Ελβετία Ταξίδι στην Ελβετία

makisg

Member
Μηνύματα
4.721
Likes
14.823
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
Στην Ελβετία οι πρίζες είναι ίδιες με τις δικές μας??
 

spyros91

Member
Μηνύματα
878
Likes
799
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Ντουμπαι
Στην Ελβετία οι πρίζες είναι ίδιες με τις δικές μας??
Πριν έναν μήνα ήμουν εκεί, πήγα σε 4 ξενοδοχεία, 2 νοσοκομεία , (Λωζανη,Ζυρίχη) παντού ο φορτιστής μου έμπαινε κανονικά.. μάλλον ο @panagiotis.k είχε διαφορετική εμπειρία!
 

panagiotis.k

Member
Μηνύματα
205
Likes
725
1651571776020.png


Χμμ. Δεν ξέρω αν έχει αλλάξει δραστικά κάτι αλλά οι πρίζες στην Ελβετία είναι όπως της φωτογραφίας Type J που μερικές ευρωπαϊκές όντως μπαίνουν αλλά στραβώνουν τα δοντάκια.
 

spyros91

Member
Μηνύματα
878
Likes
799
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Ντουμπαι
View attachment 393049

Χμμ. Δεν ξέρω αν έχει αλλάξει δραστικά κάτι αλλά οι πρίζες στην Ελβετία είναι όπως της φωτογραφίας Type J που μερικές ευρωπαϊκές όντως μπαίνουν αλλά στραβώνουν τα δοντάκια.
Ακριβώς έτσι ήταν η πρίζα, σωστά τα λες! Απλά ο φορτιστής έμπαινε κανονικά, και δεν μου δημιούργησε πρόβλημα στα δοντακια ..
 

Nikos1986

Member
Μηνύματα
905
Likes
4.004
Επόμενο Ταξίδι
Γενεύη - Ανεσί
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία - Καλιφόρνια
Αυτό με τη γείωση δεν το θυμάμαι, αλλά οι απλοί φορτιστές για το κινητό θυμάμαι ότι έμπαιναν κανονικά. ;)
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.721
Likes
14.823
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά για τις απαντήσεις. καλού κακού έστειλα και από ένα μέιλ στα ξενοδοχεία που θα μείνω, να δω τί θα μου πουν και αυτοί.
το πολύ πολύ αγοράζω έναν από εκεί.
 

panagiotis.k

Member
Μηνύματα
205
Likes
725
1651574369168.png

Από όσο θυμάμαι αυτού του τύπου λειτουργούν αλλά συνήθως στραβώνουν τα δοντάκια.
1651574543784.png



Αυτές δε χωρούσαν γενικότερα.
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.721
Likes
14.823
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά για τις απαντήσεις. καλού κακού έστειλα και από ένα μέιλ στα ξενοδοχεία που θα μείνω, να δω τί θα μου πουν και αυτοί.
το πολύ πολύ αγοράζω έναν από εκεί.

Και τα 4 ξενοδοχεία που έχω κλείσει με απάντησαν ότι εάν υπάρχει πρόβλημα έχουν στην ρεσεψιόν ανταπτορες και μπορούν να μου δανείσουν.
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.721
Likes
14.823
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
Προτείνετε να έχω και λίγο συνάλλαγμα μαζί μου?? Ή με τις κάρτες δεν θα χρειαστώ. Αντιμετωπίσατε περιπτώσεις που το συνάλλαγμα ήταν απαραίτητο??
 

princess Mia

Member
Μηνύματα
15
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
Μαλδίβες
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Προτείνετε να έχω και λίγο συνάλλαγμα μαζί μου?? Ή με τις κάρτες δεν θα χρειαστώ. Αντιμετωπίσατε περιπτώσεις που το συνάλλαγμα ήταν απαραίτητο??
Γενικά δέχονται κάρτες παντού. Η προμήθεια που παίρνει η τράπεζα θεωρώ ότι δεν είναι τραγική. Είναι 2%επι του ποσού για την αγορά που θα κανεις. Εγώ έχω συναντήσει μια ας πούμε καντίνα με μπέργκερ που δε δεχόταν κάρτα και ένα εστιατόριο σε ένα βουνό τελείως εκτός για τουρίστες.
Προσωπικά μου αρέσει να έχω πάντα ένα ποσο για ασφάλεια.
 

Nikos1986

Member
Μηνύματα
905
Likes
4.004
Επόμενο Ταξίδι
Γενεύη - Ανεσί
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία - Καλιφόρνια
Αν και συνήθως πλήρωνα με μετρητά, δεν θυμάμαι κάπου που να μην δέχονταν κάρτες άλλων πελατών (βενζινάδικα, σουπερ μάρκετς, εστιατόρια, φαρμακεία).

Ιδιαίτερη εντύπωση που έκανε που δεν γκρίνιαζαν με χαρτονομίσματα μεγάλης αξίας για πληρωμές μικρών ποσών.

Αν τελικά κάνεις συνάλλαγμα, τσέκαρε το με τις τράπεζες, εμένα με είχαν στείλει στην Εθνική στο Σύνταγμα (μου είχαν πει ότι δεν έδιναν πλέον συνάλλαγμα στα συνοικιακά).
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.266
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom