Ελβετία Ταξίδι στην Ελβετία

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά
Αν μπορεισ να πας Thun μην το χασεις ειναι ενα ονειρεμενο μερος και εχει ενα υπεροχο καστρο !!! Ειναι απο τα πραγματα που με εντυπωσιασαν περισσοτερο στην Ελβετια στις 8 ημερες που ημουν. Η επαρχια της Ελβετιας με τις λίμνες και τα μικρα χωρια ειναι καατ την γνωμη μου πολύ πιο όμορφη απο τις μεγαλες πόλεις της .
Νομιζω οτι πας ευκολα απο Βερνη με τραινο ,ειναι κοντα..οποτε μπορω να παω για καποιες ωρες..ετσι δεν ειναι?
 

HKLEOPATRA

Member
Μηνύματα
304
Likes
1.055
Επόμενο Ταξίδι
ΚΡΑΚΟΒΙΑ-ΒΡΟΤΣΛΑΒ
Ταξίδι-Όνειρο
Το επόμενο !!!!

greco

Member
Μηνύματα
1.148
Likes
3.322
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος Τουρκιας
Ομορφη η Thun και χωρις ορδες τουριστων οπως π.χ. η Λουκερνη η οποια παρεμπιπτοντως παροτι την περπατησα αρκετα δεν μ ενθουσιασε τοσο περα απο το πανεμορφο κομματι της λιμνης και της ξυλινης γεφυρας.Η Βερνη παλι λογω της θεσης της ειναι εξοχη βαση για εκδρομες οπως στην Thun,την μπαροκ πολη Solothurn ακομα και τη Neushatel με το γραφικο ιστορικο κεντρο.
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά
Ομορφη η Thun και χωρις ορδες τουριστων οπως π.χ. η Λουκερνη η οποια παρεμπιπτοντως παροτι την περπατησα αρκετα δεν μ ενθουσιασε τοσο περα απο το πανεμορφο κομματι της λιμνης και της ξυλινης γεφυρας.Η Βερνη παλι λογω της θεσης της ειναι εξοχη βαση για εκδρομες οπως στην Thun,την μπαροκ πολη Solothurn ακομα και τη Neushatel με το γραφικο ιστορικο κεντρο.
εβαλα το Thun στο προγραμμα ...:) ασε λιγοστεύουν οι μερες μου...στην αρχη νομιζα οτι ειναι πολλές και τωρα οσο ψαχνω τοσο πιο λιγες γίνονται:haha:
 

Tinkerbell86

Member
Μηνύματα
7
Likes
2
εβαλα το Thun στο προγραμμα ...:) ασε λιγοστεύουν οι μερες μου...στην αρχη νομιζα οτι ειναι πολλές και τωρα οσο ψαχνω τοσο πιο λιγες γίνονται:haha:
Η Τουν ειναι υπεροχη και πολυ κοντα στη Βερνη!Να πας!!! Παντως αφου εισαι ακομα στο ψαξιμο σκεψου μηπως πας και λιγο στις Αλπεις, εστω μια μονοημερη εκδρομη πχ στο Grundelwald ή Lauterbrunnen...τα τοπια ειναι ονειρεμενα και νομιζω πως οταν εισαι στην Ελβετια επιβαλλεται εστω και μια...βολτιτσα στις Αλπεις!
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά
Η Τουν ειναι υπεροχη και πολυ κοντα στη Βερνη!Να πας!!! Παντως αφου εισαι ακομα στο ψαξιμο σκεψου μηπως πας και λιγο στις Αλπεις, εστω μια μονοημερη εκδρομη πχ στο Grundelwald ή Lauterbrunnen...τα τοπια ειναι ονειρεμενα και νομιζω πως οταν εισαι στην Ελβετια επιβαλλεται εστω και μια...βολτιτσα στις Αλπεις!
θα παω σε ενα σαλε 2ημερο με ενα ζευγαρι που θα με φιλοξενησουν αν και γω δεν ειμαι πολυ το
εχω "σχεδόν" κανονισει να παω Geneva (1 βραδυ )απο εκει Montreux - Villars sur Ollon - Aigle ( 2 βράδια) απο εκει Thun -Bern (2 βραδυα )και Lucerne (1 βραδυ ) και πισω Geneva . Απο εκει θα παω ακομη στο Aneccy 1 βραδυ και πισω Geneva για να φυγω. Δεδομένου οτι ολα αυτα θα γινουν με τραινα δεν εχω χρονο να παω πουθενα αλλου Αλλα νομιζω οτι για 8 μερες μια χαρα ειναι .Τι λετε και εσεις?
 
Last edited by a moderator:

ioannispsa

Member
Μηνύματα
13
Likes
0
Καλησπέρα στην παρέα του TravelStories!
Πριν 1 εβδομάδα, έκλεισα αεροπορικά εισιτήρια για μετάβαση από Θεσσαλονίκη στη Ζυρίχη και αναχώρηση από τη Βασιλεία τον Αύγουστο. Θα είμαστε 2 άτομα (Φοιτητές-Όχι άπειρα χρήματα στη διάθεση μας) και θα μείνουμε συνολικά 8 μέρες, 7 βράδια. Δε θα έχουμε αμάξι. Όλες οι μετακινήσεις μεταξύ πόλεων θα γίνουν με τρένο. Σκεφτόμαστε να μείνουμε 3 βράδια στη Ζυρίχη, για να πάμε και 1 ημερήσια εκδρομή στη Λουκέρνη, 2 βράδια στη Βέρνη και 2 στη Βασιλεία. Αν μπορεί κάποιος που έχει επισκεφτεί αυτά τα μέρη να μας δώσει συμβουλές ή να κάνει κάποιες προτάσεις.
Ευχαρισώ πολύ!
 

greco

Member
Μηνύματα
1.148
Likes
3.322
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος Τουρκιας
Πολυ ωραιο προγραμμα!Τα πραγματα ειναι απλα,απο Ζυριχη εκτος απο Λουκερνη επιβαλλεται να πεταχτεις και στους καταρρακτες του Ρηνου.Απο Βερνη,οπως εχει ξανα αναφερθει,μπορεις να δεις την Thun η την Solothurn,πανεμορφες πολεις και οι δυο.Απο τη Βασιλεια πολυ κοντα ειναι ο Μελανας Δρυμος στη Γερμανια και η Αλσατια με Στρασβουργο στη Γαλλια.Πολλες οι επιλογες,ο,τι και να διαλεξεις θα περασεις αξεχαστα.
 

ioannispsa

Member
Μηνύματα
13
Likes
0
Πολυ ωραιο προγραμμα!Τα πραγματα ειναι απλα,απο Ζυριχη εκτος απο Λουκερνη επιβαλλεται να πεταχτεις και στους καταρρακτες του Ρηνου.Απο Βερνη,οπως εχει ξανα αναφερθει,μπορεις να δεις την Thun η την Solothurn,πανεμορφες πολεις και οι δυο.Απο τη Βασιλεια πολυ κοντα ειναι ο Μελανας Δρυμος στη Γερμανια και η Αλσατια με Στρασβουργο στη Γαλλια.Πολλες οι επιλογες,ο,τι και να διαλεξεις θα περασεις αξεχαστα.
Αρχικά, σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου!
Έχω επισκεφτεί το Στρασβούργο παλιότερα. Θα κινηθούμε εντός Βασιλείας και δε θα κάνουμε κάποια εκδρομή. Πιστεύεις ότι 2 βράδια είναι πολλά για τη συγκεκριμένη πόλη;
 

greco

Member
Μηνύματα
1.148
Likes
3.322
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος Τουρκιας
Μια χαρα ειναι,εμενα μ αρεσε πολυ αυτη η πολη.
 

Lela

Member
Μηνύματα
17
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
Χανιμουν....αλλα που;
Ταξίδι-Όνειρο
Ταιλανδη...
Καλησπερα...εχω διαβασει ολα οσα λετε παραπανω...και ηδη με το μυαλο μου βρισκομαι στη ζυριχη!! Οργανωνω το γαμηλιο ταξιδι μας...κ μερος αυτου ειναι 5 μερες στη ζυριχη. Θα ξεκινησουμε απο ρωμη-φλωρεντια-βενετια και θα καταλαηξουμε (μετα απο ολα τα κλισε του ρομαντζου) στη ζυριχη...θελω να ρωτησω κατι ομως που μεινε ως απορια....αυτο το αλπικο τρενο...τι στο καλο ειναι;;κ αν το παρουμε προς τα που μας παει;;αξιζει 3μερες διμονη στη ζυριχη(με μονοημερες λουκερνη κ βερνη) και 2 μερες σε καποιο σαλε σε καποιο χωριο;;κ αν ναι...σε ποιο θα προτεινατε;στα χωριουδακια παει το αλπικο τρενο;
Το ταξιδι μας ειναι για 19 δεκμβρη με 31δεκεμβρη
Υ.γ. Μονο εμενα μου φαινεται πανακριβη αυτη η swiss card?? γτ απο οτι ειδα οι τιμες των τρενων γ βερνη και λουκερνη ειναι αρκετα προσιτες...
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.186
Μηνύματα
883.358
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom