Ελβετία Ταξίδι στην Ελβετία

psilos3

Member
Μηνύματα
6.088
Likes
44.924
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Ξέρει κανείς εναλλακτικό πλάνο η αεροδρόμιο για να προσεγγίσω την Ζυρίχη μέσα στο καλοκαίρι; Η αφετηρία μου είναι η Β. Ελλαδα
Καλημέρα. Η Easyjet πετάει με πολύ καλές τιμές, από το αεροδρόμιο Μακεδονία σ' αυτό της Βασιλείας.
Ίσως σε βολέψει.
 

Nikos1986

Member
Μηνύματα
897
Likes
3.945
Επόμενο Ταξίδι
Γενεύη - Ανεσί
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αυστραλία - Καλιφόρνια
Πληροφορίες για Βέρνη έχουμε???
Η Βέρνη είναι από τις πόλεις που μου άρεσαν περισσότερο στην Ελβετία, μαζί με τη Γενεύη. :) Έχω την εντύπωση ότι και το Ιντερλάκεν θα είναι πολύ όμορφο, αλλά δεν το έχω επισκεφθεί.

Το γραφικό ιστορικό κέντρο της πόλης βρίσκεται μεταξύ του σιδηροδρομικού σταθμού και του ποταμού στα ανατολικά, εκεί που κάνει την καμπύλη.

1.jpg


Η Βέρνη είναι από τις πρωτεύουσες που είναι πιο γραφικές και θυμίζουν περισσότερο κωμοπόλεις σε σχέση με άλλες μεγάλες πόλεις της χώρας (βλ. Ζυρίχη). :clap: Αυτό είναι που μας είχε κάνει περισσότερο εντύπωση κατά την επίσκεψή μας εκεί. Η παλιά πόλη έχει ανακηρυχθεί μνημείο παγκόσμιας κληρονομιάς από την Ουνέσκο.

133.JPG


Ο καθεδρικός ναός (Munster) βρίσκεται στα νότια της χερσονήσου, ενώ το ιδιαίτερα στενό σπίτι στο οποίο διέμενε ο Αϊνστάιν (Einseinhaus) βρίσκεται λίγο πιο δυτικά. Ανατολικά της πόλης, στην απέναντι όχθη του ποταμού, βρίσκεται η τάφρος με τις αρκούδες, που αποτελούν το σύμβολο της πόλης.

248.JPG


246.JPG


131.JPG


134.JPG


Αξίζει να περπατήσετε στα σκιερά μονοπάτια κατά μήκος του ποταμού. Ιδιαίτερα από την γέφυρα Nydeggbrucke έως και την Kirchenfeldbrucke θα έχετε ωραία θέα της παλιάς πόλης. :cool:

123.JPG


124.JPG


125.JPG


129.JPG


Για φαγητό, βρήκα την απόδειξη από το Casa Novo (αυτό έψαχνα από χθες, γιατί ήμουν σίγουρος -λανθασμένα- ότι είχαμε καθίσει κάπου νότια από τη Nydeggbrucke) στο οποίο είχαμε καθίσει και μου άρεσε. Πέρα από το φαγητό, μου άρεσε πολύ και η τοποθεσία του δίπλα από το ποτάμι. Είχαμε καθίσει έξω, στα τραπέζια κάτω από τα δέντρα, θα σας το σύστηνα!
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.712
Likes
14.779
Επόμενο Ταξίδι
Βενετία,Λουμπλιάνα,Μπλέντ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησιά Φίτζι
@Nikos1986 Νίκο σε ευχαριστώ πολύ. Λέμε να κάνουμε μια ημερήσια εκδρομή στην Βέρνη όταν θα είμαστε στο Ιντερλακεν με το τρένο και θα κινηθούμε στα μέρη που υπέδειξες. Νομίζω ότι είναι διαδρομές που εύκολα περπατιουνται.
 

ANASTAPAP

Member
Μηνύματα
198
Likes
908
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΟΠΟΥ ΠΕΤΑΕΙ ΑΕΡΟΠΛΑΝΟ..
Έχω πολύ καιρό να ταξιδέψω από το αεροδρόμιο της Γενεύής αλλά πριν 2-3 μήνες είχα μια κουβέντα με φίλους που μένουν στη Γενεύη ότι το μηχάνημα στο παλιό Terminal για το δωρεάν εισητήριο πριν την έξοδο από το χώρο παραλαβής τον αποσκευών δε λειτουργεί πια. @spyros91 μιας και πήγες πρόσφατα υπήρχε το μηχάνημα?
 

Attachments

Pierre_1976

Member
Μηνύματα
506
Likes
837
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σεληνη
Καλημέρα από Ζυρίχη
έχω κενό δύο μέρες την Παρασκευή αύριο 1.7 και Κυριακή 3.7.
Έχετε κάτι να προτεινεται σε κοντινή η μακρύτερη απόσταση για μονοήμερη εκδρομή; ( Δεδομένου ότι είμαι καθοδον στο Ρήνο καταρράκτες και έχω κλείσει και μια τρίωρη επίσκεψη το Σάββατο στο Colmar με Flixbus από Ζυρίχη

Τι προτείνετε για μονοήμερη; Κάπου κοντά σε Ζυρίχη;

ΥΓ. Ο ζωολογικός κήπος αξίζει;

Τα μπάνια στη λίμνη της πόλης μέχρι στιγμής είναι ότι καλύτερο έχω δει σε μια πόλη έντονα αστική που όμως σε κοντινα προάστια συναντάς και αγρούς με σιτάρι και καλαμπόκι εντός
 

KaterinaJ

Member
Μηνύματα
422
Likes
512
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Καλημέρα από Ζυρίχη
έχω κενό δύο μέρες την Παρασκευή αύριο 1.7 και Κυριακή 3.7.
Έχετε κάτι να προτεινεται σε κοντινή η μακρύτερη απόσταση για μονοήμερη εκδρομή; ( Δεδομένου ότι είμαι καθοδον στο Ρήνο καταρράκτες και έχω κλείσει και μια τρίωρη επίσκεψη το Σάββατο στο Colmar με Flixbus από Ζυρίχη

Τι προτείνετε για μονοήμερη; Κάπου κοντά σε Ζυρίχη;

ΥΓ. Ο ζωολογικός κήπος αξίζει;

Τα μπάνια στη λίμνη της πόλης μέχρι στιγμής είναι ότι καλύτερο έχω δει σε μια πόλη έντονα αστική που όμως σε κοντινα προάστια συναντάς και αγρούς με σιτάρι και καλαμπόκι εντός
Lucerne 50' με το τραίνο, Bern 1 ώρα με το τραίνο απο Ζυρίχη. Μπορούν να συνδυαστούν και οι δύο πόλεις
 

Pierre_1976

Member
Μηνύματα
506
Likes
837
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σεληνη
Lucerne 50' με το τραίνο, Bern 1 ώρα με το τραίνο απο Ζυρίχη. Μπορούν να συνδυαστούν και οι δύο πόλεις
Ευχαριστώ πολύ.....νομίζω ότι το φυσικό τοπίο και στοιχείο της φύσης της χώρας δεν συγκρίνεται σε καμία περίπτωση με τις πόλεις των Ελβετών και τα αστικά τους κέντρα
Η επίσκεψη μου εχθές στο Stein am Rhein το ομορφότερο χωριό της χώρας (κάτι σαν το Μέτσοβο της Ελλάδας) και Rheinfall δεν υπάρχει αντίστοιχο νομιζω αλλου ήταν καλύτερο έχω δει μια βδομάδα στην Ελβετία η οποία δε με συγκίνησε και τόσο...
Συνεχίζω σε κοντινές αποδράσεις εκτός Ελβετίας στα πέριξ...
 

Attachments

Last edited:

PhysioDuck

Member
Μηνύματα
286
Likes
489
Επόμενο Ταξίδι
Είναι τόσο πολλά...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Warwick, NY
Η επίσκεψη μου εχθές στο Stein am Rhein το ομορφότερο χωριό της χώρας (κάτι σαν το Μέτσοβο της Ελλάδας) και Rheinfall δεν υπάρχει αντίστοιχο νομιζω αλλου
Τι μου θύμισες... Από τα πιο όμορφα μέρη του ταξιδιού μας στην Ελβετία!!!
Υπέροχες φωτογραφίες, μπράβο!
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.712
Likes
14.779
Επόμενο Ταξίδι
Βενετία,Λουμπλιάνα,Μπλέντ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησιά Φίτζι
Θα ήθελα να ρωτήσω την παρέα εάν έχουμε πρόσφατες σχετικά πληροφορίες για την λίμνη της Γενεύης. Αξίζει ένα ταξίδι για 8-10 μέρες για να κάνει κάποιος το γύρο της και ποια εποχή είναι καλύτερη.
Ποια είναι τα πιο ενδιαφέροντα μέρη που πρέπει να επισκεφτεί κανείς. Γίνεται αποκλειστικά με τρένο??
Αυτά προς το παρόν.;)
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Θα ήθελα να ρωτήσω την παρέα εάν έχουμε πρόσφατες σχετικά πληροφορίες για την λίμνη της Γενεύης. Αξίζει ένα ταξίδι για 8-10 μέρες για να κάνει κάποιος το γύρο της και ποια εποχή είναι καλύτερη.
Ποια είναι τα πιο ενδιαφέροντα μέρη που πρέπει να επισκεφτεί κανείς. Γίνεται αποκλειστικά με τρένο??
Αυτά προς το παρόν.;)
8-10 ημέρες!!! Όχι, νομίζω 3 ημέρες είναι αρκετές. Πήγα τέλη Ιουνίου φέτος, υπήρχε αρκετή ζέστη, μάλλον πιο νωρίς την άνοιξη πρέπει να είναι σαφώς καλύτερα.
Σταθμοί τρένων στα περισσότερα μέρη υπάρχουν, αλλά δεν έχω ιδέα για τιμές η συχνότητα δρομολογίων. Κάποια από τα μέρη ενδιαφέροντος, στη Γαλλική πλευρά νομίζω μόνο, δεν έχουν σιδηροδρομική σύνδεση (π.χ. το Yvoire).
Από μέρη.... Geneve, Nyon, Lausanne (& Olympic museum), Montreaux, Chilon είναι τα SOS από την Ελβετική πλευρά (όπως και η κοιλάδα του Gruyeres που είναι κοντά αλλά όχι πάνω στη λίμνη), και Evian-les-Baines, Thonon-les-Bains και Yvoire στη Γαλλική πλευρά.
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.079
Likes
3.596
Επόμενο Ταξίδι
??
Ονειρεμένο Ταξίδι
N. Υόρκη
Θα ήθελα να ρωτήσω την παρέα εάν έχουμε πρόσφατες σχετικά πληροφορίες για την λίμνη της Γενεύης. Αξίζει ένα ταξίδι για 8-10 μέρες για να κάνει κάποιος το γύρο της και ποια εποχή είναι καλύτερη.
Ποια είναι τα πιο ενδιαφέροντα μέρη που πρέπει να επισκεφτεί κανείς. Γίνεται αποκλειστικά με τρένο??
Αυτά προς το παρόν.;)
Πάλι Ελβετία θέλεις να πας Μάκη; ;)
Δεν μας είπες τα highlights από το προηγούμενο ταξίδι σου στην Ελβετία και ετοιμάζεις νέο;
Αλήθεια χρειάστηκες συνάλλαγμα; Να βγάλω καλύτερα από το ΑΤΜ;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.622
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom