Εσθονία Λεττονία Λιθουανία Φινλανδία Ταξίδι στην Βαλτική

escursione

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
4.503
Εγώ πήγα καλοκαίρι σε αυτές τις χώρες και το καταευχαριστήθηκα. Να φανταστείς ότι χρειαζόταν και μπουφανάκι. Στο τρακάι είχε συνεφιά και ψιλόβροχο. Δεν σου συστήνω για Δεκέμβριο να πας.
 

x7777

Member
Μηνύματα
873
Likes
3.404
Επόμενο Ταξίδι
Mexico
Τέλη Νοέμβρη στο Βιλνιους παλευόταν (οριακά - επίπεδα Μόσχας)
Το Μόσχα-Αγ.Πετρούπολη είναι το δεύτερο που σκεφτόμαστε (έχει πολύ καλή προσφορά η Aegean για αρχές Δεκεμβρη με 110ε). Μεταξύ των δύο επιλογών (Βαλτική ή Μόσχα) τι θα πρότεινες? Αν και από αυτά που διάβασα ο καιρός πάνω κάτω θα είναι ο ίδιος.

Μια εβδομάδα αφού έφυγα είχε τρελή χιονόπτωση, στο τσακ την απέφυγα (δεν μου αρέσει και καθόλου το χιόνι).
Το χιόνι δεν μας πειράζει η βροχή είναι πιο δύσκολη.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Το Μόσχα-Αγ.Πετρούπολη είναι το δεύτερο που σκεφτόμαστε (έχει πολύ καλή προσφορά η Aegean για αρχές Δεκεμβρη με 110ε). Μεταξύ των δύο επιλογών (Βαλτική ή Μόσχα) τι θα πρότεινες? Αν και από αυτά που διάβασα ο καιρός πάνω κάτω θα είναι ο ίδιος.
Η Μόσχα είναι μια πόλη "στημένη" για το κρύο, έχει πολικές θερμοκρασίες αρκετούς μήνες το χρόνο. Αρχές Δεκέμβρη θα πετύχετε και Χριστουγεννιάτικο στολισμό & αγορά στην Κόκκινη πλατεία, και πρακτικά το μόνο που θα χάσετε είναι τα πάρκα. Do it.
H Αγ. Πετρούπολη πάλι, είναι παραθαλάσια και με πολλά εξωτερικά αξιοθέατα (π.χ. Πέτερχοφ) που κατά τη γνώμη μου θέλουν καλό καιρό. Δεν ξέρω καν αν θα λειτουργούν καραβάκια κλπ. Θα την άφηνα για πιο καλοκαίρι.
 

alice~

Member
Μηνύματα
714
Likes
1.167
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iceland
Έχω 7 μέρες στη διάθεση μου, φτάνω Ταλιν απογευματάκι 31/5 και φευγω από Βιλνιους στις 6/6. Πως να σπάσω τις διανυκτερεύσεις; Ποια πόλη χρειάζεται μια μέρα παραπάνω από τις άλλες; Επίσης, για εισητηρια λεωφορείων ανάμεσα στις πρωτεύουσες, από που να κλείσω; Το goeuro είναι αξιόπιστο;
 

x7777

Member
Μηνύματα
873
Likes
3.404
Επόμενο Ταξίδι
Mexico
Έχω 7 μέρες στη διάθεση μου, φτάνω Ταλιν απογευματάκι 31/5 και φευγω από Βιλνιους στις 6/6. Πως να σπάσω τις διανυκτερεύσεις; Ποια πόλη χρειάζεται μια μέρα παραπάνω από τις άλλες; Επίσης, για εισητηρια λεωφορείων ανάμεσα στις πρωτεύουσες, από που να κλείσω; Το goeuro είναι αξιόπιστο;
Λεωφορεία lux express. Μετακινήσεις εντός πόλης taxify (εφαρμογή στο κινητό σαν το uber).
Εγώ θα πρότεινα 1 μέρα Τάλιν, 2 Ρίγα και 2 Βίλνιους.
( Τις 2 ημέρες, άφιξης και αναχώρησης δεν τις μετράω)
 

alice~

Member
Μηνύματα
714
Likes
1.167
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iceland
Λεωφορεία lux express. Μετακινήσεις εντός πόλης taxify (εφαρμογή στο κινητό σαν το uber).
Εγώ θα πρότεινα 1 μέρα Τάλιν, 2 Ρίγα και 2 Βίλνιους.
( Τις 2 ημέρες, άφιξης και αναχώρησης δεν τις μετράω)
Τελεια,ευχαριστώ! Είναι ακριβές οι μετακινήσεις στην πόλη με αυτή την εφαρμογή?
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.941
Likes
40.786
. Μετακινήσεις εντός πόλης taxify (εφαρμογή στο κινητό σαν το uber).
Αν εχω καταλαβει καλα τα κεντρα των πολεων ειναι μικρα και εχω κλεισει κεντρικα, αλλα θα ειναι χρησιμο για αεροδρομια κλπ. Ευχαριστω.
 

x7777

Member
Μηνύματα
873
Likes
3.404
Επόμενο Ταξίδι
Mexico
Αν εχω καταλαβει καλα τα κεντρα των πολεων ειναι μικρα και εχω κλεισει κεντρικα, αλλα θα ειναι χρησιμο για αεροδρομια κλπ. Ευχαριστω.
Στο Τάλιν σίγουρα δεν χρειάζεσαι. Στην Ρίγα μπορεί να το χρειασθείς για να πας στην περιοχή που είναι το μουσείο KGB (εμάς του μουσείο δεν μας άρεσε στο Βίλνιους είναι πολύ καλύτερο) ή στην περιοχή με τα Art Nouveau κτίρια. Εμείς να σου πω την αλήθεια την περπατήσαμε την απόσταση αλλά είναι συνολικά 2.5 χιλιόμετρα.
Αλλά Βίλνιους λογικά θα χρειασθείς. Πχ το μουσείο των θυμάτων της γενοκτονίας (μην το χάσεις) εμάς από ξενοδοχείο είχε απόσταση 2.5-3 χιλιόμετρα. Και για 1-1.5 ευρώ (αν θυμάμαι καλά την τιμή) πήραμε ταξί. Αλλού δε θυμάμαι να χρησιμοποιήσα ταξί

Το κυριότερο είναι τα αεροδρόμια
 

elenara88

Member
Μηνύματα
1.789
Likes
1.817
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική, Περού, Ινδία
Γεια σας αγαπημένοι μου! Θα ήθελα τις κριτικές σας, Σάββατο (άφιξη 12:30) Βιλνιους με Σάββατο (αναχώρηση ξημέρωμα όποτε ουσιαστικά Παρασκευή βράδυ) Ταλιν λέω να κάνω ως εξής τις διανυκτερεύσεις :
Βιλνιους Σάββατο με Δευτέρα (αναχώρηση το βράδυ για Ρίγα)
Ρίγα Δευτέρα και Τρίτη
Ταλιν (θα φτάσουμε από Ρίγα νωρίς το μεσημέρι Τετάρτης) όποτε Τετάρτη - Σάββατο.

Χωράει το Ελσινκι εκδρομή:?
Οποιαδήποτε τιπς έχετε ευπρόσδεκτα !
 

escursione

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
4.503
Γεια σας αγαπημένοι μου! Θα ήθελα τις κριτικές σας, Σάββατο (άφιξη 12:30) Βιλνιους με Σάββατο (αναχώρηση ξημέρωμα όποτε ουσιαστικά Παρασκευή βράδυ) Ταλιν λέω να κάνω ως εξής τις διανυκτερεύσεις :
Βιλνιους Σάββατο με Δευτέρα (αναχώρηση το βράδυ για Ρίγα)
Ρίγα Δευτέρα και Τρίτη
Ταλιν (θα φτάσουμε από Ρίγα νωρίς το μεσημέρι Τετάρτης) όποτε Τετάρτη - Σάββατο.

Χωράει το Ελσινκι εκδρομή:?
Οποιαδήποτε τιπς έχετε ευπρόσδεκτα !
Σχετικά με το Ελσίνκι προλαβαίνετε να πάτε ημερήσια σε περίπτωση που στο Ταλλίν δεν θέλετε να επισκεφτείτε μουσεία. Σε 1,5 μέρα όμως πάλι προλαβαίνετε να δείτε αρκετά πράγματα μιας και είναι καλοκαίρι και μεγάλη η ημέρα στο Ταλλίν!!

1. Μη χασετε το Πάρκο Kadriorg όπου έχει παλάτι με ωραίους κήπους-λίμνη με κύκνους-Γιαπωνέζικο κήπο και άλλα ενδιαφέροντα μουσεία. Στη περιοχή είναι και το μνημείο Rusalka. https://www.visitestonia.com/en/kadriorg-park
2. Όταν ανεβείτε στο λόφο Toompea να επισκεφτείτε τα σημεία Kohtuotsa & Patkuli για να βγάλετε ωραίες φωτογραφίες και να δείτε την πόλη από ψηλά. https://www.visitestonia.com/en/patkuli-viewing-platform
https://www.visitestonia.com/en/kohtuotsa-viewing-platform
3. Εάν έχετε χρόνο αξίζει το Ανοιχτό Μουσείο της Εσθονίας στη παραθαλάσια περιοχή Rocca al Mare.
https://www.tripadvisor.com.gr/Attr...ian_Open_Air_Museum-Tallinn_Harju_County.html
4. Περάστε μία βόλτα από το πιο γραφικό μονοπάτι της Αγίας Αικατερίνης (Katariina käik ή St. Catherine's Passage). https://www.tripadvisor.com/Locatio...Catherine_s_Passage-Tallinn_Harju_County.html
5. Πιείτε ένα καφεδάκι με γλυκό στην αυλή του Pierre Chocolaterie. https://www.tripadvisor.com.gr/Rest...Pierre_Chocolaterie-Tallinn_Harju_County.html
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Γεια σας αγαπημένοι μου! Θα ήθελα τις κριτικές σας, Σάββατο (άφιξη 12:30) Βιλνιους με Σάββατο (αναχώρηση ξημέρωμα όποτε ουσιαστικά Παρασκευή βράδυ) Ταλιν λέω να κάνω ως εξής τις διανυκτερεύσεις :
Βιλνιους Σάββατο με Δευτέρα (αναχώρηση το βράδυ για Ρίγα)
Ρίγα Δευτέρα και Τρίτη
Ταλιν (θα φτάσουμε από Ρίγα νωρίς το μεσημέρι Τετάρτης) όποτε Τετάρτη - Σάββατο.

Χωράει το Ελσινκι εκδρομή:?
Οποιαδήποτε τιπς έχετε ευπρόσδεκτα !
Αν τις στριμώξεις, οι τρεις πρωτεύουσες βγαίνουν σε μια (ολόκληρη) μέρα η καθεμιά. Είσαι όμως σίγουρη ότι θέλετε να δείτε μόνο τις πρωτεύουσες; Θα πρότεινα να νοικιάσετε ένα αυτοκίνητο και να κάνετε το ταξίδι οδικώς, με διάφορες στάσεις στη διαδρομή (ναι, να οδηγήσει επιτέλους ο ακατονόμαστος... :) ).

Για το θεό, είπαμε να δείς πολλά μέρη, αλλά και τέταρτη χώρα σε μια βδομάδα; Νομίζω πάντως ότι το Εσλίνκι είναι "δυσκολοχώνευτη" πόλη. Θέλει λίγο χρόνο παραπάνω. Με διανυκτέρευση.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.799
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom