Εσθονία Λεττονία Λιθουανία Φινλανδία Ταξίδι στην Βαλτική

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Χαιρετω την ομαδα του travelstories. Σκεφτομαι με το αγορι μου να επιχειρησουμε ενα ταξιδι το Σεπτεμβριο για καποια απο τις χωρες της Βαλτικης. Ο,τι γνωριζετε για οποιαδηποτε απο αυτες τις χωρες θα ηταν πολυ βοηθητικο μιας και δεν εχουμε ξαναπαει σε καμια. Ποια συμφερει απο οικονομικης αποψης περισσοτερο; Που εχει τα ωραιοτερα αξιοθεατα και το ωραιοτερο φαγητο; Ειναι αρκετες 4-5 μερες που σκεφτομαστε; Οτιδηποτε ξερετε καλοδεχουμενο!
Από άποψη οικονομίας η Λιθουανία είναι η πιο φτηνή ενώ η Εσθονία η πιο ακριβή.
Αν πας Εσθονία θα μείνεις Ταλίν, θα πας καταρράκτες Jagala, και ημερήσια στη Νάρβα ή στην Haapsalu ή με πλοίο μπορείτε να πάτε στο Ελσίνκι απέναντι. Αν πας Λετονία θα μείνεις στη Ρίγα και θα πας στη Jurmala και στο εθνικό πάρκο Sigulda. Αν πας Λιθουανία θα μείνεις Βίλνιους και θα πας στο Τρακάι και στο Κάουνας. 4-5 μέρες είναι καλά για καθεμιά. Για τα επιμέρους αξιοθέατα κάθε μέρους έχεις πολύ διάβασμα:

https://www.travelstories.gr/community/forums/Ταξιδιωτικές-Ιστορίες-Ευρώπη.57/

https://www.travelstories.gr/community/forums/Ευρώπη.19/
 

pavlito

Member
Μηνύματα
45
Likes
13
Καλησπερα.εχω κλεισει μεσα Νοεμβρη για Ταλλιν και σκεφτομαι να παω αυθημερον μια βολτα μεχρι το Ελσινκι με πλοιο..λογω το οτι θα ναι χειμωνας παλευεται στο πλοιο εκει;;λογω συνθηκων...
 

duty_free

Member
Μηνύματα
903
Likes
3.207
Καλησπερα.εχω κλεισει μεσα Νοεμβρη για Ταλλιν και σκεφτομαι να παω αυθημερον μια βολτα μεχρι το Ελσινκι με πλοιο..λογω το οτι θα ναι χειμωνας παλευεται στο πλοιο εκει;;λογω συνθηκων...
δεν υπὰρχει κανένα, μα κανὲνα πρὸβλημα.
 
Μηνύματα
421
Likes
391
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα
Καλησπέρα και από μένα. έχω κλείσει εισιτήρια για Λιθουανία 18/8 και θα μείνω 10 μέρες για να κάνω τουρ. έλεγα για 3 ημέρες σε κάθε χώρα. Λιθουανία - Εσθονία -Λετονία.

έχετε κάποια άλλη άποψη μηπως;
 
Μηνύματα
170
Likes
803
Καλησπέρα και από μένα. έχω κλείσει εισιτήρια για Λιθουανία 18/8 και θα μείνω 10 μέρες για να κάνω τουρ. έλεγα για 3 ημέρες σε κάθε χώρα. Λιθουανία - Εσθονία -Λετονία.

έχετε κάποια άλλη άποψη μηπως;
Αν μιλάμε για τις τρεις πρωτεύουσες, τρεις μέρες σε κάθε χώρα είναι μια χαρά. Λιθουανία να αφιερώσεις οπωσδήποτε τουλάχιστον μισή μέρα στο Τρακάι
 

Hayate

Member
Μηνύματα
841
Likes
5.111
Επόμενο Ταξίδι
Oπου δεν κανονιζουμε..
Ταξίδι-Όνειρο
Hokkaido χειμωνα
Καλησπέρα και από μένα. έχω κλείσει εισιτήρια για Λιθουανία 18/8 και θα μείνω 10 μέρες για να κάνω τουρ. έλεγα για 3 ημέρες σε κάθε χώρα. Λιθουανία - Εσθονία -Λετονία.

έχετε κάποια άλλη άποψη μηπως;
Θα κινηθείτε με λεωφορεια η αυτοκινητο?
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.983
Likes
40.869
Το Ταλιν ειναι πολυ μικρο. Μιαμιση μερα αρκει. Απο την αλλη η Λθουανια εχει περισσοτερα μερη να δεις.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.302
Likes
5.037
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
...έχω κλείσει εισιτήρια για Λιθουανία 18/8 και θα μείνω 10 μέρες για να κάνω τουρ. έλεγα για 3 ημέρες σε κάθε χώρα. Λιθουανία - Εσθονία -Λετονία.

έχετε κάποια άλλη άποψη μηπως;
Αν εννοείς 10 μέρες 9 νύχτες, τότε θα χώριζα τις νύχτες Βίλνιους 4 - Ρίγα 3 - Ταλίν 2.
 
Μηνύματα
421
Likes
391
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα
Θα κινηθείτε με λεωφορεια η αυτοκινητο?
με λεωφορείο θα κάνουμε τη μετάβαση από χώρα σε χώρα. δεν έχει τύχει να κάνω roadtrip με αμάξι ως τώρα και θέλω να το δοκιμάσω σε μία δεύτερη εξόρμηση αλλά ιδανικά θα ήθελα με παρέα.

Αν εννοείς 10 μέρες 9 νύχτες, τότε θα χώριζα τις νύχτες Βίλνιους 4 - Ρίγα 3 - Ταλίν 2.
ναι οι διανυκτερεύσεις είναι 9. από αυτά που διαβάζω καταλαβαίνω ότι η λιθουανία έχει πραγματάκια...
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.983
Likes
40.869
με λεωφορείο θα κάνουμε τη μετάβαση από χώρα σε χώρα. δεν έχει τύχει να κάνω roadtrip με αμάξι ως τώρα και θέλω να το δοκιμάσω σε μία δεύτερη εξόρμηση αλλά ιδανικά θα ήθελα με παρέα.


ναι οι διανυκτερεύσεις είναι 9. από αυτά που διαβάζω καταλαβαίνω ότι η λιθουανία έχει πραγματάκια...
Οι πτησεις μεταξυ των πολεων συχνα εχουν τιμες κοστους. Αλλιως μπορεις να ζησεις την εμπειρια της First Class ανακλινομενης θεσης για βραδινο ταξιδι, που δεν ειναι και συνηθισμενη Istekoha valikud Lux Expressi bussis
 
Μηνύματα
421
Likes
391
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα
Οι πτησεις μεταξυ των πολεων συχνα εχουν τιμες κοστους. Αλλιως μπορεις να ζησεις την εμπειρια της First Class ανακλινομενης θεσης για βραδινο ταξιδι, που δεν ειναι και συνηθισμενη Istekoha valikud Lux Expressi bussis
Από όσα κοίταξα έχει πχ βίλνιους ρίγα 4 ώρες δρομολόγιο με 10 ευρώ και η διαδρομή είναι 4 ώρες. δεν μου φαίνεται ότι αξίζει.

για τα αεροπλάνα για την ώρα δεν βρήκα τιμές καλές. σκέφτομαι επίσης άγχος έλεγχος check in κτλ κτλ. βέβαια δεν έχω αποκλείσει τίποτα ακόμη. με backpack Θα είμαστε χαλαροί και άνετοι.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.158
Μηνύματα
882.402
Μέλη
38.877
Νεότερο μέλος
Constansimota

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom