Ηνωμένο Βασίλειο Ταξίδι στην Αγγλία με όχι ελληνικό διαβατήριο

Monika91

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Υπάρχει και ένας ακόμα τύπος visas ο οποίος λέγεται family permit και είναι δωρεάν. Αν υπάρχει σύμφωνο και έχεις κάποιο χρόνο μπροστά σου ίσως προλαβαίνεις να το πάρεις και με πάσα επιφυλάξη σου λέω ότι θα μπορέσεις να ταξιδέψεις. Η διαδικασία κρατάει 2-3 βδομάδες νομίζω. Όμως είναι αυτό που λές ότι αν είναι κάποια ειδική περίπτωση και δεν επεξηγείται ακριβώς στο site τους δεν ασχολείται κανείς για να σε βοηθήσει :-(

Υ.Γ. Αν τα ελληνικά σου δεν είναι η μητρική γλώσσα, τα γράφεις τέλεια.
Καλημέρα, εχω κλείσει εισητήρια για Μάρτιο...η ελπίδα πεθαίνει πάντα τελευταία οπότε θα το δοκιμάσω και βλέπουμε. Σε ευχαριστώ για την απάντηση και για τα καλά σου λόγια.
 

alexandros75

Member
Μηνύματα
11
Likes
2
Να σαι καλά, έχε υπόψη ότι έχει απίστευτα ερωτηματολόγια να συμπληρώσεις από το site πρωτού κλείσεις το ραντεβού. Δέν έχει κάποιο κόστος και για όσο εξετάζουν το αίτημα σου κρατάνε και το διαβατήριο(για 2-3 βδομάδες δλδ). Το ραντεβού για την Αθήνα κλείνεται στην Καλλιθέα, Ελ. Βενιζέλου χαμηλά, teleperformance.
 

Monika91

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Να σαι καλά, έχε υπόψη ότι έχει απίστευτα ερωτηματολόγια να συμπληρώσεις από το site πρωτού κλείσεις το ραντεβού. Δέν έχει κάποιο κόστος και για όσο εξετάζουν το αίτημα σου κρατάνε και το διαβατήριο(για 2-3 βδομάδες δλδ). Το ραντεβού για την Αθήνα κλείνεται στην Καλλιθέα, Ελ. Βενιζέλου χαμηλά, teleperformance.
Καλά και πες οτι με σταματάνε για έλεγχο τι έγγραφο θα δείξω; Δεν καταλαβαίνω γιατί δυσκολεύουν τόσο τη ζωή του κόσμου. Όταν είχα έρθει Ελλάδα απο Μολδαβία μικρή, δεν υπήρχε ούτε τόση χαρτούρα ούτε τόση αναμονή.
 

alexandros75

Member
Μηνύματα
11
Likes
2
Σου δίνουν ένα χαρτί ότι έχουν πάρει το διαβατήριο σου για την έκδοση VISA. Τώρα αν ο αστυνομικός που θα σου κάνει τον έλεγχο θα πει ο.κ. ή θα σε τραβάει για εξακρίβωση είναι άλλο θέμα. Τους ίδιους ενδοιασμούς είχε και η γυναίκα μου.
Όμως το θέμα είναι ότι στην Αγγλία όσο δύσκολο και αν το κάνουν ο κόσμος πάει και δεν τους νοιάζει αν ένα μικρό ποσοστό θα αποθαρυνθεί.
 

Alexander11

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλησπέρα . Ήθελα να κάνω μια ερώτηση αν κάποιος γνωρίζει . Το δικαιολογητικά χρειάζεται για να ταξιδέψεις στην Αγγλία ;; Είμαι από την Αλβανία Και έχω άδεια παραμονής δεύτερης γενιάς 5 έτους . Ο αδερφός μου μένει μόνιμα στην Αγγλία με ελληνικό διαβατήριο .. χρειάζομαι βίζα γι να τα ξοδεύω για να τον επισκεφτώ;;
 

Alexander11

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Σου δίνουν ένα χαρτί ότι έχουν πάρει το διαβατήριο σου για την έκδοση VISA. Τώρα αν ο αστυνομικός που θα σου κάνει τον έλεγχο θα πει ο.κ. ή θα σε τραβάει για εξακρίβωση είναι άλλο θέμα. Τους ίδιους ενδοιασμούς είχε και η γυναίκα μου.
Όμως το θέμα είναι ότι στην Αγγλία όσο δύσκολο και αν το κάνουν ο κόσμος πάει και δεν τους νοιάζει αν ένα μικρό ποσοστό θα αποθαρυνθεί.
Ναι αλλά τι δικαιολογητικά χρειάζονται ;
 

Erik cepa

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπέρα,θέλω να ταξιδέψουμε με την γυναίκα και το βρέφος μου Αγγλία η γυναίκα και το βρέφος μου εχουν ελληνικά διαβατήρια εγώ έχω αλβανικό με άδεια διαμονής έχουμε κάνει πολιτικό γάμο εδω έχω ληξιαρχική πράξη γάμου και ληξιαρχική πράξει γέννησης του μωρού,μπορούμε να ταξιδέψουμε;
 

tania.pups

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Να σαι καλά, έχε υπόψη ότι έχει απίστευτα ερωτηματολόγια να συμπληρώσεις από το site πρωτού κλείσεις το ραντεβού. Δέν έχει κάποιο κόστος και για όσο εξετάζουν το αίτημα σου κρατάνε και το διαβατήριο(για 2-3 βδομάδες δλδ). Το ραντεβού για την Αθήνα κλείνεται στην Καλλιθέα, Ελ. Βενιζέλου χαμηλά, teleperformance.
Αλέξανδρε, ευχαριστώ που μοιράζεσαι πληροφορίες. Και εγώ έχω άδεια παραμονής συζύγου Έλληνα πολίτη και θέλω να πάω στον άνδρα μου στην Αγγλία μαζί με τα παιδιά μας. Έχω μερικές απορίες και προστέθηκαν και άλλες μετά που διάβασα το φόρουμ. Φοβάμαι να πάω στο αεροδρόμιο χωρίς family permit και να μη με αφήσουν και να ταλαιπωρηθώ. (Ξέρω μια περίπτωση στο αεροδρόμιο δεν άφησαν με Wizz Air και χρειάστηκαν να πάρουν άλλα εισιτήρια επί τόπου της Ryan Air πανάκριβα και τελικά πέρασαν.) Πια αίτηση πρέπει να κάνω: EEA Family permit ή EEA Settlement Family permit; Έκανα πρώτα τη δεύτερη αίτηση και μετά τελικά προχώρησα σε πρώτη επειδή η δεύτερη θέλει 3 μήνες για να βγει. Δεύτερον, εδώ διάβασα ότι ακόμη και έχοντας το family permit πρέπει να ταξιδέψω μαζί με τον σύζυγο Έλληνα ενώ στην αίτηση έχω απαντήσει ότι θα ταξιδέψω χωρίς αυτόν. Τελικά πρέπει οπωσδήποτε να είναι και αυτός μαζί; Ευχαριστώ.
 

Ilda

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Γεια σας , θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση...Ο ξάδελφος μου έχει άδεια διαμονής 5 χρονων και αλβανικό διαβατήριο και θελει να πάει Αγγλία για να δουλέψει...μπορεί να το κάνει αυτό και τι χρειάζεται για να το πετύχει
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.552
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Γεια σας , θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση...Ο ξάδελφος μου έχει άδεια διαμονής 5 χρονων και αλβανικό διαβατήριο και θελει να πάει Αγγλία για να δουλέψει...μπορεί να το κάνει αυτό και τι χρειάζεται για να το πετύχει
Γεια. Το θέμα αφορά σε ταξίδια στο Ην. Βασίλειο και καλό είναι να παραμείνει έτσι.
 
Μηνύματα
1
Likes
0
Για σας θα ήθελα να μάθω αν μπορώ να πάω Αγγλία .
Είμαι Αλβανίδα με άδεια διαμονής στην Ελλάδα και παντρεμένη με έλληνα σύζυγο μπορώ να πάω Αγγλία με την σύνοδος του άντρα μου και την άδεια γάμου μας και την βεβαίωση έλληνα συζύγου μπορώ να φύγω χωρίς βίζα.
Έχω ακούσει κάτι για αυτήν την περίπτωση ότι σου δίνουν βίζα στο αεροδρόμιο Επιτόπου αν μπορείτε να βοηθήσετε
 

Denis

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Να ρωτήσω κάτι εγώ έχω αδια δεύτερης γενιάς που την έχω πάρει από σχολείο και θέλω να πάω ένα ταξίδι Αγγλία μπωρο με αυτή την αδια να πάω είναι για 5 χρόνια η αδια μου
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.512
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom