και για δουλειά τι χρειαζόμαστε για να πάμε από χαρτιά ... και αν μπορείνα πάει εκείνος μονος του τώρα και εγώ πιο μετά η πρέπει να είμαστε μαζί ?
Τεληκα πηγατε αγγλιαα τι σας χρειαστηκε ;;
 

olgaki92

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Ναι, το Ηνωμένο Βασίλειο δεν είναι στη ζώνη Schengen, χρειάζεται visa. Εφόσον δεν είστε παντρεμένοι, βγάζει κανονική visa που κοστίζει κάπου 100 ευρώ νομίζω. Μπορείς να βρεις πληροφορίες στο σχετικό site του Ηνωμένου Βασιλείου.
Υ.Γ.: Νομίζω τα κεφαλαία απαγορεύονται στο forum :)
Καλησπέρα. Αλβανίδα με ελληνική ταυτότητα και παντρεμένη με Αλβανό που έχει άδεια παραμονής στην Ελλάδα, αλβανικό διαβατήριο αλλά όχι ελληνική ιθαγένεια, θέλουν να ταξιδέψουν για τουριστικούς λόγους Αγγλία. τι είδους βίζα πρέπει να βγάλει ο άντρας? Εγω νομίζω την EEA Family Permit. Βοηθειαααααα
 
Μηνύματα
1.992
Likes
6.323
Καλησπέρα. Αλβανίδα με ελληνική ταυτότητα και παντρεμένη με Αλβανό που έχει άδεια παραμονής στην Ελλάδα, αλβανικό διαβατήριο αλλά όχι ελληνική ιθαγένεια, θέλουν να ταξιδέψουν για τουριστικούς λόγους Αγγλία. τι είδους βίζα πρέπει να βγάλει ο άντρας? Εγω νομίζω την EEA Family Permit. Βοηθειαααααα
Κι εγώ έτσι λέω, μπες στο site που έχει αναφερθεί πιο πριν και ρίξε αίτηση. :)
 

olgaki92

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Κι εγώ έτσι λέω, μπες στο site που έχει αναφερθεί πιο πριν και ρίξε αίτηση. :)
σε ευχαριστώ, :)
με παραπέμπει σε αυτό το site
Visa4UK , όπου εκεί αφού συμπληρώσω τα στοιχεία του αιτούμενου, μου βγάζει να επιλέξω είδος visa και πατάω σκοπός: TOURISM είδος: family ή Marriage/ civil partnership????? τι επιλέγω εκεί
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.183
Μηνύματα
883.263
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom